مقایسه انواع کاغذ آبرنگ

انواع کاغذ آبرنگ و انتخاب کاغذ مناسب برای نقاشی آبرنگ

در این مقاله می‌خوانید

هنرجویان نقاشی آبرنگ در شروع کار برای انتخاب کاغذ مناسب از بین انواع کاغذ آبرنگ دچار آشفتگی می‌شوند؛ دست ساز یا ماشینی، کتان یا غیر کتان، گرماژ و ضخامت مناسب و در نهایت کدام برند و…، شاید برای افرادی هم که آشنایی با آبرنگ دارند این اصطلاحات کاملا واضح نباشد.

در این فیلم و مطلب علاوه بر اینکه این اصطلاحات و انواع کاغذ آبرنگ را معرفی می‌کنم، آن‌ها را با هم مقایسه می‌کنیم و در نهایت می‌توانید کاغذ مخصوص آبرنگ مناسب را انتخاب کنید، با توجه به بالا بودن قیمت کاغذ مخصوص آبرنگ انتخاب صحیح بسیار مهم است.

این فیلم و آموزش بخشی از جلسه اول ترم دو آموزش آبرنگ به سبک روشن است و هنرجویان این ترم نیاز به دانلود مجدد ندارند.

اگر امکان دانلود فیلم را ندارید، مقاله زیر بخش‌هایی از آن است و می‌توانید آن را مطالعه کنید، چون این مقاله طولانی است، از فهرست بخش‌های مورد نظر را انتخاب کنید:

ویژگی‌های انواع کاغذ آبرنگ:

در این مطلب ویژگی‌هایی از جمله؛ درجه کیفیت، نحوه ساخت کاغذ آبرنگ، انواع بافت سطح، مواد ساخت کاغذ آبرنگ، وزن و ضخامت، رنگ کاغذ، اشکال کاغذ آبرنگ، پوشش ژلاتین و غیر اسیدی بودن انواع کاغذ آبرنگ را توضیح می‌دهم و تاثیر هر کدام را بررسی می‌کنم.

درجه کیفیت انواع کاغذ آبرنگ:

به طور کل شرکت‌های تولید کننده کاغذ دو درجه و سطح کیفیت برای تولید کاغذ آبرنگ دارند؛

 • سطح حرفه‌ای
 • سطح دانشجویی یا دانش آموزی

میزان کیفیت، قیمت و دقت در ساخت درجه حرفه‌ای قطعا بسیار بالا‌تر است. دقت داشته باشید که کاغذ آبرنگ ارزان، دفتر‌های مخصوص آبرنگ ایرانی مانند اتود، سخن و آرمان درجه دانشجویی دارند و برای آموزش آبرنگ مبتدی مناسب است.

انواع کاغذ آبرنگ از نظر نحوه ساخت:

بیشتر تفاوت انواع کاغذ آبرنگ از نحوه ساخت ایجاد می‌شود. به طور کل سه روش ساخت کاغذ آبرنگ وجود دارد:

 • دست ساز
 • قالبی (نیمه دستی)
 • ماشینی

کاغذ آبرنگ دست ساز:

همان‌طور که مشخص است کل پروسه با دست انجام می‌شود. در این روش خمیر مواد ساخت کاغذ را با قالب‌هایی روی پارچه‌های نمدی قرار می‌دهند و سپس پرس می‌کنند. لبه‌های کاغذ‌های دست ساز صاف نیست و سطح کاغذ بافت طبیعی دارد. کاغذ‌های آبرنگ دست ساز از هر دو طرف قابل استفاده هستند و بافت دو سمت تحت تاثیر نمد و دستگاه پرس است.

کاغذ آبرنگ دست ساز

این نوع ساخت مخصوص کاغذ‌های آبرنگ سطح حرفه‌ای هستند.

 

کاغذ آبرنگ قالبی(نیمه دستی):

این روش با اختلاف خیلی کم کیفیت پایین‌تری نسبت به کاغذ آبرنگ دست ساز دارد. در این روش یک غلطک بزرگ با سطح توری از داخل حوضچه خمیر کاغذ، لایه نازکی را برداشته و روی نوار غلطک نمدی قرار می‌دهد. تقریبا مشابه روش دستی است اما یک تفاوت مهم دارد، یک سمت کاغذ بافت تور غلطک را دارد و سمت دیگر بافت نمد.

قالب ساخت کاغذ آبرنگ نیمه دستی

معمولا گفته می‌شود سطح بافت نمد مناسب نقاشی است، که روی کاغذ گفته می‌شود و آرم کاغذ برحسته شده است ولی پشت کاغذ که بافت منظم توری را دارد استفاده نمی‌شود.

حک آرم پشت کاغذ آبرنگ

تار و پود کتان در این روش کمی منظم‌تر از روش دستی در کاغذ قرار می‌گیرد و لبه‌های کاغذ مانند روش دستی نامنظم و ناصاف است.

کاغذ آبرنگ ساخته شده با این روش نیز برای سطح حرفه‌ای مناسب است.

نکته مهم: امروزه بیشتر شرکت‌ها از این روش استفاده می‌کنند ولی در فروشگاه‌های فروش لوازم نقاشی، به این نوع کاغذ‌ها هم دست ساز گفته می‌شود.

 

کاغذ آبرنگ ماشینی:

در این روش خمیر با ضخامت مناسب روی غلطک قرار می‌گیرد و تار و پود کتان کاملا منظم شده است، کاغذ بافت طبیعی بسیار کمتری دارد و لبه‌های کاغذ صاف است.

انواع کاغذ آبرنگ ماشینی

انواع کاغذ‌های ارزان آبرنگ و سطح دانشجویی با این روش ساخته می‌شوند.

به دلیل منظم بودن تار و پود کتان، این کاغذ‌ها تحمل آب کمتری در هنگام نقاشی آبرنگ دارند.

در نمودار زیر تفاوت سطح کیفیت و میزان تغییر حالت کاغذ را برای استفاده از این سه روش ساخت کاغذ مشاهده می‌کنید.

انواع کاغذ آبرنگ از نظر نوع تولید

و همین‌طور نیاز به شاسی کشی کاغذ در کاغذ آبرنگ ماشینی بیشتر است، زیرا تغییر فرم بیشتری پس از خیس شدن دارد.

تفاوت انواع کاغذ آبرنگ دست ساز و ماشینی

انواع بافت کاغذ آبرنگ:

انواع کاغذ آبرنگ در هنگام ساخت، دارای سه نوع بافت سطح می‌شوند:

 • کاغذ آبرنگ راف Rough
 • کاغذ آبرنگ کلد پرس Cold Pressed
 • کاغذ آبرنگ هات پرس Hot Pressed

کاغذ آبرنگ راف Rough :

از نظر سطح، بافت راف برجسته ترین بافت را بین انواع کاغذ آبرنگ دارد. این بافت حاصل پرس کاغذ بین غلطک‌های نمدی یا بین پارچه‌های نمدی است. به آن کاغذ آبرنگ خشن هم گفته می‌شود. ( Torchon هم شاید بشنوید، که معادل فرانسوی راف است.)

 • منافذ کاغذ در این حالت بسیار بیشتر و بزرگتر هستند، به همین علت رنگ بیشتر در این کاغذ نفوذ می‌کند.
کاغذ آبرنگ راف آرچ
 • برای تکنیک خیس در خیس و نقاشی‌های منظره بزرگ با بافت تصادفی، کاغذ آبرنگ راف بسیار مناسب است.
 • لایه گذاری را با خیال راحت می‌توان انجام داد، بدون اینکه نگران برداشت رنگ لایه قبل باشید.
 • برای نقاشی دقیق با لبه‌های واضح یا نقاشی آبرنگ چهره دقیق مناسب نیست.
 • چون رنگ در بافت کاغذ نفوذ می‌کند، تکنیک خراشیدن خیلی در بافت راف کاربرد ندارد.
 • برداشت رنگ کمتری روی این کاغذ می‌توان انجام داد.

