۵ قانون طلایی ایجاد انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی

۵ قانون طلایی ایجاد انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی

در این مقاله می‌خوانید

سال جدید شروع شده است و در شروع این سال جناب طهانی در مورد یک موضوع مهم صحبت میکنند، شاید این موضوع از نظر فنی و آموزش های آکادمیک قابل بحث نباشد ولی روی سرعت ما در یادگیری نقاشی و یک طراح خوب شدن بسیار اهمیت دارد؛ انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی موضوع این مقاله و فیلم است.

بعد از مشاهده این مطلب توصیه می‌کنیم در رادیو طراحی عضو شوید و اپیزود های پیدا کردن علاقه قلبی خود را گوش دهید.

در فیلم زیر جناب طهانی به بررسی تاثیر انگیزه یادگیری نقاشی میپردازند و ۵ قانون کلیدی برای پیدا کردن آن را بیان میکنند:

اگر امکان مشاهده یا دانلود این فیلم را ندارید میتوانید مقاله زیر را که محتوای این فیلم میباشد را مطالعه کنید.

انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی چرا اهمیت دارد؟

شاید شما هم این مورد را تجربه کرده باشید؛ به نمایشگاه نقاشی میروید یا طراحی را در پارک مشغول طراحی چهره کودکان مشاهده میکنید یا کتاب و سایتی مرتبط با نقاشی میبیند یا… و عاشق طراحی و نقاشی شده اید، عاشق رنگ ها و فرم های زیبا و واقعی چهره.

تصمیم میگیرید به خاطر این علاقه طراحی و نقاشی را بیاموزید و از آن لذت ببرید؛ پس انرژ‌ی شروع یادگیری علاقه شما است و هدف نهایی؛ لذت بردن از طراحی و نقاشی.

اما این علاقه چقدر دوام دارد؟ شما نتیجه تمرین ها و اراده یک نقاش را مشاهده کرده اید و از زمانی که برای این تمرین ها صرف کرده است اطلاع دارید؟

طبق تحقیقات ۸۰ درصد هنرجویان هر رشته ای، قبل از ۳۰ روز شروع یادگیری، دست از تلاش میکشند و حوصله تمرین منظم را دیگر ندارند.

علت این اتفاق نبود انگیزه است؛ انگیزه چرایی و دلیل ما برای رسیدن به مهارت نقاشی است.

اجازه بدهید با یک مثال مفهوم انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی را واضح تر کنیم:

سه هنرجو مبتدی طراحی چهره را تجسم کنید، در روز اول تمرین گرم کردن دست و اشکال هندسی را شروع میکنند و از هر کدام این سوال را بپرسیم که ( چرا این تمرین را انجام میدهید؟ ) بر اساس میزان انگیزه هر کدام از یادگیری طراحی، جواب های مختلفی را خواهیم شنید:

۵ قانون طلایی ایجاد انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی

هنرجوی اول: نمیدونم، هدفم این هست که یک طراح خوب بشم، ولی این تمرین را به من دادن، مطمئن نیستم مفید باشه و شاید هم اصلا استعداد طراحی و نقاشی ندارم.

این هنرجو هیچ انگیزه ای ندارد، با تردید تمرین میکند و به مهارت خود هم بدبین است، هدف وی نیز یک طراح خوب شدن است؛ اما آیا طراح خوب شدن هدف دقیق و واضحی است؟

۵ قانون طلایی ایجاد انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی

هنرجوی دوم: من تازه شروع کردم و باید دستم را گرم کنم، اگر خوب دایره را رسم کنم فرم ساختمان سر و چشم ها را بهتر میتوانم طراحی کنم، خیلی دوست دارم طراحی چهره مدل زنده انجام بدم و تو منطقه ای که زندگی میکنم جز نفرات برتر این زمینه باشم.

