۵ قانون طلایی ایجاد انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی

۵ قانون طلایی ایجاد انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی

سال جدید شروع شده است و در شروع این سال جناب طهانی در مورد یک موضوع مهم صحبت میکنند، شاید این موضوع از نظر فنی و آموزش های آکادمیک قابل بحث نباشد ولی روی سرعت ما در یادگیری نقاشی و یک طراح خوب شدن بسیار اهمیت دارد؛ انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی موضوع این مقاله و فیلم است.

بعد از مشاهده این مطلب توصیه می‌کنیم در رادیو طراحی عضو شوید و اپیزود های پیدا کردن علاقه قلبی خود را گوش دهید.

در فیلم زیر جناب طهانی به بررسی تاثیر انگیزه یادگیری نقاشی میپردازند و ۵ قانون کلیدی برای پیدا کردن آن را بیان میکنند:

اگر امکان مشاهده یا دانلود این فیلم را ندارید میتوانید مقاله زیر را که محتوای این فیلم میباشد را مطالعه کنید.

شاید شما هم این مورد را تجربه کرده باشید؛ به نمایشگاه نقاشی میروید یا طراحی را در پارک مشغول طراحی چهره کودکان مشاهده میکنید یا کتاب و سایتی مرتبط با نقاشی میبیند یا… و عاشق طراحی و نقاشی شده اید، عاشق رنگ ها و فرم های زیبا و واقعی چهره.

تصمیم میگیرید به خاطر این علاقه طراحی و نقاشی را بیاموزید و از آن لذت ببرید؛ پس انرژ‌ی شروع یادگیری علاقه شما است و هدف نهایی؛ لذت بردن از طراحی و نقاشی.

اما این علاقه چقدر دوام دارد؟ شما نتیجه تمرین ها و اراده یک نقاش را مشاهده کرده اید و از زمانی که برای این تمرین ها صرف کرده است اطلاع دارید؟

طبق تحقیقات ۸۰ درصد هنرجویان هر رشته ای، قبل از ۳۰ روز شروع یادگیری، دست از تلاش میکشند و حوصله تمرین منظم را دیگر ندارند.

علت این اتفاق نبود انگیزه است؛ انگیزه چرایی و دلیل ما برای رسیدن به مهارت نقاشی است.

اجازه بدهید با یک مثال مفهوم انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی را واضح تر کنیم:

سه هنرجو مبتدی طراحی چهره را تجسم کنید، در روز اول تمرین گرم کردن دست و اشکال هندسی را شروع میکنند و از هر کدام این سوال را بپرسیم که ( چرا این تمرین را انجام میدهید؟ ) بر اساس میزان انگیزه هر کدام از یادگیری طراحی، جواب های مختلفی را خواهیم شنید:

۵ قانون طلایی ایجاد انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی

هنرجوی اول: نمیدونم، هدفم این هست که یک طراح خوب بشم، ولی این تمرین را به من دادن، مطمئن نیستم مفید باشه و شاید هم اصلا استعداد طراحی و نقاشی ندارم.

این هنرجو هیچ انگیزه ای ندارد، با تردید تمرین میکند و به مهارت خود هم بدبین است، هدف وی نیز یک طراح خوب شدن است؛ اما آیا طراح خوب شدن هدف دقیق و واضحی است؟

۵ قانون طلایی ایجاد انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی

هنرجوی دوم: من تازه شروع کردم و باید دستم را گرم کنم، اگر خوب دایره را رسم کنم فرم ساختمان سر و چشم ها را بهتر میتوانم طراحی کنم، خیلی دوست دارم طراحی چهره مدل زنده انجام بدم و تو منطقه ای که زندگی میکنم جز نفرات برتر این زمینه باشم.

هنرجوی دوم علت انجام تمرین درک کرده و هدف مشخصی هم دارد و انگیزه خوبی است ولی چه زمانی میخواهد به این هدف برسد؟

۵ قانون طلایی ایجاد انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی

هنرجوی سوم: من اگر پایه طراحی که اشکال هندسی ساده و خطوط قوی هست، خوب تمرین بکنم مانند ساختن یک ساختمان پایه قوی برای آینده هنری خودم میسازم. برنامه من این است روزی ۲ تا ۳ ساعت زمان برای تمرین مشخص میکنم و تا تابستان ان شاا… اولین نمایشگاه طراحی خودم با موضوع بچه های کار، برگزار میکنم؛ ۱۰٪ از درآمد نمایشگاه برای کودکان کار اختصاص میدم و ۴۰٪ برای نمایشگاه بعدی خودم. بعد ۶ ماه یک نمایشگاه دیگر برگزار میکنم و به فعالیت ادامه میدم و بعد ۳ سال آموزشگاه خودم تاسیس میکنم و یک روز در هفته را به کودکان کار رایگان آموزش میدم، تجسم این هدف لذت بخش هست، پس باید این تمرین پایه را جدی بگیرم.