کاغذ آبرنگ کلد پرس Cold Pressed :

تفاوت مقوای راف و کلد پرس در این است که بافت کلد پرس از نمد‌های با بافت ریز یا غلطک‌های صاف ایجاد می‌شود و این کاغذ را از کاغذ راف فشرده‌تر و تخت‌تر می‌کند. منافذ کمتر و بافت کمتری دارد. در برخی منابع به آن Not (هات پرس نیست) یا CP و (به فرانسوی Grain Fin) هم گفته می‌شود.

کاغذ آبرنگ کلد پرس آرچ
 • در بین انواع کاغذ آبرنگ، محبوب‌ترین و پرکاربرد‌ترین کاغذ آبرنگ، کاغذ کلد پرس است. 
 • از سطح مبتدی تا حرفه‌ای می‌توان از این نوع بافت استفاده کرد.
 • هم برای تکنیک‌ خیس در خیس و ترکیب زیاد رنگ مناسب است و هم نقاشی کنترل شده و دقیق آبرنگ.
 • نیمی از رنگ به بافت کاغذ نفوذ می‌کند و بخشی روی سطح می‌ماند و ظاهری شفاف و بافت‌دار را هم‌زمان ایجاد می‌کند.
 • برداشت رنگ را می‌توان انجام داد زیرا بخشی از رنگ روی سطح کاغذ قرار گرفته است.
 • مناسب تکنیک خراش و ایجاد بافت مناظر شهری و کوهستانی است.
 • برای نقاشی آبرنگ چهره نیز قابل استفاده است.
 • برای کنترل حرکت رنگ کمی سخت تر از کاغذ آبرنگ راف است، زیرا بخشی از آبرنگ روی سطح کاغذ حرکت می‌کند.
 • شاید برایتان جالب باشد که معمولا شرکت‌ها، کاغذ‌های ماشینی و ارزان قیمت را نیز با بافت کلد پرس شبیه‌سازی می‌کنند. پس اگر روی دفتر یا کاغذ آبرنگی چیزی در مورد نوع بافت نوشته نشده بود، پیش فرض آن‌ها کلد پرس است.

کاغذ هات پرس Hot Pressed :

نرم‌ترین کاغذ در بین انواع کاغذ آبرنگ است، به آن کاغذ آبرنگ ابریشمی یا ساتن یا HP و (به فرانسوی Satine) هم گفته می‌شود. این بافت با پرس غلطک‌های صاف داغ ایجاد می‌شود.

کاغذ آبرنگ هات پرس آرچ

اما شاید برای شما عجیب باشد که کم استفاده‌ترین نوع بافت کاغذ آبرنگ در بین نقاشان آبرنگ است، به سه دلیل:

 • بافت دانه‌ای رنگدانه‌ها در این کاغذ مشخص نمی‌شود و سطحی صاف را ایجاد می‌کند که شاید فقط برای نقاشان آبرنگ چهره رئال مناسب باشد.
 • چون سطح کاغذ بسیار فشرده است، آبرنگ روی سطح کاغذ به‌صورت لغزنده باقی می‌ماند و کنترل آن سخت‌تر است.
 • منافذ کاغذ کاملا فشرده شده است و رنگ بیشتر روی سطح کاغذ می‌ماند، پس در هنگام لایه گذاری ممکن است لایه رنگ قبلی برداشته شود.

ولی اگر قصد انجام نقاشی‌های کنترل شده و دقیق دارید، کاغذ آبرنگ هات پرس برای شما مناسب است.

در فیلم مقایسه سه کاغذ راف، کلد و هات پرس را با هم مشاهده کردید، در تصویر زیر نیز این سه بافت کاغذ آبرنگ را در کنار هم مشاهده می‌کنید.

بافت انواع کاغذ آبرنگ

و در نمودار زیر تفاوت سطح مهارت، میزان جذب آب و تغییر فرم این سه بافت کاغذ را با هم مشاهده می‌کنید. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، آماده سازی کاغذ برای کاغذ هات پرس بیشتر از کاغذ آبرنگ راف لازم است.

تاثیر بافت سطح کاغذ آبرنگ

انواع کاغذ آبرنگ از چه موادی ساخته می‌شوند؟

معمولا انواع کاغذ آبرنگ از ترکیب آب و سلولز ساخته می‌شود و با کیفیت‌ترین سلولز برای ساخت کاغذ پنبه است، که کاغذ را محکم ولی قابل انعطاف می‌کند. انواع کاغذ آبرنگ که کاملا از پنبه ساخته شده باشد را ۱۰۰٪ کتان می‌گویند.

کاغذ آبرنگ ۱۰۰٪ کتان

کاغذ‌های اقتصادی‌، از ترکیب پنبه و چوب طبیعی مانند بامبو ساخته می‌شود و به آن کاغذ آبرنگ ۵۰٪ کتان یا ۲۵٪ کتان گفته می‌شود. این کاغذ‌ها هم کیفیت متوسط و خوبی دارند، البته مقاومت و ماندگاری سطح حرفه‌ای را ندارند ولی نیاز نقاشان متوسط و مبتدی را برآورده می‌کنند.

کاغذ آبرنگ ۲۵٪ کتان

و ارزان‌ترین کاغذ‌های آبرنگ از ترکیبی از سلولز بازیافتی یا چوب مصنوعی ساخته می‌شود و برای سطح دانشجویی مناسب است، برخی شرکت‌ها مانند وینزور، سنت پترزبورگ، فابریانو و…، دفتر‌ مخصوص آبرنگ از همین مواد برای نقاشی آبرنگ مبتدی تولید می‌کنند.

وزن یا گرماژ کاغذ آبرنگ

گرماژ کاغذ آبرنگ ارتباط زیادی با کیفیت انواع کاغذ آبرنگ ندارد، زیرا کاغذ آبرنگ دست ساز ۱۰۰ درصد کتان هم در وزن سبک و هم سنگین ارائه می‌شود. ولی از نظر تکنیک و نوع نقاشی آبرنگ اهمیت دارد، اگر از تکنیک خیس در نقاشی آبرنگ زیاد استفاده می‌کنید، کاغذ‌های با گرماژ پایین دچار تغییر فرم می‌شوند و نیاز به شاسی کشی دارند که در مقاله قبل آموزش دادم.

تغییر حالت کاغذ آبرنگ

در کل برای نقاشی آبرنگ حرفه‌ای، کاغذی که تحمل آب و ترکیب رنگ زیاد را داشته باشد باید از ۳۰۰ گرم به بالا باشد.(تا ۸۵۰ گرم هم وجود دارد! ولی در ایران تا ۶۰۰ گرم مشاهده کرده‌ام)

کاغذ‌های کمتر از ۳۰۰ گرم را باید با دقت و آماده سازی استفاده کرد. (البته لازم است نکته مهمی را اشاره کنم، کاغذ‌های ۳۰۰-۴۰۰ گرم دست ساز ۱۰۰٪ کتان قیمت زیادی دارند، پس برای شروع آموزش آبرنگ بهتر است از کاغذ‌های ارزان آبرنگ استفاده کرد و کاغذ را روی میز کار ثابت کرد)

رنگ انواع کاغذ آبرنگ

معمولا رنگ انواع کاغذ آبرنگ سفید یا کرم رنگ است، این تفاوت مربوط به نوع پنبه و نحوه ساخت و میزان ژلاتین هر شرکت می‌باشد. نوع رنگ کاغذ آبرنگ سلیقه‌ای است، برخی خواهان کاغذ‌های ماشینی با رنگ کاملا سفید هستند تا درخشش رنگ‌ها و هایلایت‌ها بیشتر شود و برخی شیری یا کرم رنگ بودن رنگ‌های دست ساز را نشانه اصالت و تن گرم در نقاشی‌هایشان می‌دانند.

در تصویر زیر رنگ کاغذ آبرنگ چند شرکت را در کنار هم می‌توانید مقایسه کنید.

رنگ انواع کاغذ آبرنگ

البته برخی شرکت‌ها کاغذ آبرنگ رنگی نیز تولید می‌کنند! مانند کاغذ آبرنگ سیاه شرکت Legion !