هنرجوی دوم علت انجام تمرین درک کرده و هدف مشخصی هم دارد و انگیزه خوبی است ولی چه زمانی میخواهد به این هدف برسد؟

۵ قانون طلایی ایجاد انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی

هنرجوی سوم: من اگر پایه طراحی که اشکال هندسی ساده و خطوط قوی هست، خوب تمرین بکنم مانند ساختن یک ساختمان پایه قوی برای آینده هنری خودم میسازم. برنامه من این است روزی ۲ تا ۳ ساعت زمان برای تمرین مشخص میکنم و تا تابستان ان شاا… اولین نمایشگاه طراحی خودم با موضوع بچه های کار، برگزار میکنم؛ ۱۰٪ از درآمد نمایشگاه برای کودکان کار اختصاص میدم و ۴۰٪ برای نمایشگاه بعدی خودم. بعد ۶ ماه یک نمایشگاه دیگر برگزار میکنم و به فعالیت ادامه میدم و بعد ۳ سال آموزشگاه خودم تاسیس میکنم و یک روز در هفته را به کودکان کار رایگان آموزش میدم، تجسم این هدف لذت بخش هست، پس باید این تمرین پایه را جدی بگیرم.

هنرجوی سوم به فراتر از این تمرین فکر میکند و انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی خیلی بالایی دارد و کاملا برای وی قابل تجسم است، نکته نهایی اینکه برای رسیدن به مقصد زمان مشخص کرده است.

آیا انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی با هدف نهایی یکسان هستند؟

خیر، هدف مقصد نهایی ما در زمینه طراحی و نقاشی است ولی انگیزه چرایی و دلیل رسیدن به مقصد.

۵ قانون برای یافتن انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی:

 • انگیزه کار و فعالیت ما بهتر است مثبت، اخلاقی و ارزشمند باشد.
 • انگیزه قوی و بزرگ باعث ایستادگی بیشتر در مقابل سختی های مسیر میشود.
 • هدف و انگیزه دقیق و واضح از یادگیری طراحی داشته باشیم.
 • برای هدف و انگیزه خود محدودیت زمانی مشخص کنیم.
 • تعهد کتبی رسیدن به هدف و انگیزه خود را امضا کنیم و نگهداریم.

برای کمک به هم و الهام گرفتن دوستان دیگر، طبق این ۵ اصل انگیزه خودمان را از یادگیری طراحی و نقاشی در قسمت نظرات همین مطلب بنویسیم تا با مشورت هم انگیزه هامون قوی تر شود.

اگر هدف من فقط لذت بردن از نقاشی باشد، باز هم انگیزه لازم است؟

همانطور که در قسمت مقدمه هم گفتیم انگیزه چرایی رسیدن به هدف است و تا زمانی که شما تمرین های منظم طراحی و نقاشی را روزانه یا در یک برنامه منظم انجام ندهیم به مرحله لذت بردن نخواهید رسید، برای پیشرفت سریع طراحی و ایستادگی در تمرین های خود بهتر است انگیزه دقیقی داشته باشید.

اجازه بدید یک خاطره نزدیک از قدرت انگیزه برای شما بیان کنیم؛

حدود ۲-۳ ماه قبل یکی از بازدید کنندگان سایت طراحی روشن قصد تهیه دوره ۰ تا ۱۰۰ طراحی چهره را داشتند و در صفحه همین محصول آموزشی از ما سوالی را پرسیدند(عکس متن ارسالی ایشان در ادامه قرار داده شده است با اجازه شخص خودشان)

۵ قانون طلایی ایجاد انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی

ما در پاسخ به وضعیت و سوال این دوست عزیز، یک ایمیل برای ایشان ارسال کردیم:

۵ قانون طلایی ایجاد انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی

حدود ۲ ماه است که ایشان از هنرجو‌های خوب غیر‌حضوری طراحی روشن شده اند و دقیقا روی طراحی چهره مادر بزرگوار‌شان مشغول هستند.

