تمرین طراحی در هر زمان و مکان

کلیپ انگیزشی: چگونه تمرین طراحی را هر کجا و هر زمان انجام دهیم؟

در این مقاله می‌خوانید

تمرین طراحی مناسب در طول روز مهم ترین عامل موفقیت نقاشان و هنرمندان بوده است، تمرین مداوم و همیشگی، که هر چه جلوتر میرود علاقه و اشتیاق طراح را برای زمان گذاشتن بیشتر میکند.

اما اغلب در این عصر با دغدغه کمبود وقت از تمرین طراحی خودداری میکنند و شاید از علاقه خود نیز صرف نظر کنند.

همانطور که در مقاله و فیلم آموزش نقاشی حرفه ای ؛ چه مدت و چطور انجام میشود؟ زمان بیشتر برای تمرین نتیجه کلی فوق العاده ای دارد.

در این کلیپ انگیزشی جناب طهانی تنها به این موضوع میپردازند که، تمرین طراحی را نباید به زمان و مکان خاصی محدود کرد، بهانه کمبود وقت و شرایط در حد همان بهانه است و تصمیم اصلی را خود شخص میگیرد.

اگر امکان مشاهده فیلم را ندارید(البته توصیه ما مشاهده این کلیپ یا دانلود آن است) میتوانید مقاله زیر که بخشی از چکیده این کلیپ است را مطالعه کنید.

تمرین طراحی، محدودیت زمان و مکان:

زمان مناسب برای تمرین طراحی چه زمانی است؟ محیط استودیو یا کارگاه نقاشی ما چه امکاناتی باید داشته باشد؟ میشود هفته ای یکبار تمرین طراحی را انجام داد؟

اگر شما دانش آموز یا کارمند یا شاغل باشید، همیشه برای مشخص کردن یک زمان خالی دچار مشکل خواهید بود، اگر هم وقت خالی برای تمرین پیدا کنید، شاید وسایل اتاق نقاشی خود را همراه نداشته باشید؛ در نتیجه از تمرین نقاشی صرف نظر میکنید.

تمرین طراحی و نقاشی زمانی که بصورت مداوم(حداقل یک روز در میان) انجام شود، مغز بجای مقاومت، این فعالیت را بعنوان عادت ثبت میکند و بخش لذت را فعال میکند، به همین علت هنرمندان طراحی و نقاشی در هنگام این فعالیت متوجه گذر زمان نمیشوند و…

اما اگر این تمرین بصورت زمان های با فاصله باشد، هیچوقت تبدیل به عادت نمیشود و مغز با آن مقابله میکند، به همین علت در شروع آموزش طراحی و نقاشی، زود خسته و دلسرد میشویم، این کار را مغز انجام میدهد چون این فعالیت را بعنوان عادت سودمند برای بدن نمیشناسد.

تمرین طراحی، در هر زمان و هر جا:

اگر در طول روز زمان فعالیت های خود را یادداشت کنیم متوجه زمان های پرت میشویم، یا زمان هایی که در شبکه های اجتماعی وقت میگذرانیم، بخشی از این زمان ها را میتوان به تمرین طراحی و نقاشی مشغول شد.

ممکن است این زمان ها در انتظار اتوبوس، مترو، محیط کار و… باشد، اما وسایل طراحی و نقاشی من در خانه یا آموزشگاه است.

در ادامه وسایلی را معرفی میکنیم که میتوانید همیشه همراه خود داشته باشید و از طراحی و نقاشی لذت ببرید.

تمرین طراحی با دفتر اسکیس (اسکچ):

اسکیس را در آموزش طراحی درخت با اسکیس کامل توضیح دادیم، به‌صورت مختصر؛ اسکیس یا اسکچ به طراحی سریع و ناتمام گفته میشود که صرفا برای ثبت ایده و خاطره و موضوعاتی که همیشگی نیستند استفاده میشود، این طراحی سریع، معمولا پایه و جوانه یک اثر فوق العاده هست.