انواع کاغذ آبرنگ از نظر فرم و شکل

اگر از بین انواع کاغذ آبرنگ، سطح کیفیت، وزن و موارد دیگر را انتخاب کردید، اکنون می‌توانید فرم آن را بررسی کنید، آیا به ‌صورت رول یا بلوک آبرنگ می‌خواهید یا…، به طور کل کاغذ آبرنگ به اشکال زیر تولید می‌شود:

 • کاغذ آبرنگ برگی – Sheets
 • بلوک آبرنگ
 • دفتر آبرنگ
 • رول آبرنگ و تخته آبرنگ

برگ کاغذ آبرنگ – Sheets

برگ کاغذ آبرنگ رایج‌ترین نوع در بین اشکال کاغذ آبرنگ است، برگه‌های بزرگی که به‌صورت تک یا در بسته‌های پنج، ده و ۲۵ تایی به فروش می‌رسد. به اندازه کامل این نوع کاغذ آبرنگ Full Imperial هم می‌گویند (ما می‌توانیم شاهانه! بگوییم)، این اسم به دلیل اندازه سنتی کاغذ آبرنگ است.

در برخی شرکت‌ها نسبت کاغذ آبرنگ با این نسبت گفته می‌شود که با نسبت کاغذ‌های A متفاوت است، اندازه کاغذ Full Imperial برابر ۷۶ سانتی‌متر در ۵۶ سانتی‌متر (۷۶.۲-۵۵.۹)است، که نزدیک به سایز A1 است.

نسبت‌های 1/2 Imperial و 1/4 Imperial هم وجود دارد، اندازه آن‌ها را می‌توانید محاسبه کنید، یا تصویر زیر را ذخیره کنید.

اندازه انواع کاغذ آبرنگ

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، این اندازه‌ها نزدیک به سایز ‌A2 و A3 است. البته من معمولا در ایران اندازه شاهانه یا همان Full Imperial را مشاهده کرده‌ام.

 

بلوک آبرنگ

بلوک آبرنگ را به‌صورت مختصر قبلا معرفی کردم، کاغذ‌های آبرنگ که از چهار لبه روی هم چسبیده شده‌اند و یک جرم بلوک فشرده را تشکیل داده‌اند. اگر نقاشی هستید که در محیط بیرون نقاشی می‌کند یا حوصله شاسی کشی کاغذ را ندارید، بلوک آبرنگ گزینه مناسبی است.

بلوک آبرنگ

مزیت بلوک آبرنگ این است که کاغذ صاف می‌ماند تا شما نقاشی خود را تکمیل کنید و عیب آن این است که برای رسیدن به کاغذ بعد بهتر است نقاشی را تکمیل کنید سپس کاغذ را برش دهید.

یک مشکلی که در بین برخی هنرجو‌ها دیده‌ام این است که لبه کاغذ بلوک آبرنگ را با کاتر برش می‌دهند، ولی می‌توان از قسمت بالای بلوک که در تصویر مشاهده می‌کنید، شی نازکی را به آرامی بین دو کاغذ وارد کنید و کاغذ‌ها را خیلی آرام از هم جدا کنید. (از چاقو یا کاتر تیز بهتر است استفاده نشود تا کاغذ‌ها اشتباها بریده نشوند)

جدا کردن کاغذ بلوک آبرنگ

دفتر آبرنگ

از بین انواع کاغذ آبرنگ در ایران، بعد از برگ کاغذ، دفتر آبرنگ رایج‌ترین شکلی است که در فروشگاه‌ کاغذ آبرنگ، موجود است و معمولا استفاده می‌شود. (بلوک آبرنگ کمی ناشناخته و کمیاب است)

دفتر آبرنگ شامل چند کاغذ آبرنگ است که با چسب یا فنر به هم متصل شده‌اند. این دفتر‌ها برای تمرین و نقاشی در فضای بیرون مناسب است.

انواع دفتر آبرنگ

معمولا دفتر‌های آبرنگ را برای سطح دانشجویی و شروع تمرین عرضه می‌کنند، به‌صورت ماشینی تولید می‌شوند و قیمت ارزان یا متوسطی دارند.

کاغذ آبرنگ در نوع چسبی آن به راحتی برای کادر بندی و قاب گرفتن جدا می‌شود.

 

رول آبرنگ و تخته آبرنگ

این دو نوع چون در ایران بسیار کمیاب است، با هم در یک بخش معرفی می‌کنم.

رول‌ها مانند برگ کاغذ آبرنگ هستند اما در اندازه‌های بزرگ‌تر و برحسب نیاز می‌توانید آن‌ها را برش دهید. نکته مهم در استفاده از رول کاغذ آبرنگ این است که قبل از استفاده باید حتما آن را خیس و صاف کرد، سپس نقاشی را روی آن شروع کرد.

رول کاغذ آبرنگ

اما تخته آبرنگ را در مقاله شاسی کشی کاغذ هم معرفی کردم، تخته یا صفحاتی که کاغذ یا کتان روی آن‌ها چسبیده شده است و نقاشی را روی سطح آن انجام می‌دهید، بدون این‌که نگران تاب خوردن کاغذ باشید و همان‌طور می‌توانید نگهداری کنید یا تحویل مشتری دهید.

استفاده از تخته آبرنگ به جای شاسی کشی کاغذ

میزان آهار و پوشش ژلاتین انواع کاغذ آبرنگ

یکی از مواردی که شاید برای افرادی که تازه با آبرنگ آشنا می‌شوند سوال باشد، این است که نقاشی با آبرنگ روی کاغذ ساده امکان پذیر است؟ من برای این که فقط به‌صورت تئوری پاسخ ندهم، نقاشی را روی کاغذ ساده انجام دادم (در فیلم و مقاله قبل مشاهده کردید)، مشکل فقط این نیست که کاغذ ساده تحمل خیسی زیاد را ندارد و خیلی تغییر فرم می‌دهد.

یکی دیگر از مشکلاتی که در هنگام نقاشی آبرنگ روی کاغذ ساده تحریر حس می‌شود، نفوذ سریع رنگ در بافت کاغذ و حرکت نکردن رنگ است، یعنی رنگ شما در سطح کاغذ توقف می‌کند و از پشت کاغذ دیده می‌شود.

بافت کتان این مشکل را به تنهایی حل نمی‌کند، روی سطح کاغذ آبرنگ از پوشش ژلاتین استفاده می‌شود، تا آب و رنگ روی سطح پارچه خیلی آهسته حرکت کنند و سرعت نفوذ آن‌ها گرفته شود.

پوشش ژلاتین کاغذ آبرنگ

به همین علت در مقاله قبل هم گفتم که از شستن زیاد کاغذ آبرنگ خودداری کنید زیرا این پوشش ژلاتین در شستشو طولانی از بین می‌رود و کاغذ آبرنگ اصطلاحا ضعیف می‌شود.

اضافه کردن ژلاتین در دو مرحله انجام می‌شود، یک مرحله در هنگام ساخت خمیر کاغذ، که میزان ژلاتین داخلی است، و مرحله بعد پوشش سطحی پس از پرس کاغذ است که آهار ژلاتین سطحی (Surface Sized) گفته می‌شود. این کار به این دلیل است که وقتی هنرمند از تکنیک خراش استفاده می‌کند ژلاتین سطحی از بین می‌رود ولی خاصیت کاغذ آبرنگ از بین نرود.

پوشش سطحی کاغذ آبرنگ

ممکن است بعد از مطلع شدن از این موضوع اگر وگان (مخالف مصرف منابع حیوانی) باشید، در استفاده از کاغذ آبرنگ مردد شوید، اما برخی شرکت‌ها مانند کانسون، ساندرز و…، ترکیبی جایگزین ژلاتین حیوانی برای این کار تولید کرده‌اند و از آن استفاده می‌کنند.

 

و در انتها، برخی اوقات نقاشان حرفه‌ای آبرنگ در هنگام نقاشی، متوجه می‌شوند که میزان آهار ژلاتین کمی زیاد است و یک مرحله کاغذ را شستشو می‌دهند. دقت داشته باشید این مهارت حاصل تجربه است و من به شخصه به استاندارد شرکت‌های مورد نظر احترام می‌گذارم.

