کاغذ مخصوص سیاه قلم و هایپررئال برای حرفه‌ای ها

کاغذ مخصوص سیاه قلم و هایپررئال برای حرفه‌ای ها

کاغذ مخصوص سیاه قلم، برای هنرجویانی که برای آینده خود برنامه ها و اهداف مهمی مشخص کرده اند، بسیار اهمیت دارد، زیرا نمیتوان برای تابلوها و سفارشات گران قیمت از کاغذ های تمرینی استفاده کرد.

انتخاب کاغذ مخصوص سیاه قلم نیز شاید سخت بنظر برسد، زیرا تمام نتیجه نهایی تلاش و هنر شما روی کاغذ ثبت میشود و اگر کاغذ مخصوص آبرنگ را اشتباها برای سیاه قلم انتخاب کنیم، نتیجه آن چیزی نیست که ما انتظار داشتیم.

به دفعات از هنرجویان خود شنیده ایم که زمانی که کاغذ اشتباه برای تکنیک خود انتخاب میکردند چه عذابی برای کنترل قلم و سایه ها میکشیدند.

حتی برای مراحل جلوتر که سفارش هایپررئال سیاه قلمی گرفته باشید، نمیتوان بجای کاغذ مخصوص سیاه قلم اثر نهایی را روی کاغذ کاهی به مشتری تحویل داد و انتظار رضایت و دریافت وجه عالی داشت.

در این فیلم که بخشی از جلسه اول دوره هایپررئال سیاه قلم است، جناب طهانی در مورد کاغذ مخصوص سیاه قلم صحبت میکنند و چند برند معروف و رایج را پیشنهاد میدهند.

اگر امکان مشاهده فیلم ۶ دقیقه ای را ندارید، میتوانید مقاله زیر را که برگرفته از این فیلم است را مطالعه کنید.

کاغذ مخصوص سیاه قلم چه مشخصاتی باید داشته باشد؟

بطور کلی کاغذ مخصوص سیاه قلم بایستی دو مشخصه مهم داشته باشد:

۱- به اصطلاح بازاری گرم بالا باشد، یعنی ضخیم باشد تا در مراحل محو کاری و لایه گذاری بافت کاغذ از بین نرود و پاره نشود.

۲-  سطح صاف و مخملی داشته باشه، بدلیل فرار بودن و عدم ثبات پودر زغال بایستی سطح کاغذ دارای پرز های ریز مانند مخمل باشد تا این پودر های زغال را ثابت نگاه دارد و همینطور سطح صافی داشته باشد تا براحتی بتوان سایه ها را محو کرد و اگر بافت داشته باشد سطح کار را بافت دار نشان میدهد.

اگر با این توضیحات نتوانستید کاغذ مناسب خود را انتخاب کنید و خریداری کنید در ادامه چند نوع کاغذ مناسب را به شما معرفی میکنیم:

انواع برند های حرفه ای کاغذ مخصوص سیاه قلم:

کشورهای تولید کنند کاغذ های هنری شناخته شده هستند و برندهای مخصوص خود را دارند که در اینجا برخی از آن ها را معرفی مکنیم:

کاغذ مخصوص سیاه قلم و هایپررئال برای حرفه‌ای ها

کاغذ مخصوص سیاه قلم بریستول:

کاغذ بریستول که بهترین نوع آن مخصوص شرکت استراثمور(strathmore) آمریکا میباشد، بریستول ۵۰۰ در بین طراح های خارج از ایران معروف است البته به اسم کاغذ یا مقوا یا برد مخصوص ایربراش هم گفته میشود و گرم آن در دونوع ۲۰۰ و ۲۵۰ گرم میباشد، این نوع کاغذ در ایران بدلیل کشور سازنده نایاب است و مواردی هم که دیده شده محصول شرکت استراثمور نبوده و محصول هلند، آلمان و ایتالیا هستند که آن ها نیز کیفیت بالایی دارند.

 کاغذ مخصوص سیاه قلم فابریانو:

این برند که محصول شرکت ایتالیایی فابریانو(Fabriano) است، در بین هنرمندان ایرانی بسیار محبوب و شناخته شده است، البته این مورد بیشتر بدلیل نبود انتخاب دیگر در بازار ایران است.

فابریانو بصورت رول و شیت یا پلیت در بازار موجود است، و رول ها با عرض ۱.۵ متر و طول ۱۰ -۱۵ متر و برگه ها تا سایز A در بازار عرضه میشوند که نیاز تمام سایز ها را برطرف میکنند.

