پالت آبرنگ

انواع پالت آبرنگ و تفاوت هر کدام در نقاشی

در این مقاله می‌خوانید

قبل از صحبت درباره پالت آبرنگ و معرفی انواع آن و تفاوتشان، بهتر است ببینیم اصلاً پالت نقاشی چیست؟، پالت؛ palette صفحه صاف و تختی را می‌گویند، که نقاش برای چیدن رنگ‌ها و ترکیب رنگ از آن استفاده می‌کند.

معمولاً پالت نقاشی از جنس چوب، پلاستیک، فلز، سرامیک، چینی و مواد مختلف با خصوصیات سختی و سطح صاف تولید می‌شود.

این مطلب چون بخشی از ترم دوم آموزش آبرنگ است، تخصصی روی پالت آبرنگ صحبت می‌کنم، اما اگر فقط نقاشی آبرنگ هدفتان نیست، پالت‌های دیگر را نیز مختصراً اشاره خواهم کرد.

اگر امکان ثبت نام و تماشای فیلم را ندارید، مقاله زیر چکیده آن است و می‌توانید آن را در کمتر از ۵ دقیقه مطالعه کنید:

پالت آبرنگ چه ویژگی‌هایی باید داشته باشد؟

ممکن است من تمایلی به خرید پالت نداشته باشم و بخواهم از ظرف و ظروف یا وسایلی که در اختیار دارم به عنوان پالت آبرنگ استفاده کنم، پالت یا ظرفی که استفاده می‌کنیم باید دو ویژگی اصلی داشته باشد.

۱- رنگ پالت یا ظرف، روشن و سفید باشد. چون رنگ‌های آبرنگ شفاف هستند، اگر ظرف یا پالت ما رنگی باشد، نمی‌توانیم ترکیب رنگ صحیحی داشته باشیم. پس پالت نقاشی چوبی یا پلاستیکی تیره یا ظروف رنگی مناسب نیستند.

پالت آبرنگ باید سفید باشد

۲- سطح ظرف و جنس آن باید امکان برداشت مجدد رنگ را داشته باشد، یعنی وقتی رنگ خشک می‌شود و مجدد قصد نقاشی دارید با قلم مو خیس بتوانید از آن رنگ‌ها استفاده کنید.

پس پالت یک بار مصرف کاغذی یا پالت خیس برای آبرنگ مناسب نیستند.

پالت یک‌بار مصرف کاغذی: پالتی است که به‌صورت کاغذهای ضخیم عرضه می‌شود و برای نقاشی رنگ روغن و آکریلیک بیشتر استفاده می‌شود و پس از اتمام کار، به سطل زباله انداخته می‌شود.

پالت خیس: این پالت برای نقاشی آکریلیک معمولاً استفاده می‌شود تا رنگ‌ها زود خشک نشوند و بتوان طولانی‌تر نقاشی کرد. نحوه ساخت پالت خیس مانند عکس پالت نقاشی زیر است، یک ظرف و پارچه یا ابر خیس و یک کاغذ کالک یا روغنی روی آن برای قرار دادن رنگ‌ها، یک پالت خیس را می‌سازند. بدیهی است که این ترکیب برای آبرنگ مناسب نیست.

پالت خیس

انواع پالت آبرنگ:

حالا اگر تمایل داشتید که پالت آبرنگ بخرید، بهتر است با انواع آن آشنا شوید. در اینجا انواع پالت را از نظر؛

 • انواع پالت از نظر متریال (جنس)
 • انواع پالت آبرنگ از نظر کاربرد

انواع پالت آب رنگ از نظر جنس:

در قسمت مقدمه گفتم که پالت از جنس چوب، پلاستیک، فلز و… ساخته می‌شود. به‌جز پالت چوبی، کاغذی و خیس که مناسب آبرنگ نیستند، پالت‌های اصلی آبرنگ از نظر جنس و کیفیت به ترتیب زیر هستند.

پالت آبرنگ فلزی: 

معمولا آبرنگ‌های حرفه‌ای قرصی شکل، روی در و داخل بسته آبرنگ صفحه‌ای برای ترکیب رنگ دارند، که به رنگ سفید است و بخش‌هایی برای جداسازی رنگ‌ها دارد.