غیر اسیدی بودن انواع کاغذ آبرنگ

غیر اسیدی بودن کاغذ آبرنگ از این نظر دارای اهمیت است که کاغذ به مرور زمان زرد و شکننده نشود و ماندگاری طولانی مدت داشته باشد. فرض کنید یک تابلو آبرنگ سفارش گرفته‌اید و با توجه به قیمت بالای سفارشات نقاشی آبرنگ، نه شما و نه مشتری شما دوست ندارد بعد از مدتی تابلو نقاشی آبرنگ از بین برود.

غیر اسیدی بودن کاغذ آبرنگ

این مشخصه با عنوان Acid Free روی بسته یا کاغذ آبرنگ نوشته می‌شود، حتی کاغذ‌های ارزان آبرنگ دانشجویی نیز این مشخصه را دارند و مشخصه‌ اولیه و بدیهی است. این قابلیت با خنثی کردن واکنش سلولز در هنگام ساخت خمیر کاغذ انجام می‌شود.

مقایسه انواع کاغذ آبرنگ

در این بخش قصد دارم کمی جزئی‌تر چند برند از انواع کاغذ آبرنگ مانند؛ 

کاغذ آبرنگ آرچ Arches

مقوا آبرنگ خروس نشان یا همان کاغذ هانیموله Hahnemühle

کاغذ آبرنگ ساندرز واترفورد Saunders Waterford

کاغذ آبرنگ دست ساز کانسون Canson Héritage

کاغذ آبرنگ وینزور Winsor & Newton

مقوا آبرنگ واترکالریست Watercolorist

و چند مدل دفتر آبرنگ ارزان و کاغذ غیرتخصصی آبرنگ همچون:

دفتر آبرنگ سن پترزبورگ، دفتر آبرنگ جانسون، کاغذ طراحی فابریانو، کاغذ طراحی الر ۲۲۰ گرم، کاغذ طراحی اشتنباخ ۱۵۵ گرم و دفتر آبرنگ اتود

را معرفی و با هم مقایسه کنیم. این مقایسه را از نظر:

 •  قیمت (به تاریخ مقاله)
 • تغییر فرم کاغذ پس از خیس شدن
 • سرعت پخش رنگ در تکنیک خشک در خیس
 • راحتی ترکیب رنگ در تکنیک خیس در خیس
 • واکنش نسبت به لایه گذاری زیاد و زمان حفظ رطوبت در زمان طولانی امتحان می‌کنیم.

بالاترین امتیاز ۱۰ و کمترین امتیاز در جدول ۰ است و در پایان ارزش خرید و نتیجه گیری را بر اساس جمع امتیاز محاسبه می‌کنم.

میزان برداشت رنگ چون به بافت کاغذ و آبرنگ مرتبط است در بخش مقایسه انواع آبرنگ بررسی می‌کنیم. 

برای اینکه مقایسه عادلانه باشد، گرماژ، نوع بافت سطح را لحاظ کرده‌ام و کامل جزئیات را می‌نویسم.

 

کاغذ آبرنگ آرچ Arches

برند آرچ محصول فرانسه است و این شرکت تخصصی روی تولید کاغذ فعالیت می‌کند و کاغذ حرفه‌ای آبرنگ با نام Aquarelle (آبرنگ به زبان فرانسه) ارائه می‌دهد.

کاغذ آبرنگ کلد پرس آرچ

این شرکت انواع کاغذ آبرنگ در وزن ۱۸۵، ۳۰۰، ۳۵۶، ۶۴۰ و ۸۵۰ گرم را در بافت‌های کلد پرس، هات پرس و راف، با ۱۰۰٪ کتان و به روش قالبی(نیمه دستی) در اشکال مختلف تولید می‌کند.

شرکت آرچ دو ادعا در سایت خود کرده است:

 • تنها تولید کننده کاغذ آبرنگ در جهان است که پوشش و آهار ژلاتین را کاملا تا مرکز کاغذ انجام می‌دهد و حتی در شستشوی کامل این پوشش ژلاتین از بین نمی‌رود.
 • کمترین میزان تغییر فرم کاغذ در هنگام نقاشی آبرنگ

ما در تست خود از کاغذ آرچ راف و کلد پرس ۳۰۰ گرم استفاده کردیم.

قیمت هر برگ کاغذ آرچ ۳۰۰ گرم ۱۰۰٪ کتان ۱۸۰-۲۰۰ هزار تومان است، که قیمت زیادی است.

میزان تغییر فرم کاغذ آرچ در هر دو نوع راف و کلد پرس یک میزان بود، کاغذ کمی منبسط شد و گوشه‌های کاغذ تغییر کردند، البته این تغییر فرم یکنواخت بود و روی سطح کاغذ فرورفتگی و اعوجاج ایجاد نشد.

کاغذ آبرنگ آرچ

میزان پخش رنگ کاملا یکنواخت و خوب است، البته در کاغذ آبرنگ راف، پخش و نفوذ رنگ بیشتر و آهسته‌تر انجام شد که با توجه به توضیحات بالا طبیعی است.

مقایسه انواع کاغذ آبرنگ آرچ

ترکیب رنگ هم بسیار خوب انجام می‌شود، چون رطوبت به خوبی حفظ می‌شود، ترکیب رنگ در کاغذ کلد پرس آرچ یکدست‌تر و سریع‌تر انجام می‌شود ولی کاغذ راف به دلیل بافت درشت سطح جلوه خاصی دارد و رنگ آهسته‌تر حرکت می‌کند، که برای نقاشی آب و منظره عالی است.

مقایسه کاغذ آبرنگ آرچ

واکنش نسبت به لایه گذاری و حفظ رطوبت در هر دو بسیار خوب است، جزئیات در کاغذ کلدپرس آرچ بهتر ایجاد می‌شود و چون سطح نیمه صافی دارد، نقاشی مانند پارچه مخمل دیده می‌شود. میزان حفظ رطوبت در کاغذ راف آرچ بیشتر است.

کاغذ آبرنگ آرچ

مقوا آبرنگ خروس نشان یا همان کاغذ هانیموله Hahnemühle

برند هانیموله که در ایران مقوا آبرنگ خروس نشان نیز گفته می‌شود یک شرکت آلمانی است و این شرکت نیز به صورت تخصصی در زمینه تولید کاغذ فعالیت می‌کند.

مقوا آبرنگ خروس نشان

 

اما تفاوت مهمی که با شرکت آرچ دارد، تنوع سطح انواع کاغذ آبرنگ است که تولید می‌کند، یعنی از سطح دانشجویی تا سطح حرفه‌ای محصولات زیادی ارائه می‌دهد، در حالی که کاغذ آبرنگ آرچ، فقط در سطح حرفه‌ای عرضه می‌شوند.

برای این تست ما از یک بلوک آبرنگ هانیموله با نام تجاری Harmony استفاده کردم، با مشخصات: بافت سطح کاغذ کلد پرس، نحوه ساخت ماشینی، ساخته شده از Alpha سلولز (تفاله کاغذ یا ترکیب پنبه و مواد دیگر) با گرماژ ۳۰۰ گرم. دقت داشته باشید، این بلوک آبرنگ هانیموله تقریبا جدید است و با دو نام Harmony و Expression عرضه شده است (بلوک و کاغذ‌های هانیموله زیاد است اما این دو مدل ظاهر مشابهی دارند)، تفاوت اصلی این است که Expression از ۱۰۰٪ پنبه ساخته شده است ولی روش ساخت هر دو ماشینی است و نکته مهم دیگر هر دو پوشش ژلاتین سطحی دارند که روی کاور آن نیز نوشته شده است.

بلوک آبرنگ هانیموله

و در مقابل مقوا آبرنگ خروس نشان حرفه‌ای با مشخصات، ۱۰۰٪ کتان، روش ساخت قالبی(نیمه دستی)، بافت سطح کلد پرس و وزن ۳۰۰ گرم و پوشش ژلاتین کامل را داریم.

