آموزش طراحی با مداد

طراحی چهره با مداد و نکات طلایی: راز گرفتن مداد در دست و حرکت دست مانند استادان طراحی چهره

طراحی چهره با مداد طراحی یکی از رایج ترین و پایه ای ترین سبک های طراحی چهره می‌باشد، که نقاشان و طراحان زیادی از این سبک استفاده میکنند.

شاید دیدن طراحی های چهره که با مداد بصورت هایپررئال طراحی شده‌اند برای شما شگفت انگیز باشد و ممکن است باور این سطح از مهارت در طراحی چهره با مداد طراحی برای شما سخت باشد؛ اما مداد یکی از وسایل کلیدی و مفید در طراحی پرتره است.

اگر بدنبال شروع آموزش طراحی هستید و سن شما کمتر از ۱۲ سال است یا برای کودک خود بدنبال آموزش هستید، حتما مقاله و فیلم: آموزش نقاشی کودکان را مشاهده کنید.

ایده تهیه این فیلم آموزشی پس از بررسی تمرین های بعضی از هنرجوهای دوره اینترنتی ۰ تا ۱۰۰ طراحی چهره به ذهنمان رسید؛ هرچند اولین آموزش مکتب خانه طراحی روشن به آموزش خطوط هفت گانه اختصاص داشته است ولی به اهمیت آن اشاره‌ای نشده بود، تا اینکه پس از بررسی تمرین دوستان علاقه مند مشاهده کردیم خطوطی که رسم کرده‌اند با ترس همراه است و بصورت خام رسم شده اند، در حالیکه سایه پردازی و خلاقیت بالایی داشتند.

مشکل از کجا بود، آنها بسیار علاقه مند به طراحی چهره با مداد طراحی بودند ولی خط های قوی و بدون ترسی رسم نمیکردند؛ از آنها چند سوال کردیم:

  • آیا در هنگام طراحی با مداد دست را بیشتر از مچ حرکت می‌دهید؟

  • آیا برای طراحی خطوط راست و طولانی، بصورت تکه ای و از مچ دستتان کمک میگیرید؟

  • آیا پس از طراحی چهره احساس خستگی میکنید مخصوصا در ناحیه مچ دست؟

  • آیا طراحی چهره را در سایز کوچک انجام می دهید؟

همانطور که حدس میزدیم جواب تمام این سوالات مثبت بود.

و ما متوجه شدیم ایراد آن‌ها در طراحی چهره با مداد و بطور کل طراحی، ندانستن تکنیک نیست بلکه دست و مداد را نمیتوانند مانند طراحان واقعی کنترل کنند و این موضوع را نمیدانند.

شاید این موضوع آن قدر ساده بنظر برسد که کمتر استاد و هنرجوی طراحی به آن دقت کند و آن را جدی بگیرد اما طراحی چهره با مداد، نقاشی چهره با آبرنگ، نقاشی پرتره با رنگ روغن و… هر کدام سبک خاصی در گرفتن مداد و قلم و حرکت دست دارند، ولی اکثر هنرجوها تصور میکنند باید همانگونه که مداد را برای نوشتن در دست میگیرند و حرکت میدهند، همانطور نیز بایستی طراحی کنند و این تصوری کاملا اشتباه و خطرناک است.

خطرناک از آن نظر که این ایراد ساده ممکن است باعث سرخورده شدن آن‌ها و ادامه ندادن دنیای زیبای هنر طراحی و نقاشی شود.

در جلسه دوم دوره ۰ تا ۱۰۰ طراحی چهره شیوه گرفتن مداد را کامل توضیح دادیم اما تصمیم گرفتیم فیلم آموزشی مجزایی برای شیوه طراحی با مداد و حرکت دست آماده کنیم تا با تمرین های ساده آن طراحی شما مانند حرفه ای های طراحی بنظر برسد؛ و این راز تمام طراحی های چهره حرفه ای است که مشاهده می‌کنید و تصور میکنید آن‌ها چیزی را میدانند که به شما گفته نشده است، و از خود این سوال را میکردید که چگونه خطوط و طراحی آن ها اینقدر پخته و قوی است حتی اگر یک طراحی ساده و سریع باشد.

ما به شما قول میدهیم اگر این مشکل خود در حرکت دست را رفع کنید و تمرین خطوط هفت گانه را قبل هر طراحی خود انجام دهید خیلی سریع پیشرفت میکنید تا حدی که خودتان از خط‌های خود لذت ببرید.

من از سال‌ها پیش این تمرین را از یکی از طراحان کاراکتر آلمانی یاد گرفتم ولی تاثیر و ارزش آن را نمیدانستم، تا اینکه چند سال بعد در یک نمایشگاه در حال طراحی کاریکاتور چهره بودم و چند کاریکاتوریست از جسارت و قوی بودن خطوط طراحی‌هایم صحبت کردند، در آن زمان ارزش تمرین های که در این فیلم بیان کرده ایم را متوجه شدم و سعی میکردم قبل از طراحی آن‌ها را انجام دهم و باور کنید طراحی بدون انجام آن‌ها خیلی با زمانی که این تمارین را انجام می‌دهم متفاوت است.

خیلی از شاگردان و افراد علاقه مند از ما میپرسیدند آیا تا زمان حرفه‌ای شدن باید این تمرین را انجام دهند و زمانی که ما بیان میکردیم که حتی بزرگترین طراحان و استادید، مانند طراحان استودیوهای بزرگ و کمپانی ها مانند دیزنی، زیبا دیزاین، طراحان خودرو و… این تمارین را همیشه انجام میدهند تعجب میکردند.

از شما دعوت میکنیم این فیلم را دانلود رایگان کنید و جدای از شوخی هایی که در آن انجام شده است تا فیلم خشک بنظر نرسد آن را جدی بگیرید و حتی اگر هنرجوی طراحی روشن نیستید و برای خودتان میخواهید طراحی کنید این موضوع را جدی بگیرید.

ما در آینده فیلم هایی برای گرفتن زغال، قلم مو در آبرنگ و…و حرکت دست در این تکنیک ها آماده خواهیم کرد، اگر علاقه مند هستید ایمیل خود را در کادر زیر نوشته وارد کنید.

توصیه میکنیم طبق ترتیب پیشنهادی زیر این جلسات مبانی طراحی را پیش برودید:

 

همینطور این مطالب نیز برای شما مفید است:

کتاب مرجع معرفی وسایل طراجی

۸ اشتباه رایج در طراحی چهره