مزیت پالت فلزی، راحتی در تمیز شدن است و همچنین سبک بودن که مزیت خوبی برای افرادی است که در خارج از محیط خانه یا استودیو نقاشی می‌کنند.

پالت فلزی آبرنگ

پالت سرامیکی آبرنگ یا چینی:

ظروف یا پالت سرامیکی یا چینی، در اشکال و فرم‌های مختلف برای نقاشی آبرنگ و آب مرکب از قدیم تولید شده و می‌شود. رنگ سفید و روشن این پالت برای ترکیب رنگ بسیار مناسب است. مزیت دیگر تمیز شدن سریع و راحت این پالت است.

البته امروزه با تنوع اشکال پالت سرامیکی این پالت از شکل کاربردی به وسیله تزئینی هم تغییر شکل داده است.

ایرادی که برای این پالت می‌توانم بیان کنم، راحت نبودن برای جابجایی و نقاشی در محیط بیرون است، اگر جابجایی ندارید و فقط در محل خانه یا استودیو نقاشی می‌کنید از این ایراد چشم پوشی کنید.

پالت سرامیکی آبرنگ

پالت پلاستیکی:

صفحات پلاستیکی مات با حفره‌های کوچک برای قرص آبرنگ یا رنگ و بخش‌های وسیع‌تر برای ترکیب رنگ، که به راحتی و با قیمت بسیار کم تولید می‌شود. مزیت این پالت قیمت کم و سبک بودن است، اما ایراد آن ته رنگ و سایه‌ای است که بعد از مدتی سفیدی پالت را از بین می‌برد و خوب تمیز نمی‌شود.

پالت پلاستیکی

انواع پالت آبرنگ از نظر کاربرد:

علاوه بر جنسیت که در بالا توضیح دادم، پالت‌ها از نظر کاربرد هم دسته بندی مختلفی دارند، که در ادامه چند نمونه را معرفی می‌کنم.

پالت آبرنگ در دار یا پالت مسافرتی:

این نوع پالت سه ویژگی اصلی باید داشته باشد؛

 • اندازه مناسبی برای جابجایی داشته باشد.
 • سبک باشد.
 • دارای درب مناسب برای حفظ رنگ باشد.
پالت آبرنگ مسافرتی

پالت گواش یا پالت تخم مرغی:

این پالت خیلی برای نقاشی آبرنگ مرسوم نیست، چون حفره‌های گود و عمیق‌تری نسبت به پالت‌های آبرنگ دارد و بیشتر برای نقاشی گواش، آب مرکب و آبرنگ مایع (اکولین) استفاده می‌شود. اما استفاده از آن برای نقاشی آبرنگ هم منع قانونی ندارد!

پالت تخم مرغی

پالت جوهر:

این پالت ترکیبی از پالت درب دار و پالت تخم مرغی است و برای نقاشی آب مرکب و جوهر دای، آبرنگ مایع یا اکولین مناسب است.

پالت‌های فانتزی:

این دسته بندی مهم نیست، فقط برای معرفی و آشنایی معرفی می‌کنم، پالت‌های خاص که خیلی کاربردی نیستند مانند پالت انگشتی یا پالت انگشتری در این دسته بندی قرار می‌گیرند.

پالت انگشتی

توصیه آخر؛ چه پالت آبرنگی بخریم؟

این توصیه نظر شخصی من است و تصمیم خودتان اهمیت بیشتری دارد، اما طبق مشاهدات و تجربیاتم؛ اگر در شروع نقاشی آبرنگ، یا طراحی آب مرکب هستید، پالت وسیله مهمی نیست، هر چند انواع ساده آن قیمت زیادی ندارد، اما به نظرم بهتر است ابتدا، یک ترم پیش بروید تا تصمیم بگیرید چه نوع پالت آبرنگی را تهیه کنید.

این تصمیم گیری به عواملی همچون تعداد رنگ مورد نیاز و اندازه پالت وابسته است، همچنین ثابت یا متحرک بودن شما و همین‌طور بودجه.