بلوک آبرنگ هانیموله نوع Harmony در بازار ایران ۴۰۰-۶۰۰ هزار تومان است و برگ کاغذ آبرنگ هانیموله ۱۶۰-۱۹۰ هزار تومان است و کمی از کاغذ آبرنگ آرچ ارزان‌تر است. به نظرم بلوک آبرنگ هانیموله با توجه به سطح کیفی پایین‌تر باید ارزان‌تر باشد.

اما میزان تغییر فرم هر دو کم است، البته بلوک آبرنگ Harmony کمی اعوجاج بیشتر داشت ولی آزار دهنده نیست. نکته جالب نرمی کاغذ آبرنگ کلد پرس هانیموله نسبت به آرچ است.

کاغذ آبرنگ هانیموله

میزان پخش رنگ و حرکت در کاغذ دست ساز هانیموله (منظور همان نیمه دستی است) نسبت به بلوک آهسته‌تر است و رد قلم مو خشک روی کاغذ بلوک آبرنگ هانیموله باقی می‌ماند، که در تصویر مشخص است.

مقوا آبرنگ خروس نشان

ترکیب رنگ در هر دو خوب است، البته کاغذ دست ساز هانیموله نتیجه و ترکیب رنگ بهتری دارد. روی کاغذ بلوک آبرنگ هانیموله با سرعت بیشتری باید نقاشی کرد و انتظار عدم کنترل بیشتری را داشته باشید.

کاغذ آبرنگ هانیموله

لایه گذاری و زمان حفظ رطوبت در کاغذ دست ساز عالی است، حس نقاشی روی بوم و پارچه را می‌دهد. بلوک آبرنگ هانیموله هم با این که رطوبت کمتر حفظ می‌کند ولی در سطح متوسط خوب است.

مقوا آبرنگ خروس نشان

 

کاغذ آبرنگ ساندرز واترفورد Saunders Waterford

کاغذ آبرنگ ساندرز واترفورد محصول شرکت St Cuthberts Mill است، این شرکت در جنوب غربی انگلستان شروع به کار کرده است و مانند دو شرکت قبل به طور تخصصی کاغذ تولید می‌کند. این شرکت کاغذ آبرنگ را با سه نام Saunders Waterford، Millford و Bockingford عرضه می‌کند، که در ایران کاغذ آبرنگ ساندرز واترفورد موجود است و کاغذ حرفه‌ای آبرنگ این شرکت می‌باشد.

این کاغذ توسط انجمن آبرنگ سلطنتی انگلستان تایید شده است.

انواع کاغذ آبرنگ ساندرز واترفورد

چند نکته در مورد کاغذ آبرنگ ساندرز واترفورد وجود دارد که شاید برای شما جالب باشد:

 • بافت سطح کاغذ با نمد پشم طبیعی پرس می‌شود و بافت خاص و طبیعی دارد.
 • در دو رنگ سفید طبیعی و بسیار سفید تولید می‌شود و ادعا دارند که سفید‌ترین کاغذ آبرنگ را تولید می‌کنند.

ما برای تست از بین انواع کاغذ آبرنگ ساندرز واترفورد، سه نوع را انتخاب کردیم، هر سه به روش نیمه دستی تولید شده‌اند و ۱۰۰٪ کتان هستند، تفاوت در بافت سطح دو مدل است یعنی هات پرس و کلد پرس ۳۰۰ گرم و یک مدل هم کلد پرس ۴۲۵ گرم است.

از نظر قیمت برگ کاغذ آبرنگ ساندرز واترفورد ۱۹۰-۲۲۰ هزار تومان است و هم قیمت و گاها کمی از کاغذ آبرنگ آرچ بیشتر است. (علت مقایسه با کاغذ آبرنگ آرچ، شاخص بودن آن در ایران است که به عنوان بهترین کاغذ آبرنگ می‌شناسند ولی باید نتیجه تست را دید)

میزان تغییر فرم کاغذ آبرنگ ساندرز بسیار کم بود، فقط کاغذ هات پرس ساندرز کمی تغییر فرم بیشتر داشت ولی آن هم اندازه کاغذ آبرنگ آرچ بود. ولی مدل کلد پرس هم ۳۰۰ گرم و هم ۴۲۵ گرم کمترین تغییر فرم را داشتند تا این مرحله.

کاغذ آبرنگ ساندرز واترفورد

سرعت حرکت رنگ و پخش رنگ در کلد پرس ۳۰۰ گرم متوسط و در حد کلد پرس آرچ بود، ۴۲۵ گرم حرکت آهسته‌تر و عمیق‌تر دیده شد و اما مدل هات پرس سرعت حرکت رنگ با توجه به بافت سطح سریع‌تر بود که همین انتظار را داشتیم.

مقوا آبرنگ ساندرز واترفورد

ترکیب رنگ در هر سه خوب بود، ۴۲۵ گرم کلد پرس ترکیب رنگ ملایم‌تر انجام شد، هات پرس ۳۰۰ گرم برای ترکیب رنگ خیلی لذت بخش بود و بافت سطح کتان دوست داشتنی دارد، اما در هنگام ترکیب رنگ نیز اعوجاج کاغذ را مشاهده کردیم.

کاغذ آبرنگ ساندرز واترفورد

لایه گذاری و حفظ رطوبت در هر سه عالی است، البته کلد پرس ۳۰۰ و ۴۲۵ گرم زمان بیشتری رطوبت را حفظ می‌کند و رنگ ملایم حرکت می‌کند تا مرز و رد قلم مو محو شود ولی هات پرس ۳۰۰ گرم ساندرز سریع‌تر خشک می‌شود که طبیعی است و برای نقاشی با جزئیات و لبه‌های تیز و واضح مناسب است.

مقوا آبرنگ ساندرز واترفورد

 

کاغذ آبرنگ دست ساز کانسون  Canson Héritage

کانسون نیز یک شرکت فرانسوی است که فقط در زمینه تولید کاغذ فعالیت می‌کند، این شرکت کاغذ‌های بسیار متنوعی در سطح مختلف تولید می‌کند که Héritage به معنی میراث، حرفه‌ای‌ترین کاغذ آبرنگ این شرکت است. این کاغذ به‌صورت نیمه دستی، ۱۰۰٪ کتان و در سه بافت سطح و گرماژ مختلف تولید می‌شود.

حک آرم پشت کاغذ آبرنگ

دو نکته در مورد کاغذ آبرنگ Canson Héritage بیان شده است:

 • از ژلاتین حیوانی برای پوشش و آهار استفاده نشده است.
 • میزان کنترل رطوبت برای حفظ زمان نقاشی بهینه شده است.

ما در تست خود از این کاغذ آبرنگ در گرماژ ۳۰۰ گرم، با بافت سطح کلد پرس استفاده کردیم.

قیمت یک برگ کاغذ حرفه‌ای آبرنگ کانسون در ایران ۱۵۰-۱۸۰ هزار تومان است، که به نسبت گزینه‌های بالا قیمت ملایم‌تری است.

میزان تغییر فرم کاغذ آبرنگ کانسون در حد کاغذ آبرنگ ساندرز است و تا اینجا کمترین تغییر حالت برای این دو کاغذ بوده است. 

مقوا آبرنگ کانسون

یک نکته مهم که لازم است اشاره کنم، در قسمت نحوه ساخت کاغذ آبرنگ توضیح دادم که روش نیمه دستی ممکن است باعث تفاوت رو و پشت کاغذ شود، این تفاوت در کاغذ آبرنگ کانسون خیلی مشخص است و بهتر است روی قسمتی که بافت نمدی دارد نقاشی شود، سمتی که بافت تور سیمی دارد، پشت کاغذ به حساب می‌آید.

بافت کاغذ آبرنگ کانسون

سرعت حرکت رنگ ملایم و خوب است و رد قلم مو محو می‌شود، که برای تکنیک خشک در خیس خیلی خوب است.

کاغذ آبرنگ کانسون

ترکیب رنگ خیلی خوب و یکدست انجام می‌شود، در حدی که فکر می‌کنیم روی کاغذ هات پرس ساندرز با کیفیت بهتر مشغول نقاشی هستیم.

