مقایسه انواع آبرنگ ایرانی و خارجی

انواع آبرنگ و مقایسه بهترین آبرنگ ایرانی و خارجی

در این مقاله می‌خوانید

مورد مهم دیگری که در نقاشی با آبرنگ به اندازه کاغذ مخصوص آبرنگ دارای اهمیت می‌باشد، انتخاب بهترین مارک آبرنگ برای خرید است. اگر بدون اطلاع از مشخصات انواع آبرنگ به فروشگاه‌های وسایل نقاشی مراجعه کنید، ممکن است با انواع مارک آبرنگ و شکل‌های مختلف مواجه شوید، آبرنگ‌های کوچک، قرص آبرنگ، آبرنگ تیوپی و… یا ، پس تصمیم اشتباه نگیرید.

در این مطلب و فیلم مشخصات بهترین آبرنگ‌ها را بیان می‌کنم و تعدادی از آن‌ها را با هم مقایسه می‌کنیم تا با توجه به بودجه و سطح خودتان بدون نگرانی اولین ست آبرنگ را خریداری کنید.

این فیلم بخشی از ترم دو دوره آموزش آبرنگ به سبک روشن است، که با درخواست برخی از هنرجویان برای معرفی آبرنگ خوب با قیمت مناسب آپدیت شده است.

اگر امکان ثبت نام یا تماشای فیلم را ندارید، مقاله زیر چکیده آن است و می‌توانید آن را طبق فهرست مطالعه کنید:

انواع آبرنگ از چه موادی تشکیل می‌شوند؟

در مطلب آموزش نقاشی حرفه‌ای آبرنگ، برای آشنایی بیشتر با آبرنگ و تاریخچه آن، کمی در مورد ترکیبات و ساخت آبرنگ صحبت کردیم. اما اینجا قصد دارم کمی عمیق‌تر روی این موضوع بررسی کنم.

احتمالا همه شما می‌دانید که آبرنگ از دو بخش اصلی تشکیل شده است، رنگ و حامل (پایه چسب)، اما برای این‌که بهترین آبرنگ را داشته باشیم، باید منظورمان را از این دو بخش مشخص کنیم:

مواد تشکیل دهنده آبرنگ

رنگ بخش اول انواع آبرنگ است

قبلا توضیح دادم که منظور از رنگ در ترکیب آبرنگ رنگدانه یا همان Pigment است، به اضافه ماده روشن کننده یا همان brightener. علت گران قیمت بودن آبرنگ و تمرکز شرکت‌های ساخت آبرنگ روی این بخش است.

رنگدانه (Pigment)

گفتم که رنگدانه‌ها به صورت ذرات ریز معلق در حامل یا همان چسب هستند و کیفیت رنگدانه بر اساس معیار‌های زیر ارزیابی می‌شود:

 • اندازه رنگدانه‌ها؛ هر چقدر ذرات ریزتری باشند کیفیت بهتر است.
 • قدرت رنگ آمیزی؛ مانند بنفش و آبی فتالو مقدار کمی رنگدانه، رنگ زیادی را تولید می‌کند.
 • قیمت رنگدانه: برخی رنگدانه‌های طبیعی و معدنی نسبت به انواع شیمیایی قیمت بیشتری دارند.

رنگدانه‌ها بر اساس طبیعی، مصنوعی، ارگانیک و معدنی تقسیم‌بندی می‌شوند:

رنگدانه‌های معدنی طبیعی:

کاملا مشخص است، رنگدانه‌هایی که از پودر کردن سنگ و مواد معدنی تولید می‌شوند، مانند رنگدانه اولترامارین که از معادن افغانستان استخراج می‌شود. امروز‌ه کمتر از این نوع رنگدانه استفاده می‌شود، از لحاظ اقتصادی و کیفیت دیگر صرف نمی‌کند.

رنگدانه‌های معدنی مصنوعی:

این نوع رنگدانه از ترکیبات شیمیایی روی فلزات و سنگ‌ها تولید می‌شوند و بیش از ۷۰ درصد رنگدانه‌هایی که امروزه استفاده می‌شود، از این نوع است.

رنگدانه‌های ارگانیک طبیعی:

در قدیم از حیوانات و گیاهان برای تولید برخی رنگدانه‌ها استفاده می‌شد، که امروزه این نوع رنگدانه به ندرت تولید و استفاده می‌شود، زیرا این نوع رنگدانه سنگین‌تر از موارد دیگر است و منابع طبیعی امروز حمایت می‌شوند.

رنگدانه‌های ارگانیک مصنوعی:

دانشمندان با الگوبرداری از ساختار رنگدانه‌های ارگانیک طبیعی، با مواد شیمیایی بر پایه کربن، این نوع رنگدانه را تولید کردند.

 همانطور که متوجه شدید امروزه، رنگدانه‌های مصنوعی ارگانیک و معدنی بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد. توضیح در مورد رنگدانه و رنگ‌ها خیلی وسیع است و از موضوع این مطلب خارج می‌شود.

 

روشن کننده (Brightener)

برخی برند‌های تولید کننده بهترین آبرنگ، از ذرات ریز کریستالی و سفید رنگ در کنار رنگدانه استفاده می‌کنند تا درخشش و روشنی رنگ بیشتر شود. این روشن کننده معمولا از دی اکسید تیتانیوم، سولفات باریم و… تهیه می‌شود و در اندازه و وزن ذرات رنگدانه تولید می‌شود تا مخلوط یکسانی روی کاغذ داشته باشیم.

اگر میزان روشن کننده در رنگ زیاد باشد، لایه نازک و سفیدی را روی رنگ خشک شده شاهد خواهیم بود. معمولا بهترین آبرنگ‌ها درصد و کیفیت مشخصی از روشن کننده را در ترکیب خود دارند، تا ترکیب رنگ روشن و جذابی را روی کاغذ ایجاد کنند.

 

حامل (پایه چسب) بخش دوم آبرنگ:

در ترکیب انواع آبرنگ، فقط رنگ اهمیت ندارد، بخش دیگری لازم است تا وقتی قلم مو خیس با آبرنگ برخورد می‌کند رنگدانه را حمل کند و روی کاغذ ثابت کند. این ثبات باید در حدی باشد که رنگ‌ها به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند و در عین حال با گذشت زمان ماندگاری خوبی داشته باشند.

چسب (Binder)

بیشترین بخش انواع آبرنگ را چسب یا بیندر تشکیل می‌دهد، مایع چسبناک و شفافی که رنگدانه را در خود حفظ می‌کند و باعث چسبیدن به سطح کاغذ می‌شود. این چسب در کنار آهار ژلاتین کاغذ (در مطلب انواع کاغذ آبرنگ توضیح دادم) باعث می‌شود رنگ روی سطح کاغذ باقی بماند و در بافت کاغذ کمتر نفوذ کند، به همین علت رنگ‌های آبرنگ درخشان و شفاف دیده می‌شوند.

معمولا تمام مدیوم‌ها از یک چسب در ترکیب خود استفاده می‌کنند، مانند تخم مرغ در مدیوم تمپرا یا روغن بزرک در رنگ روغن، برای بهترین آبرنگ‌ها نیز از قدیم انواع شیره گیاهان و مواد چسبناک استفاده می‌شد که مهمترین آن‌ها صمغ عربی بوده و است.

صمغ عربی در آبرنگ

صمغ عربی از شیره اقاقیا تهیه می‌شود و بعد از تصفیه به رنگ عسلی روشن در می‌آید. بهترین نوع صمغ عربی از آفریقا وارد می‌شود ولی امروزه به دلیل کاهش منابع طبیعی از صمغ عربی مصنوعی بیشتر استفاده می‌شود و فقط برخی از تولید کننده‌های بهترین آبرنگ در ترکیب خود از صمغ عربی طبیعی استفاده می‌کنند و یکی از فاکتور‌های قیمت بالا، هزینه کشت مجدد اقاقیا است.