توصیه کلی بود! چند مورد معرفی کنم، در بین پالت‌های ایرانی؛ پالت آبرنگ آقامیری خیلی ساده است و نظر شخصی من پالت آبرنگ ریما است، هم پالت درب دار است و کیفیت خوبی هم دارد.

پالت در دار ریما

برای پالت سرامیکی، پالت سرامیکی وندا در ایران با تنوع زیاد و به وفور در دسترس است، قیمت مناسبی هم دارد. من تجربه استفاده از پالت آبرنگ سرامیکی ژاپنی را داشته‌ام، پالت وندا به‌جز رگه‌هایی که بعضاً در تولید ایجاد شده است، کیفیت پایینی ندارد. من در محیط کار از این پالت استفاده می‌کنم.

پالت سرامیکی وندا

اگر قصد خرید پالت درب دار خارجی را دارید، پالت آبرنگ شین هان (ShinHan) یا پالت آبرنگ میشن (Mission) یا همان میجلو (Mijello) کره پالت‌های مناسبی هستند، من میشن یا همان میجلو را ترجیح می‌دهم، چون شرکت میشن محصول تخصصی‌اش در ابتدا فقط پالت بوده است.

پالت میشن آبرنگ

پالت فلزی را برای شروع، چون اغلب خارجی هستند توصیه نمی‌کنم، هم از نظر هزینه و هم کمیاب بودن. اما برندهای تخصصی مانند اشمینک، وینزور، دنیل اسمیث، رامبراند و… پالت‌های فلزی خالی نیز عرضه می‌کنند.

پالت فلزی آبرنگ

در انتها باز هم توصیه می‌کنم خودتان را محدود نکنید، اگر بودجه کمی دارید، روی قلم مو، انتخاب آبرنگ حرفه‌ای و خرید کاغذ آبرنگ (که به آماده سازی کاغذ کمتری نیاز داشته باشد) برنامه ریزی کنید بهتر است، برای پالت می‌توانید از یک بشقاب یا پیش دستی سفید استفاده کنید و نقاشی فوق‌العاده‌ای خلق کنید، کاری که من تا مدت‌ها انجام می‌دادم.

فکر می‌کنید کدام نوع پالت برای شما مناسب است؟ دلیل انتخابتان چیست؟

شاید این نوشته ها را هم بپسندید

  ممنون از ویدیو خوب شما. من می خواستم برای ظرف آب کار با آبرنگ پیشنهاد بدهم. من از یک جایخی با محفظه های کوچک استفاده می کنم. این حسن را دارد که وقتی آب یک خانه کثیف می شود، مجبور نیستم آب را زود عوض کنم، بلکه از آب درون خانه های دیگر استفاده می کنم.

  پاسخ

  خواهش می‌کنم، خیلی ممنون خانم غیاث فخری از پیشنهادتون

  پاسخ

  سلام ممنون از آموزشای خوبتون
  ایا دوباره تخفیف تابستانه میزارید؟

  پاسخ

  سلام مشخص نیست، تخفیف‌ها در ایمیل و شبکه‌های اجتماعی اعلام می‌شود

  پاسخ

  سلام ممنون از اطلاعات خوبی که دادین یک سوال داشتم من یک پالت در اینستا دیدم یک طرف برگه های برای طراحی بود مثل دفترچه ویک طرف چهار رنگ وکنار اونا یک جایی برای ترکیب رنگ ها واین خیلی کوچیک بود میخواستم ببينم چطوری میشه تهیش کرد

  پاسخ

  سلام خیلی ممنون، دفتر و آبرنگ‌های مسافرتی معمولا این طراحی را دارند، شرکت‌هایی مانند ساکورا و جدیدا آبرنگ سنت پترزبورگ برای نقاشانی که در محیط بیرون و مسافرت نقاشی آبرنگ انجام می‌دهند محصولاتی طراحی کرده‌اند، اما دقیقا اطلاع ندارم مدلی که شما فرمودید برای چه شرکتی است.

  پاسخ
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید0
There are no products in the cart!
0