مقوا آبرنگ کانسون

لایه گذاری و حفظ رطوبت واقعا خوب است، ادعای شرکت برای بهینه کردن زمان نقاشی از نظر ما واقعی است.

کاغذ آبرنگ کانسون

کاغذ آبرنگ وینزور Winsor & Newton

در بین این لیست فکر می‌کنم تا اینجا تنها شرکتی که علاوه بر کاغذ آبرنگ، وسایل نقاشی و مدیوم‌های مختلف تولید می‌کند این شرکت انگلیسی باشد. ما کاغذ آبرنگ حرفه‌ای وینزور را انتخاب کردیم که بالاترین سطح از بین انواع کاغذ آبرنگ این شرکت است.

کاغذ آبرنگ وینزور

نحوه تولید نیمه دستی، ۱۰۰٪ کتان، پوشش ژلاتین کامل از مشخصات این کاغذ است، ما روی بافت کلد پرس ۳۰۰ گرم این تست را انجام دادیم.

از نظر قیمت هر برگ مقوا آبرنگ وینزور در ایران ۱۶۰-۱۹۰ هزار تومان است، که هم قیمت رقیب آلمانی خود یعنی مقوا آبرنگ هانیموله است.

میزان تغییر حالت کاغذ به نسبت قیمت و سطح حرفه‌ای کمی زیاد است، کاغذ آبرنگ آرچ نیز تغییر حالت داشت ولی تغییر فرم کاغذ آبرنگ وینزور کمی غیر یکنواخت است.

مقوا آبرنگ وینزور

پخش رنگ و سرعت حرکت آن در روی کاغذ خیس خیلی ملایم و یکنواخت بود.

کاغذ آبرنگ وینزور

ترکیب رنگ و سرعت حرکت رنگ در تکنیک خیس در خیس به نسبت کاغذ آبرنگ هانیموله سریع‌تر است ولی ترکیب رنگ یکدستی را شاهد هستیم.

مقوا آبرنگ وینزور

لایه گذاری و حفظ رطوبت خوب است، البته نسبت به رقبای فرانسوی و کاغذ آبرنگ ساندرز سطح پایین‌تری دارد.

کاغذ آبرنگ وینزور

 

مقوا آبرنگ واترکالریست Watercolorist

برخی از اعضای گروه طراحی روشن اصرار داشتند که کاغذ آبرنگ واترکالریست را در این لیست مقایسه نکنیم، دلیل منطقی هم دارند، مقایسه کاغذ‌های آبرنگ شرکت‌هایی با سابقه چندین ساله با شرکتی نوپا درست نیست. اما من و خانم ناروئی خوشحالیم که شرکتی ادعای تولید کاغذ حرفه‌ای آبرنگ در ایران را کرده است.

در این بخش این کاغذ و ادعاهای مطرح شده را بررسی می‌کنیم و اگر انتقادی را می‌نویسم، صرف پیشنهاد و نظر شخصی است.

محصول این شرکت در حال حاضر چند کاغذ آبرنگ و تخته و سه پایه است، که امیدوارم به جای تنوع در محصولات روی کیفیت همین محصولات مخصوصا کاغذ آبرنگ بیشتر فعالیت کند.

مقوا آبرنگ واترکالریست ظاهر حرفه‌ای دارد فعلا، در دو بافت راف، کلد پرس عرضه می‌شود و از ۱۰۰٪ پنبه ساخته می‌شود. 

مقوا آبرنگ واترکالریست

یک مورد که کمتر در بین تولید کننده‌های ایرانی مشاهده کرده‌ام، نبود وبسایت و شناسنامه شرکت است، که این شرکت سایت ناقصی دارد که به نظرم جای کار دارد.

در سایت شرکت گفته شده است که تحت لیسانس شرکت واترکالر آلمان است، که من چیزی با این عنوان اطلاع نداشتم و پیدا نکردم.

در مورد کاغذ آبرنگ حرفه‌ای واترکالریست توضیحاتی نوشته بودند که برای من جالب بود؛ روش ساخت را دستی عنوان کرده‌اند، که سطح بالایی را باید شاهد باشیم.

کاغذ‌های خود را در گرماژ ۳۰۰، ۴۵۰ و ۶۰۰ گرم و حتی اندازه و وزن سفارشی تولید می‌کنند، که من با پرس و جو‌هایی که کردم فقط ۳۰۰ گرم موجود است.

همه چیز در سایت خوب و کلی نوشته شده است، ترجیح می‌دهم در امتحان عملی این کاغذ ایرانی را بسنجیم.

برای تست کاغذ واترکالریست ۳۰۰ گرم راف، دست ساز ۱۰۰٪ کتان را انتخاب کردیم.

از نظر قیمت بالاترین امتیاز را بین رقبای بالا برای مقوای آبرنگ واترکالریست باید ثبت کنیم، هر برگ کاغذ ۳۰۰ گرم این شرکت ۲۵-۳۰ هزار تومان است!

از نظر تغییر فرم نتیجه خوب نبود، میزان تغییر حالت مناسب یک کاغذ حرفه‌ای آبرنگ نیست.

کاغذ آبرنگ واترکالریست

نکته عجیب، دیر جذب شدن آب در این کاغذ است، که شاید استفاده از پوشش ژلاتین زیاد یا نوع خمیر کاغذ باشد.

و نکته منفی جدا شدن پرز و سطح کاغذ در هنگام نقاشی است، کاغذی با ۱۰۰٪ کتان نباید این حالت را داشته باشد و تناقض دارد.

کاغذ آبرنگ واترکالریست

رنگ روی کاغذ با سرعت متوسط پخش شد و محوی متوسط را شاهد بودیم.

مقوا آبرنگ واترکالریست

ترکیب رنگ در تکنیک خیس در خیس خوب است، البته رنگ کمی مات دیده می‌شود و اما رنگ خیلی روی سطح کاغذ باقی می‌ماند و بافت و منافذ کاغذ از کلد پرس هم کمتر است به نظرم.

مقوا آبرنگ واترکالریست

لایه گذاری و حفظ رطوبت متوسط است، اما با هر بار خیس کردن و لایه گذاری کاغذ ضعیف‌تر می‌شود و مقاومت کمی دارد.

کاغذ آبرنگ واترکالریست

خب سراغ ارزان و متوسط‌های کاغذ و دفتر آبرنگ بازار برویم؛

دفتر آبرنگ سنت پترزبورگ

خب اغلب شما دوستان برند سنت پترزبورگ را با آبرنگ‌های به نسبت خوب در ایران می‌شناسید، که در قسمت انواع آبرنگ آن را بررسی می‌کنیم. اما در فروشگاهی دفتری از این برند مشاهده کردم، که هیچ توضیحاتی روی آن نداشت. آن را خریداری کردم و احتمال دادم استفاده از اسم این برند و تولید داخل باشد.

پس از چند بار تلاش و ارتباط با شرکت سنت پترزبورگ اطلاعاتی دریافت کردم که شاید برای شما هم جالب باشد. این دفتر محصول این شرکت نیست و از طرف یک سایت واسطه در کشور لیتوانی تولید می‌شود.

البته شرکت در ایمیلی که پاسخ داده بود، عنوان کرد شکل دفتر‌های جدید و کیفیت آن‌ها با دفتر آبرنگی که من تهیه کردم فرق می‌کند و این دفتر یک محصول درجه سه است! و کاور دفتر‌های جدید را با دفتری که من خریداری کردم می‌توانید در تصویر زیر مقایسه کنید.

دفتر آبرنگ سنت پترزبورگ

خود شرکت سنت پترزبورگ فقط دفتر‌های اسکیس مخصوص آبرنگ را تولید می‌کند و این دفتر‌های آبرنگ را به شرکت کوچک‌تری سپرده است.

روی دفتر تنها توضیحی که نوشته شده است، ۲۰۰ گرم بودن و تعداد برگه‌های آن است. ماشینی و بازیافتی بودن را خودمان می‌توانیم از این محصول درجه سه، حدس بزنیم.

