آموزش و معرفی وسایل طراحی – واتر براش و ماژیک براش

آموزش و معرفی وسایل طراحی – واتر براش و ماژیک براش

وسایل طراحی یکی از عوامل موفقیت و زیبایی یک اثر هنری می باشد، هنرجویان بسیاری که بدلیل عدم اطلاع از وسایل طراحی مناسب از یادگیری طراحی و نقاشی منصرف شده اند.

متاسفانه در آموزشگاه های هنری نیز اغلب اطلاعاتی در زمینه وسایل طراحی مناسب و ابزار مفید داده نمیشود و فقط مباحث آکادمیک روتین را بیان میکنند.

اگر قصد آموزش و اطلاع از وسایل طراحی را از سایت های خارجی داشته باشیم نیز نمیتوانیم مطمئن باشیم که در بازار ایران موجود باشد و گاها اسم آنها نیز در بازار داخل کشور متفاوت است و وسیله طراحی را به اسمی که رواج پیدا کرده میشناسند.

گروه طراحی روشن در نظر دارد به مرور وسایل طراحی مختلف و برند و مارک های رایج در ایران را معرفی کند، البته در جلسه دوم دوره ۰ تا ۱۰۰ طراحی چهره بطور مفصل در مورد ابزار و وسایل طراحی چهره صحبت کرده ایم و حتی نحوه استفاده از آنها و ترتیب مرغوبیت برند های مختلف و قیمت وسایل طراحی چهره و روش ساخت محو کن و … را توضیح داده ایم.

وسایل طراحی که در اینجا قصد معرفی آن را داریم، البته دو وسیله هستند یک water brush واتر براش و pen brush  که در ایران به اسم ماژیک براش بیشتر شناخته میشود.

وسایل طراحی: واتر براش

وسیله ای است مشابه خودنویس دارای مخزن ، نوک و درپوش

آموزش و معرفی وسایل طراحی – واتر براش و ماژیک براش

در قسمت مخزن آن آب ریخته میشود که علت نامگذاری آن نیز به همین دلیل است، نوک آن فرم قلم مویی شکل دارد و از الیاف پلاستیکی نرم ساخته شده است، بدلیل مخزن معمولا نوک قلم مو همیشه مرطوب است البته میتوان میزان این رطوبت را با فشار بر مخزن واتر براش تنظیم کرد.

واتر براش از نظر نوک قلم به ۳ سایز مختلف کوچک، متوسط و درشت تقسیم بندی میشود و یک نوع سر قلم تخت نیز در این دسته بندی قرار دارد.

آموزش و معرفی وسایل طراحی – واتر براش و ماژیک براش

موارد استفاده:

یکی از استفاده های واتر براش استفاده با آبرنگ است که براحتی میتوان روی قرص های آبرنگ نوک قلم مو را رنگی کرد و مانند قلم مو طراحی خود را انجام دهید البته برای خوشنویسی calligraphy نیز بسیار از آن استفاده میشود.

طراحان کمیک نیز بسیار برای دورگیری از این وسیله استفاده میکنند، البته بیشتر از pen brush استفاده میکنند بدلیل اینکه مخزن جوهر برای هر رنگی بصورت مجزا دارد ولی با واتر براش نیز شما میتوانید داخل مخزن آن مرکب به هر رنگی که مدنظرتان است بریزید و مانند ماژیک براش از آن استفاده کنید.

مزیت های واتر براش:

  • مزیت های بسیاری دارد، مانند خودنویس میتوانید آن را همراه خود داشته باشید.
  • ضخامت خطوط با فشار دست مانند قلم مو تغییر میکنند و خطوط زیبایی را روی کاغذ خلق میکنند.
  • براحتی میتوانید مخزن آن را پر یا خالی کنید تمییز کردن و نگهداری از آن بسیار آسان است.
  • میتوانید داخل مخزن آن علاوه بر آب هر مرکب رنگی دیگری بریزید.

روش استفاده وسیله طراحی واتر براش:

همانطور که در فیلم مشاهده کردید، میتوانید در مخزن آن آب یا مرکب بریزید(با توجه به استفاده شما)، سپس قسم نوک قلم را به آن متصل کنید، برای بار اول باستی چند بار داخل آن آب یا مرکب بریزید و قسمت مخزن را با دو انگشت خود فشار دهید تا آب یا مرکب از نوک قلم مویی شکل تخلیه شود با این کار کاملا نوک قلم مو آغشته میشود و سپس مخزن را پر کرده و چند ساعتی بصورت عمود قرار دهید تا با کمک جاذبه جوهر یا آب در نوک قلم مو جمع شود.

آموزش و معرفی وسایل طراحی – واتر براش و ماژیک براش

فرق اساسی واتر براش و ماژیک براش

واتر براش ها از نظر ساختمان با ماژیک براش ها هیچ تفاوتی ندارند بجز مخزن آنها، مخزن pen brush  بصورت پلمب در رنگ بندی مختلف وجود دارد و شما میتوانید از سری مشترک و یا جداگانه برای هر رنگ استفاده کنید، در صورت اتمام مخزن بایستی آن را تعویض کنید.

ولی واتر براش بصورت خام و خالی عرضه میشوند و شما میتوانید مخزن آن را هر چند بار که استفاده کردید با جوهر یا آب شارژ کنید.

آموزش و معرفی وسایل طراحی – واتر براش و ماژیک براش

برند های مطرح در تولید این دو وسیله pentel و ساکورا می‌باشد، که در بازار ایران نیز موجود است، البته واتر براش با مارک های متفرقه چینی نیز موجود است که تفاوت خاصی بجز ظاهر با یکدیگر ندارند ولی ماژیک براش بر اساس مرغوبیت جوهر مخزن دارای اهمیت هستند.

اگر این مطلب برای شما جالب بود ولی مطمئن نیستید که استعداد طراحی دارید توصیه میکنیم تست مغز هنرمند را برای تشخیص انجام دهید.

 

نتیجه گیری:

واتر براش و ماژیک براش ها بنظر ما وسایل بسیار مفیدی هستند، چون برخلاف راپید و ماژیک های معمولی ضخامت آن ها قابل کنترل است ولی بنظر شما برای چه تکنیک هایی مناسب هستند؟ آیا میشود آن را جایگزین قلم مو آبرنگ دانست؟