کاغذ های مناسب طراحی فابریانو در گرم های ۱۲۰-۱۶۰-۲۰۰-۲۲۰ گرم وجود دارند که نوع آخر به مقوای ایربراش نیز معروف است و سطح صاف و مخملی دارند، البته گرم های بیشتر نیز دارند که در دوره آبرنگ توضیح خواهیم داد.

و اما کاغذ مخصوص سیاه قلم الر(ElleErre):

شاید برای هنرمندانی که از کاغذ یا مقوای الر استفاده میکنند جالب باشد که کاغذ مخصوص سیاه قلم الر(ElleErre) نیز محصول کارخانه فابریانو است، این کاغذ نیز بین هنرمندان ایرانی شناخته شده است، تفاوت این کاغذ با دیگر کاغذ های فابریانو بافت چکشی یک سمت کاغذ و تنوع رنگ بالا(۲۷ رنگ ) میباشد، و بیشتر نیز بدلیل تنوع رنگ بعنوان یک محصول مجزا تولید شده است ولی در ایران بیشتر رنگ شیری یا سفید آن موجود است.

گرم کاغذ یا مقوا الر ۲۲۰ گرم است.

 کاغذ مخصوص سیاه قلم اشتنباخ (Steinbach):

اشتنباخ آلمان شاید اولین کاغذی است که هر شخصی که زمانی نقاشی میکرده آن را میشناسد،البته این مورد بیشتر بدلیل تولید و عرضه انواع تقلبی آن در بازار ایران است.

کاغذ اشتنباخ در وزن های ۱۵۰-۲۰۰-۲۵۰ گرم تولید میشود، در ایران بیشتر نوع ۱۵۰ گرم مرسوم است و فروشگاه ها موجود دارند.

کاغذ اشتنباخ علاوه بر آلمان در هلند، ترکیه و ایران نیز تولید مشود، که به ترتیب کیفیت آن افت میکند، اشتنباخ ایران را فعلا توصیه نمیکنیم چون تکنولوژی تولید مرغوب آن وجود ندارد و تولیدی های فعلی تفاوتی با مقوای روزنامه دیواری ندارند.

اشتنباخ اصل دارای  یک سطح پرز دار و یک سطح کاملا صاف است و گوشه آن اشتنباخ به آلمانی حک شده است، البته نشانه های دیگری نیز دارد که در pdf مرجع وسایل طراحی چهره بیان کرده ایم.

 کاغذ مخصوص سیاه قلم سی آگران:

چهارمین برند معروف کاغذ شرکت کانسون(canson) محصول فرانسه است، کانسون مانند سایر شرکت هایی که در بالا نام بردیم انواع کاغذ و مقوا برای تکنیک های مختلف نقاشی و طراحی را تولید میکند، لازم به توضیح نیست که مواردی که بیان کردیم ممکن است برای تکنیک های دیگر نیز مفید باشند یا مناسب نباشند.

موارد دیگر شرکت کانسون را در فیلم بیان کرده ایم ولی نوع مناسب برای کاغذ مخصوص سیاه قلم، سی آگران میباشد، در وزن های ۱۲۵-۱۸۰-۲۲۴ گرم تولید میشود، که در ایران بیشتر ۱۸۰ گرم وارد میشود و در سایزهای B موجود هست.

لیست خرید کاغذ مخصوص سفارش سیاه قلم:

این مطلب بصورت پست در اینستاگرام طراحی روشن منتشر شد و بدلیل تقاضای دوستان بصورت یک عکس کلی در سایت نیز منتشر کردیم(برای دانلود عکس روی آن کلیک کنید):

نتیجه گیری برای انتخاب کاغذ مخصوص سیاه قلم:

هر کدام از برند ها و کاغذ هایی که معرفی کردیم خصوصیات و کیفیت مخصوص خود را دارا میباشند و چون صاحب نام هستند محصولات باکیفیتی تولید میکنند که در بین طراحان و نقاشان شناخته شده است، برندها و موارد دیگری نیز وجود دارند که مناسب این مقاله نیست.