چاره‌ای نیست، پول داده‌ام و باید تست کنیم؛

از نظر هزینه این دفتر حدود ۲۰۰ هزار تومان قیمت داشت. که تقریبا هم قیمت یک بلوک آبرنگ واترکالریست است.

از نظر تغییر فرم، زیر کاغذ منبسط شد ولی با توجه به سطح کیفیت کاغذ این تغییر خوب است.

دفتر آبرنگ سنت پترزبورگ

رنگ روی کاغذ خیلی آهسته حرکت می‌کند ولی مرز و رد قلم مو تا حدی مشخص است.

انواع کاغذ آبرنگ ارزان

ترکیب رنگ در تکنیک خیس در خیس متوسط است و سرعت ترکیب خوب است، رنگ‌ها کمی مات دیده می‌شوند.

دفتر آبرنگ سنت پترزبورگ

لایه گذاری و حفظ رطوبت هم در این سطح خوب است، کمی بافت کاغذ در هنگام لایه گذاری مشخص می‌شود ولی خیلی محسوس نیست.

انواع کاغذ آبرنگ ارزان

 

دفتر آبرنگ جانسون

این دفتر آبرنگ را بعید می‌دانم اکنون در بازار ایران پیدا کنید ولی سال ۹۲ اولین دفتر آبرنگ من بود. یک برند ناشناس و بدون شناسنامه است.

دفتر آبرنگ جانسون

به‌صورت ماشینی و با بازیافت کاغذ تولید شده است و گرماژ ۲۲۰ گرم دارد، بافت سطح آن را سعی کرده‌اند مشابه کلد پرس یا راف ایجاد کنند.

از نظر قیمت چون در حال حاضر موجود نیست، قیمتی نمی‌توانم بنویسم ولی تقریبا هم رده دفتر درجه سه سنت پترزبورگ است.

تغییر فرم متوسط بود، روی کاغذ منبسط شد و به‌صورت محدب در آمد.

دفتر آبرنگ جانسون

میزان پخش رنگ و حرکت رنگ خوب است و رنگ سرعت متوسطی دارد. رد قلم مو واضح نیست و مرز مشخصی دیده نمی‌شود.

انواع کاغذ آبرنگ ارزان

ترکیب رنگ در تکنیک خیس در خیس متوسط است، به دلیل بافت مصنوعی شاید ترکیب رنگ یکدست انجام نشود.

دفتر آبرنگ جانسون

لایه گذاری و حفظ رطوبت خوب است، اما با طولانی شدن زمان نقاشی بافت کاغذ ضعیف می‌شود و پرز‌های سطحی جدا می‌شوند، که در تصویر مشخص است.

انواع کاغذ آبرنگ ارزان

 

کاغذ طراحی فابریانو بافت‌دار و کاغذ طراحی الر فابریانو ۲۲۰ گرم

در مورد خود شرکت فابریانو و این دو کاغذ، قبلا در مقاله کاغذ مخصوص سیاه قلم صحبت کردم. انواع کاغذ آبرنگ حرفه‌ای این شرکت را در لیست بررسی دارم، اما این‌جا دو کاغذ طراحی از این شرکت انتخاب کردم. علت این انتخاب برای تست کاغذ‌های طراحی عادی و غیر تخصصی در هنگام نقاشی آبرنگ است، ممکن است همه ما دسترسی به انواع کاغذ آبرنگ نداشته باشیم، به همین دلیل سه کاغذ طراحی، یعنی دو کاغذ از فابریانو و کاغذ بعدی از شرکت اشتنباخ را در لیست امتحان قرار دادیم.

قیمت این دو کاغذ تقریبا، برگی ۱۵ هزار تومان است.

تغییر فرم کاغذ طراحی فابریانو بافت‌دار نسبت به مقوا الر خیلی زیاد است، کاغذ اعوجاج زیادی داشت که در کاغذ الر کمتر دیده می‌شود.

نقاشی آبرنگ روی کاغذ طراحی

پخش رنگ و سرعت حرکت رنگ در کاغذ الر خوب است، فابریانو بافت دار مانند مقوا معمولی آب و رنگ توقف دارد. اما رد قلم مو در هر دو خیلی مشخص نیست.

کاغذ طراحی برای نقاشی آبرنگ

ترکیب رنگ در تکنیک خیس در خیس، در هر دو کاغذ متوسط رو به پایین است، الر کمی بهتر است اما رنگ‌ها مات و غیر یکدست با هم ترکیب شدند.

نقاشی آبرنگ روی کاغذ طراحی

لایه گذاری و حفظ رطوبت متوسط است، البته الر خیلی بهتر است، کاغذ فابریانو بافت دار با گرم بالاتر به دلیل تغییر فرم نقاشی را سخت می‌کند.

کاغذ طراحی برای نقاشی آبرنگ

 

کاغذ طراحی اشتنباخ ۱۵۵ گرم

در مورد شرکت اشتنباخ و کاغذ طراحی آن هم، مانند فابریانو قبلا صحبت کرده‌ام. انواع کاغذ آبرنگ این شرکت را با فابریانو جدا بررسی خواهم کرد. اما چون برخی دوستان در مورد استفاده از مقوا اشتنباخ برای آبرنگ سوال کرده بودند، این کاغذ ساده طراحی (اما پر‌کاربرد) را در لیست قرار دادم.

قیمت هر برگ کاغذ اشتنباخ تقریبا برگی ۱۰ هزار تومان است و به راحتی در دسترس است.

میزان تغییر فرم کاغذ طراحی اشتنباخ عجیب است، سبک‌ترین کاغذ این لیست با گرماژ ۱۵۵ گرم است و تغییر فرم کمی دارد. البته پستی و بلندی کوچکی در کاغذ دیده می‌شود، اما انتظار چیزی بیش از این را داشتیم.

مقوای اشتنباخ برای آبرنگ

پخش رنگ و سرعت حرکت نسبت به فابریانو و الر بهتر است، البته کمی مرز قلم مو مشخص‌تر دیده می‌شود.

کاغذ طراحی اشتنباخ برای آبرنگ

ترکیب رنگ در تکنیک خیس در خیس، متوسط است، مانند فابریانو و الر، رنگ‌ها روی کاغذ می‌مانند و خیلی یکدست ترکیب نمی‌شوند و کمی مرز ایجاد می‌شود. نکته دیگر نقاطی است که رنگدانه‌ها غیر‌‌یکنواخت خشک شده است.

مقوای اشتنباخ برای آبرنگ

میزان لایه گذاری و حفظ رطوبت هم خوب است، اما مانند دو کاغذ طراحی قبلی رنگ‌ها شفافیت ندارند و مات دیده می‌شوند که طبیعی است. اما با خیس کردن زیاد رنگی از پشت کاغذ نفوذ نکرده است.

کاغذ طراحی اشتنباخ برای آبرنگ

 

دفتر آبرنگ اتود Etude

این برند، دفتر‌های طراحی متنوعی در بازار ایران دارد، اما شناسنامه‌ای برای این شرکت پیدا نکردم. طبق نقل قول یکی از دوستان، انواع کاغذ آبرنگ دفتر‌های این شرکت از کاغذ‌های درجه دو شرکت واترکالریست تامین می‌شود، که هیچ سندی برای این حرف پیدا نکردم.

دفتر‌های آبرنگ اتود، سطح کیفی دانشجویی و مبتدی دارند و فقط از لحاظ اندازه و جلد با هم متفاوت‌اند. چیزی که مشخص است، کاغذ‌ها ماشینی و از بازیافت کاغذ‌ها و سلولز تولید می‌شوند و بافت سطح آن‌ها مانند دفتر آبرنگ سنت پترزبورگ و جانسون مصنوعی است. حتی در مورد وزن کاغذ چیزی نوشته نشده است، اما طبق تجربه حدس می‌زنیم ۲۰۰ گرم باشد.

دفتر آبرنگ اتود

قیمت یک دفتر آبرنگ اتود A4 حدود ۵۰ هزار تومان است.

میزان تغییر حالت کاغذ متوسط است، گوشه‌های کاغذ تغییر کردند و پشت کاغذ منبسط شد، این اعوجاج در سطح انواع کاغذ آبرنگ ارزان متوسط است.

