نگهداری از نقاشی سیاه قلم و مداد رنگی

نگهداری از نقاشی سیاه قلم و مداد‌ رنگی (برای آرشیو یا ارسال سفارش)

نگهداری از نقاشی سیاه قلم و مداد رنگی معمولا برای هنرمندان این تکنیک ها بسیار اهمیت دارد، اول برای آرشیو و نگهداری خودمان، دوم اگر نقاشی، سفارش سیاه قلم یا مداد رنگی مشتری باشد و قصد ارسال به مشتری را داشته باشیم، اهمیت آن دو چندان میشود.

سیاه قلم بیش از سایر تکنیک ها به نگهداری احتیاج دارد، زیرا پودر زغال روی کاغذ ثبات کمی دارد و  با دست کشیدن و گذر زمان نقاشی و تابلو ما کیفیت و شفافیت خود را از دست میدهد.

در فیلم زیر که بخشی از جلسه اول دوره هایپررئال سیاه قلم میباشد، جناب طهانی به بررسی این مورد و راهکارهای عملی و ساده برای نگهداری از نقاشی سیاه قلم و مداد رنگی میپردازند.

اگر امکان مشاهده این فیلم یازده دقیقه ای را ندارید میتوانید مقاله زیر که برگرفته از این فیلم کوتاه است را مطالعه کنید؛

نگهداری از نقاشی با فیکساتیو یا ورنی:

نگهداری از نقاشی سیاه قلم و مداد‌ رنگی (برای آرشیو یا ارسال سفارش)

اولین روش برای شروع محافظت از تابلو استفاده از فیکساتیو است، فیکساتیو بصورت اسپری و یا مایع ورنی یا وارنیش در دسترس است (البته مایع ورنی یا وارنیش بیشتر برای تابلو های رنگ روغن و اکریلیک استفاده میشوند که در این مقاله بررسی نمیکنیم و در دوره رنگ روغن یا اکریلیک در این رابطه صحبت خواهیم کرد)

فیکساتیو ها بنا به براق یا مات بودن و تکنیک استفاده شده نقاشی متفاوت هستند، بعنوان مثال فیکساتیو اکریلیک با رنگ روغن و… تفاوت دارد.

روش استفاده از فیکساتیو ها بسیار ساده است، از فاصله ۳۰ سانتی متر بصورت مستقیم و یکنواخت سطح نقاشی را اسپری میکنیم،میزان اسپری بایستی کم باشد تا نقاشی خیس نشود، در این صورت طرح از بین خواهد رفت، بهتر است سطح کار افقی باشد و در فضای باز یا دارای تهویه از اسپری فیکساتیو استفاده شود، زیرا مواد موجود برای ریه مضر میباشد. پس از اسپری صبر میکنیم تا کاملا سطح کار خشک شود.

نکته مهم دیگر این است که گاها از فیکساتیو مات برای ترکیب دو تکنیک یا متریال در خلال نقاشی نیز استفاده میشود، مانند ترکیب زغال و گرافیت، در این حالت فیکساتیو بصورت موضعی در محل مورد نظر استفاده میشود.

فیکساتیو مخصوص نگهداری نقاشی نیز برندهای متنوعی دارد مانند: conte a paris – winsor & newton – sakura و برند ایرانی درنا ، البته برندهای دیگری نیز وجود دارند ولی موارد رایج در بازار ایران برندهایی هست که عنوان کردیم.

اگر به هر دلیلی امکان خرید و دسترسی به فیکساتیو را نداشتید میتوانید از اسپری تافت مو یا کیلر مات نیز استفاده کنید.

این روش نگهداری برای شروع مناسب است ولی برای نگهداری از نقاشی بصورت بلند مدت خیلی مناسب نیست و نمیتوان فقط به این روش بسنده کرد.

نگهداری از نقاشی با پوشش لمینت :

نگهداری از نقاشی سیاه قلم و مداد‌ رنگی (برای آرشیو یا ارسال سفارش)

روش دیگری که برای نگهداری از نقاشی سیاه قلم و مداد رنگی یا هر تکنیک کاغذی دیگر استفاده میشود استفاده از پوشش لمینت است. پوشش لمینت یک لایه پلاستیک حساس به حرارت است که پس از حرارت دادن روی سطح کاغذ میچسبد یا اصصلاحا پرس میشود و سطح نقاشی کاملا محافظت میشود.

