تفاوت مداد کنته و مداد زغالی

مداد کنته چیست؟ چه تفاوتی با مداد زغالی دارد؟

مداد کنته همان مداد زغالی است!  

این باور اغلب مردم و فروشندگان وسایل طراحی و نقاشی است، اما آیا واقعا مداد کنته و مداد زغالی یک وسیله هستند و فقط اسم آنها تفاوت دارد؟

در این فیلم و مقاله که بخشی از جلسه اول دوره هایپررئال سیاه قلم است، جناب طهانی در این مورد توضیح میدهد، زمان این فیلم کمتر از ۶ دقیقه است ولی اطلاعات خوبی به شما خواهد داد.

اگر امکان دانلود و مشاهده فیلم را ندارید، میتوانید مقاله زیر که چکیده این فیلم میباشد را مطالعه کنید.

مداد کنته چیست؟ چه تفاوتی با مداد زغالی دارد؟

تفاوت های مداد کنته و مداد زغالی:

مداد زغالی فقط به رنگ سیاه تولید میشود، چون ماده سازنده مغز آن ها فقط پودر زغال و واکس و درصدی خاک رس است و میزان سختی و چربی آن با مواد ترکیبی با پودر زغال تعیین میشود.

اما مداد کنته، تاریخچه آن به جنگ ناپلئون برمیگردد که توسط نیکلاس ژاک کنته به دلیل کمبود گرافیت و زغال(این مواد برای توپ های جنگی استفاده میشد) ابداع شد، با مواد طبیعی معدنی مانند؛ اکسید آهن که قهوه ای متمایل به قرمز است، اکسید تیتانیوم که رنگ سفید است و مواد معدنی دیگر و حتی گرافیت و زغال

پس تنوع کنته بیش از یک رنگ است و دایره وسیع تری را تشکیل میدهد.

مورد دیگری که بایستی بیان شود، کنته یک برند است که در بین مردم جاافتاده است و مانند تاید که یک برند مواد شوینده است، کنته برندی فرانسوی است که توسط خانواده ژاک کنته بنا نهاده شده است.

اما در خارج از ایران اصطلاح مداد زغالی Charcoal pencil بیشتر رواج دارد.

انواع برند های مداد زغالی و مداد کنته:

برندهای معروف مداد زغالی:

مداد کنته چیست؟ چه تفاوتی با مداد زغالی دارد؟

فابر کاستل Faber Castell؛ نکته مهم این برند نوشته روی بدنه مداد ها است، مداد زغالی فابر کاستل چند مدل مختلف دارد،که انواع رایج در ایران بدین ترتیب هست، Soft، Medium، Hard فرق این سه نوع در چیست؟ مداد زغالی فابر  Soft  سیاهی چرب و مخملی تری دارد و روی کاغذ ماندگارتر است و در برابر محو کردن مقاومت بیشتری از خود نشان میدهد، اما مداد زغالی فابر Hard سیاهی خشک و پودری تری دارد و راحت تر محو میشود، مداد زغالی فابر Medium اندکی از خصوصیات هر دو را دارا میباشد.

مداد Pitt Pastel فابرکاستل همان مداد سفید است که به نام های مدادزغالی سفید یا کنته سفید در بازار به فروش میرسد.

مداد کنته چیست؟ چه تفاوتی با مداد زغالی دارد؟

نکته حاشیه ای: مداد زغالی فابر در اروپا دارای بدنه طرح چوب است ولی در ایران اغلب با بدنه سیاه مشاهده شده است.

برندهای دیگر کرن داش(Caran Dache) و درونت Derwent (تقسیم بندی این برند هم، مانند فابر کاستل است، روی بدنه نوشته: Dark، Medium، Light درج شده است) و کریتاکالر Cretacolor و…

اما در ایران بیشتر برند فابر کاستل رواج دارد که قیمت بالایی نیز نسبت به سایر برندها برای تهیه آن باید پرداخت کرد.

مداد کنته چیست؟ چه تفاوتی با مداد زغالی دارد؟

مداد کنته که دقیق تر بخواهیم بیان کنیم برند کنته پاریس Conte a Paris است، دارای تنوع رنگی بیشتری است.

نکته جالب در رابطه با مداد کنته پاریس این است که هر نوع مداد کنته دارای درجه سختی مختلفی است، بعنوان مثال: مداد کنته فیوزا(زغال چوب-بدنه سبز یشمی) که نوع مداد زغالی خشک و پودری است، دارای درجه بندی مختلف از H تا B2 میباشد.

برای سایر انواع مداد کنته مانند Pirre Noire (زغال سنگ-بدنه سیاه) نیز درجه بندی  از H تا B3 وجود دارد، کنته سفید نیز با نام Blanc در دسترس هنرمندان است.

مزیت دیگر کنته پاریس قیمت بصرفه تر آن نسبت به مدا زغالی برند فابر کاستل بود(که این مورد با توجه به تغییرات قیمت در بازار ایران تغییر کرد).

مورد بعدی اینکه چرب یا خشک بودن زغال در طراحی خیلی تفاوت دارد که در مطلب پودر زغال چرب و خشک در این مورد توضیح داده ایم.

برای مشاهده بخش های دیگر این آموزش های رایگان که بخشی از جلسه اول دوره هایپررئال سیاه قلم میباشند، از طریق لیست زیر اقدام کنید:

در مقاله و فیلم بعد در مورد : انواع کاغذ مخصوص سیاه‌ قلم و هایپررئال برای حرفه ای ها صحبت خواهیم کرد.

امیدواریم این مطلب آموزشی برای شما مفید بوده باشد، تجربه خود را در مورد استفاده از مداد زغالی و کنته با ما و دوستان خود، در بخش نظرات در میان بگذارید