نتیجه نهایی از بحث انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی:

قبول دارید که انگیزه یادگیری نقاشی موضوعی نبود که از آن چشم پوشی کنیم و فقط آموزش هایی فنی طراحی را بیان کنیم؟

۵ قانون ایجاد انگیزه را جلوی چشممان داشته باشیم و در شروع سال جدید لطفا زمانی را مشخص کنید و انگیزه خود را بنویسید.

در انتها یک تمرین برای کمک به خودمان و انگیزه خود بیان میکنیم که برای ما نتیجه داشته است: از امروز به مدت ۴۰ روز به خودمان قول دهیم حسی خوبی در اطرافیان و خانواده خود ایجاد کنیم، با یک لبخند، تماس تلفنی، هدیه کوچکی و…، این تمرین تست شده و فوق العاده کمک خواهد کرد.

اگر از این مقاله خوشتان آمد میتوانید مقاله و فیلم: ۲ نکته در مورد برنامه ریزی و هدف گذاری در یادگیری طراحی و نقاشی را مشاهده کنید.

سال جدید را از طرف گروه طراحی روشن، صمیمانه تبریک میگوییم و امیدواریم سالی پر از خیر و برکت و نتایج هنری چشم گیر برای شما عزیزان باشد.

شاید این نوشته ها را هم بپسندید

  شماها بینظیرین،به چیزایی توجه میکنین که اصلا بقیه نمیگن،مرسسسسسسسی
  انگیزه من آموزش به کودکان هست،۴سال دیگه،فعلا مشغول شاگردیتون هسم

  پاسخ

  ممنون از لطفتون، انگیزه خیلی خوبیه، امیدواریم موفق باشین

  پاسخ

  ممنون برای زحمتهایی که میکشین،خیلی خوب بود
  انگیزه من کسب درآمد از طراحی هست،میخوام تا ۳ ۴ماه دیگه شروع کنم به سفارش گرفتن،بعنوان شغل بهش نگا میکنم

  پاسخ

  سلام، خواهش میکنیم، نگاه خوبی هست، امیدواریم سال پربرکتی براتون باشه.

  پاسخ

  شما گروه طراحی روشن فوق العاده هستید.سال بسیار بسیار خوبی براتون آرزو می کنم.جناب طهانی عزیز من از کارآموزان بسته نقاشی مداد رنگیتون هستم بسیار عالی هست،قول یک بسته آموزش نقاشی از بیس رو داده بودیدمن در انتظار دیدن اون در سال جدید از گروه خوب طراحی روشن هستم.شاد و پیروز باشید

  پاسخ

  خیلی لطف دارین ممنون از شما. بله دوره مورد نظر جناب طهانی خارج از ایران در حال تهیه هستن و در سال جدید در سایت قرار میگیرد.
  موفق باشین و سال خوبی داشته باشید

  پاسخ

  باعرض سلام خدمت استاد محترم جناب طهانی.وتبریک سال نو:وای.وای…واقعا این چه گروهیه؟ گروه شما فقط یک گروه آموزشی ساده نیست.بلکه یک (مشاوره) به تمام معناست…واقعیتش من تا به حال با گروه های آموزشی متعددی سرو کار داشتم.ولی واقعا دیگه اینجوریش رو ندیده بودم…گروهی که استادش انقدر وقت میزاره.مطلب رو می شکافه.روحیه میده.انرژی صرف می کنه دلسوزانه.برخی تمرینات اولیه برای درک بهتر مبتدی به صورت فیلم بیان شده در سایت.وسعی میکنه با هنرمندانی که غیر حضوری هستندواصلا چهره شون دیده نمیشه و نخواهد شد.ارتباطی کاملا گرم.دوستانه و صمیمی برقرار کنه.وراه و روش نشون میده برای پیدا کردن انگیزه سریع تر و بهتر.روشی که هنرجو بتونه خودش رو پیداکنه.اشاره به نکات کلیدی.عنوان کردن مطالب به دو صورت نوشتاری.و فیلم برای درک وحس بهترهنرجو.واز همه مهمتر موضوعی که بیشتر حیرت زده ات میکنه اینکه همه و همه مطالب به صورت رایگان ذکرشده ودر سایت قرار گرفته برای مشاهده هر هنرمندی.وهمینطور هم که در سایت عرض شده برای کسانی که به فیلم دسترسی ندارند.خلاصه همه و همه…واقعا هر چی بگم کم گفتم.اگه بخوام تمام محسنات رو بیان کنم ممکنه تا ساعتها طول بکشه.به همین دلیل خلاصه بیان کردم…امیدوارم همیشه موفق و پیروز باشید.واجرتون هم محفوظه در پیشگاه خداوند.شک نکنید…

