تمرین طراحی در هر زمان و مکان

کلیپ انگیزشی: چگونه تمرین طراحی را هر کجا و هر زمان انجام دهیم؟

تمرین طراحی مناسب در طول روز مهم ترین عامل موفقیت نقاشان و هنرمندان بوده است، تمرین مداوم و همیشگی، که هر چه جلوتر میرود علاقه و اشتیاق طراح را برای زمان گذاشتن بیشتر میکند.

اما اغلب در این عصر با دغدغه کمبود وقت از تمرین طراحی خودداری میکنند و شاید از علاقه خود نیز صرف نظر کنند.

همانطور که در مقاله و فیلم آموزش نقاشی حرفه ای ؛ چه مدت و چطور انجام میشود؟ زمان بیشتر برای تمرین نتیجه کلی فوق العاده ای دارد.

در این کلیپ انگیزشی جناب طهانی تنها به این موضوع میپردازند که، تمرین طراحی را نباید به زمان و مکان خاصی محدود کرد، بهانه کمبود وقت و شرایط در حد همان بهانه است و تصمیم اصلی را خود شخص میگیرد.

اگر امکان مشاهده فیلم را ندارید(البته توصیه ما مشاهده این کلیپ یا دانلود آن است) میتوانید مقاله زیر که بخشی از چکیده این کلیپ است را مطالعه کنید.

تمرین طراحی، محدودیت زمان و مکان:

زمان مناسب برای تمرین طراحی چه زمانی است؟ محیط استودیو یا کارگاه نقاشی ما چه امکاناتی باید داشته باشد؟ میشود هفته ای یکبار تمرین طراحی را انجام داد؟

اگر شما دانش آموز یا کارمند یا شاغل باشید، همیشه برای مشخص کردن یک زمان خالی دچار مشکل خواهید بود، اگر هم وقت خالی برای تمرین پیدا کنید، شاید وسایل اتاق نقاشی خود را همراه نداشته باشید؛ در نتیجه از تمرین نقاشی صرف نظر میکنید.

تمرین طراحی و نقاشی زمانی که بصورت مداوم(حداقل یک روز در میان) انجام شود، مغز بجای مقاومت، این فعالیت را بعنوان عادت ثبت میکند و بخش لذت را فعال میکند، به همین علت هنرمندان طراحی و نقاشی در هنگام این فعالیت متوجه گذر زمان نمیشوند و…

اما اگر این تمرین بصورت زمان های با فاصله باشد، هیچوقت تبدیل به عادت نمیشود و مغز با آن مقابله میکند، به همین علت در شروع آموزش طراحی و نقاشی، زود خسته و دلسرد میشویم، این کار را مغز انجام میدهد چون این فعالیت را بعنوان عادت سودمند برای بدن نمیشناسد.

تمرین طراحی، در هر زمان و هر جا:

اگر در طول روز زمان فعالیت های خود را یادداشت کنیم متوجه زمان های پرت میشویم، یا زمان هایی که در شبکه های اجتماعی وقت میگذرانیم، بخشی از این زمان ها را میتوان به تمرین طراحی و نقاشی مشغول شد.

ممکن است این زمان ها در انتظار اتوبوس، مترو، محیط کار و… باشد، اما وسایل طراحی و نقاشی من در خانه یا آموزشگاه است.

در ادامه وسایلی را معرفی میکنیم که میتوانید همیشه همراه خود داشته باشید و از طراحی و نقاشی لذت ببرید.

تمرین طراحی با دفتر اسکیس (اسکچ):

اسکیس را در آموزش طراحی درخت با اسکیس کامل توضیح دادیم، به‌صورت مختصر؛ اسکیس یا اسکچ به طراحی سریع و ناتمام گفته میشود که صرفا برای ثبت ایده و خاطره و موضوعاتی که همیشگی نیستند استفاده میشود، این طراحی سریع، معمولا پایه و جوانه یک اثر فوق العاده هست.

 

کلیپ انگیزشی: چگونه تمرین طراحی را هر کجا و هر زمان انجام دهیم؟

حال دفتر اسکیس چیست؟ دفاتری با کاغذ های سفید ولی بیشتر نخودی رنگ در سایز های مختلف، از سایز کوچک A6تا سایز بزرگتر از A3، بصورت سیمی یا مسطح در فروشگاه های لوازم هنری موجود است.

توصیه میکنیم نوع مسطح آن را تهیه کنید که اگر خواستید یک طرح گسترده مانند منظره یا ساختمان های اطرافتان را در دو صفحه کنار هم ترسیم کنید.

یک مداد و یک دفتر اسکیس، وسایل همیشگی یک نقاش هستند؛ اگر تهیه کردن این دفتر برایتان سخت است از چند برگ کاغذ باطله نیز میتوانید استفاده کنید، خودتان را محدود نکنید.

تمرین طراحی با گوشی موبایل:

بجز دفتر اسکیس، وسایل دیگر که معرفی میکنیم کمی هزینه بر است، اگر کارتان بصورت مستقیم با نقاشی و طراحی نیست و علاقه متوسطی دارید، اصلا توصیه به تهیه آن ها نمیکنیم.

کلیپ انگیزشی: چگونه تمرین طراحی را هر کجا و هر زمان انجام دهیم؟

گوشی های موبایل، تقریبا همیشه همراهمان هستند، اما اگر جز نقاشان دیجیتال (نقاشی دیجیتال: Digital painting) هستید، شاید شما هم علاقه خاصی به گوشی های سری نوت سامسونگ داشته باشید، این گوشی ها با قلم مخصوص خود که به فشار حساس هستند، حدود ۶۰-۷۰ درصد حس کاغذ و قلم را به شما میدهند، اما کسی از شما انتظار خلق یک اثر فوق العاده با این وسیله را نخواهد داشت اما بهترین وسیله برای ثبت ایده و تمرین طراحی در هر موقعیتی است.

برنامه های خاصی نیز برای کمک در این گوشی ها عرضه شده اند که در آموزش نقاشی دیجیتال با برنامه sketchbook معرفی کردیم.

تمرین طراحی با وسایل حرفه ای نقاشی دیجیتال :

امروز نقاشی دیجیتال بسیار گسترده شده است و بزرگان تکنولوژی نگاه ویژه ای به این بخش دارند، غول های بزرگی همچون، Wacom، Microsoft، Appleو…

کلیپ انگیزشی: چگونه تمرین طراحی را هر کجا و هر زمان انجام دهیم؟

اما بین این برندها آیپد پرو(Ipad pro) شرکت اپل بهترین وسیله ای است که میتوان برای نقاشی دیجیتال در هر جایی استفاده کرد، البته هزینه بالایی نیز متحمل میشوید چون باید قلم مخصوص ان را نیز جدا خریداری کنید، که شدیدا توصیه میکنیم فقط افراد حرفه ای در زمینه نقاشی دیجیتال، طراحی خودرو و محصول این وسیله را تهیه کنند.

وسایل دیگر با قیمت مناسب تر و تفاوت هر کدام را در دوره نقاشی دیجیتال معرفی خواهند شد.

تمرین طراحی با چه موضوعی؟:

این سوال کمی بستگی به علاقه شما دارد، ولی خود را محدود نکنید، هر چیز که میبینید از برگ یک درخت تا ساختمان ها، میتوانند سوژه های عالی برای تمرین طراحی شما باشند، فقط انجام بدهید.

اگر به طراحی چهره علاقه مند هستید، اگر به فیگور و آناتومی انسان، پرسپکتیو ساختمان ها، طراحی خودرو و محصولات، کاریکاتور و… همه اینها در محیط اطراف شما هستند، آن ها را خیلی سریع ثبت کنید و علاقه خود را تقویت کنید.

بعد از ثبت میتوانید در اتاق نقاشی یا استودیو خود، آن اسکیس را با تکنیک های دیگر مانند مداد رنگی، پاستل، سیاه قلم، آبرنگ و… در سایز های بزرگتر تکمیل کنید.

بسیاری از طراحان، نقاشان و ایده پردازان از این روش برای خلق آثار و محصولاتی که ما امروزه استفاده میکنیم بهره برده اند.

وقتی طراحی پایه ضعف دارم چطور تمرین طراحی کنم؟:

فقط انجامش بده، این جمله جدی است، فقط دایره رسم کنید، خط زیگزاگ و منحنی رسم کنید، وسایل اطرافتان را رسم کنید هر چند شبیه آن ها نشوند، این فعالیت در یکماه قدرت طراحی شما را چند برابر میکند!

کلیپ انگیزشی: چگونه تمرین طراحی را هر کجا و هر زمان انجام دهیم؟

البته بزودی دوره جدید طراحی پایه به نام طراحی به سبک انیشتین در سایت قرار خواهد گرفت که این دوره حاصل ورکشاپ گروه طراحی روشن در آلمان بوده است، این دوره تضمینی برای اشخاصی است که فکر میکنند هیچ استعدادی ندارند و طبق تست ورکشاپ سریع ترین بازدهی را برای فراگیری طراحی پایه داشته است، در این دوره نیاز به تهیه وسایل حرفه ای نیست و فقط یک مداد و کاغذ کافی است.

تمرینات این دوره را نیز میتوانید در هر جا و هر زمانی انجام دهید.

تمرین طراحی و سخن آخر:

همانطور که در کلیپ هم اشاره شد، قصد نصیحت یا آموزش خاصی در این کلیپ وجود نداشت، فقط این موضوع را نشان دادیم که میتوانید در هر جا به طراحی و نقاشی کردن پرداخت و منتظر رسیدن روز خاصی نباشیم.

با توجه به ذوق و هنر ایرانیان، گذر از این توانایی بدون توجه حیف است، امیدواریم تمام علاقه مندان به درجه و جایگاهی که در ذهن خود دارند برسند و از نقاشی و طراحی لذت ببرند.

اگر شما نیز پیشنهادی برای دوستانی که مشکل زمان دارند، دارید یا تجربه مشابهی داشته اید، خوشحال میشویم در بخش نظرات آن را با ما و دوستان در میان بگذارید.