 

دفتر اسکیس - دفتر اسکچ

حال دفتر اسکیس چیست؟ دفاتری با کاغذ های سفید ولی بیشتر نخودی رنگ در سایز های مختلف، از سایز کوچک A6تا سایز بزرگتر از A3، بصورت سیمی یا مسطح در فروشگاه های لوازم هنری موجود است.

توصیه میکنیم نوع مسطح آن را تهیه کنید که اگر خواستید یک طرح گسترده مانند منظره یا ساختمان های اطرافتان را در دو صفحه کنار هم ترسیم کنید.

یک مداد و یک دفتر اسکیس، وسایل همیشگی یک نقاش هستند؛ اگر تهیه کردن این دفتر برایتان سخت است از چند برگ کاغذ باطله نیز میتوانید استفاده کنید، خودتان را محدود نکنید.

تمرین طراحی با گوشی موبایل:

بجز دفتر اسکیس، وسایل دیگر که معرفی میکنیم کمی هزینه بر است، اگر کارتان بصورت مستقیم با نقاشی و طراحی نیست و علاقه متوسطی دارید، اصلا توصیه به تهیه آن ها نمیکنیم.

نقاشی با موبایل

گوشی های موبایل، تقریبا همیشه همراهمان هستند، اما اگر جز نقاشان دیجیتال (نقاشی دیجیتال: Digital painting) هستید، شاید شما هم علاقه خاصی به گوشی های سری نوت سامسونگ داشته باشید، این گوشی ها با قلم مخصوص خود که به فشار حساس هستند، حدود ۶۰-۷۰ درصد حس کاغذ و قلم را به شما میدهند، اما کسی از شما انتظار خلق یک اثر فوق العاده با این وسیله را نخواهد داشت اما بهترین وسیله برای ثبت ایده و تمرین طراحی در هر موقعیتی است.

برنامه های خاصی نیز برای کمک در این گوشی ها عرضه شده اند که در آموزش نقاشی دیجیتال با برنامه sketchbook معرفی کردیم.

تمرین طراحی با وسایل حرفه ای نقاشی دیجیتال :

امروز نقاشی دیجیتال بسیار گسترده شده است و بزرگان تکنولوژی نگاه ویژه ای به این بخش دارند، غول های بزرگی همچون، Wacom، Microsoft، Appleو…

دیجیتال پینتینگ - digital painting

اما بین این برندها آیپد پرو(Ipad pro) شرکت اپل بهترین وسیله ای است که میتوان برای نقاشی دیجیتال در هر جایی استفاده کرد، البته هزینه بالایی نیز متحمل میشوید چون باید قلم مخصوص ان را نیز جدا خریداری کنید، که شدیدا توصیه میکنیم فقط افراد حرفه ای در زمینه نقاشی دیجیتال، طراحی خودرو و محصول این وسیله را تهیه کنند.

وسایل دیگر با قیمت مناسب تر و تفاوت هر کدام را در دوره نقاشی دیجیتال معرفی خواهند شد.

تمرین طراحی با چه موضوعی؟:

این سوال کمی بستگی به علاقه شما دارد، ولی خود را محدود نکنید، هر چیز که میبینید از برگ یک درخت تا ساختمان ها، میتوانند سوژه های عالی برای تمرین طراحی شما باشند، فقط انجام بدهید.

اگر به طراحی چهره علاقه مند هستید، اگر به فیگور و آناتومی انسان، پرسپکتیو ساختمان ها، طراحی خودرو و محصولات، کاریکاتور و… همه اینها در محیط اطراف شما هستند، آن ها را خیلی سریع ثبت کنید و علاقه خود را تقویت کنید.

بعد از ثبت میتوانید در اتاق نقاشی یا استودیو خود، آن اسکیس را با تکنیک های دیگر مانند مداد رنگی، پاستل، سیاه قلم، آبرنگ و… در سایز های بزرگتر تکمیل کنید.

بسیاری از طراحان، نقاشان و ایده پردازان از این روش برای خلق آثار و محصولاتی که ما امروزه استفاده میکنیم بهره برده اند.