  پاسخ

  با سلام،سال نو شمام مبارک، ممنون از این همه لطف و انرژی خوبی که به ما میدین، ان شاا.. بتونیم خوب این مسیر ادامه بدیم و کمک کننده باشیم

  پاسخ

  می خواهم هنرمند حرفه ای بشم و دیدگاه مردم اروپا رو نسبت به مردم کشورم تغییر بدم من اهل افغانستانم بزرگ شده ی ایران با فرهنگ ایرانی و چند سالی است که به سوید پناهنده شدم.

  پاسخ

  سلام،امیدواریم موفق باشین هرچند تا الان هم همینطور نشان دادین، هدف عالی و خوبی دارین

  پاسخ

  سلام . من شرایط رفتن به کلاسو ندارم از طرفی میخوام طراحی کار اکتر برای انیمیشن دو بعدی رو یاد بگیرم.میتونین تو زمینه راهنماییم کنین؟

  پاسخ

  سلام ان شاا… در تابستان دوره غیرحضوری طراحی کاراکتر شروع خواهیم کرد

  پاسخ

  سلام.. ممنون از مطالب خوب و مفیدتون
  من انگیزمو پیدا کردم
  میخوام از طریق طراحی زندگی کنم…کسب در آمد کنم
  خوش بگذرونم..
  میخوام این دوره رو تهیه کنم… و وقتی که یه طراح ماهر و خوب شدم اولین اثرم مادرم و پدرم باشه…. و اولین نمایشگاه خودم تحت عنوان زن ایرانی رو برپا کنم.
  هر وقت به طراحی فکر میکنم و مطالبی در موردش و… میخونم کلی انرژی میگیرم
  ممنونم ???

  پاسخ

  سلام خيلي موفق باشين
  انگيزه عالي است و فوق العاده

  پاسخ

  من طراح لباسمو تازه با سایتتون آشنا شدم.سایتتون رو به شاگردام معرفی کردم .واقعا پر انرژی باشید و ادامه بدید.

  پاسخ

  سلام من نازیلا هسمتم من 14 سالمه و از ۶ سالگی شروع به نقاشی کشیدن کردم.من خیلی خوب نقاشی می کشم و طراحی رو دو ماه شروع کردم من فقط تو کشیدن چشم مشکل دارم می شه طراحی چشم و آموزش بدید ؟

  پاسخ

  سلام خسته نباشید من سهند هستم 18ساله از سه سالگی شروع به کشیدن نقاشی کردم خیلی خیلی هم علاقه دارم چون باور دارم هنر جزو زندگی نیست بلکه زندگی جزو هنر هستش و نهایت نداره .انگیزه من متحول کردن دنیا هست ومیخوام روحمو آغشته به هنر کنم.سایتتون انگیزه منو دوبرابر کرد ممنون از زحماتتون .سر بلند باشید…

  پاسخ

  سلام سلامت باشين
  اميدواريم موفق باشين

  پاسخ

  سلام خدمت گروه خوب و دوست داشتني طراحي روشن مدت كوتاهي هست كه با شما اشنا شدم و در اين مدت روزي نيست كه به شماو اموزشهاي خوبتون فكر نكرده باشم چند بار اموزشهاي رايگان رو تماشا كردم و همينطور مقداري از وسايل رو تهيه كردم به خاطر اين اشنايي واقعا خوشحالم ميخواستم سوال كنم ممكنه بخشي از كارهام رو براتون إيميل كنم و بعد در مورد اينكه كدوم فيلمهارو تهيه كنم ازتون راهنمايي بخوام ؟ممنونم??