صمغ عربی چسباننده دائمی نیست و پس از خشک شدن مجدد در آب حل می‌شود، به همین علت انواع آبرنگ امکان برداشت و ویرایش مجدد رنگ را پس از خشک شدن دارند.

 

نرم کننده (Plasticizer)

چسب صمغ عربی در کنار مزایایی که دارد یک عیب بزرگ دارد، پس از خشک شدن بسیار سخت و شکننده می‌شود و اگر مقدار چسب را بیشتر کنیم حالت چرمی و ترک خورده پیدا می‌کند. در گذشته ابتدا فقط از صمغ عربی و رنگدانه استفاده می‌شد و این مشکلات وجود داشت، به مرور از یک نرم کننده یا پلاستیکی کننده استفاده شد تا این مشکل حل شود.

گلیسیرین یکی از این مواد نرم کننده بوده و است و کمک می‌کند تا شکنندگی و ترک خوردن صمغ عربی را از بین ببرد و صمغ عربی سریع‌تر با آب نرم شود.

امروزه برخی تولید کننده‌های آبرنگ از متیل سلولز به‌عنوان چسب و نرم کننده استفاده می‌کنند که در تولید پاستل هم استفاده می‌شود.

 

مرطوب کننده (Humectant)

مطلب شبیه مطالب آرایشی و بهداشتی شد، متاسفانه صمغ عربی و گلیسیرین، هر دو سریع خشک می‌شوند. این مشکل برای نگهداری رنگ هم اهمیت دارد، آبرنگ‌های تیوپی بدون استفاده از مرطوب کننده، قابلیت استفاده دوباره را نداشتند.

در گذشته و بعضا امروز معمولا از شهد گیاهان و شیره‌ها استفاده می‌شد، برای بهترین آبرنگ‌ها از عسل (برخی از بهترین مارک آبرنگ) و آبرنگ‌های اقتصادی و ارزان‌تر از شیره ذرت.

گفتم که صمغ عربی و پوشش ژلاتین کاغذ باعث می‌شود رنگ خیلی در کاغذ نفوذ نکند و روی سطح باقی بماند، مرطوب کننده هم باعث می‌شود رنگ دیرتر خشک شود تا بتوان رنگ را راحت‌تر و یکدست پخش کرد.

نقش عسل در آبرنگ

عسل میزان رطوبت بیشتری نسبت به سایر شیره‌ها حفظ می‌کند، ولی بسیار گران‌تر است، به همین دلیل فقط در بهترین آبرنگ‌ها از آن استفاده می‌شود. اگر میزان عسل زیاد باشد رنگ حالت چسبناک پیدا می‌کند و در هوای مرطوب رنگ نقاشی تغییر می‌کند. در کل استفاده زیاد از شیره‌ها باعث تغییر حالت و کپک رنگ می‌شود.

 

پر کننده (Filler)

برای افزایش غلظت رنگ و کاهش میزان رنگدانه، معمولا شرکت‌ها از یک ماده بی‌رنگ به عنوان پر کننده استفاده می‌کنند. اگر به جای استفاده از پر کننده از میزان بیشتری صمغ عربی، نرم کننده و مرطوب کننده استفاده کنند، رنگ براق‌تر، چسبناک‌ و ته رنگ زرد پیدا می‌کند و در محیط مرطوب تمایل بیشتری برای جدا شدن از کاغذ دارد.

پر کننده دو کاربرد دارد:

۱- خاصیت آبرنگ با افزایش غلظت ثابت بماند.

۲- کاهش میزان رنگدانه‌هایی که قدرت رنگی یا قیمت زیادی دارند.

نشاسته در آبرنگ

معمول‌ترین پر کننده‌ای که استفاده می‌شود، چسب نشاسته یا دکسترین (dextrin) می‌باشد، که از مشتقات نشاسته ذرت است. دکسترین باعث می‌شود تا ترکیب پایه چسب شکل کرمی و نرمی به خود بگیرد و ترکیب چسبناکی که کش می‌آید نباشد.

آبرنگ‌های دانشجویی و گواش درصد بیشتری پر کننده دارند، به همین دلیل است که رنگ‌ها مات دیده می‌شوند و شفافیت خیلی کمی دارند.

آیا استفاده از پر کننده برای کاهش قیمت و کیفیت است؟ خیر، برخی رنگدانه‌ها مانند کادمیوم یا اولترامارین در غلظت زیاد تیره و کدر می‌شوند، برای کاهش میزان این غلظت پر کننده را اضافه می‌کنند. البته دلیل کاهش قیمت نیز همیشه صادق است.

 

آب

کاملا طبیعی است، در هنگام فرآیند ترکیب و آسیاب مواد بالا از آب برای کاهش ویسکوزیته و تسریع فرآیند‌ها استفاده می‌شود. بخش زیادی از این آب در طی فرآیند بخار می‌شود، اما مقداری از آن در رنگدانه‌ها و پر کننده‌هایی که آب را جذب می‌کنند باقی می‌ماند. آب ذکر شده بیشتر در آبرنگ تیوپی ذخیره می‌شود تا قرص آبرنگ خشک.

 

افزودنی‌های دیگر

اگر می‌خواهید آبرنگ دستی تولید کنید، ترکیبات اصلی را در بالا گفتم، اما افزودنی‌های دیگری نیز وجود دارند، که در طی فرآیند تولید به مقدار کم در ترکیب آبرنگ اضافه می‌شود، مانند مدیوم اکس گال که برای دیر خشک شدن رنگ استفاده می‌شود یا موادی برای قارچ کشی و جلوگیری از کپک زدن ترکیبات ذرت یا عسل داخل آبرنگ.

این مواد برای هر شرکت و هنرمندی کمی تفاوت دارد، اما جدا از ترکیبات بالا به آبرنگ اضافه می‌شود.

ویژگی‌های انتخاب بهترین آبرنگ

خب، با ترکیبات انواع آبرنگ تا حدودی آشنا شدیم، اما نمی‌توانیم در هنگام انتخاب بهترین آبرنگ میزان رنگدانه یا کیفیت صمغ عربی و… را اندازه‌گیری کنیم. پس در اینجا چند ویژگی بهترین آبرنگ‌ها را برای شما بیان می‌کنم.

درجه کیفیت آبرنگ (grade)

همانطور که برای کاغذ آبرنگ هم عنوان کردم، شرکت‌های تولید کننده انواع آبرنگ، محصولات خود را به طور مشخص در دو دسته بندی تولید می‌کنند:

 • آبرنگ دانش آموزی یا دانشجویی
 • آبرنگ حرفه‌ای یا artist
بهترین آبرنگ و آبرنگ دانش آموزش

تمام ترکیبات بالا برای آبرنگ دانش آموزی سطح پایین و ارزانی دارند و در مقابل بهترین آبرنگ سطح artist و حرفه‌ای است که از مواد با کیفیت و رنگدانه‌های بیشتری استفاده می‌شود، صد البته قیمت بیشتری نیز دارند.

شفافیت (Transparency)

بله درسته، گفتم که شفافیت از خصوصیات آبرنگ است. اما میزان این شفافیت در رنگ‌های مختلف و برند‌های مختلف آبرنگ متفاوت است (این جمله خیلی مهم است).

مثلا رنگ سفید تیتانیوم نیمه مات است در حالی که سفید چینی، نیمه شفاف است، در برند‌ها نیز؛ زرد کادمیوم آبرنگ اشمینک (نیمه مات است) در مقابل زرد کادمیوم آبرنگ آقامیری شفاف‌تر است.

