تفاوت سیاه قلم و طراحی چهره با مداد

تفاوت سیاه قلم و طراحی چهره با مداد

در این مقاله می‌خوانید

برخی از دوستان به اشتباه سیاه قلم و طراحی چهره با مداد را یکسان میدانند و میگویند میخواهند سیاه قلم را آموزش ببینند در حالیکه هنوز مهارت طراحی چهره را آموزش ندیده اند، در این فیلم که بخشی از مقدمه دوره هایپررئال سیاه قلم است جناب طهانی به بررسی تفاوت های این دو اصطلاح میپردازند:

اگر امکان مشاهده فیلم را ندارید میتوانید مقاله زیر که محتوای همین فیلم است را براحتی مطالعه کنید و در مورد سیاه قلم و طراحی چهره با مداد اطلاعات بیشتری کسب کنید.

تفاوت سیاه قلم و طراحی چهره با مداد

تفاوت اصلی سیاه قلم و طراحی چهره با مداد:

طراحی چهره با مداد؛ اصول کلی و مبانی طراحی یک چهره با استفاده از تناسبات طلایی و مشاهده چهره شخص یا عکس بدون استفاده از روش های کپی کردن را طراحی چهره میگویند، که در دوره ۰ تا ۱۰۰ طراحی چهره این مورد آموزش داده شده است.

سیاه قلم؛ تکنیک اجرا و سایه پردازی چهره ای که طرح اولیه آن رسم شده است، که در قدیم شاگردان کمال الملک و وی با پودر زغال و مل اجرا میکردند را اصطلاحا نقاشی سیاه قلم میگویند، که امروز مواد و وسایل استفاده شونده کمی تفاوت دارد.

در نتیجه طراحی چهره با مداد پایه اصلی و  هایپررئال سیاه قلم، مداد رنگی، رنگ روغن، آبرنگ، دیجیتال پینتینگ و… در دسته تکنیک ها و مرحله بعد قرار میگیرند، هنرجو ابتدا بایستی سواد پایه را فرا بگیرد و سپس تکنیک های مورد نظر خود را انتخاب کند و آموزش ببیند.

تفاوت سیاه قلم و طراحی چهره با مداد

تفاوت سیاه قلم و طراحی چهره با مداد در مواد مصرفی:

فرق دیگر این دو اصطلاح در مواد مصرفی نیز هست که تفاوت زیادی را روی تابلو نشان میدهند، سیاه قلم عموما با زغال انجام میشود؛ که زغال حاصل سوختن چوب در شرایط کم اکسیژن است.

ولی طراحی چهره با مداد از گرافیت بهره میبرد؛ گرافیت از زغال سنگ، نوعی خاک رس و واکس تولید میشود که در مغز مداد های طراحی و عادی مشاهده میکنیم.

مزایا و معایب زغال و گرافیت:

قبل از معرفی اشکال مختلف این دو ماده بهتر است خصوصیات هر کدام را بهتر بشناسیم تا فرق سیاه قلم و طراحی چهره با مداد را در مواد مصرفی کامل درک کنیم.

تفاوت سیاه قلم و طراحی چهره با مداد

 • زغال سیاهی کامل و مات و مخملی ایجاد میکند در حالی که گرافیت نهایت خاکستری روی کاغذ ایجاد میکند که در مقابل نور محیط درخششی نیز دارد(این درخشش را تا حدی میتوان کاهش داد که در آموزش تکنیک های طراحی با مداد برای برق زدن کمتر راهکار هایی را گفته ایم)تفاوت سیاه قلم و طراحی چهره با مداد
 • زغال پوشش سریع و کاملی دارد، بطوریکه اگر در نقاشی بخشی از طرح و پس زمینه را بخواهیم تیره کنیم زغال این کار را بسرعت انجام میدهد، ولی در مقابل پوشش گرافیت ضعیف است و حتی اگر از پودر گرافیت استفاده کنیم طوسی متوسطی به ما خواهد داد.تفاوت سیاه قلم و طراحی چهره با مداد
 • زغال در جزئیات ضعیف است بدلیل پودر شوندگی و ناپایداری نمیتوان جزئیات خیلی ظریفی را با آن نقاشی کرد یا در سایز کوچک نقاشی کرد، اما در مقابل گرافیت بدلیل ساختار مقاوم بصورت مغز اتود تا 0.3 نیز تولید میشود و کاملا در طراحی جزئیات قابل کنترل است.تفاوت سیاه قلم و طراحی چهره با مداد
 • بدلیل ظاهر ناپایدار زغال، باید سیاه قلم را در محیط کارگاهی یا استودیو نقاشی و روی کاغذ با سایز نرمال نقاشی کرد و نمیتوان از آن در محیط های عمومی استفاده کرد و لازم است بعد از اتمام نقاشی با روش های مختلف مانند فیکساتیو از نقاشی محافظت کرد، ولی مداد گرافیت اولین وسیله و محبوب ترین وسیله طراحان است که بدون محدودیت میتوان از آن در هر محیطی استفاده کرد، کافی است یک دفتر اسکیس(طراحی سریع) و یک مداد همیشه همراهمان داشته باشیم تا در اتوبوس، مترو و هر جایی تمرین کنیم.

