۸ اشتباه رایج در طراحی چهره که مبتدی ها توجه نمیکنند

۸ اشتباه رایج در طراحی چهره که مبتدی ها توجه نمیکنند

۸ اشتباه رایج در طراحی چهره که در فیلم زیر بیان کرده ایم، اشتباهاتی است که معمولا در بین اغلب مبتدی های طراحی چهره مشاهده میشود، ما نیز با تحقیق و بررسی آثار هنرجویان از ابتدای آموزش طراحی چهره این موارد را دسته بندی کرده ایم تا هنرجویانی که میخواهند طراحی چهره را اصولی فرابگیرند این اشتباهات را تکرار نکنند:

۸ اشتباه در طراحی چهره به این ترتیب است:

  • شروع سایه پردازی و رنگ آمیزی قبل از تکمیل مهارت طراحی:

بسیاری از هنرجویان بدلیل عجله سعی میکنند قبل از اینکه صبر و تمرین کنند تا طراحی چهره را به خوبی انجام دهند، به سایه پردازی و ساخت و ساز طراحی خود بپردازند.

آنها علت خامی نقاشی خود را در تکنیک های سایه پردازی و رنگ آمیزی جستجو میکنند و حتی سعی میکنند وسایل طراحی و نقاشی گران تر و حرفه ای تری خریداری کنند تا نقص طراحی و نقاشی آنها دیده نشود، در حالیکه با وسایل ابتدایی طراحی میتوان نقاشی خیره کننده ای خلق کرد، به شرط آنکه طراحی را از پایه و اصولی فرابگیرند، سپس سراغ تکنیک اجرا بروند.

  • نا مرتب طراحی کردن و سایه پردازی کثیف:

اغلب هنرجویان در ابتدا خطوط نامرتب و شلخته ای دارند، خطوط آن ها با ترس همراه است و مدام دست خود را از مچ حرکت میدهند(برای رفع این مشکل حتما تمرین های فیلم کنترل مداد همچون اساتید انجام دهید) و برای سایه پردازی نه بصورت هاشور منظم بلکه با خط خطی های نامرتب اینکار را انجام میدهند.

و برای محو کردن سایه ها و لایه پردازی از انگشت خود استفاده میکنند که باعث کثیف شدن طراحی آن ها بشود، شاید مسخره بنظر برسد که حتی از کاغذ زیر دستشان استفاده نمیکنند و این مساله را بی اهمیت بدانند.

  • اتمام طراحی و نقاشی زودتر از موعد:

این مورد بسیار مهم و رایج است، معمولا در ابتدای شروع طراحی هنرجو تخمینی از زمان طراحی ندارد و سعی میکند نقاشی و طراحی چهره خود را سریع تمام شده اعلام کند، یا زود خسته میشود یا بدلیل شوق دیدن طراحی پایانی طراحی را زود به اتمام میرساند، این در حالی است که هنرمندان هر قدر مهارت بیشتری پیدا میکنند زمان بیشتری روی طراحی خود صرف میکنند.

  • وسیله مرتب و مناسب برای طراحی چهره موثر است:

استفاده از مداد با نوک کند و کوتاه یکی از ساده ترین اشتباهات در طراحی چهره است که معمولا افراد مبتدی از آن چشم پوشی میکنند، این مورد زمانی تاثیر خود را نشان میدهد که قصد اضافه کردن جزئیات مانند مو و… را داشته باشند و با همین مورد ساده نقاشی خود را خراب میکنند.

  • لایه پردازی کم در سایه و ساخت و ساز:

برای طراحی چهره بصورت هایپررئال یک قانون طلایی وجود دارد و آن هم لایه پردازی زیاد هنگام سایه زدن است، این چرخه به این صورت است، سایه پردازی – محو کردن – هایلایت – محو کردن و مجدد همین مراحل تکرار میشود، این چرخه هرچه بیشتر تکرار شود لایه های بیشتری روی طراحی قرار میگیرد و طراحی طبیعی تر میشود.

این قانون باعث افزایش زمان طراحی هایپررئال چهره میشود.

  • کنتراست کم و یکدست سایه زدن:

معمولا تمرین ها و طراحی های هنرجوهای مبتدی را که مشاهده میکنیم، سایه پردازی بسیار کم رنگ و یکدست انجام شده است، به طوریکه چهره را سایه یکدستی زده اند و با دست یا محو کن کاغذی آن را مات و یکدست کرده اند، هیچ کنتراستی دیده نمیشود، تیرگی زیادی وجود ندارد و طراحی چهره کاملا تخت و غیر واقعی دیده میشود.

  • طراحی چهره را از کل به جز انجام نمیدهند:

شروع یک طراحی یا نقاشی بایستی از کل به جز انجام شود، جزئیات و ریزه کاری ها در انتهای طراحی اضافه شوند، این مورد باعث میشود قبل از اتمام کار چهره دارای تناسب باشد ولی برخی از هنرجو ها شروع به طراحی جزئیات چهره میکنند و پس از اتمام طراحی وقتی از دور به نقاشی خود نگاه میکنند متوجه میشوند طراحی چهره هیچ زیبایی و شباهتی ندارد.

  • نداشتن اراده و تمرین به اندازه کافی:

برخی از دوستان انتظار معجزه دارند تا بدون تمرین و زمان صرف کردن پیشرفت کنند، آن ها انتظار دارند تا با دانستن اصول و مشاهده یک فیلم بدون اینکه روی کاغذ تمرین کنند استاد طراحی چهره شوند، برای اینکه اصول طراحی چهره برای شما به عادت تبدیل شود لازم است آن ها را مدام تکرار کنید، تمرین روزانه یا یک روز در میان به مقدار ۱ تا ۲ ساعت برای پیشرفت سریع الزامی است، ما در دوره طراحی چهره به هنرجویان گفته ایم که اگر این برنامه را رعایت کنند در کمتر از ۳ ماه پیشرفت فوق العاده ای در خود ببینند.

۸ اشتباه رایج در طراحی چهره که مبتدی ها توجه نمیکنند

اراده و علاقه اگر به اندازه کافی باشد، هیچ کاری غیر ممکن نیست، نمونه پیشرفت هنرجوی ۱۶ ساله ۰ تا ۱۰۰ طراحی چهره را مشاهده کنید، این اراده و پیشرفت لذت بخش نیست؟

شما چه اشتباهاتی در طراحی چهره داشته اید آیا موارد بالا را تجربه کرده اید؟