به صورت استاندارد اغلب شرکت‌ها  آبرنگ را در چهار دسته بندی شفافیت تقسیم بندی می‌کنند:

 • شفاف (transparent)
 • نیمه شفاف (semi-transparent)
 • نیمه مات (semi-opaque)
 • مات (opaque)
میزان شفافیت آبرنگ

به طور کل رنگ‌های شفاف و نیمه شفاف درخشان‌تر و سبک‌تر هستند و بیشتر در نقاشی آبرنگ استفاده می‌شوند و در مقابل رنگ‌های نیمه مات و مات ضخیم‌تر و گچی‌تر دیده می‌شوند و برای ایجاد کنتراست و تعادل یا قسمت‌هایی که به پوشش رنگ احتیاج دارند استفاده می‌شود.

نشانه‌های روی بدنه آبرنگ

در هنگام خرید بهترین آبرنگ این خصوصیات با نماد معمولا مربع (برخی شرکت‌ها مانند دنیل اسمیت از دایره استفاده می‌کنند) روی پوشش آبرنگ قابل تشخیص است و می‌توانید رنگ مورد نظر را انتخاب نمایید.

 

رنگ آمیزی (staining)

ویژگی دیگر در رنگ‌های آبرنگ رنگ آمیزی است. این ویژگی بیشتر مربوط به رنگدانه‌های رنگ مورد نظر است. اجازه بدهید این ویژگی را با تقسیم بندی توضیح بدهم. به طور کل رنگ‌های انواع آبرنگ از نظر رنگ آمیزی به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • رنگ آمیزی (staining)
 • رنگ آمیزی متوسط (semi-staining)
 • بدون رنگ آمیزی یا بدون لک (non-staining)

رنگ‌های دارای ویژگی Staining دارای رنگدانه‌های بیشتر با قدرت رنگی بیشتر هستند که در مقابل برداشت رنگ مقاوم هستند و حتی اگر کاغذ را شستشو دهید، ته رنگ و لکه آن‌ها مشخص است.

در مقابل رنگ‌های با ویژگی non-staining با قلم مو خیس به راحتی برداشته شده و حتی کامل از سطح کاغذ پاک می‌شوند.

رنگ‌های semi-staining همانطور که مشخص است، حد میان این دو ویژگی هستند، یعنی نه لک زیادی روی کاغذ ایجاد می‌کنند و نه به راحتی کامل از سطح کاغذ پاک می‌شوند.

از رنگ‌های non-staining برای قسمت‌هایی که می‌خواهید لبه‌های خیس و محوی ایجاد کنید یا ته رنگی روی نقاشی داشته باشید و حتی قسمت‌هایی را برای ایجاد جلوه‌‌ای پاک کنید استفاده می‌شود.

در مقابل رنگ‌های staining برای لایه گذاری‌های نهایی که ترکیب لایه‌های شفاف روی هم رنگ خاصی را ایجاد می‌کند مناسب است.

میزان رنگ دهی آبرنگ

در هنگام خرید معمولا این مورد با شماره یا شکل مثلث روی آبرنگ مشخص شده است و می‌توانید رنگ مناسب را انتخاب کنید.

یک مشخصه دیگر هم وجود دارد که ارتباطی به رنگ آمیزی ندارد، اما اگر کنار مشخصات رنگ حرف G یا نوشته granulating color را مشاهده کردید، یعنی رنگدانه‌های این رنگ کمی درشت‌تر است و روی کاغذ افکت دانه‌ای زیبایی ایجاد می‌کند.

 

ماندگاری و مقاومت در برابر نور (lightfastness)

فقط ماندگاری کاغذ برای انجام نقاشی اهمیت ندارد، ماندگاری رنگ‌های نقاشی آبرنگ شما هم بسیار مهم هستند. برخی از نقاشی‌های آبرنگ قدیمی حتی در شرایط نگهداری موزه، تغییر رنگ داشته‌اند، مانند نقاشی‌های ویلیام ترنر. پس این ویژگی مشخص کننده عمر نقاشی آبرنگ شما است.

امروزه یک استاندارد برای بهترین آبرنگ‌ها توسط انجمن ASTM (انجمن تحقیق و آزمایش مواد در آمریکا) مشخص شده است، به صورت زیر دسته بندی می‌شود:

ASTM I مقاومت عالی در برابر نور

ASTM II مقاومت خیلی خوب در برابر نور

ASTM III مقاومت کم در برابر نور

میزان مقاومت در برابر نور آبرنگ

البته شرکت‌های تولید کننده انواع آبرنگ، این ویژگی را ممکن است با ستاره (*) یا مانند شرکت تالنز با بعلاوه (+) مشخص کنند و تعداد ستاره یا بعلاوه‌ها هر چه بیشتر باشد، مقاومت رنگ و ماندگاری آن بیشتر است.

 

اشکال مختلف آبرنگ

ویژگی بعدی شکل‌های مختلف آبرنگ است که توسط شرکت‌های مختلف تولید می‌شوند. به طور کل بهترین آبرنگ به دو شکل اصلی تولید می‌شوند و اشکال دیگری نیز وجود دارند که معرفی می‌کنم ولی برای آموزش آبرنگ مناسب نیستند.

 • آبرنگ تیوپی
 • قرص آبرنگ
 • آبرنگ مایع، ماژیک آبرنگ، پاستل و مداد رنگی آبرنگی

آبرنگ تیوپی:

مهمترین نکته‌ای که باید توجه داشته باشید این است که آبرنگ تیوپی و قرصی از نظر کیفیت تفاوتی با هم ندارند. آبرنگ تیوپی در ترکیبات خود درصدی آب دارد که باعث می‌شود، بلافاصله بتوان رنگ آبرنگ تیوپی را روی کاغذ منتقل کرد.

آبرنگ تیوپی

مزایای آبرنگ تیوپی:

 • درجه و میزان رنگ در آبرنگ تیوپی خیلی دقیق‌تر قابل تشخیص است، چون رنگی که مشاهده می‌کنید خیس است.
 • برای نقاشی‌های بزرگ و استفاده سریع از رنگ برای پر کردن سطح، آبرنگ تیوپی خیلی سریع‌تر و راحت‌تر کمک می‌کند.
 • از آب فقط برای تغییر تنالیته رنگ نیاز است استفاده کنید.
 • ترکیب رنگ روی پالت در آبرنگ تیوپی کمی راحت‌تر است.

ایراد آبرنگ تیوپی:

 • اگر درب رنگ را خوب نبندید، رنگ داخل تیوپ خشک می‌شود و برای استفاده دچار مشکل می‌شوید، حتی ممکن است مجبور به باز کردن لوله تیوپ آبرنگ شوید.

 

قرص آبرنگ چیست؟

تنها تفاوت قرص آبرنگ با تیوپ این است، که قرص آبرنگ مرحله خشک شدن را نیز گذرانده است و در قالب‌هایی همچون کیک کوچک قرار گرفته است. این قرص‌ها با لمس قلم مو خیس فعال می‌شوند و می‌توانید نقاشی را شروع کنید.

بهترین قرص آبرنگ

مزایای قرص آبرنگ:

 • حمل قرص‌های آبرنگ بسیار آسان است، به راحتی درون ظرف یا پالت خود می‌توانید با خود به طبیعت یا محیط بیرون ببرید.
 • قرص‌ آبرنگ را می‌توان سالیان سال نگهداری کرد و نگران بسته بودن درب را نداشته باشید و بعد از چند سال با قلم مو خیس دوباره مانند روز اول می‌توانید نقاشی کنید. حتی از نسلی به نسل دیگر منتقل کنید.

ایراد قرص آبرنگ:

 • باید با قلم مو خیس خوب روی قرص آبرنگ را خیس کنید تا قدرت خود را نشان دهد و این کار شاید برای نقاشی‌های بزرگ سخت باشد.

در هر صورت خیلی تفاوتی میان قرص آبرنگ و آبرنگ تیوپی وجود ندارد و بهترین آبرنگ در هر دو شکل وجود دارد، آبرنگ تیوپی را می‌توان داخل ظرف خالی قرص‌های آبرنگ ریخت و به جز برخی مدل‌ها که درصد عسل خالص دارند، باقی مانند قرص آبرنگ خشک می‌شوند.

نکته مهم: اگر در آبرنگ تیوپی شما مشکل دارد یا از سفت بودن آن اطمینان ندارید، می‌توانید از یک راهکار ساده استفاده کنید؛ تیوپ‌های آبرنگ خود را در یک ظرف درب دار مانند شیشه مربا قرار دهید!

نگهداری از تیوپ آبرنگ

درست است که قرص آبرنگ ماندگاری زیادی دارد ولی سعی کنید روی سطح آن‌ها را بپوشانید تا لایه گرد و غبار روی قرص‌ها ننشیند.

آبرنگ مایع

این مورد را در فیلم و مطلب معرفی و مقایسه اکولین و…، توضیح دادم. تفاوت آبرنگ مایع و قرص و تیوپ آبرنگ در نوع رنگ است، آبرنگ مایع برخلاف اشکال بالا با رنگ دای ساخته شده است و رنگدانه‌ای در آن به کار نرفته است.

اکولین

ماژیک آبرنگ، پاستل و مداد رنگی آبرنگی

این موارد نیز مانند آبرنگ مایع جز اشکال حرفه‌ای آبرنگ نیستند. مثلا استیک‌های آبرنگ شرکت وینزور، که ادعا کرده است به اندازه آبرنگ‌های حرفه‌ای این شرکت رنگدانه و کیفیت دارد، آن قدر کاربردی نیست و وسیله‌ای فانتزی است.

استیک آبرنگ وینزور

مداد رنگی آبرنگی اما یک وسیله مجزا است، برای تکنیک‌های ترکیبی که جلوه نقاشی آبرنگ را در کنار بافت مداد رنگی داشته باشیم، در ترم دوازدهم آموزش آبرنگ در این مورد آموزش خواهیم داد.

مداد رنگی آبرنگی فابر کاستل

معرفی و مقایسه، برای انتخاب بهترین آبرنگ

ترکیبات بهترین آبرنگ و ویژگی انواع آبرنگ را توضیح دادم، اما اگر می‌خواهید برای اولین بار آبرنگ خریداری کنید یا دوست دارید بدانید آبرنگ رایمون بهتره یا افرا یا آبرنگ افرا بهتره یا آقامیری، این بخش و نتیجه گیری آن را خوب مطالعه کنید.

در این بخش، من چند مورد از انواع آبرنگ رایج در بازار ایران را معرفی می‌کنم و در کنار هم مقایسه می‌کنم تا بهترین آبرنگ ایرانی و بهترین آبرنگ خارجی را مشخص کنیم.

انواع آبرنگ‌هایی که در این مقایسه استفاده شده‌اند (تعداد بیشتری را تست کرده‌ایم، اما ابتدا مارک‌های رایج در ایران را معرفی می‌کنم):

آبرنگ سن پترزبورگ مدل لادوگا (ladoga st petersburg)

آبرنگ افرا

آبرنگ رایمون

آبرنگ آقامیری

آبرنگ وینزور مدل کاتمن (cotman winsor & newton watercolour)

آبرنگ رامبراند (rembrandt watercolor)

آبرنگ اشمینک مدل هورادام (schmincke horadam aquarell watercolor)

آبرنگ pwc شین هان (shinhan pwc watercolor)

 

این مقایسه و تست از نظر:

 • قیمت (به تاریخ مقاله)
 • ماندگاری و مقاومت در برابر نور
 • شفافیت و پوشش رنگ
 • پخش و خط رنگ روی کاغذ خیس
 • قابلیت ویرایش و پخش رنگ بعد از خشک شدن
 • لایه گذاری دو رنگ خیس روی یکدیگر، ابتدا رنگ زرد و سپس قرمز
 • قابلیت برداشت رنگ

این تست روی کاغذ کلد پرس ۳۰۰ گرم، ۱۰۰٪ کتان نیمه دستی کانسون که کاغذ فوق حرفه‌ای است، انجام شده است. خود این کاغذ را در فیلم و مطلب انواع کاغذ تست کردیم و مشاهده کردید چه امتیاز بالایی کسب کرد.

برای ماندگاری و مقاومت در برابر نور، نمونه تست را به مدت ۸ هفته در مقابل نور آفتاب و کمی باران تابستانی قرار دادیم و با نمونه‌ای که در شرایط مناسب دفتر قرار داشت مقایسه خواهیم کرد.

در جدولی که در انتهای این مطلب قرار خواهم داد، نتیجه هر بخش این مقایسه را با امتیاز ۱۰ (بالا‌ترین) و ۰ (پایین‌ترین) مشخص خواهم کرد.

آبرنگ سن پترزبورگ st petersburg

دفتر این شرکت در انگلستان است ولی کارخانه Nevskaya Palitra  (اسم این کارخانه به روسی یعنی پالت نوا و نوا رودخانه ای است که از سنت پترزبورگ عبور می‌کند) در روسیه است و یکی از کارخانه‌های بزرگ تولید رنگ است که بازسازی بسیاری از نقاشی‌های بناهای قدیمی را با محصولات آن انجام داده‌اند. برند سن پترزبورگ از سال ۱۹۰۰ شروع به فعالیت کرده است.

اصلی‌ترین محصول این شرکت آبرنگ وایت نایت white night است که آبرنگ فوق حرفه‌ای است، در کنار آن دو محصول دیگر نیز تولید می‌کند به نام لادوگا ladoga و سونت sonnet، لادوگا و وایت نایت هر دو جز بهترین آبرنگ‌ها هستند، البته گفته می‌شود لادوگا آبرنگ حرفه‌ای سطح پایین‌تری نسبت به آبرنگ وایت نایت است، اما چیزی که ما دیدیم، بیشتر تفاوت در نام برخی رنگ‌ها بود و کیفیت هر دو خوب است.

آبرنگ سونت، در سطح دانش آموزی است، اما باز هم کیفیت قابل قبولی دارد.

ما برای تست قرص آبرنگ سن پترزبورگ مدل لادوگا را انتخاب کردیم، چون با توجه به اختلاف قیمت این مدل منطقی‌تر است.

آبرنگ لادوگا سن پترزبورگ

قیمت آبرنگ 24 رنگ سنت پترزبورگ مدل آرتیست لادوگا در بازار ایران ۷۰۰-۷۵۰ هزار تومان است، که قیمت متوسط به حساب می‌آید.

مقاومت در برابر نور  متوسط است و رنگ کمی کدر شده است.

مقاومت در برابر نور آبرنگ سن پترزبورگ

از لحاظ شفافیت و پوشش رنگ رنگ زرد آبرنگ سن پترزبورگ شفاف است و در تست نیز همین مورد را مشاهده می‌کنید.

شفافیت آبرنگ لادوگا سن پترزیورگ

میزان پخش رنگ خوب است، مرزی را مشاهده نمی‌کنیم، فقط در ابتدای خط کمی پخش ناهمگون رنگدانه‌ها دیده می‌شود ولی در کل خیلی خوب است.

میزان پخش رنگ آبرنگ سن پترزبورگ

برای تست ویرایش رنگ از آبی اولترامارین استفاده کردیم، که نیمه شفاف و رنگ آمیزی متوسط دارد، حل شدن مجدد رنگ‌ها خیلی خوب است، اما رد خط اولیه همچنان روی کاغذ دیده می‌شود.

امکان ویرایش آبرنگ سن پترزبورگ

لایه گذاری دو رنگ خیلی روی هم خیلی خوب است.

لایه گذاری دو رنگ آبرنگ سن پترزبورگ

برای برداشت رنگ از سبز استفاده کردیم که خاصیت رنگ آمیزی (staining) دارد ولی برداشت رنگ خیلی خوب انجام شد.

برداشت رنگ در آبرنگ سن پترزبورگ

آبرنگ افرا

در مورد شرکت آبرنگ افرا هیچ مشخصاتی پیدا نکردم، شاید برخلاف کاغذ آبرنگ ایرانی، تولید آبرنگ ایرانی حداقل در سطح دانش آموزی موفق عمل کرده است. مشخصات آبرنگ افرا که برای تست انتخاب کردیم؛ آبرنگ ۴۸ رنگ افرا است که طبق مشخصات روی جعبه آبرنگ حرفه‌ای است.

بهترین آبرنگ ایرانی

قیمت آبرنگ افرا مدل ۴۸ رنگ ۲۰۰-۲۳۰ هزار تومان است، که قیمت بسیار مناسبی است، اما حالا کیفیت آبرنگ افرا را بررسی کنیم.

میزان تغییر در برابر نور اما بعد ۸ هفته، نسبت به آبرنگ‌های دیگر واضح‌تر است، از قرمز carmine به قرمز magenta تغییر کرده است.

مقاومت در برابر نور آبرنگ افرا

از لحاظ شفافیت، مجدد از زرد استفاده کردیم و شفافیت خوبی را مشاهده می‌کنید، کمی نقاط روشن کننده در این آبرنگ زیاد است و براق بودن رنگ مشخص است.

شفافیت آبرنگ افرا

پخش رنگ روی کاغذ خیس بسیار خوب است، رنگدانه‌ها یکدست با پهنای متوسط پخش شده‌اند.

میزان پخش رنگ آبرنگ افرا

برای ویرایش رنگ باز هم از آبی اولترامارین استفاده کردیم و مرز محدوده رنگ تا حد زیادی محو شد.

امکان ویرایش آبرنگ افرا

لایه گذاری دو رنگ روی هم خیلی خوب و یکدست انجام شد.

لایه گذاری دو رنگ آبرنگ افرا

برای برداشت رنگ از سبز با کد ۵۶۱ استفاده کردیم که همان خصوصیات رنگ سبز سن پترزبورگ را داشت ولی نتیجه باز هم خوب بود.

برداشت رنگ در آبرنگ افرا

آبرنگ رایمون

متاسفانه در مورد شرکت آبرنگ رایمون هم اطلاعات دقیقی پیدا نکردم. مشخصات آبرنگ رایمون مورد استفاده، آبرنگ ۳۵ رنگ رایمون مدل فاین آرت است، مشخصاتی که روی جعبه نوشته شده است، البته مدتی است این شرکت آبرنگی با نام Hi-power هم ارائه داده است که مدعی شده است میزان و کیفیت رنگدانه بهتری در آن استفاده کرده است.

به نسبت آبرنگ افرا، رایمون بسته بندی زیباتری دارد، برچسب‌های کد رنگ‌ها داخل بسته آبرنگ رایمون برای هنرجویان کمک کننده است، اما کیفیت آبرنگ رایمون را باید بررسی کنیم تا مشخص شود آبرنگ افرا بهتره یا رایمون.

آبرنگ رایمون

قیمت آبرنگ رایمون مدل ۳۵ رنگ، ۲۷۰-۳۰۰ هزار تومان است، که مانند آبرنگ افرا قیمت مناسبی است.

میزان تغییر در برابر نور خورشید مانند آبرنگ سن پترزبورگ است و کمی رنگ کدر شده است، اما به نسبت آبرنگ افرا بهتر است.

مقاومت در برابر نور آبرنگ رایمون

از لحاظ شفافیت، حالت نیمه شفافی دارد و مرز رنگ واضح است، در آبرنگ رایمون هم میزان روشن کننده مانند آبرنگ افرا زیاد است.

شفافیت آبرنگ رایمون

پخش رنگ متوسط است و مرز محوی را شاهد هستیم، اما اگر دقت کنیم ذرات رنگدانه‌ها در برخی قسمت‌ها مشخص هستند.

میزان پخش رنگ آبرنگ رایمون

باز هم از آبی اولترامارین استفاده کردیم و ویرایش رنگ خوب انجام شد، مرز رنگ تا حد زیادی نامشخص و محو شده است.

امکان ویرایش آبرنگ رایمون

لایه گذاری دو رنگ روی هم خوب است، البته نه به اندازه آبرنگ افرا، اما رنگ‌ها یکدست روی هم قرار گرفته‌اند.

لایه گذاری دو رنگ آبرنگ رایمون

از سبز hooker برای تست برداشت رنگ استفاده کردیم و کمی لکه هنگام برداشت رنگ ایجاد شد، تا اینجا بهترین آبرنگ ایرانی به نظرم آبرنگ افرا است.

برداشت رنگ در آبرنگ رایمون

آبرنگ آقامیری

مانند دو شرکت ایرانی دیگر، در مورد شرکت آبرنگ آقامیری هم اطلاعاتی پیدا نشد، علت نداشتن شناسنامه را متوجه نمی‌شوم، یک مشخصات کلی باعث حس اعتماد بهتر خریدار به برندی که استفاده می‌کند می‌شود. مشخصات آبرنگ آقامیری مورد استفاده به این شرح است، ۲۴ رنگ و روی جعبه Artist نوشته شده است، که نماد آبرنگ حرفه‌ای است.

از لحاظ کیفیت بسته بندی، از آبرنگ افرا پایین‌تر است، قرص آبرنگ آقامیری بسیار کوچک هستند. نکته عجیب در مورد آبرنگ آقامیری، معطر بودن قرص آبرنگ‌ها است، امیدوارم شرکت آبرنگ آقامیری فقط روی بوی آبرنگ تمرکز نکرده باشد.

آبرنگ آقامیری

قیمت آبرنگ آقامیری حدود ۷۵-۹۰ هزار تومان است و اگر دنبال قیمت آبرنگ ارزان هستید، این برند کف قیمت را دارا می‌باشد، اما کیفیت آبرنگ آقامیری را نیز باید تست کنیم.

میزان تغییر رنگ آبرنگ آقامیری در حد آبرنگ افرا نیست ولی رنگ به شدت تیره و کدر شده است.

مقاومت در برابر نور آبرنگ آقامیری

نکته‌ای که من متوجه شده‌ام این است که آبرنگ آقامیری شفافیت زیادی ندارد، گچی بودن رنگ‌ها به شدت مشخص است و به نظرم میزان ماده پر کننده در این آبرنگ خیلی زیاد است که رنگ‌ها مات و گچی دیده می‌شوند.

شفافیت آبرنگ آقامیری

میزان پخش و محو شدن رنگ متوسط است، ناهمگونی رنگدانه‌ها به چشم می‌آید.

میزان پخش رنگ آبرنگ آقامیری

امکان ویرایش رنگ خیلی خوب نیست، مرز بخش رنگی کاملا مشخص است و خوب محو نشده است.

امکان ویرایش آبرنگ آقامیری

لایه گذاری دو رنگ متوسط است و خیلی یکدست نیست.

لایه گذاری دو رنگ آبرنگ آقامیری

امکان برداشت رنگ نیز نسبت به آبرنگ رایمون ضعیف تر است، در کل اگر برای شما سوال است که آبرنگ رایمون بهتره یا آقامیری، باید بگویم کیفیت آبرنگ رایمون بیشتر است، اما با توجه به قیمت سه برابر بهتر نیست.

برداشت رنگ در آبرنگ آقامیری

آبرنگ وینزور winsor & newton watercolour

این شرکت انگلیسی از سال ۱۸۳۵ توسط هنری نیوتن و ویلیام وینزور در زمینه تولید آبرنگ و سایر مواد هنری شروع به فعالیت کرد. در قسمت معرفی انواع کاغذ آبرنگ هم تا حدودی با شرکت وینزور آشنا شدید. این شرکت دو سری آبرنگ تولید می‌کند، آبرنگ وینزور کاتمن و آبرنگ وینزور حرفه‌ای. آبرنگ وینزور کاتمن همان‌طور که متوجه شدید درجه دانش آموزی یا دانشجویی است و تفاوت‌هایی که با هم دارند از نظر؛ تعداد رنگ(آبرنگ کاتمن۴۰ رنگ و آبرنگ حرفه‌ای وینزور ۱۰۸ رنگ)، کیفیت پیگمنت‌ها، مقاومت در برابر نور، قدرت رنگ دهی است.

چون در ایران بیشتر آبرنگ وینزور کاتمن برای فروش عرضه می‌شود، در این بخش از قرص آبرنگ وینزور کاتمن استفاده می‌کنیم.

آبرنگ وینزور

از نظر قیمت، هر قرص آبرنگ وینزور حدود ۶۰-۶۵ هزار تومان است، که در شروع سطح آبرنگ‌های گران قیمت است.

مقاومت در برابر نور خیلی خوب است، تغییری را مشاهده نکردم بعد ۸ هفته.

مقاومت در برابر نور آبرنگ وینزور

از لحاظ شفافیت، هم با این که سطح حرفه‌ای نیست ولی کیفیت بسیار خوبی دارد، رنگ بسیار درخشنده و شفاف است.

شفافیت آبرنگ وینزور

پخش رنگ هم خیلی خوب است، رنگدانه‌ها یکدست روی سطح کاغذ پخش شده‌اند.

میزان پخش رنگ آبرنگ وینزور

امکان ویرایش رنگ آبی اولترامارین هم بسیار خوب است، مرز بخش رنگ شده کاملا محو شده است.

امکان ویرایش آبرنگ وینزور

لایه گذاری دو رنگ بسیار یکدست و خوب انجام شده است.

لایه گذاری دو رنگ آبرنگ وینزور

برای برداشت رنگ نتیجه خوب بود، البته برخی رنگدانه‌ها هنوز روی سطح کاغذ باقی ماندند.

برداشت رنگ در آبرنگ وینزور

آبرنگ رامبراند rembrandt watercolor

آبرنگ رامبراند از برند‌های زیر مجموعه شرکت رویال تالنز است که از سال ۱۸۹۹ در هلند شروع به فعالیت کرده است، در مورد این شرکت در مطلب اکولین کامل توضیح دادم. آبرنگ‌های این شرکت با سه برند زیر مجموعه؛ آبرنگ رامبراند، آبرنگ ونگوگ، آبرنگ ساکورا عرضه می‌شوند.

از نظر دسته بندی؛ آبرنگ رامبراند فوق حرفه‌ای، آبرنگ ونگوگ حرفه‌ای متوسط و آبرنگ ساکورا دانش آموزی است.

شرکت تالنز از بعلاوه (+) برای نشان دادن مدت ماندگاری استفاده می‌کند، مثلا؛ +++ بالای صد سال در شرایط موزه، ++ حدود ۲۵-۱۰۰ سال در شرایط موزه ماندگاری دارد.

ما برای این تست از بهترین آبرنگ یعنی آبرنگ ۲۴ رنگ رامبراند استفاده کردیم، تا ببینیم این برند فوق حرفه‌ای ارزش خرید دارد یا نه.

بهترین آبرنگ رامبراند

قیمت آبرنگ ۲۴ رنگ رامبراند حدود 3,500,000 – 3,700,000 هزار تومان است، که جز آبرنگ‌های گران قیمت است.

از نظر ماندگاری مسلما ۸ هفته شوخی است و مانند آبرنگ وینزور من تغییری را مشاهده نکردم.

مقاومت در برابر نور آبرنگ رامبراند

میزان شفافیت زرد کادمیوم خوب است، البته کمی مرز رنگ مشخص است.

شفافیت آبرنگ رامبراند

پخش رنگ آبی اولترامارین خیلی خوب است، اما رنگدانه‌ها خیلی یکدست پخش نشده‌اند.

میزان پخش رنگ آبرنگ رامبراند

امکان ویرایش آبی اولترامارین این آبرنگ هم خوب است، افکت دانه‌ای روی سطح هم به دلیل ویژگی granulating است که با حرف G مشخص شده است.

امکان ویرایش آبرنگ رامبراند

ترکیب دو رنگ هم خیلی خوب است، ولی به نظرم شفافیت کمتری نسبت به آبرنگ وینزور کاتمن دارد.

لایه گذاری دو رنگ آبرنگ رامبراند

برداشت رنگ به خوبی انجام می‌شود و قابل قبول است.

برداشت رنگ در آبرنگ رامبراند

آبرنگ اشمینک schmincke watercolor

شرکت اشمینک توسط جوزف هورادام و هرمان اشمینک در آلمان تاسیس شد و یک شرکت تولید کننده مدیوم‌های نقاشی است، این شرکت از سال ۱۸۹۲ خط تولید آبرنگ خود را راه انداخته است.

آبرنگ اشمینک در دو سطح تولید می‌شود، هورادام horadam و آکادمی akademie ؛

آبرنگ هورادام سطح فوق حرفه‌ای است و آبرنگ آکادمی اشمینک سطح دانش آموزی.

آبرنگ اشمینک در ایران به عنوان بهترین و گرانترین آبرنگ شناخته می‌شود ولی در سطح جهانی جز ۵ آبرنگ بسیار گران است و چهار برند دیگر را نیز معرفی خواهم کرد.

نکته مهم؛ آبرنگ اشمینک قرص بزرگ و کوچک دارد و اگر در هنگام خرید اختلاف قیمت زیادی را حس کردید، اندازه قرص را نیز بپرسید.

ما برای تست از آبرنگ ۲۴ رنگ اشمینک هورادام استفاده کردیم که بهترین آبرنگ اشمینک است، برای تست هزینه زیادی بود!

آبرنگ اشمینک

قیمت هر قرص کوچک آبرنگ اشمینک حدود ۱۵۰ هزار تومان است و ست‌های چند رنگ آن کمی از آبرنگ رامبراند گران‌تر است.

مقاومت در برابر نور عالی است، با اینکه در این ۸ هفته کمی باران هم روی نمونه تست ما باریده است، اما درخشش و شفافیت رنگ به نظرم تغییری نکرده است.

مقاومت در برابر نور آبرنگ اشمینک

شفافیت رنگ زرد نسبت به آبرنگ رامبراند بهتر است ولی مرز رنگ باز هم مشخص است.

شفافیت آبرنگ اشمینک

پخش رنگ بسیار خوب است، رنگدانه‌ها یکدست پخش شده‌اند.

میزان پخش رنگ آبرنگ اشمینک

آبی اولترامارین اشمینک میزان رنگ آمیزی کامل دارد، به همین علت بعد از ویرایش محدوده رنگ آمیزی را به صورت محو همچنان مشاهده می‌کنیم.

امکان ویرایش آبرنگ اشمینک

لایه گذاری دو رنگ هم خیلی خوب است، شفافیت رنگ از آبرنگ رامبراند بهتر است.

لایه گذاری دو رنگ آبرنگ اشمینک

برداشت رنگ هم بسیار عالی انجام شد.

برداشت رنگ در آبرنگ اشمینک

آبرنگ شین هان shinhan watercolor

شرکت شین هان در سال ۱۹۶۷ توسط خانواده هان تاسیس شد، این شرکت نیز مانند شرکت میجلو (آبرنگ میشن) یک شرکت کره‌ای است، که به نظرم محصولات با کیفیتی تولید می‌کند.

آبرنگ شرکت شین هان در سه سطح عرضه می‌شوند؛ pwc آبرنگ فوق حرفه‌ای، professional آبرنگ حرفه‌ای متوسط و shami آبرنگ دانش آموزی.

ما برای تست از بهترین آبرنگ شین هان یعنی pwc استفاده کردیم که آبرنگ تیوپی است. دقت داشته باشید که آبرنگ pwc از آبرنگ professional بالاتر است (در برخی فروشگاه‌ها عکس این مورد را برای گران فروشی می‌گویند).

آبرنگ pwc شین هان

قیمت هر تیوپ آبرنگ pwc شین هان ۶۵-۷۰ هزار تومان است که تقریبا مانند آبرنگ وینزور است.

مقاومت در برابر نور مانند آبرنگ اشمینک عالی است، رنگ همچنان تازه و براق دیده می‌شود.

مقاومت در برابر نور آبرنگ شین هان

شفافیت رنگ زرد خیلی خوب است حتی برخلاف آبرنگ رامبراند و آبرنگ اشمینک، مرز رنگ مشخص نیست.

شفافیت آبرنگ شین هان

میزان پخش رنگ و قدرت رنگ دهی رنگدانه‌ها عالی است.

میزان پخش رنگ آبرنگ شین هان

امکان ویرایش رنگ کاملا فراهم است و خیلی خوب مرز رنگ محو می‌شود.

امکان ویرایش آبرنگ شین هان

ترکیب دو رنگ روی هم خیلی خوب است، اما به نظرم آبرنگ اشمینک و آبرنگ وینزور در این زمینه بهتر بودند.

لایه گذاری دو رنگ آبرنگ شین هان

اما در مقابل برداشت رنگ بهتر از آبرنگ اشمینک و آبرنگ وینزور بود.

برداشت رنگ در آبرنگ شین هان

جمع بندی و انتخاب بهترین آبرنگ برای خرید

تعداد آبرنگ‌های دیگری را برای مرحله بعد آماده کرده‌ایم، اما با توجه به بازار ایران این آبرنگ‌ها اهمیت بیشتری داشتند. با توجه به تست، نتیجه را در جدول زیر ثبت کردم، که با آبرنگ دیگر بروز خواهم کرد.

مانند جدول مقایسه انواع کاغذ آبرنگ، در این جدول نیز بیشترین امتیاز ۱۰ و کمترین ۰ است. جمع بندی امتیاز‌ها را بررسی کنید و در ادامه با توصیه من و تصمیم خودتان برای خرید بهترین آبرنگ اقدام کنید.

اگر در شروع آموزش هستید و بودجه محدودی دارید، بدون شک آبرنگ افرا را توصیه می‌کنم که در حال حاضر از دو آبرنگ ایرانی دیگر بهتر است. شاید برخی دوستان به امتیاز پایین آن در مقاومت در برابر نور خورده بگیرند، اما نقاشی‌های شما ۸ هفته در آفتاب قرار نمی‌گیرند و برای شروع آموزش این قابلیت اهمیتی ندارد.

آبرنگ افرا

اما اگر بودجه متوسطی دارید و حس یک آبرنگ متوسط خارجی را می‌خواهید تجربه کنید، مطمئنا سراغ سن پترزبورگ بروید، اما نه آبرنگ وایت نایت، آبرنگ لادوگا را انتخاب کنید. اختلاف آبرنگ لادوگا و وایت نایت حتی برای حرفه‌ای‌ها هم خیلی قابل تشخیص نیست، پس یک آبرنگ ۲۴ رنگ لادوگا تهیه کنید و اگر قرص رنگ خاصی تمام شد، از قرص آبرنگ سن پترزبورگ تکی استفاده کنید، چون کد رنگ‌های لادوگا و وایت نایست یکسان است و فقط اسم برخی رنگ‌ها تفاوت دارد.

ما بیشتر نقاشی‌های دوره آموزش آبرنگ به سبک روشن را با همین آبرنگ انجام داده‌ایم و حتی برخی آثار نمایشگاهی خانم ناروئی نیز با آبرنگ لادوگا انجام شده است.

آبرنگ سن پترزبورگ

در آخر اگر غم پول ندارید و حتی برای تست و شروع هم می‌خواهید بهترین آبرنگ را تهیه کنید، باز هم اشمینک را توصیه نمی‌کنم، آبرنگ pwc شین هان را پیشنهاد می‌دهم. قیمت مناسب و کیفیت بسیار خوب و وجود رنگ‌های تیوپی جدا در بازار در حال حاضر، گزینه منطقی را ایجاد می‌کند.

آبرنگ شین هان

در مطالب بررسی وسایل هنری همیشه سعی می‌کنم، بدون توجه به برند و حواشی وسیله را معرفی کنم. می‌دانم با توجه به شرایط موجود در ایران، انتخاب و هزینه اشتباه سنگین‌تر از هر جای دیگری است، امیدوارم این راهنمایی هم برای شما مفید بوده باشد و اگر می‌خواهید اولین آبرنگ خود را خریداری کنید، بهترین آبرنگ شما باشد.

اگر هنرجوی دوره آبرنگ هستید، توجه داشته باشید که حتی اگر آبرنگ افرا را تهیه کنید در این دوره مشکلی نخواهید داشت، پس نگرانی به دلتان راه ندهید.

در بخش بعد در مورد انواع قلم مو آبرنگ صحبت می‌کنم تا بتوانید قلم مو مناسب را نیز خریداری کنید.

اگر تجربه استفاده از این آبرنگ‌ها را داشته‌اید یا بهترین آبرنگ از نظر شما برند خاصی است در بخش نظرات برای ما بنویسید.

این مقاله و تحقیق توسط گروه طراحی روشن بدون هیچ حمایت مالی انجام شده است، اگر از نوشته و فیلم استفاده می‌کنید و بازنشر می‌دهید، لطفا نام منبع را حذف نکنید، تا زحمت و هزینه‌ای که پرداخته‌ایم، حفظ شود. ممنونم

شاید این نوشته ها را هم بپسندید

  خواهش می‌کنم خانم غیاث فخری خوشحالم براتون مفید بوده

  پاسخ

  سلام، ممنون بابت مقایسه. ولی مقایسه کمی ایراد داشت. هر کدوم از این برند ها مدل های مختلف دارن، شین هان، وینزور، و یا همون رایمون در دو سطح تولید شده! پس در جدول نمی تونید فقط اسم برند رو نام ببرید! شما در مقایسه آبرنگ رایمون از رنگ سبز هوکر استفاده کردید که کلا نوع این رنگ مات هست و خاصیت لکه شدن داره! درسته که سعی شده مقایسه خوبی انجام بشه، ولی نتایج مقایسه آبرنگ افرا و رایمون کمی غیر واقعی به نظر میاد.

  پاسخ

  سلام ممنون از نظرتون ولی بنظرم مقاله را کامل مطالعه نکردید

  پاسخ

  درود ممنون از توضیحات کاملتون. نظرتون راجع به آبرنگ راما چیه بعضی گاما هم میگن. فکر کنم روسی باشه

  پاسخ

  سلام بله روسی است و کیفیت پایینی دارد برای سطح دانش آموزی تولید می‌شود

  پاسخ

  ممنونم بابت این مقاله خوب و کاربردی

  پاسخ

  واقعا مطالب کامل بود.خیلی بهم کمک کردید سپاس گزارم. موفق باشید عزیزم

  پاسخ

  سلام و عرض ادب خواستم یک تشکر ویژه برای مطالب خوبتون داشته باشم . امیدوارم در تمام امور زندگی موفق باشید

  پاسخ

  سلام خیلی ممنون خانم تهرانی ممنون از نظرتون، شما هم موفق باشید

  پاسخ

  بسیار کامل و جامع بود ممنون از توضیحاتتون.