نکته مهم این است که استفاده از پوشش لمینت در مرحله پایانی و اتمام نقاشی بایستی انجام شود زیرا امکان برداشتن این پوشش پلاستیکی از سطح کاغذ نیست.

اگر سفارش های زیادی در سایز ۳۰ در ۴۰ دارید میتوانید دستگاه لمینت به همراه پوشش لمینت را خریداری کنید ولی اگر برای نقاشی های خود و تعداد کم قصد استفاده از لمینت برای نگهداری از نقاشی ها را دارید میتوانید به مراکز خدمات کامپیوتری یا عکاسی مراجعه کنید تا پوشش لمینت را برای شما انجام دهند.

توضیحات بیشتر و نحوه کار با دستگاه لمینت را در فیلم بالا میتوانید مشاهده کنید.

پس از لمینت کردن میتوانید براحتی آثار خود را نگهداری کنید، یا در آرشیوهایی با نام clear book آنها را مانند آلبوم قرار دهید، مزیت استفاده از این روش جاگیری کم فضا برای آرشیو آثار نقاشی شما است و همینطور وزن کمتر برای ارسال سفارش برای مشتری، البته ممکن است در هنگام ارسال نقاشی و لمینت تا خورده شود که در این مورد در آینده صحبت خواهیم کرد.

نگهداری از نقاشی به روش قاب کردن:

نگهداری از نقاشی سیاه قلم و مداد‌ رنگی (برای آرشیو یا ارسال سفارش)

یکی از روش های کلاسیک و رایج نگهداری از نقاشی قاب کردن با محافظ شیشه است، در این روش براحتی میتوانید اثرتان را در قاب قرار دهید یا قاب آن را تعویض کنید و اصل اثر همیشه در دسترس باشد (در روش پوشش لمینت کاغذ کاملا به پوشش چسبیده میشود)

این روش برای نگهداری از نقاشی سیاه قلم، مداد رنگی و آبرنگ مناسب میباشد البته قاب به همراه شیشه.

برای استفاده از این روش نگهداری بهتر است با یک قابسازی صحبت کنید تا قاب مدنظر شما را به همراه شیشه به سایز نقاشی یا بزرگتر (اگر از پاسپارتو استفاده میکنید) آماده کند و شما اثرتان را داخل قاب قرار دهید.

دو ایراد اساسی که میتوان به این روش نگهداری از نقاشی گرفت :

۱- اشغال فضای زیاد برای آرشیو و نگهداری از نقاشی ها، مخصوصا اگر تعداد آثار زیاد باشد بایستی یک انباری برای نگهداری آنها در نظر گرفت و نمیتوان همه نقاشی ها را روی دیوار نصب کرد.

۲- وزن بیشتر مرسوله و امکان شکستن شیشه نقاشی در هنگام ارسال سفارش برای مشتری (برای محافظت بیشتر و ارسال سفارش برای مشتری در انتهای دوره هایپررئال سیاه قلم صحبت خواهیم کرد)

  • پاسپارتو به کادربندی نقاشی و… با یک مقوا دیگر گفته میشود که در آینده در همین بخش آموزش خواهیم داد.

سخن آخر:

در این فیلم و مقاله روش های ساده برای نگهداری از نقاشی سیاه قلم و مداد رنگی گفته شد، برخی از این روش ها برای تکنیک های دیگر نقاشی کمی تفاوت میکند که در دوره های مورد نظر توضیح خواهیم داد ولی رایج ترین روش های محافظت و نگهداری از نقاشی مواردی بود که در بالا توضیح دادیم.

امیدواریم شما از این مقاله و فیلم استفاده لازم را برده باشید، اگر روش یا پیشنهاد دیگری برای نگهداری از آثار نقاشی یا موارد دیگر اطلاع دارید خوشحال میشویم در بخش نظرات ان روش را با ما دوستان خود مطرح کنید.