اینکه کدام یک از کاغذ ها کیفیت بالاتری دارند، سوالی است که در دوره هایپررئال سیاه قلم با تست و طراحی هر جلسه روی یکی از کاغذهایی که در بالا بیان کردیم، خصوصیات خوب و بد هر کاغذ را بیان میکنیم و شما اگر هنرجوی دوره هایپررئال سیاه قلم هستید میتوانید کاغذ حرفه ای و مخصوص سیاه قلم خود را انتخاب کنید.

البته نکته مهم دیگر دسترسی شما به کاغذ های بیان شده است.

برای مشاهده بخش های دیگر این آموزش های رایگان که بخشی از جلسه اول دوره هایپررئال سیاه قلم میباشند، از طریق لیست زیر اقدام کنید:

در مقاله و فیلم بعد در مورد :پاک کن مخصوص سیاه قلم ، نقاشی چهره، مداد رنگی و… صحبت خواهیم کرد.

امیدواریم از این مطلب استفاده لازم را ببرید، اگر شما تجربه کار با هرکدام از این برند ها را دارید یا اطلاعات و نکته ای را میدانید که برای ما و دیگر هنرجویان مفید است، میتوانید در بخش نظرات آن را با ما و دوستان در میان بگذارید.

61 دیدگاه

 1. سلام، خیلی ممنون از توضیحات مفیدتون ولی متاسفانه تو این وضعیت نا به سامان ارز واردات اینا دچار مشکل شده و خیلی جاها گیر نمیاد، کاش اگه امکانش هست خود گروه طراحی روشن اینا رو عرضه کنه، تا با اطمینان خاطر بتونیم تهیه کنیم و یا حداقل چندتا فروشگاه اینترنتی معتبر که این کاغدا و سایر اقلامو داشته باشه معرفی کنید، واقعا ممنون میشم چون تهیه این وسایل خصوصا تو شهرستان ها کار خیلی سخت و تقریبا نا ممکنه، با سپاس از زحمات فراوانتون ❤️

  1. سلام خواهش میکنم
   معمولا الر و اشتنباخ یافت میشن ولی ما این امکان برای هنرجوها گذاشتیم که بعضی اقلام از پشتیبانشون سوال کنن برای تامین و تهیه

 2. استاد عزیز عاالیه فیلمای آموزشی که میذارید خیلی مفید و کاربردی هستن. باعث شدین یه ذهنیت درست نسبت به طراحی پیدا کنم. واقعا ممنونم ازتووون

 3. سلام جناب طهانی عزیز و‌ گرامی،من هنرجو غیر حضوری دوره های طراحی چهره و هایپر رئال هستم،خیلی خیلی ممنون بابت آموزش بسیار عالی،یه سوال دارم اینکه من میخام بدم دوستم از پاریس واسم وسایل نقاشی رو بیاره اما اکثر وسایلی که معرفی میکنید فرانسوی نیستن ایا محصولات فرانسه خوب نیستن؟و اینکه محصولات کشورهای دیگه توی فرانسه یافت میشن اما نمیدونم چیو بگم بیاره برام.واسه دوره هایپر رئالم میخام،که نمایشگاه بزنم

 4. سلام استاد میخواستم بدونم برای طراحی با مداد لموگراف ، مقوای فابریانو ۲۲۰ گرم مناسبه؟ من روش امتحان کردم بنظر بافتش خیلی درشته و کارم لطیف درنمیاد

 5. با سلام….من متاسفانه نتونستم کاغذ طراحی پارس پیدا کنم…یه دفتر طراحی گرفتم با مداد های فابر کاستل….ولی اصلا سایه روشن که میزنم توش دون دون فضاهای خالی هست…ینی ایراد از کاغذه؟

  1. سلام خیر، لوازمی که موجود هست در کانال برای هنرجویان ما در شهرستان هست،فعلا فروش وسایل نداریم

 6. سلام ، از چه نوع کاغذی برای طراحی چهره با مداد استفاده کنیم ؟که طرحمون زیبا و واقعی بنظر برسه؟

 7. ممنون بابت این ویدئو، فقط یه سوال ، من یجا اسم مقوای faber4 شنیدم،منظورشون کدوم مقوای فابریانو بود؟

 8. سلام جناب طهانی
  ممنون بابت سایت فوق العاده تون. مطالبتون واقعا عالیه.خوشحالم که اینجا رو پیدا کردم. یه سوال می خواستم بپرسم.
  استاد من تازه شروع کردم به طراحی . چند تا مقوای رولی فابریانو خریدم نقره ای رنگه و بافت چهارخونه ریزی داره نمی دونم مناسب طراحی هست یا نه متاسفانه گرمشم نمیدونم ممنون میشم اگه راهنماییم کنید.