وقتی طراحی پایه ضعف دارم چطور تمرین طراحی کنم؟:

فقط انجامش بده، این جمله جدی است، فقط دایره رسم کنید، خط زیگزاگ و منحنی رسم کنید، وسایل اطرافتان را رسم کنید هر چند شبیه آن ها نشوند، این فعالیت در یکماه قدرت طراحی شما را چند برابر میکند!

just paint

البته بزودی دوره جدید طراحی پایه به نام طراحی به سبک انیشتین در سایت قرار خواهد گرفت که این دوره حاصل ورکشاپ گروه طراحی روشن در آلمان بوده است، این دوره تضمینی برای اشخاصی است که فکر میکنند هیچ استعدادی ندارند و طبق تست ورکشاپ سریع ترین بازدهی را برای فراگیری طراحی پایه داشته است، در این دوره نیاز به تهیه وسایل حرفه ای نیست و فقط یک مداد و کاغذ کافی است.

تمرینات این دوره را نیز میتوانید در هر جا و هر زمانی انجام دهید.

تمرین طراحی و سخن آخر:

همانطور که در کلیپ هم اشاره شد، قصد نصیحت یا آموزش خاصی در این کلیپ وجود نداشت، فقط این موضوع را نشان دادیم که میتوانید در هر جا به طراحی و نقاشی کردن پرداخت و منتظر رسیدن روز خاصی نباشیم.

با توجه به ذوق و هنر ایرانیان، گذر از این توانایی بدون توجه حیف است، امیدواریم تمام علاقه مندان به درجه و جایگاهی که در ذهن خود دارند برسند و از نقاشی و طراحی لذت ببرند.

اگر شما نیز پیشنهادی برای دوستانی که مشکل زمان دارند، دارید یا تجربه مشابهی داشته اید، خوشحال میشویم در بخش نظرات آن را با ما و دوستان در میان بگذارید.

شاید این نوشته ها را هم بپسندید

  وااااااااااى عااااالى بود خيلى خوشم اومد مرسى كه انقد زحمت ميكشين

  پاسخ

  يك سال كه سايتتون سر ميزنم،خيلي خوشحالم بابت اين اشنايي،كلاس كاريتون و مطالبتون كه زحمت ميكشين خيلي بالاس
  اميدوارم همينطور موفق باشين

  پاسخ

  مرسی از انرژی خوبتون، امیدواریم همینطور باشه

  پاسخ

  سلام.مرسی از راهنماییتون.من می خواستم از شما و کل مجموعه روشن تشکر کنم.به نظرم سبک کاری کل مجموعه٬نوع بازاریابیتون٬خلاقیتی که برای جذب و ایجاد انگیزه در هنرجو به خرج می دید و آموزشاتون خیلی خوبه.خوشحالم که با مجموعه شما آشنا شدم.امیدوارم همیشه همین طور ممتاز باشید.

  پاسخ

  سلام ممنون از لطفتون شما هم هميشه موفق باشين

  پاسخ

  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت آقای طهانی.خیلی از شما ممنونم که این آموزش پر محتوا را در اختیار ما قرار دادید.از نظر من در این آموزش بیشتر مطالب گفته شد ولی جای یک مطلب خالی است که خیلی از افراد هستند که وقت و امکانات کافی را دارند ،اما ضعف در جسارتشان است …یعنی با اینکه مهارت کافی را در این زمینه دارند ولی از اینکه در محلی به جز اتاق و یا استودیوی خود کار کنند مضطرب می شوند و از این می ترسند که کسی در ذهن خود وقتی او را می بیند با خود بگوید که دلش خوش است یا اینکه بد نقاشی میکشد …در حالی که این ذهنیت کاملا اشتباه است.به هر حال از نظر من تا وقتی که این ذهنیت در افراد از بین نرود آنها نمی توانند پیشرفت کنند و در واقع خودشان فرصت پیشرفت را از خودشان می گیرند.باز هم از آموزش خوبی که تهیه کردید تشکر می کنم.