با توجه به مزایا و معایب هر کدام ما در دوره هایپررئال سیاه قلم از هر دو ماده برای تکمیل هم استفاده میکنیم.

تفاوت سیاه قلم و طراحی چهره با مداد

اشکال و برند های مختلف گرافیت برای طراحی:

گرافیت بصورت شمش، مداد، پودر و مغز اتود تولید میشود.

مداد را در آموزش چه مدادی با چه شماره ای بخریم کامل توضیح دادیم، اما نکته ای که فقط بایستی یادآوری کرد که در دوره هایپررئال سیاه قلم از برندهای با کیفیت مداد گرافیت همچون لوموگراف استدلر و کرن داش استفاده میکنیم.

پودر گرافیت برای سایه های گسترده و خاکستری طراحی استفاده میکنیم، البته در کنار زغال، گرافیت را باید با ترتیب خاصی اجرا کرد تا نقاشی خراب نشود.

در طراحی هایپررئال کلاسیک فقط از مداد گرافیت و کمی پودر گرافیت استفاده میشود.

برندها و شرکت های تولید کننده پودر گرافیت با کیفیت:

وینزور، درونت، کریتاکالر، فابر کاستل

winsor & newton , Derwent , Cretacolor , Faber-castell

هستند.

مغز اتود ها و قلم های گرافیت که از ۵ میل تا 0.3توسط شرکت های زیر تولید میشوند(برند های با کیفیت):

فابر کاستل، کرن داش، استدلر و کوهی-نور

Faber-castell , Caran d’Ache , Staedler , Koh-i-noor

اتود و قلم های این مغز ها نیز توسط همین شرکت ها تولید میشوند، نکته مهم این است که لازم نیست یک اتود برند و خیلی گران قیمت تهیه کنید، اتود با قیمت متوسط نیز همان کاربرد را دارد، توضیحات بیشتر در این مورد را در آموزش انواع مغز مداد و اتود طراحی میتوانید مشاهده کنید.

تفاوت سیاه قلم و طراحی چهره با مداد

اشکال و برند های مختلف زغال برای سیاه قلم:

زغال امروز به شکل های مختلفی برای استفاده تولید میشود، همچون؛ شمش زغال فشرده، زغال نرم(تکه های شاخه درخت مو)، پودر زغال و مداد زغالی و کنته

شمش زغال فشرده از سوزاندن چوب و ترکیب پودر آن با واکس مومی تحت فشار زیاد تولید میشوند که رد نهایت نیز با پوشش واکس جلوی از هم پاشیده شدن آن را میگیرند، به همین دلیل در هنگام نقاشی این زغال روی کاغذ حالت چرب تر و ماندگارتری را دارد.

شرکت های تولید کننده شمش زغال طراحی عبارتند از:

فابر کاستل، وینزور، کریتاکالر، کرن داش، درونت، پریسماکالر، جنرالز پریمو، و برند های کیفیت متوسط تر همچون؛ جانسون و زغال فشرده پارت و پارس

Faber-castell, winsor & newton, Cretacolor, Caran d’Ache, Derwent, prismacolor, General’s

تفاوت سیاه قلم و طراحی چهره با مداد

 یک نکته خیلی مهم در هنگام خرید شمش زغال برای سیاه قلم:

بر روی بدنه شمش زغال طراحی برخی شرکت ها مانند کریتاکالر کدهایی نوشته شده است که دارای معنی میباشد:

زغال خام                 ۴۹۵۰۰

زغال فشرده نرم       ۴۹۴۰۱

زغال فشرده مدیوم    ۴۹۴۰۲

زغال فشرده سخت   ۴۹۴۰۳

زغال فشرده مخملی ۴۰۷۰۲

پاستل سیاه گچی    ۴۸۲۵۰

شمش گرافیت         ۴۰۸۰۱

اگر بار اول قصد خرید شمش زغال دارید حتما کد روی آن را جستجو کنید، بعنوان مثال پاستل سیاه گچی تیرگی بسیار کمی در مقابل زغال فشرده دارد.

تفاوت سیاه قلم و طراحی چهره با مداد

زغال نرم(تکه شاخه های درخت مو) معمولا از سوزاندن شاخه درختان مخصوصا انگور در حالت کم اکسیژن تولید میشود و برندهای معروف تولید کننده: وینزور، فابر کاستل، کرن داش، ون ایک و…

البته این زغال طراحی را میتوانید خودتان براحتی تولید کنید، اما توجه داشته باشید از این زغال در سیاه قلم استفاده نمیشود و بیشتر برای اسکیس فیگور و نقاشی طبیعت و طراحی های حسی و سریع بهره میبرند.

تفاوت سیاه قلم و طراحی چهره با مداد

پودر زغال سیاه قلم؛ میتوانید آماده خریداری کنید یا خودتان با تراشیدن شمش زغال طراحی آن را جمع آوری و در ظرفی نگهداری کنید.

پودر های زغال سیاه قلم آماده در بازار بیشتر با این برندها یافت میشوند:

کریتاکالر، فابر کاستل، وینزور، کرن داش،جنرالز پریمو

Cretacolor , Faber-castell, winsor & newton, Caran d’Ache, General’s

این ماده در نقاشی سیاه قلم و هایپررئال سیاه قلم بسیار اهمیت دارد.

نکته: اگر برای تمرین احتیاج به پودر زغال ارزان قیمت دارید میتوانید به فروشگاه های فروش رنگ مراجعه کنید و دوده را کیلویی خریداری کنید، کیفیت کمتر ولی قیمت مناسب تری دارد، البته توصیه میکنیم برای سفارشات مشتری همیشه از بهترین کیفیت استفاده کنید.

مداد زغالی و کنته را در آموزش مداد کنته چیست؟ توضیح خواهیم داد چون نیاز به توضیحات خاصی دارد، اگر علاقه مند هستید در مورد اصطلاحات هایپررئال، فتورئال و رئالیسم بیشتر بدانید، فیلم و آموزش : تفاوت نقاشی هایپررئال، فتورئال و رئالیسم چیست؟ را مشاهده کنید.

اگر وسایل سیاه قلم را دارید می‌توانید آموزش طراحی ابرو با تکنیک سیاه قلم را تماشا کنید و این مدل را تمرین کنید.

برای مشاهده بخش های دیگر این آموزش های رایگان که بخشی از جلسه اول دوره هایپررئال سیاه قلم میباشند، از طریق لیست زیر اقدام کنید:

امیدواریم از این آموزش استفاده لازم را برده باشید و متوجه تفاوت های سیاه قلم و طراحی چهره با مداد شده باشید، اگر شما نیز تجربه خاصی در این دو مورد یا استفاده از وسایلی که نام بردیم دارید لطفا با ما و دوستان خود در میان بگذارید.

شاید این نوشته ها را هم بپسندید

  سلام آیا تو دوره هایپر رئال نحوه استفاده از انواع ذغال فشرده هم توضیح داده میشه؟

  پاسخ

  سلام آن مواردي كه براي اين تكنيك مفيد هستند بيان ميشود در اين دوره

  پاسخ

  بسیار عالی بود تمام سوالاتی که در این مورد داشتم با توضیح استاد پاسخ داده شد سپاسگزارم

  پاسخ

  سلام اقای طهانی ببخشید ایمیل زیاد فرستادم میخواستم بگم من دوره طراحی رو یه جایه دیگه اموزش دیدم ولی اصلا نمیدونم کجایه کارم مشکل داره که همون قسمتو از شما خریداری کنم و دوره ۰تا ۱۰۰طراحی رو کامل خریداری نکنم فقط میخوام مشکلاتم و بدونم وامکانش هست براتون بفرستم نقاشیامو تا مشکلاتمو بگین ،حتی از دوره هایه رایگان طراحی مو رو کشیدم امکان ارسالش هست براتون و گفتن مشکلاتم با تشکر

  پاسخ

  سلام ، برای همکاران پشتیبانی ارسال کنین و همین توضیح بدین راهنمایی میکنن

  پاسخ

  سلام خسته نباشید توضیحات واقعا روشنو واضح هستن ممنون از تلاش طراحی روشن برای بهترین روش نقاشی شما ادمو امیدوار میکنید به نقاشی ببخشید شما دوره هایپر رئال رنگ روغنو اموزش نمیدین

  پاسخ

  سلامت باشین، ممنون از لطفتون، تو برنامه هست ولی امسال نه

  پاسخ

  بسیار عالی ممنون از توضیحاتتون ببخشید شما دوره هایپر رئال رنگ روغنو اموزش نمیدین

  پاسخ

  سلام خواهش میکنیم، امسال که دوره های دیگه برنامه ریزی شده، ان شاا.. تو برنامه هست اعلام میشه

  پاسخ

  درود خدای متعال بر شما استاد بزرگ و چهره ی ماندگار کشورم ایران جناب آقای طهانی عزیز

  همیشه بدرخشید چون خورشید

  پاسخ

  ممنون جناب جعفری، خدا حفظتون بکنه، لطف زیادی دارید به گروه ما

  پاسخ

  با سلام و ادب
  ضمن امتنان از لطف حضرتعالی و موسه آموزشی طراحی روشن که فایل بسیار سودمند و ارزشمند را به این اینجانب نیز ارسال نموده بودید انصاف توضیحات جامع مکفی بود و بی نهایت سپاسگزارم و به عنوان یه فردی فعال در حوزه نقاشی استفاده وافی را بردم . موید باشید دوستان هنرمندم

  پاسخ

  فیلمها ، تصاویر ومطالب بسیار ساده و روشن بیان شد.سپاسگزارم.

  پاسخ

  عالی توضیح میدین. کامل و جامع. امیدوارم همیشه موفق و سربلند باشین

  پاسخ

  سلام . یه سوال داشتم. توی یه ویدیو دیدم که آقایی با استیک زغال های رنگی نقاشی کشید و بعد یه قلمو رو به مایع شبیه روغن آغشته کرد و روی همون نقاشی کشید میشه بفرمایید که اون روغن یا اون مایع چیه؟ اگر راجب کاربردش بیشتر توضیح بدین ممنون میشم.

  پاسخ

  سلام برخی شرکت ها دست به ابتکار تولید گرافیت و زغال و پاستل با قابلیت آبرنگی کرده اند، استدلر و کریتاکالر از این دست شرکت ها میباشند

  پاسخ

  سلام

  می خواستم بدونم برای کم شدن درخشندگی گرافیت باید چی کار کر

  پاسخ

  سلام روش هایی برای کاهش این حالت هست که در فیلمی آموزشی اونها را معرفی میکنیم

  پاسخ

  از ساده سازی در توضیحاتتون که از بزرگترین نشانه های یک مدرس موفق است سپاسگزارم.

  پاسخ

  سلام..درکل هزینه بامداد کمتر هست یا قلم سیاه ؟(هزینه تهیه لوازم )قیمت طراحی چهره معمولی با مداد یا قلم سیاه روی کاغذ a4 چنده؟میشه هرکدوم جدا بگید..ممنونم

  پاسخ

  سلام وقت بخیر
  ممکنه همه ابزار لازم برای طراحی چهره با مداد یا اتود (هایپررئال) بگید؟ میخواستم تهیه کنم
  ممنونم

  پاسخ

  با سلام و وقت بخیر خدمت جناب طهانی عزیز بسیار سپاس که با زبان ساده و قابل فهم، تمام مطالبی رو که میخواستم توضیح دادین. بهترینهارو براتون آرزومندم

  پاسخ

  سلام ممنون خانم نسیم، خوشحالم که براتون مفید بوده

  پاسخ

  سلام چطور میشه در دوره های اموزشی شما شرکت کرد

  پاسخ
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید0
There are no products in the cart!
0