واتر براش و پن براش

آموزش و معرفی وسایل طراحی – واتر براش و ماژیک براش

واتر براش وسیله‌ای است که نقاشان طراحی آب مرکب و آبرنگ که جابجایی زیادی دارند استفاده ‌می‌کنند، فرض کنید یک طراحی آب مرکب در گوشه یک کافه به ذهنتان می‌رسد، پهن کردن وسایل طراحی همچون جوهر، قلم مو، کاغذ و آب شاید باعث دردسر شود.

اینجا می‌توانید یک واتربراش در کنار دفتر اسکیس خود همراه داشته باشید. 

وسایلی که در اینجا قصد معرفی آن را داریم، یک water brush واتر براش و pen brush  است، که در ایران به اسم ماژیک براش بیشتر شناخته می‌شود و مخصوص طراحی مرکبی است.

واتر براش چیست؟

وسیله ای است مشابه خودنویس دارای مخزن ، نوک و درپوش

 

آموزش و معرفی وسایل طراحی – واتر براش و ماژیک براش

واتر براش

 

در قسمت مخزن آن آب ریخته می‌شود که علت نامگذاری آن نیز به همین دلیل است، نوک آن فرم قلم مویی شکل دارد و از الیاف پلاستیکی نرم ساخته شده است، بدلیل مخزن معمولا نوک قلم مو همیشه مرطوب است البته می‌توان میزان این رطوبت را با فشار بر مخزن واتر براش تنظیم کرد.

واتر براش از نظر نوک قلم به ۳ سایز مختلف کوچک، متوسط و درشت تقسیم بندی می‌شود و یک نوع سر قلم تخت نیز در این دسته بندی قرار دارد.

آموزش و معرفی وسایل طراحی – واتر براش و ماژیک براش

انواع قلم واتر براش

 

موارد استفاده واتر براش:

یکی از استفاده های واتر براش استفاده در طراحی آب مرکب و نقاشی آبرنگ است که به‌راحتی می‌توان روی قرص های آبرنگ نوک قلم مو را آغشته کرد و مانند قلم مو طراحی خود را انجام دهید البته برای خوشنویسی calligraphy نیز بسیار از آن استفاده می‌شود.

آموزش و معرفی وسایل طراحی – واتر براش و ماژیک براش

پن براش

طراحان کمیک نیز بسیار برای دورگیری از این وسیله استفاده می‌کنند، البته بیشتر از pen brush استفاده می‌کنند بدلیل اینکه مخزن جوهر برای هر رنگی بصورت مجزا وجود دارد ولی با واتر براش نیز شما می‌توانید داخل مخزن آن جوهر مرکب به هر رنگی که مدنظرتان است بریزید و مانند ماژیک براش از آن استفاده کنید.

مزیت های واتر براش:

  • مزیت های بسیاری دارد، مانند خودنویس می‌توانید آن را همراه خود داشته باشید.
  • ضخامت خطوط با فشار دست مانند قلم مو تغییر می‌کنند و خطوط زیبایی را روی کاغذ خلق می‌کنند.
  • به‌راحتی می‌توانید مخزن آن را پر یا خالی کنید تمیز کردن و نگهداری از آن بسیار آسان است.
  • می‌توانید داخل مخزن آن علاوه بر آب هر جوهر مرکب رنگی دیگری بریزید(جوهر‌های پیگمنتی که در مقاله آب مرکب چیست؟ توضیح دادم مناسب‌تر هستند).

روش استفاده وسیله طراحی واتر براش:

همانطور که در فیلم مشاهده کردید، می‌توانید در مخزن آن آب یا مرکب بریزید(با توجه به استفاده شما)، سپس قسمت نوک قلم را به آن متصل کنید، برای بار اول باستی چند بار داخل آن آب یا مرکب بریزید و قسمت مخزن را با دو انگشت خود فشار دهید تا آب یا مرکب از نوک قلم مویی شکل تخلیه شود با این کار کاملا نوک قلم مو آغشته می‌شود و سپس مخزن را پر کرده و چند ساعتی بصورت عمود قرار دهید تا به کمک جاذبه جوهر یا آب در نوک قلم مو جمع شود.

آموزش و معرفی وسایل طراحی – واتر براش و ماژیک براش

طراحی کمیک با پن براش و واتر براش

 

فرق اساسی واتر براش و ماژیک براش

واتر براش ها از نظر ساختمان با ماژیک براش ها هیچ تفاوتی ندارند بجز مخزن آنها، مخزن pen brush  بصورت پلمب در رنگ بندی مختلف وجود دارد و شما می‌توانید از سری مشترک و یا جداگانه برای هر رنگ استفاده کنید، در صورت اتمام مخزن بایستی آن را تعویض کنید.

آموزش و معرفی وسایل طراحی – واتر براش و ماژیک براش

واتر براش و پن براش

ولی واتر براش بصورت خام و خالی عرضه میشوند و شما می‌توانید مخزن آن را هر چند بار که استفاده کردید با جوهر یا آب شارژ کنید.

برند های مطرح در تولید این دو وسیله pentel و ساکورا می‌باشد، که در بازار ایران نیز موجود است ولی کمیاب، البته واتر براش با مارک های متفرقه چینی نیز موجود است که تفاوت خاصی بجز ظاهر با یکدیگر ندارند ولی ماژیک براش بر اساس مرغوبیت جوهر مخزن دارای اهمیت هستند.

نتیجه گیری:

واتر براش و ماژیک براش ها از نظر من وسیله جذابی است مخصوصا برای طراحی آب مرکب در محیط بیرون یا در کنار دفتر آبرنگ همیشه همراهمان باشد. من برای طراحی کمیک و ایده‌های کارتونی از هر دو وسیله معمولا علاقه دارم استفاده کنم، تجربه شما چطور است؟ آیا می‌شود آن را جایگزین قلم مو آبرنگ دانست؟