ترک جدول بندی

روش ترک جدول بندی یا طراحی پازلی در طراحی و نقاشی

ترک جدول بندی!! شاید اگر مقاله کپی کنیم یا نکنیم؟ ۵ روش انتقال طرح روی کاغذ را مطالعه و فیلم را مشاهده نکرده باشید این مقاله برای شما عجیب بنظر بیاید.

در این فیلم و مقاله ابتدا بصورت مختصر در رابطه با جدول بندی یا طراحی پازلی صحبت میکنیم، سپس سراغ روش ترک جدول بندی میرویم.

برای جدول بندی عکس در این فیلم از اپلیکیشن طراحی روشن استفاده شده است که هنرجویان طراحی روشن میتوانند این اپلیکشن را از پشتیبان های خود دریافت کنند.

اگر امکان مشاهده فیلم را ندارید میتوانید مقاله زیر که چکیده این فیلم میبباشد را مطالعه بفرمایید:

روش ترک جدول بندی یا طراحی پازلی در طراحی و نقاشی

روش جدول بندی یا طراحی پازلی در طراحی و نقاشی(Grid Drawing):

همانطور که در مقاله و فیلم کپی کنیم یا نکنیم؟ توضیح دادیم این روش تقلب به حساب نمی آید. ما در این روش طرح یا عکس خود را شبکه بندی یا اصطلاحا جدول بندی میکنیم، به این روش عکس ما هر چقدر پیچیده باشد به مربع های کوچک و ساده تبدیل میشود.

خب چه اصراری به ترک جدول بندی داریم؟! چرا آن را توصیه نمیکنیم؟

همانطور که در بالا توضیح دادیم طرح ما به مربع های کوچک تقسیم بندی میشود و دید ما محدود به هر مربع میشود و کلیات طرح را نمیبیند، به مرور ما قدرت طراحی چشمی خود را ضعیف و ضعیف تر میکنیم و دیدمان محدود به همان مربع های کوچک میشود.

اما روش جدول بندی برای چه مواردی مفید است و در سراسر جهان استفاده میشود؛ این روش برای انتقال طرح روی بوم و کاغذ های بزرگ فوق العاده موثر است، اغلب طراحان تا سایز ۵۰ در ۷۰ کاملا روی تابلو و کاغذشان مسلط هستند، اما اگر سایز تابلو، بوم یا کاغذ ۱ در ۱.۵ متر باشد چطور؟

طراح برای طراحی طرح اولیه بصورت چشمی باید مدام کاغذ را از دور نگاه کند و دوباره به کاغذ نزدیک شود و این فاصله باعث میشود نسبت ها و طرح اولیه خراب شود.

برای این روش ما طرح اولیه خود را جدول بندی میکنیم به مربع های با اندازه دلخواه (اندازه ای که روی ان مسلط هستیم)، سپس تابلو یا کاغذ بزرگمان را نیز به همان تعداد مربع تقسیم بندی میکنیم، مثلا ۶ مربع در عرض و ۸ مربع در طول (تعداد مربع ها بایستی برابر باشد با طرح اولیه) حال ما روی اندازه مربع ها مسلط هستیم.

یا هنرمندان هایپررئال از این روش برای تسلط روی جزئیات طرح و پوست صورت استفاده میکنند تا هیچ جزئیاتی را از دست ندهند.

ولی برای طراحی روی کاغذ های کوجکتر این روش شما را وابسته و دیدتان را به مرور ضعیف میکند.

همانطور که در جلسه ششم ۰ تا ۱۰۰ طراحی چهره نیز گفتیم این روش فقط برای مواقع خاص استفاده میشود و نباید به روش اصلی و دائمی آن را تبدیل کرد.

اما معمولا بدلیل سهولت و بازدهی سریع روش جدول بندی، هنرجویان به این روش وابسته میشوند.

روش کار با اپلیکیشن طراحی روشن برای جدول بندی را در فیلم توضیح دادیم، اینجا فقط به روش ترک جدول بندی اشاره میکنیم و روی کاغذ توضیح میدهیم.

روش ترک جدول بندی یا طراحی پازلی در طراحی و نقاشی

ترک جدول بندی، راه حلی ساده ولی تضمینی:

خب در این مرحله روش ترک جدول بندی را خیلی ساده بیان میکنیم ولی با اطمینان این روش را اجرا کنید چون افراد زیادی از هنرجویان طراحی روشن با این روش جدول بندی را ترک کرده اند.

این روش ترک جدول بندی محدود به نرم افزار یا اپلیکیشن و موارد خاصی نیست، مهم مفهوم روش است که در اینجا بیان میکنیم، البته به روش اپلیکیشن و روی کاغذ در فیلم کامل توضیح داده شده است.

اگر یادتان باشد گفتیم ما تصویر یا طرح اولیه را به مربع های کوچک تقسیم بندی میکنیم و دیدمان محدود به اندازه مربع ها میشود.

برای ترک جدول بندی سایز مربع ها را تغییر میدهیم، چطور؟

خیلی ساده است، ابتدا ببینید به چه سایزی از جدول بندی وابسته هستید، بطور مثال تصویر را به مربع های ۲ سانتیمتر تقسیم بندی میکنید و برای هر طراحی یا نقاشی از این سایز استفاده میکنید، برای یک هفته یک سانتیمتر به سایز مربع ها اضافه کنید.

یعنی مربع های ۳ سانتیمتری یا دوبرابر؛ ۴ سانتیمتری روی طرح اولیه ایجاد کنید، با این روش سایز مربع ها بزرگتر میشود و چشم شما فضای بیشتری از طرح اولیه یا عکس را مشاهده میکند.

بعد از یک هفته اگر مشکلی نداشتید و طرح اولیه را خیلی خوب روی کاغذ منتقل کردید، باز هم برای هفته بعد سایز مربع ها را بیشتر کنید، بعنوان مثال ۶ سانتیمتر

یک هفته یا بیشتر با این سایز جدول بندی کنید، میبینید که تعداد مربع های تصویر کمتر شده است و دیدتان بازتر میشود.

این کار را ادامه دهید تا به حداقل تعداد مربع برسید، مثلا برای کاغذ ۲۰ در ۳۰ با مربع های ۱۰ سانتیمتر ۶ مربع بیشتر نمیتوان ایجاد کرد، در این مرحله شما دیگر چشمی طراحی میکنید و محدود به مربع های کوچک نیستید.

حتما انتظار روش پیچیده تری را داشتید ولی این روش فوق العاده موثر است چه برای مبتدیان و چه برای هنرمندانی که سال ها به این روش گرفتار شده اند.

سخن آخر ترک جدول بندی:

اگر شما به روش جدول بندی وابسته هستید، توصیه دوستانه میکنیم با روشی که در بالا گفته شد این روش را محدود کنید تا بصورت چشمی و حرفه ای طراحی کنید، اگر هم از روش جدول بندی استفاده نمیکنید روش ترک آن را فرا بگیرید تا اگر دوستی یا شخصی را مشاهده کردید که وابسته به این روش است او را کمک کنید تا لذت طراحی و نقاشی واقعی را بچشد.

اگر نکته یا نظری دارید که میتواند به ما یا دوستانتات کمک کند در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.