 9. اینکه اسم کاغذ رو بدونیم یه بحثه اینکه بریم بگیم چه کاغدی میخوایم یه بحث دیگست وقتی یه نگاه میندازه آدم کلی کاغذ با انواع وزن و رنگ و طرح میبینه
  کاغذ ۳۰۰ – ۲۵۰ -۲۲۰ -۱۲۰ گرمی و …با رنگ کروم – سفید و…و برند های مختلف.مثلا بگیم فابریانو میخوایم واسه طراحی طرق قطعا میپرسه کدوم نوعش؟
  اگر امکانش هست بگید که چه کاغذی با چه وزنی و چه رنگ و برندی باید خرید یا اگر امکانش هست یه ویدئو تهیه کنید و تفاوت طراحی روی کاغذ ۹۵ گرمی سفید یا کروم با ۱۲۰ گرمی رو بگید
  با تشکر

 10. سلام خسته نباشید…میخواستم ببینم اگه بخوام یه کار سیاه قلم و ابرنگ رو ی کاغذ انجام بدم از چه کاغذی باید استفاده کنم؟

  1. سلامت باشین،هر کدام متفاوت است،معمولا کاغذ آبرنگ بافت دار است و سیاه قلم برعکس

 11. سلام و خسته نباشید خدمت شما دوست عزیز،از اشتراک گذاری مطالب و آموزش هاتون صمیمانه تشکر میکنم.موفق باشید

 12. سلام خسته نباشید . این اواخر یه کاغذ فابریانو ۲۲۰ گرمی گرفتم مداد کانته روش اثری نداره یا خیلی کم رنگ میشه . در صورتی که کاغذ قبلی گرمش کمتر بود به راحتی مداد کانته کار میکرد . به نظر شما کاغذه که به عنوان فابریانو بهم فروخته شده فابریانو نبود یا همه فابریانو ۲۲۰ اینجورین

  1. سلامت باشید،مقوا معرفی شده در فیلم مقوا ایربراش ۲۲۰ گرم فابریانو است که بصورت رولی عرضه می شود در فروشگاه ها. کاغذی که شما بیان کردید اطلاع نداریم چه نوعی است

 13. سلام خسته نباشید
  من هنرجوی حرفه ای سیاه قلم هستم قصد دارم روی مقوای بیشتر از صد در هفتاد بکشم مقوای الررولی گیرم نیومده بنظرتون روی چه مقوایی بکشم که هم تو ایران گیر بیاد و برای کارم مناسب باشه؟

  1. سلامت باشید از مقواهای رولی فابریانو میتوانید استفاده کنید اندازه بزرگتر دارند

 14. سلام شما هنگام استفاده از مداد رنگی از چه مقوایی استفاده می کنین من از مقوا اشتنباخ استفاده می کنم ولی نقاشی هام خیلی بد میشه مثل شما شفاف نیست ووخیلی بده مداد رنگی هام فابر کاستله میشه بگین از چه مقوایی استفاده کنم

 15. سلام.خسته نباشید.من مقواهای اشتنباخ،فاریانو،الر و… استفاده کردم ولی به تازگیا یه مقوا بهم دادن ک هر دو طرف بدون بافت هستن و رنگشون سفیده.سیاهقلم رو این مقوا واقعا خوب درمیاد.خود لوازم التحریر گفتن مقوای پینو درومات هس.البته اگه درست گفته باشم.نه تا حالا اسمشو شنیدم نه سرچ میکنم چیزی بالا میاد.میخواستم در مورد این مقوا بدونم.ممنون میشم جواب بدین.

 16. سلام وقتتون بخیر، من تازه شروع به طراحی سیاه قلم کردم، و همه تمرینامو روی کاغذ اچار معمولی میکشیدم، میشه لطفا راهنماییم کنید واسه کشیدن پرتره در اولین سفارشی که گرفتم چه کاغذی مناسبه؟

 17. سلام،وقتتون بخیر ،ببخشید یه سوال داشتم برای طراحی سطح متوسط و کارهای تمرینی (مثل جدول تمرین سایه هاو…)به غیر از کاغذ پارس واشتنباخ ازچه کاغذ های دیگه ای میشه استفاده کرد؟

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *