پیشرفت سریع طراحی

پیشرفت سریع طراحی با چالش طراحی

بسیاری از علاقمندان به یادگیری طراحی و نقاشی، همیشه دنبال روشی برای پیشرفت سریع طراحی هستند. گاهی روند پیشرفت طراحی و آموزش ممکن است کند و خسته کننده باشد، طبیعی است حتی گاهی لازم است تمرین‌های طراحی را انجام دهیم که خیلی جذاب نیستند و دوست نداریم.

و حتی گاهی به دلیل مشکلی، خدای نکرده بیماری و یا بی‌انگیزگی مدتی از تمرین طراحی فاصله بگیریم، حس عقب افتادن بکنیم و سپس بخواهیم سریع‌تر پیش برویم.

برای من هم این اتفاق افتاده است و کاملا درک می‌کنم؛ زمانی که در ترم پایانی دانشگاه بودم، فرصتی برای طراحی نداشتم و بعد هم باید سربازی می‌رفتم، در این بین یک ماه زمان استراحت داشتم و شروع کردم هر روز طراحی و کاریکاتور کشیدن حتی برای مسابقه‌ای سه کاریکاتور را در یک روز کشیدم و چند اتفاق افتاد: ۳تا از کاریکاتور‌هایم در مجله طنز و کاریکاتور و خط خطی چاپ شدند و آن مسابقه‌ای که شرکت کرده بودم نیز جز منتخبین بودم (خبر خوشحال کننده‌ای در زمان سربازی بود)

اما اتفاق مهم‌تر پیشرفت سریع طراحی نسبت به قبل بود، احساس می‌کردم این چند ماه طراحی نکردن را جبران کرده‌ام. هر روز طراحی کردن حس خوبی بود، حتی برخی کاریکاتور‌ها که جزئیات زیادی داشت، تا نیمه شب من را بیدار نگه می‌داشت ولی با خوشحالی و حس رضایت می‌خوابیدم.

در این شرایط فعلی که از برخی هنرجویان گروه می‌شنوم که به بیماری کرونا مبتلا شده‌اند و مانند خودم ۲ تا ۳ هفته نتوانسته‌اند تمرین طراحی بکنند، تصمیم گرفتم همان ترفند را برای پیشرفت سریع طراحی گروهی انجام دهیم و یک چالش طراحی را برگزار کنیم.

اگر امکان تماشای فیلم را ندارید، می‌توانید در کمتر از ۵ دقیقه ادامه مطلب را مطالعه کنید:

پیشرفت سریع طراحی ممکن است؟

باید واقع بین باشیم، پیشرفت سریع طراحی در چه مدت و از چه سطحی به چه سطحی منظور است و مهم‌تر از همه با چه میزان تمرین؟ قبلا در مطلب آموزش نقاشی حرفه‌ای از چه سنی، چطور و چه مدت انجام می‌شود؟ در مورد میزان زمان تمرین صحبت کردم.

فرض کنید از سطح مبتدی قصد شروع داشته باشید و در دوره مناسبی مانند طراحی پایه به سبک انیشتین ثبت نام کرده‌اید، از این مرحله به بعد چند نکته اهمیت پیدا می‌کند:

۱- مداوم تمرین کنید.

۲- فقط روی تمرین‌های طراحی که دوست دارید تمرکز نکنید.

۳- دچار تمرین زدگی یا عادت نشوید.

مداوم تمرین کنید

می‌دانم که ممکن است وقفه‌ها یا مشکلاتی ایجاد شود ولی جدا از آن باید روتین تمرین طراحی داشته باشید، روزانه یا یک روز در میان، اگر هفتگی تمرین می‌کنید باید قبول کنید پیشرفت طراحی سریع انجام نمی‌شود.

پیشرفت سریع طراحی با چالش طراحی

مغز هنرمند و دست طراح مانند یک ماهیچه است، نیاز به تمرین مداوم دارد تا قوی شود، بین شخصی که هر روز ورزش می‌کند و شخصی که هفتگی ورزش می‌کند تفاوت زیادی وجود دارد.

فقط روی تمرین‌های طراحی که دوست دارید تمرکز نکنید

این مورد را از زمانی که آموزش دادن را شروع کرده‌ام بسیار دیده ام، هنرجویانی که فقط به طراحی چشم علاقه دارند یا مسلط هستند فقط روی همان تمرین تمرکز می‌کنند و از تمرین‌های دیگر سرسری رد می‌شوند.

اجازه بدهید از همان مثال باشگاه و ورزش استفاده کنم، احتمالا تمرین روی یک بخش بدن نتیجه متعادلی نخواهد داشت.

وقتی هنرجویی را می‌بینم که از تمرین نور و سایه یا تمرین‌های مهم جلسه سوم طراحی پایه انیشتین سریع رد می‌شود یاد افرادی می‌افتم که در باشگاه روز تمرین پا را با بهانه فراموش می‌کنند یا روی تمرین‌ها تمرکز نمی‌کنند.

پیشرفت سریع طراحی با چالش طراحی

دچار تمرین زدگی یا عادت نشوید

اتفاق دیگری که زیاد می‌افتد، تمرین زدگی در شروع آموزش و ایجاد عادت در اواخر آموزش است. ما معمولا به هنرجویانی که می‌گویند آیا روزانه بیش از ۳ ساعت تمرین ایرادی دارد، گوشزد می‌کنیم که مراقب تمرین زدگی باشید.

تمرین زدگی چیست؟ بدن، مغز، روحیه و انگیزه ما منبع بی‌انتها نیست، مانند یک باتری است که نیاز به شارژ و خالی شدن دارد.

اگر من در شروع آموزش طراحی پایه روزانه بیش از ۳ ساعت تمرین طراحی کنم، قطعا ظرفیت بدن، مغز، روحیه و انگیزه ما کم است و زود خالی می‌شود و بی‌انگیزگی و خستگی شروع می‌شود، این حالت را تمرین زدگی می‌گویند.

پیشرفت سریع طراحی با چالش طراحی

در مورد افزایش ظرفیت توانایی بدن، مغز، روحیه و انگیزه بعدتر بیشتر صحبت می‌کنم.

پس با زمان یک ساعت تا دو ساعت شروع کنید و هیجان خود را مدیریت کنید.

و مورد بعد عادت است، ایجاد عادت خوب همیشه تایید شده است، اما برای پیشرفت سریع طراحی عادت باید رشد کند و ثابت نباشد.

اگر کتاب خرده عادت‌ها را مطالعه کرده باشید، در فصل بیستم کتاب در مورد بررسی عادت‌ها و ارتقا آن‌ها به خوبی توضیح داده شده است.

فرض کنید شما در ابتدای شروع طراحی نتوانید یک گیاه را طراحی کنید، بعد از مدتی تمرین طراحی پایه به راحتی گل و گیاهان را طراحی کنید اما چون این پیشرفت تدریجی اتفاق افتاد فراموش می‌کنید سطح اولیه‌تان چطور بوده است، پس تاریخچه طراحی‌ها را نگه‌دارید و بعد از رسیدن به سطح بالاتر، هدف خود را ارتقا دهید.

من زمانی که شروع به دویدن کردم، با یک کیلومتر شروع کردم و کم کم مسافت و پیس را افزایش دادم تا دچار تمرین زدگی و عادت نشوم، اگر مسافت پنج کیلومتر را نگه می‌داشتم، ممکن بودن بدنم به این وضعیت عادت کند و یا فراموش کنم از کجا شروع کرده‌ام.

 

با رعایت این موارد پیشرفت سریع طراحی همیشه در جریان است و چالش طراحی یکی از روش‌هایی است که باعث یک جهش و بهم زدن عادت‌ها می‌شود.

Beeple و چالش طراحی برای ۱۳ سال

مایکل جوزف وینکلمان زمانی که ۲۷ سال داشت تصمیم گرفت روزانه یک طراحی انجام دهد، او علاقه‌مند به طراحی سه بعدی بود و سطح طراحی مبتدی داشت.

این تصمیم او ۱۳ سال تا امروز دوام داشته است و به گفته خودش:

۱۳ سال هر روز طراحی کردم، بدون از دست دادن حتی یک روز. هر روز یک طراحی را شروع می‌کردم و شب آن را در اینترنت منتشر می‌کردم.

تفاوت سطح طراحی او را در روز اول و بعد ۱۳ سال در تصویر زیر می‌توانید مشاهده کنید، او برای پیشرفت سریع طراحی خود این چالش طراحی را برای خودش ایجاد کرد و نتیجه‌اش فقط همین نبود.

پیشرفت سریع طراحی با چالش طراحی

امروزه اغلب نقاشان و طراحان دیجیتال او را با نام Beeple می‌شناسند، اما قبل از آن مایک زیاد شناخته شده نبود. در ۱۱ مارس ۲۰۲۰ او ۵۰۰۰ طراحی اولیه خود را کنار هم قرار داد و یک کلاژ تولید کرد و آن را در حراج کریستیز به قیمت ۶۹ میلیون دلار فروخت!

پیشرفت سریع طراحی با چالش طراحی

انگیزه اولیه Beeple قطعا این حراج و مبلغ ۶۹ میلیون دلار نبود اما در کنار پیشرفت و لذتی که برایش داشت، سود مادی زیادی این لذت را دو چندان کرد.

ماجرای Beeple را برای این نگفتم که به فکر حراج و فروش بیافتید، اما طبق تجربه‌ای که در این چند سال داشته‌ام، تمرین و فعالیت مداوم همیشه سود تصاعدی دارد، باید صبر کرد و مداوم تمرین کرد.

چالش طراحی گروه طراحی روشن مرحله اول

همان‌طور که در ابتدای مطلب گفتم، برای پیشرفت سریع طراحی گروه یک چالش طراحی برنامه‌ریزی کردیم که مرحله اول را خدمتتان توضیح می‌دهم.

چالش ساده است، با ۱۳ سال شروع نمی‌کنیم! ۳۰ روز ۳۰ طراحی انجام دهیم.

اما با چند شرط:

۱- طراحی کامل باشد:

طراحی هر روز باید کامل انجام شود، یک ساعت یا هر چند ساعت طول بکشد یا در زمان‌های مختلف یک روز ولی باید کامل شود.

۲- اندازه طراحی حداقل A5 باشد

بزرگتر ایرادی ندارد ولی کوچکتر از اندازه A5 نباشد.

۳- طراحی فقط با مداد یا خودکار انجام شود، طراحی دیجیتال یا تکنیک‌های دیگر در نقاشی در مرحله اول مورد قبول نیست.

 

و چون ممکن است چالش را دیرتر مشاهده کنید، زمان پایان چالش طراحی را تا پایان مهر ۱۴۰۰ قرار می‌دهیم.

نحوه شرکت در مرحله اول چالش طراحی:

بعد از انجام طراحی، مداد یا خودکار را کنار طراحی بگذارید و عکس عمودی از طراحی خود بگیرید.

پیشرفت سریع طراحی با چالش طراحی

سپس عکس را در شبکه‌های اجتماعی خود منتشر کنید و پیج طراحی روشن (@Roshandesign) را تگ کنید تا طراحی‌ها را برای مرحله دوم بررسی کنیم.

بعد از مرحله اول، سوژه‌هایی را انتخاب می‌کنیم و یک مسابقه نقاشی برگزار خواهیم کرد، که اطلاعات را در همین مطلب خدمتتان می‌گویم.

موضوع چالش طراحی، آزاد است، اگر هنرجوی گروه طراحی روشن هستید می‌توانید تمرین‌های دوره‌های خود را به عنوان چالش انجام دهید یا اشیا اطراف خودتان یا طراحی چهره آشنایان را انجام دهید.

سایه زدن یا سایه پردازی با هاشور بنا به طراحی خود می‌توانید انتخاب کنید، مثلا اگر تمرین طراحی خطی را انجام می‌دهید سایه پردازی نیاز نیست ولی جزئیات و دقیق بودن طراحی مهم است.

 

من هم در این چالش شرکت می‌کنم تا بخش کاتالوگ سر برای دوره ۰ تا ۱۰۰ طراحی چهره را تکمیل کنم و بی‌صبرانه منتظر دیدن طراحی‌های شما هستم.

قول می‌دهم اگر این چالش را مداوم و طبق توضیحاتم انجام دهید، جهش و پیشرفت سریع طراحی خود را بعد این ۳۰ روز مشاهده کنید و در چالش‌های بعدی نیز با هم گروهی پیش برویم.

چالش طراحی و مسابقه گروه طراحی روشن مرحله دوم

بعد از اتمام مرحله اول چالش طراحی و برگزاری چهار لایو برای بررسی برخی طراحی‌ها، حال نوبت به مرحله دوم و برگزاری مسابقه رسیده است.

این مسابقه و چالش طراحی در دو بخش انجام می‌شود:

۱- پرتره

  • در ادامه یک فایل فشرده برای دانلود قرار داده شده است که شامل ۵ چهره است و از بین آن‌ها می‌توانید انتخاب کنید.
  • رنگی یا سیاه و سفید بودن عکس‌ها ارتباطی با تکنیک ندارد.
  • تکنیک‌های مورد قبول: نقاشی مداد‌رنگی، سیاه قلم، طراحی مدادی، طراحی خودکاری

۲- موضوع (رسانه و شبکه‌های اجتماعی)

  • با توجه به موضوع می‌توانید یک یا چند اثر به سبک رئال یا کارتون خلق کنید.
  • تکنیک‌های مورد قبول: آزاد

قوانین مسابقه:

  • هنرمند باید چالش مرحله اول را در زمان مشخص شده تکمیل کرده باشد.
  • هر هنرمند می‌تواند ۱ تا ۳ اثر برای مسابقه اجرا کند، مجموع هر دو بخش یعنی می‌توان در بخش پرتره دو اثر و در بخش موضوعی یک اثر خلق کند یا حالت دیگر.
  • علاوه بر تصویر نقاشی نهایی، طراحی و اسکیس‌های اولیه برای رسیدن به طرح و تصویر مراحل نقاشی لازم است ارسال شود.
  • حداقل اندازه آثار 20*30 سانتی‌متر است.

مهلت ارسال اثر: تا پایان آبان ۱۴۰۰

نحوه ارسال آثار: از طریق دایرکت پیج ایسنتاگرام طراحی روشن

داوری و اعلام برندگان:

بعد از اتمام زمان تعیین شده یعنی پایان آبان، ۴ اثر به انتخاب تیم طراحی روشن برگزیده می‌شوند و به ترتیب جوایزی به دوستان تعلق می‌گیرد.

نحوه داوری بر اساس خلاقیت و کیفیت کار خود هنرمند است و مهارت طراحی وی، نقاشی‌های کپی(با دستگاه اوپک) حذف می‌شوند.

یک اثر نیز از بین آثار واجد شرایط توسط مخاطبین در صفحه طراحی روشن انتخاب می‌شود و به صاحب اثر جایزه تعلق می‌گیرد.

نحوه انتخاب اثر برگزیده مخاطبین ساده است؛ هر اثر در پیج دوم طراحی روشن منتشر می‌شود و از زمان انتشار بر اساس میزان لایک و کامنتی که در ۲۴ ساعت دریافت می‌کند امتیاز کسب می‌کند. هر لایک یک امتیاز و کامنت ۵ امتیاز در نظر گرفته شده است.

جوایز:

نفر اول: ست ۵۲ تیکه پریسماکالر به ارزش بیش از ۱۰۰ دلار

نفر دوم: آبرنگ حرفه‌ای رامبرانت ۲۴ رنگ

نفر سوم: دفتر طراحی پارس آرت و راپید تاچ

نفر چهارم: دفتر طراحی حرفه‌ای پولاربر مدل G-0 و خودکار طراحی بیک

نفر پنجم و برگزیده مخاطبین: دفتر طراحی حرفه‌ای پولاربر مدل L-7 و خودکار طراحی بیک

این مقاله و تحقیق توسط گروه طراحی روشن بدون هیچ حمایت مالی انجام شده است، اگر از نوشته و فیلم استفاده می‌کنید و بازنشر می‌دهید، لطفا نام منبع را حذف نکنید، تا زحمت و هزینه‌ای که پرداخته‌ایم، حفظ شود. ممنونم