هنرجوی سوم به فراتر از این تمرین فکر میکند و انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی خیلی بالایی دارد و کاملا برای وی قابل تجسم است، نکته نهایی اینکه برای رسیدن به مقصد زمان مشخص کرده است.

آیا انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی با هدف نهایی یکسان هستند؟

خیر، هدف مقصد نهایی ما در زمینه طراحی و نقاشی است ولی انگیزه چرایی و دلیل رسیدن به مقصد.

۵ قانون برای یافتن انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی:

  • انگیزه کار و فعالیت ما بهتر است مثبت، اخلاقی و ارزشمند باشد.
  • انگیزه قوی و بزرگ باعث ایستادگی بیشتر در مقابل سختی های مسیر میشود.
  • هدف و انگیزه دقیق و واضح از یادگیری طراحی داشته باشیم.
  • برای هدف و انگیزه خود محدودیت زمانی مشخص کنیم.
  • تعهد کتبی رسیدن به هدف و انگیزه خود را امضا کنیم و نگهداریم.

برای کمک به هم و الهام گرفتن دوستان دیگر، طبق این ۵ اصل انگیزه خودمان را از یادگیری طراحی و نقاشی در قسمت نظرات همین مطلب بنویسیم تا با مشورت هم انگیزه هامون قوی تر شود.

اگر هدف من فقط لذت بردن از نقاشی باشد، باز هم انگیزه لازم است؟

همانطور که در قسمت مقدمه هم گفتیم انگیزه چرایی رسیدن به هدف است و تا زمانی که شما تمرین های منظم طراحی و نقاشی را روزانه یا در یک برنامه منظم انجام ندهیم به مرحله لذت بردن نخواهید رسید، برای پیشرفت سریع طراحی و ایستادگی در تمرین های خود بهتر است انگیزه دقیقی داشته باشید.

اجازه بدید یک خاطره نزدیک از قدرت انگیزه برای شما بیان کنیم؛

حدود ۲-۳ ماه قبل یکی از بازدید کنندگان سایت طراحی روشن قصد تهیه دوره ۰ تا ۱۰۰ طراحی چهره را داشتند و در صفحه همین محصول آموزشی از ما سوالی را پرسیدند(عکس متن ارسالی ایشان در ادامه قرار داده شده است با اجازه شخص خودشان)

۵ قانون طلایی ایجاد انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی

ما در پاسخ به وضعیت و سوال این دوست عزیز، یک ایمیل برای ایشان ارسال کردیم:

۵ قانون طلایی ایجاد انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی

حدود ۲ ماه است که ایشان از هنرجو‌های خوب غیر‌حضوری طراحی روشن شده اند و دقیقا روی طراحی چهره مادر بزرگوار‌شان مشغول هستند.

نتیجه نهایی از بحث انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی:

قبول دارید که انگیزه یادگیری نقاشی موضوعی نبود که از آن چشم پوشی کنیم و فقط آموزش هایی فنی طراحی را بیان کنیم؟

۵ قانون ایجاد انگیزه را جلوی چشممان داشته باشیم و در شروع سال جدید لطفا زمانی را مشخص کنید و انگیزه خود را بنویسید.

در انتها یک تمرین برای کمک به خودمان و انگیزه خود بیان میکنیم که برای ما نتیجه داشته است: از امروز به مدت ۴۰ روز به خودمان قول دهیم حسی خوبی در اطرافیان و خانواده خود ایجاد کنیم، با یک لبخند، تماس تلفنی، هدیه کوچکی و…، این تمرین تست شده و فوق العاده کمک خواهد کرد.

اگر از این مقاله خوشتان آمد میتوانید مقاله و فیلم: ۲ نکته در مورد برنامه ریزی و هدف گذاری در یادگیری طراحی و نقاشی را مشاهده کنید.

سال جدید را از طرف گروه طراحی روشن، صمیمانه تبریک میگوییم و امیدواریم سالی پر از خیر و برکت و نتایج هنری چشم گیر برای شما عزیزان باشد.