  پاسخ

  سلام ممنون از نظر مفيدتون،بله عدم اعتماد به نفس و اهميت ندادن به خودمون هم جز عواملي است كه هميشه ممكن مانع باشه

  پاسخ

  مرسى از اينكه اطلاعاتتون ودر اختيار عموم ميزاريد مرسى مرسى مرسى از راهنماييهاتون

  پاسخ

  سلام اقای طهانی راستش من احتیاج دارم به راهنمایی شما من خیلی به نقاشی علاقه دارم وامسال میرم کلاس که بهم مدرک بدن تربت حیدریه میشینم ،میخوام این کار منبع درامدی برام باشه و به خاطر پولش دوست دارم انجام بدم نه تفریحی ولی همش فکر میکنم نصبت به هزینه ای که میکنم و وقتی که میزارم میتونم پولی دربیارم ؟یعنی نقاشیمم خوبه استادم میگه عالیی ولی خیلی چیزارو نمیگن من باسایت شما اشنا شدم واقعا عالی بود ممنون که انقد دلسوزانه همه چیزو گفتین و در اختیار مردم گذاشتین ولی ممنون اگه راهنماییم کنید که میشه پولی دراورد از این کار همه میگن نقاشی هم شد کار ناامید میشم

  پاسخ

  سلام
  علاقه تو موفقیت یک کاری حرف اول میزنه، اگر واقعا علاقه ندارین دوستانه توصیه میکنیم که صرف نظر کنید، چون با کوچک ترین سختی پا پس میکشین،مثالش زیاد هست در همه حرفه ها، وقتی علاقه و استمرار باشه پول هم در کنارش هست، تاکید میکنم پول هم در کنارش هست ولی شخص بیشتر از کاری که میکنه لذت میبره، پول هم کمکش میکنه ولی واقعا برای هنرمندانی که عاشق کارشون هستن هدف اول نیست.
  خیلی ها را میشناسیم با همین علاقه فقط کار کردن روزهای خوبی نداشتن ولی الان با استودیو های اروپایی کار میکنن و تامین هم هستن ولی هدف اصلیشون علاقه اشون بوده
  موفق باشین

  پاسخ

  روشنه عزیزم سلام
  واقعا عالی بودین مثل همیشه
  از دیدن پیشرفت روز به روزتون واقعا شگفت زده میشم
  مهربانیه شما بی اندازه است که دانش خودتون رو در اختیار دیگران میذارید
  صمیمانه از شما سپاسگذارم

  پاسخ

  سلام ممنون از انرژی و لطفتون
  خواهش میکنیم

  پاسخ

  عالی بود ممنون منم خیلی طراحی کردن رو دوست دارم ولی خطها رو نمیشناسم نمیدونم از کجا باید چهره یا فیگور رو شروع به کشیدن کنم ممنون میشم منو راهنمایی کنید

  پاسخ

  خیلی ممنون
  اگر زمینه مبتدی هستین از مبانی طراحی که در همین بخش آموزش ها رایگان است شروع کنید

  پاسخ

  سلام استاد طهانی شما کاملا یک استاد فوق العاده هستین من عادت دارم همه جا برگه A4 و وسایل مخصوصمو ببرم و نقاشی بکشم یاطراحی کنم من عاشق نقاشی هستم و خدا برای همین منو افریده استاد این برای ان هایی که هنوز شروع نکردن خیلی خوبه استاد دوستدار شما رضا کاشانی

