آموزش طراحی با آب مرکب

آموزش طراحی با آب مرکب برای ایجاد حجم مکعب

در این مقاله می‌خوانید

اگر با دیدن فیلم مقدمه طراحی آب مرکب، به این تکنیک علاقه‌مند شده باشید، برای شروع آموزش طراحی با آب مرکب توصیه من حجم‌های هندسی است و اولین حجم مکعب است. قبل از تماشای این آموزش لازم است نحوه گرفتن قلم مو که در همان فیلم قبل توضیح داده شد و ایجاد تن‌های مختلف را تمرین کرده باشید.

مهارت ایجاد حجم‌های هندسی برای طراحی طبیعت بی جان با آب مرکب بسیار لازم است، پس این آموزش را جدی بگیرید.

برای دانلود فیلم روی دکمه بالا کلیک کنید و در انتهای مطلب ثبت نام کنید، اگر امکان ثبت نام را ندارید و می‌توانید نکات فیلم را در ادامه مطالعه کنید، البته چون این آموزش عملی است، توصیه‌ می‌کنم فیلم را حتما تماشا کنید:

وسایل آموزش طراحی با آب مرکب ساده:

وسایل آب مرکب را در فیلم مقدمه توضیح دادم، اما وسایلی که در این فیلم استفاده شده عبارتند از؛

 • قلم مو گرد شماره ۱۶ و سه صفر (۰۰۰)
 • جوهر مرکب خوشنویسی یا طراحی آب مرکب (ارزان‌ترین برند)
 • ظرف آب و پیاله برای ترکیب یا پالت آبرنگ (حتی ظرف‌های بستنی و دسر یکبار مصرف)
 • کاغذ گرم بالا مانند کاغذ اشتنباخ یا کاغذ الر فابریانو و یا دفترهای ارزان آبرنگ(سراغ کاغذ آبرنگ آرچ، وینزور، خروش نشان و… نروید)
 • دستمال کاغذی لوله‌ای

شروع آموزش طراحی با آب مرکب و ترسیم مکعب:

قبل از شروع رنگ‌گذاری و آموزش طراحی با آب مرکب، مکعب را به‌صورت ذهنی روی کاغذ خود طراحی کنید. خطوط نازک ترسیم شوند و خط‌های اضافه و اشتباه خیلی ملایم با پاک کن خمیری پاک شوند.

نحوه ترسیم ذهنی مکعب و شکل سایه‌ها را در جلسه نور و سایه دوره طراحی پایه انیشتین آموزش داده‌ام، اگر این دوره را نگذرانده‌اید، فیلم آموزش طراحی مکعب را تماشا کنید.

طراحی اولیه برای طراحی آب مرکب

بعد از ترسیم مکعب و محدوده سایه، کاغذ را روی سطح میز یا تخته شاسی با چسب کاغذی ثابت کنید. (استفاده از آب چسب نیازی نیست)

مکعب در زاویه‌ای که فرض کردیم سه سطح دارد و به همراه سایه زمینه، حداقل ۳ تن برای نشان دادن حجم آن باید با جوهر مرکب و آب بسازیم.

این سه سطح را بر اساس تن سایه دسته بندی می‌کنیم، وجه اول تن روشن، وجه دوم تن متوسط (Midtone)، وجه سوم پشت به نور و تن تیره را دارد، سایه زمینه نیز مانند وجه سوم است.

سه وجه اصلی مکعب در طراحی آب مرکب

مهم‌ترین نکته در آموزش طراحی با آب مرکب نحوه لایه گذاری است که از تن روشن شروع می‌کنیم. خیس کردن سطح برای ایجاد تن تدریجی که در تمرین ‌Gradient یاد گرفتید لازم است.

رنگ آمیزی لایه اول با مرکب روشن

سطح وجه اول را روشن‌ترین تن تا جایی که می‌توانید سایه بزنید، اگر قلم مو گرد شماره ۱۶ برایتان خیلی قابل کنترل نیست از شماره‌های کوچک‌تر استفاده کنید.

وجه دوم را کمی تیره‌تر سایه بزنید، دقت کنید که این لایه اول و فقط برای زیرسازی است.

تن متوسط در آموزش طراحی با آب مرکب

کمی دیگر جوهر با نوک قلم‌ مو به ترکیب اضافه کنید و وجه سوم سایه بزنید. در این فیلم برای اینکه ساده بودن وسایل طراحی آب مرکب را نشان دهیم، از ارزان‌ترین جوهر استفاده کردیم که کمتر از ۵۰۰۰ تومان در این تاریخ قیمت دارد! دلیل ناخالصی که در تصویر مشاهده می‌کنید به همین دلیل است که اصلاً اهمیت ندارد، اگر این نقاط و خطوط مشاهده کردید نگران نشوید.

وجه سوم تن تیره تر

صبر کنید کمی لایه اول خشک شود، سپس روی وجه اول تن تیره‌تری اضافه می‌کنیم البته همچنان تن روشن باشد. وجه دوم را هم مجدد با تن متوسط تیره‌تر کنید.

نکته مهم دیگر در آموزش طراحی با آب مرکب این است که تن آب مرکب بعد خشک شدن روشن‌تر می‌شود، به مرور چشمتان عادت می‌کند که تن مناسب را روی کاغذ قرار دهید که بعد از خشک شدن به تن مورد نظر شما نزدیک باشد.