انواع کاغذ آبرنگ ارزان

پخش رنگ و سرعت حرکت خوب است و میزان محو شدن مرز رنگ‌ها از واترکالریست بهتر است، اما رنگ روی سطح کاغذ یکدست خشک نشد و برخی قسمت‌ها تیره و کم‌رنگ دیده می‌شود.

دفتر آبرنگ اتود

از نظر ترکیب رنگ در تکنیک خیس در خیس، متوسط بود، البته نسبت به کاغذ‌های طراحی بهتر بود و در حد کاغذ آبرنگ واترکالریست بود.

دفتر آبرنگ اتود

لایه گذاری و حفظ رطوبت خوب است، اما کیفیت پایین کاغذ احساس می‌شود و نقاشی خیلی با لذت همراه نیست.

انواع کاغذ آبرنگ ارزان

دفتر آبرنگ آرمان یا دفتر آبرنگ سخن هم در همین سطح هستند، اما اگر این دفتر‌ها را تهیه کردم، نتیجه تست آن‌ها را نیز در همین مطلب قرار می‌دهم.

جمع بندی و انتخاب کاغذ از بین انواع کاغذ آبرنگ

بعد از تست انواع کاغد آبرنگ و کاغذ‌های مختلف دیگر، امتیاز آن‌ها را در جدول زیر ثبت کردم. این جدول با اضافه شدن کاغذ‌های دیگر بروزرسانی خواهد شد.

همان‌طور که گفتم بالاترین امتیاز ۱۰ و کمترین امتیاز ۰ است، مثلا از نظر قیمت، کاغذ ارزان‌تر امتیاز بیشتری دارد. ستون امتیاز نیز جمع امتیازات است. توجه داشته باشید جمع امتیاز دلیل بر مناسب بودن کاغذ برای شما نیست، فرض کنید شما می‌خواهید نقاشی چهره دقیقی انجام دهید، پس به میزان حفظ رطوبت و گرم بالا احتیاجی ندارید و بافت هات پرس را بهتر است انتخاب کنید.

اما به طور کل، طبق بررسی ما؛ از بین انواع کاغذ آبرنگ حرفه‌ای، کاغذ آبرنگ کانسون گزینه بسیار مناسبی است برای نقاشی حرفه‌ای (امیدوارم افزایش قیمت و کمیابی شامل حال آن نشود). شاید تنها نقطه ضعف آن تفاوت پشت و روی کاغذ است که برای نقاشی حرفه‌ای ما فقط از یک سمت کاغذ استفاده می‌کنیم! پس اهمیتی ندارد.

در ستون توصیه کاربرد، دایره کاربرد کاغذ‌هایی که بررسی کردیم را نوشته‌ام.

اگر در شروع آموزش هستید، بهتر است از انواع کاغذ آبرنگ تمرینی که مشخص کرده‌ام استفاده کنید و هزینه بیشتر را برای آینده و نقاشی حرفه‌ای پس‌ انداز کنید.

البته با توجه به میزان تغییر حالت انواع کاغذ تمرینی، حتما نیاز است که قبل از استفاده کاغذ را طبق آموزش قبل شاسی کشی و ثابت کنید.

این مقاله سخت‌ترین مطلبی بود که تا اینجا در سایت طراحی روشن جمع آوری کردیم و نوشتم، هدفم علاوه بر کمک به انتخاب بهتر شما، این بود که اگر روی کاغذی تغییر حالتی مشاهده کردید، فکر نکنید حتما مهارت شما ضعف دارد، همان‌طور که در عکس‌ها هم مشاهده کردید، هر کدام از کاغذ‌ها ویژگی خاصی داشتند.

در بخش بعد انواع آبرنگ حرفه‌ای و دانشجویی را معرفی و بررسی می‌کنم.

اگر کاغذ خاصی را استفاده کرده‌اید و اطلاعاتی دارید در بخش نظرات با نام خودتان بنویسید تا برای تکمیل این مطلب به من و دوستان کمک کرده باشید.

این مقاله و تحقیق توسط گروه طراحی روشن بدون هیچ حمایت مالی انجام شده است، اگر از نوشته و فیلم استفاده می‌کنید و بازنشر می‌دهید، لطفا نام منبع را حذف نکنید، تا زحمت و هزینه‌ای که پرداخته‌ایم، حفظ شود.

شاید این نوشته ها را هم بپسندید

  روشن جانم سلام
  نمیدونین وقتی بعد از مدتها ایمیلم رو باز کردم چقدر از دیدن پیامها خوشحال شدم
  خوشحالی از اینکه هنوزم منو فراموش نکردین و تمام این مدت آموزشهارو برام فرستادین
  واقعا از این همه دقت و اهمیت ازتون ممنونم
  بهتون افتخار میکنم
  امیدوارم موفقیت روز افزونتون رو ببینم

  پاسخ

  سلام خانم گودرزی، خواهش می‌کنم امیدوارم شما هم موفق و سلامت و شاد باشید

  پاسخ

  سلام. خیلی تشکر می‌کنم به خاطر مطالب آموزنده‌ای که یاد می‌دهید.

  پاسخ

  سلام مطالبتون بسیار عالی بود سپاسگزارم

  پاسخ

  سلام آقاى طحانى ممنونم از پيام ها و مطالب ارزنده ايي كه برايم ارسال ميكنيد واقعا خسته نباشيد دست مربزاد داريد

  پاسخ

  چقدر عالی و جامع توضیح دادین ،ممنون بابت اطلاعاتی که به اشتراک میذارید

  پاسخ

  ممنون بابت مطالب ارائه شده تون

  پاسخ

  سلام ،خیلی ممنون از اطلاعات مفیدی که در اختیارمون میذارید.

  یک سوال داشتم آیا مقوای کانسون و آرچ ممکن هست فاسد بشن؟

  پاسخ

  سلام خواهش می‌کنم، در شرایط طبیعی خیر، چون کنترل کیفی برای ماندگاری طولانی مدت روی این کاغذ‌های حرفه‌ای انجام میشه

  پاسخ

  با درود و احترام
  لطفا اطلاعات غلط به مردم ندهید . کاغذ کانسون به هیج عنوان برای آبرنگ نیست . گول قیمت مناسب تر را نخورید . این کاغذ فقط برای اکرلیک ، رنگ روغن و گوهاش مناسب است .

  پاسخ

  سلام، کانسون یک برند است و چند زیرمجموعه دارد، کاغذی که شما عنوان می‌کنید کاغذ سی‌آگران کانسون است، این شرکت کاغذهای مختلف برای هر تکنیک نقاشی دارد

  پاسخ

  بسیار عالی و مفید بود ممنون از زحمات شما و اطلاعات کامل و کاربردی

  پاسخ

  سلام. خیلی جامع بود ممنون. یه سوال پیش اومد برام. مگه در مقوای هات پرس، رنگ روی مقوا به شکل لغزنده باقی نمی مونه و کنترلش سخت تر نیست(تا وقتی خشک شه)؟ پس چرا برای جزئیات و نقاشی کنترل شده بهتره؟

  در مورد مقوا بافت چکشی هم توضیح میدین لطفا؟

  پاسخ

  سلام، فکر می‌کنم باید با تکنیک‌های آبرنگ باید بیشتر آشنا شوید، زمانی که صحبت از نقاشی کنترل شده می‌کنیم با تکنیک خیس در خشک و خیس در خیس متفاوت است و از این دو تکنیک استفاده نمی‌کنیم.
  مقوا بافت چکشی فکر می‌کنم منظورتان همان کاغذ الر است که در مطلب توضیح دادم.

  پاسخ

  ممنون ار اطلاعات عالی که در اختبارمون قرار دادید واقعا
  یک سوآل همیشه برام بوده که سمت روی کاغذ رو چطور میشه تشخیص داد برای اجرا

  پاسخ

  خواهش می‌کنم خانم موسوی، خوشحالم که به جواب سوالتون رسیدید.

  پاسخ
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید0
There are no products in the cart!
0