  پاسخ

  سلام ممنون، کار بسیار عالی انجام میدین و حتما موفق خواهید بود

  پاسخ

  سلام . مطالب گویا و پرکاربرد است. برای استفاده دوستان شاید مفید باشه که علاوه بر مواد کلیدی ذکر شده، یک تجربه ی شخصی رو در زمینه رفع موانع طراحی بگم?
  من هم مثل خیلی از ادمهای پرمشغله، بعضی مواقع آرزو میکنم که کاش یک روز ۲۴ساعت نبود،..کاش ۱ساعت دیگه وقت داشتم یا اینکه کاش نیاز ب غذا،خوراک یا مکان پیدا نمیکردم??
  ولی باید باور کنیم خیلی مواقع ب دنبال بهانه ایم ??
  الان دیگه مطمئنم خودمو گول نمیزنم …مداد ندارم،کاغذم خوب نیست، توی مترو جای نشستن نیست…سرده یا گرمه دستم حرکت نمیکنه.وووو
  ولی چشمم مدام داره میبینه اون زمانی که خواب نیستم?پس من میتونم با چشمم ،منظره، چیدمان ،ادمها،حیوانات وووو رو توی مغزم طراحی کنم. ب حافظه تصویری کمک کنم که نکات رو ثبت کنه.
  من بشخصه از این روش یعنی اسکن کردن تمامی خطوط پیرامونم بدون دخالت دست ،موق شدم ، دقت در دیدن و بخاطر سپاری خطوط و بافت و حجم رو تقویت کنم. میشه گفت هرکس یک میانبر برای رفع بهانه میتونه داشته باشه.اینهم میانبر من بود. خاطره کامیار?

  پاسخ

  سلام
  ممنون از بازگویی تجربه خوبتون، نکته خیلی خوبی بود

  پاسخ

  سلام ،واقعا جناب طهانی هنوز که بسته ها رو خریداری نکردم یعنی امشب دیگه میخوام بخرم خیلی تحقیق کردم در سایتهایه مختلف ولی واقعا تکمیلترین هستین شما من از مطالعه یه تمام قسمتها انقد انرژی گرفتم که هر چه سریعتر شروع کنم ولی یه چیزه مهم چرا شما که عالی هستین در این زمینه اموزش طراحی حیوانات وطبیعت بیجان و اموزش رنگ روغن ندارین امکانش نیست هیچ وقت که دراین زمینه فعالیت کنید تا من از خود شما خریداری کنم ممنون میشم واقعا با این کار تکمیل میشید باور کنید

  پاسخ

  سلام، ممنون از لطفتون پاسختون دادم

  پاسخ

  سلام.وقتتون بخیر
  من دنبال آموزشای طبیعت بیجان و طراحی سریع از اشیا و مدلهای زنده هستم.اما انگار این دوره ها رو ندارین.دوس ارم اول اینا رو یاد بگیرم بعد سراغ هایپررئال برم

  پاسخ

  سلام خيلي ممنون
  طراحى پايه را امسال خواهيم داشت، طراحى سريع از مدل زنده تو دوره طراحى چهره است

  پاسخ

  سلام اول بگم این پیام منو تو این صفحه نمایش ندین فقط برا خودتون مینویسم.
  حرفاتون کاملا درسته و گاهی کوتاهی از خود ماس…

  پاسخ

  سلام چون تو بخش نظرات پیام دادین مجبوریم همین جا پاسخ بدیم ولی بخشی از متن که خواستین نمایش ندادیم.
  وقتی قراره فعالیت و تمرینی انجام بدیم که از اون لذت ببریم، حس نگرانی و زده شدن نباید داخلش وجود داشته باشه، اگر هست باید این موضوع با خودتون حل کنین،اگر لذت نمیبرین از طراحی، چه تفاوتی با فعالیت های اجباری دیگر دارد، رها کنید.
  بنظرم باید اول هدفتون مشخص کنین، افراد، محیط، شرایط کمتر از ۳۰ درصد روی نتایج و زندگی ما تاثیر دارن.