  پاسخ

  توضحیات کامل و مفید بسیار سپاسگزارم

  پاسخ

  سلام ، خسته نباشید. خیلی خیلی ممنون بابت این مقایسه خوب و عالیتون، فقط اگر pwc شین هان رو تهیه کنیم این رنگ تا ۱۰ سال داخل توپ موندگاری داره؟ چون تاریخ انقضا ندیدم رو رنگ ها، سوال بعدی اینکه اگر رنگ افرا و شین هان رو ترکیبی کار کنیم مشکل پیش نمیاد؟ یعنی ۲ رنگ اصلی کارمون فقط شین هان باشه بقیه افرا؟
  پیشاپیش از پاسختون ممنونم

  پاسخ

  سلامت باشید، ما حدود ۵ سال را تست کردیم اگر در شرایط مناسب نگهداری شود بله ولی قرص آبرنگ‌ها مطمئن‌تر هستند برای این مدت. نه مشکلی نیست فقط میزان درخشندگی و برداشت رنگ‌ها با هم تفاوت دارد که طبیعی است

  پاسخ

  سلام، میتونید بگید چقدر طول میکشه آبرنگهایی افرا و آقامیری تموم بشوند ؟ ممنون از زحمات شما

  پاسخ

  سلام این سوالات کلی پاسخی ندارند، چون مشخص نیست برای چه نقاشی آبرنگی استفاده می‌شوند و برای چه اندازه کاغذی و روزی چند نقاشی آبرنگ انجام می‌شود

  پاسخ

  سلام خسنه نباشید ۲۴ رنگ کوه نور طور اطلاعی دارید از لحاظ کیفیت کوه نور و پیشنهاد میکنید یا افرا رو؟پیشاپیش ممنونم

  پاسخ

  خیلی مفید بود ممنون ،
  خیلی وقت بود دنبال سایتی بودم مقایسه کنه .

  پاسخ

  سلام ممنون از آموزش خیییلی خوبتون
  فقط آبرنگ شین هان professional ( که 7.5 میل هست) بهتره یا لادوگا؟ و فرق professional با pwc خیلی زیاده؟

  پاسخ

  سلام خواهش می‌کنم
  بله کمی از آبرنگ لادوگا سنت پترزبورگ بهتر است. برای خیلی از افراد تفاوتش مشهود نیست مگر نقاشان حرفه‌ای بر اساس حس و تجربه شخصیشون.

  پاسخ

  سلام ممنون از مقاله خوبتون
  بین آبرنگ میشن و pwc کدوم رو پیشنهاد میدید؟

  پاسخ

  سلام خیلی ممنون بابت توضیحات کامل. نظرتون درباره آبرنگ‌ میشن چیه؟؟درباره این هم بفرمایید لطفا

  پاسخ

  سلام خواهش می‌کنم خانم ریحانه، آبرنگ خوبی است کمی نسبت به آبرنگ PWC شین هان سطح پایین‌تری دارد ولی جز آبرنگ‌های متوسط و نیمه‌حرفه‌ای است

  پاسخ

  باسلام. ابرنگ شین هان مدل پروفشنال رو ایا میتونم داخل پالت بریزم خشک بشه استفاده کنم؟ یعنی تبدیلش کنم به قرص. سوال بعد اینکه ماندگاری در برابر نور مدل Professional این ابرنگ با مدل PWC ان چه تفاوتی دارد؟ این موضوع خیلی برام مهمه❌
  بنظرتون این ابرنگ بهتره یا وینزور؟
  از لحاظ تاریخ انقضا چطور؟ بنده کم نقاشی میکشم.

  پاسخ

  سلام
  بله اغلب آبرنگ‌های تیوپی این امکان را دارند مگر برخی موارد بسیار گران قیمت که درصد عسل زیادی در آبرنگ استفاده شده باشد.
  ماندگاری در برابر نور متوسط است ولی حداقل چند سالی را می‌توان حساب کرد این موضوع در مورد نور داخلی ماندگاری بیشتری نیز دارد.
  مدل آبرنگ Professional در برابر وینزور، کیفیت رنگدهی آبرنگ وینزور بهتر است.
  چند سالی را می‌توانید بدون نگرانی استفاده کنید اما اگر بیش از ۴-۵ سال منظورتان است، به‌صورت آبرنگ قرصی خیالتان راحت‌تر است.

  پاسخ

  خیلی ممنونم از پاسخگوییتون…. میشه به مقاومت دربرابر نور این آبرنگ هم از یک تا ده نمره بدید تا بتونم مقایسه دقیقتری داشته باشم؟؟ (آبرنگ شین هان مدل Professional)

  پاسخ

  با توجه به مشخصات شرکت نمره ۵-۶ برای این آبرنگ برای ماندگاری در برابر نور می‌توان حساب کرد با توجه به برند‌های دیگر، در هر صورت طبق تجربه ما آبرنگ‌های شین هان برای سطح متوسط تا حرفه‌ای جوابگو هستند و حس لذت بخشی در هنگام نقاشی دارید.

  پاسخ

  سلام، وقت بخیر
  من آبرنگ افرا تهیه کردم و دیدم روی قرص ها ترک داشت. میخواستم بپرسم این طبیعی است؟

  پاسخ

  مطالب بسیار مفید بودن متشکرم از زحتماتتون

  پاسخ

  سپاسگزارم بابت اطلاعات مفیدتون .
  بین ونگوک و سن پیترزبورگ و وینزور پیشنهاد شما کدومه ؟

  پاسخ

  بستگی به بودجه دارد، ما آبرنگ سنت پترزبورگ برای تمرین استفاده می‌کنیم و آبرنگ شین هان و وینزور برای سفارشات

  پاسخ

  سلام بین آبرنگ سنپترزبورگ لادوگا و شین هان مدل آرتیست کدوم گزینه ی بهتری برای خریده ، تقریبا مبتدی هستم

  پاسخ

  سلام تقریبا در یک سطح هستند فقط تفاوتی در شکل آبرنگ قرصی و آبرنگ تیوپی دارند.

  پاسخ

  سلام خسته نباشید، در کل برای یک مبتدی در آبرنگ، کدوم برند رو پیشنهاد می کنید؟

  پاسخ

  سلامت باشید، آبرنگ افرا بین گزینه‌های معرفی شده برای شروع مناسب‌تر است.

  پاسخ

  سلام وقت بخیر
  من براق بودن ابرنگ خیلی برام مهمه و میخواستم بدونم بین شین هان پروفشنال و pwc تفاوت خیلی زیاده یا پروفشنالم رنگ های براق و زنده داره؟

  پاسخ

  سلام خیلی ممنون، اگر قبلا استفاده نکردید خیلی به چشمتون نمیاد، اما آبرنگ pwc شین هان رنگ‌های شفاف‌تر و اشباع‌تری دارد.

  پاسخ

  سلام وقت بخیر
  در یکی از پاسخ ها گفتید از آبرنگ سن پترزبورگ برای تمرین استفاده می کنید منظورتان وایت نایت است؟ آیا وایت نایت نسبت به pwcشین هان سطح پایین تری داره؟

  پاسخ

  سلام خیلی ممنون، آبرنگ لادوگا منظور من بوده و آبرنگ pwc تا حدی بهتر است.

  پاسخ

  سلام
  خیلی ممنون بابت مطلبی که منتشر کردید. به لحاظ کیفیت وایت نایت سن پترزبورگ بهتر است یا شین هان؟ بین کاتمن و سن پترزبورگ چی؟

  پاسخ

  سلام، آبرنگ شین‌هان کمی رنگ‌های شفاف‌تر و زنده‌تری دارد. آبرنگ کاتمن هم به نسبت بهتر است.

  پاسخ
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید0
There are no products in the cart!
0