  پاسخ

  سلام خيلي ممنون
  ميتونين براي پشتيباني ارسال كنين،رفع اشكال نميكنن فقط توصيه درمورد مراحل يادگيريتون ميكنن،ولي قيد كنين كه براي چه منظور طرح ارسال كردين

  پاسخ

  دوس دارم ک اینقدر قوی بشم که به همه نشون بدم که یک فرد میتونه تونقاشی هم موفق باشه نقاشی هم یه رشته مث همه رشته های تحصیلی موفقیت افراد فقط تو رشته هایه پزشکی یا غیره نیس

  پاسخ

  سلام واقعا ممنون از زحمات دلسوزانتون.به قول یکی از استادام طراحی مادرررررررررر همه هنراس.و واقعا به این مطلب رسیدم.طراحی که بلد باشی تو همه چیز موفقی و تکنیکی بهت یاد میده که دیدت به زندگی عوض میشه من خودم طراحی اول به خاطر علایق شخصی و ارامشی که بهم میده و دوم اینکه میخام میکاپیست حرفه ای بشم.

  پاسخ

  سلام
  دقیقا مشکل من همین موضوع بود که انگیزه کافی نداشتم الان فهمیدم دنبال چی هستم
  ممنونم که فیلمتون منو الان از رخت خواب بلند کرد و شروع به تمرین کردم
  واقعا ممنون

  پاسخ

  مثل همیشه عالی بود واقعا به دردم خورد من انگیزه های زیادی برای این کار دارم ولی اولیش لذت از کار و تفکر است
  ممنون به خاطر تمامی کارهاتون ان شاا… که همیشه سلامت باشید

  پاسخ

  سلام استاد عزیز لطفا جشنواره را تکرار کنید چون من خیلی علاقمند شدم که نقاشی را شروع کنم من بازنشسته هستم دوست دارم نقاشی کنم.با سپاس از زحمات شماوگروه اموزشی وانگیزشی فوق العاده ای هستید.من دوست دارم چهره افراد بتوانم شبیه دربیاورم وتا حدودی نقاشی بلدم ممنون میشم جشنواره را تکرار کنید.که خرید برای ما باز نشسته ها راحت باشه .بازهم از شما سپاسگذارم.

  پاسخ

  سلام خواهش میکنیم
  مجدد تخفیف قرار داده شده است

  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر
  میخوام طراحی بشم که بتونه همه چیز خوب طراحی کنه و جزئیات بخوبی بکشه
  و در آخر بتونم با نرم افزارهای کامپیوتری طرح های دو بعدی و سه بعدی عالی بزنم
  چون به جلوه های ویژه علاقه دارم این ها رو هم دوست دارم یاد بگیرم
  دوست دارم تو ایران جلوه‌های ویژه پیشرفت کنه
  اول از خودم باید شروع کنم

  پاسخ

  سلام
  این کلیپ متعلق به سال 97 هست و امروز اشک منو در آورد. فوق العاده بود.

  پاسخ

  سلام
  من تازگی یا فهمیدم میتونم تو این دنیای نا آرام و پر آشوب و تنش یا طراحی آرامش بگیرم و همین موضوع باعث شده که به این کار علاقه پیدا کنم
  ولی این کرونا نمیزاره برم کلاس های طراحی به خاطر همین مجبورم تو خونه تمرین کنم و یه پیش زمینه یا پیش آمادگی یی داشته باشم و بعد که باز شد برم کلاس هاش
  تنکس
  بای

  پاسخ
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید0
There are no products in the cart!
0