  پاسخ

  علاقه و هدف خیلی مهمه..
  اگه بگم برا موفقیت تو طراحی نذر کردم ،قرآن ختم کردم و حتی نماز شب خوندم باور میکنید؟
  من با قرض پول دوره رو جور کردم اونقدر برام ارزش داشت
  تو آرزوهام تقریبا اولین آرزوهست اما پیشرفتم کمه
  اما تشویق هم نیازه
  حالا انشاالله آپ تهیه میشه و با برنامه ریزی جلوتر میرم

  پاسخ

  اگر علاقه و هدفتون درست مشخص شده باشه، اون تشویق از درون خودتون میاد و نباید منتظر محیط بیرون وتشویق اطرافیان بود. تو روانشناسی افراد دو واکنش دارند، یک واکنش بیرونی یک واکنش درونی، افراد واکنش درونی موفق تر هستن، چون عامل انگیزه و موفقیت و حتی مشکل را در خودشون دنبال میکنند.
  هر عامل بیرونی که باعث تشویق و انگیزه شما بوده فکر میکنین تا کی میتونین روش حساب کنید.
  و نکته آخر طوری به نقاشی فکر کنین و فعالیت کنین که براتون لذت بخش باشه، این مهم بودن و ارزش داشتن نباید باعث رنج و سرخوردگی بشه
  موفق باشید

  پاسخ

  با سلام خسته نباشید جناب استاد طهانی منم خواستم تشکر بکنم از شما شما درعمل ثابت کردین بی بهانه قلم دست بگیریم وحرکت کنیم امید دارم که همه دوستان مشتاق دراین وادی

  پاسخ

  واقعا عالی بود آقای طهانی تنها خواسته من الان اینکه طراحی فیگور و جزئیاتش رو مثل دست و پا و دوره سبک انیشتین و کاریکاتور و منظره رو با مداد گرافیتی رو به صورت غیر حضوری سریع داخل سایت بگذارید
  ممنون به خاطر زحماتتون

  پاسخ

  استاد ما از شما ممنونیم فقط اینکه از چه مارک اتود ۰.۹ استفاده می کنید و اینکه می تونیم دفتر اسکیس مون رو خودمون درست کنیم چون هیچ جا دفتر اسکیسی که دو جلد محکم و تعداد ورق بالا داشته باشه ندیدم بازم ممنون به خاطر آموزش ها تون

  پاسخ

  مارک های مختلفی است و روترینگ و میکرو بیشتر استفاده میشود
  بله میتونین با برگه های سایز A4 درست کنین

  پاسخ

  سلااام
  ممنونم از ویدیوهای خوبتون
  من مشکلم ایکه که زمان دارم اما چون نقاشیام خوب نمیشن(خیلیا تعریف میکنن اما من قانع نمیشم)دستم نمیره به قلم
  شاید این حرف برا خیلیا خنده دار باشه
  من عاشق طراحی و نقاشی هستم وقتی ویدیو میبینم لذت میبرم نقاشیارو میبینم واقعا لذت میبرم
  اما اگه واقعا دوست دارم چرا نمیکشم و تمرین نمیکنم پس؟اینو خانوادم میگن
  اما وقتی هی میکشم خوب نمیشه هی میکشم خوب نمیشه خوب دستم به قلم نمیره 🙁
  حس میکنم یه ایرادی توی نقاشیم هست که هردفعه دارم اون اشتباه انجام میدم اما نمیدونم چیه

  پاسخ

  سلام، فرایند مهارت طراحی ربطی به استعداد و پیش زمینه ندارد، معمولا طراحان موفق افرادی هستند که بیشترین زمان تمرین را انجام میدهند، اگر قرار باشد با هر طراحی حس رضایت داشته باشیم، پس در حال در جا زدن هستیم، چون مهارت هایی که مسلط شدیم همچون طراحی و نقاشی و به عادت تبدیل شده سختی ندارد، اما یک مبحث جدید یا چالش جدید همیشه سخت است، اگر میدانید کارتان ایراد دارد فقط با تمرین می توانید از این مرحله رد شوید.نظر بقیه اگر تخصصی نباشد فقط دلگرم کننده است

  پاسخ

  ممنون از مطالب بسیار خوبتون و بابت تلاش هایی که جهت تهیه این ویدئو ها کردید خدا قوت میگم

  پاسخ
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید0
There are no products in the cart!
0