لایه گذاری مجدد جوهر برای حجم مکعب

برای وجه سوم، جوهر غلیظ‌تری را با قلم مو بردارید و سطح وجه را تیره کنید.

برای جوهر غلیظ کمی سرعت دستتان را بیشتر کنید، چون جوهر غلیظ سریع‌تر خشک می‌شود. اشتباه پنجم در طراحی آب مرکب خاطرتان هست؟

اگر سرعت دست زیاد نیست و تسلط ندارید، کمی سطح وجه سوم را با قلم مو خیس کنید.

وجه سوم از جوهر غلیظ استفاده کنید

در این مدت وجه دوم کمی خشک شده است، لایه تیره‌تری روی آن ایجاد کنید تا به تن متوسط نزدیک‌تر شود. حواستان به لبه هایلایت باشد، از قلم مو سه صفر گرد برای ظریف کاری و کنترل لبه هایلایت استفاده کنید.

در آموزش طراحی با آب مرکب از قلم مو ریز برای جزئیات استفاده می‌شود

پایین و گوشه وجه اول یک افکت gradient برای جذابیت بیشتر ایجاد کنید تا لبه هایلایت هم بهتر دیده شود.

وجه اول را تن تیره تری مجدد اضافه می‌کنیم

محدوده سایه زمینه را خیس کنید، چون سایه محوی می‌خواهیم. مرزهای سایه را نیز با قلم مو خیس محو کنید تا Sharp نباشند.

سایه زمینه را به‌صورت خیس با مرکب ایجاد کنید

در انتها کمی ظریف‌کاری و تمیز کردن خطوط را با قلم مو سه صفر انجام دهید و تمام! حجم مکعب شما به‌صورت سه بعدی از دل کاغذ بیرون آمده است.

مرزها و بخش های ظریف کاری را با قلم مو کوچک تکمیل کنید

نکات مهم در این آموزش:

 1. لایه گذاری را از تن روشن شروع کنید.
 2. آب مرکب بعد از خشک شدن تن روشن‌تری پیدا می‌کند.
 3. جوهر غلیظ بدون ترکیب آب سریع‌تر خشک می‌شود، سرعت دست باید سریع‌تر باشد یا سطح زمینه کمی خیس باشد.

جمع بندی و سخن آخر:

امیدوارم از آموزش طراحی با آب مرکب لذت برده باشید. تکنیک آب مرکب برای من خیلی جذاب است، احتمالا این را متوجه شده‌اید، توصیه می‌کنم اگر تا به‌‌حال آب مرکب را تجربه نکرده‌اید حتما این آموزش را عملی انجام دهید تا حس حرکت جوهر را درک کنید.

در این مطلب چند نکته مهم از ترم یک آموزش آبرنگ را خدمتتان گفتم، سه نکته را کاملا مشخص کردم، اگر مطلب را خوب مطالعه کرده باشید و فیلم را تماشا کنید، متوجه باقی نکات مهم خواهید شد.

اگر تجربه طراحی آب مرکب را دارید چه طراحی با آن انجام دادید و چه برند جوهری را تجربه کرده اید.

همچنین، فیلم آموزش نقاشی درخت با آبرنگ، اکولین، آب مرکب و گواش را از دست ندهید.

شاید این نوشته ها را هم بپسندید

  بسیارعالی

  ممنون از اموزشتون برام من خیلی اموزش جذاب و دوست داشتنی بود

  پاسخ

  باعرض سلام و آرزوی موفقیت روز افزون
  جناب طهانی عزیز درسایت قسمتی قرار دارد تحت عنوان کاغذ مخصوص سیاه قلم درصورت امکان قسمتی هم برای کاغذ مخصوص آبرنگ قرار دهید تا بتوان کاغذ مناسبی انتخاب کرد از آنجا که در هنر گاها” از لفظ کاغذ برای مقوا نیز استفاده میشود لطفا” بفرمائید در تمرینات منظور شما از کاغذ گرم بالا چیست .ممنون از پاسخگویی شما

  پاسخ

  سلام همچنین خانم تهرانی، فیلم داریم برای ترم دوم آبرنگ فوق العاده، زیر و بم کاغذ و… میگم خدمتتون. در مورد اصطلاح کاغذ و مقوا در پیج اینستاگرام یک پست کامل توضیح دادم، در چت آنلاین هم همکارم نوع کاغذ برای ترم یک آموزش آبرنگ گفتند خدمتتون.

  پاسخ

  سلام و روز بخیر
  من این طراحیو تو دفتر آبرنگ انجام دادم ولی کاغذم خراب شد،حالا سوالم اینه کار من اشتباه بوده یا اینکه دفترهای آبرنگ هم ممکنه کاغذشون خراب بشه؟!!!

  پاسخ

  سلام ممنونم خانم مهسا
  اگر منظورتون از خراب شدن تغییر فرم کاغذ است، بله طبیعی است، اما راهکاری دارد که در مقاله آماده کردن کاغذ آبرنگ، این هفته بیان می‌کنم

  پاسخ
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید0
There are no products in the cart!
0