آموزش نقاشی حرفه ای

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

آموزش نقاشی حرفه ای هم برای هنرجویان و هم مدرسین موضوع مهمی است، در این فیلم و مطلب آموزشی قصد داریم موارد مرتبط به یادگیری و آموزش طراحی و نقاشی را بازگو کنیم.

در این فیلم جناب طهانی ابتدا شرایط هنرجو در هنگام یادگیری، همچون؛ ۱- علاقه ۲- سن ۳- پیش زمینه و سطح اولیه ۴- هدف را بررسی می‌کنند.

سپس به این سوال پاسخ میدهند که برای آموزش طراحی و نقاشی چند ساعت تمرین نیاز است؟ و نحوه بررسی پیشرفت و تمرین هنرجو چگونه است؟

و در آخر از ۰ تا ۱۰۰ مراحل و پیش نیاز های آموزش نقاشی حرفه ای چهره ، طراحی فیگور، نقاشی طبیعت و… را عنوان می‌کنند.

اگر امکان دانلود فیلم ها را ندارید، میتوانید مقاله زیر که برگرفته از این فیلم ها میباشد را مطالعه کنید.

فهرست مطلب

شرایط هنرجو در آموزش نقاشی حرفه ای:

چهار عامل مهم برای هر هنرجو در آموزش نقاشی از مبتدی تا حرفه ای وجود دارد:

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

۱- علاقه :

شاید خیلی کلیشه ای باشد که از علاقه صحبت کنیم ولی مهمترین عامل موفقیت در طراحی و نقاشی، علاقه ثابت و پایدار است.

دائمی و پایدار بودن علاقه خیلی اهمیت دارد، چون علاقه کاذب و زودگذر کمکی در مسیر آموزش طراحی و نقاشی نمیکند.

چگونه بفهمیم به طراحی و نقاشی علاقه پایدار داریم؟

 • در هنگام طراحی و نقاشی متوجه گذر زمان نشویم، اغلب نقاشان این حس را تجربه کرده اند، حس خاصی که با کلمات قابل توضیح دادن نیست، مانند مطالعه یک کتاب مورد علاقه، تماشای یک فیلم دوست داشتنی یا وقت گذراندن با شخصی که دوست داریم.
 • قیمت نداشتن علاقه؛ از خودتان بپرسید در ازای چه مبلغی حاضر هستید علاقه خود به نقاشی را کنار بگذارید؟ اگر مبلغی مشخص کردید، علاقه شما اندازه همان مبلغ است ولی اگر قیمتی نتوانستید مشخص کنید علاقه بسیار پایداری دارید، مانند علاقه به پدر و مادر، همسر و …که قیمتی ندارند.

علاقه به نقاشی به مرور زمان دقیق تر و پخته تر میشود، بعنوان مثال من در کودکی علاقه به نقاشی داشتم و به مرور علاقه ام به طراحی کاریکاتور و کارتون با تکنیک نقاشی دیجیتال واضح تر شد.

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

۲- سن:

آموزش نقاشی حرفه ای به سن هنرجو خیلی مرتبط است، ما بر اساس تجربه هنرجو ها را بر اساس سن به چهار دسته تقسیم بندی کرده ایم:

داشتن علاقه و لذت بردن از طراحی و نقاشی در هر چهار دسته مشترک است.

دسته اول، کودکان :

تا سن ۱۱ سال را شامل می‌شوند.

برای آموزش نقاشی کودکان فقط باید روی لذت بردن و تقویت علاقه تمرکز کرد، طراحی را بصورت داستان محور بایستی به کودکان آموخت تا خلاقیتشان بیشتر نمایان شود.

این دسته زمان زیادی برای تمرین دارند و جنبه درآمد از راه طراحی و نقاشی اصلا مهم نیست.

اعتماد به نفس بالا و نترسیدن از اشتباهات در طراحی و نقاشی از دیگر ویژگی های کودکان است، بطوریکه از کودکان بخواهید چهره شما را نقاشی کنند شروع به نقاشی می‌کنند و ترسی از طراحی و اشتباه کردن ندارند.

برای آموزش به کودکان داشتن دانش روانشناسی لازم است و وظیفه مدرس نقاشی کودک تقویت علاقه و خلاقیت کودک به روش غیرمستقیم است تا کودک فقط از نقاشی که انجام میدهد لذت ببرد.

دسته دوم، نوجوانان :

۱۱ تا ۱۹ سال شامل این دسته می‌شوند.

آموزش نقاشی حرفه ای از پایه از دسته دوم تا چهارم یکسان است.

نوجوانان اعتماد به نفس کمتری نسبت به کودکان دارند و از اشتباهات خود در طراحی و نقاشی در مقابل دیگران کمی خجالت میکشند و ممکن است ناامید شوند.

زمان تمرین برای نوجوانان متوسط است، اغلب در این دسته دانش آموز هستند.

جنبه درآمد از راه طراحی و نقاشی برای این دسته مهم نیست ولی سن مناسبی برای پیش زمینه آینده دارند و فقط روی افزایش مهارت خود باید تمرکز کنند.

دسته سوم، جوانان :

۱۹ تا ۳۵ سال را شامل می‌شود.

جوانان معمولا در این بازه به فکر بی استعداد بودن در طراحی و نقاشی میافتند و ممکن است از ادامه مسیر صرف نظر کنند.

اعتماد به نفس جوانان به نسبت کمتر است و اشتباهات خود را بدلیل غرور پنهان می‌کنند.

زمان تمرین کمتری دارند چون اغلب دانشجو یا شاغل هستند.

جنبه درآمد از راه طراحی و نقاشی برای این دسته اهمیت دارد، زیرا باید هزینه تهیه وسایل نقاشی و دوره های آموزشی را تهیه کنند تا بتوانند مسیر آموزش نقاشی را ادامه دهند.

دسته چهارم، افراد بالغ :

۳۵ سال به بالا در این دسته قرار می‌گیرند.

ما با قدمت ترین هنرجویی که در گروه طراحی روشن داریم ۷۰ ساله هستند؛ در این دسته علاقه و لذت بردن از نقاشی، حس آرامشی به این افراد می‌دهد و صرفا برای دل خودشان طراحی و نقاشی می‌کنند.

اعتماد به نفس متوسطی دارند و اشتباهات را بواسطه لذت بردن خیلی با اهمیت نمی‌دانند.

این دسته از انجام تمرین های مداوم و تکراری صرف نظر می‌کنند.

زمان تمرین متوسط دارند و معمولا بدلیل داشتن درآمد جنبی خیلی به فکر کسب درآمد از طراحی و نقاشی نیستند.

 

نحوه آموزش نقاشی حرفه ای برای کودکان کاملا متفاوت است که در این مطلب اشاره نمی‌کنیم ولی برای نوجوانان ، جوانان و افراد بالغ مراحل طبق ترتیبی است که در ادامه بیان خواهیم کرد.

جمع بندی؛ مسیر زندگی هنری بر اساس سن نقاش چگونه است؟

مطلب بالا دسته بندی هنرجو براساس سن را نشان می‌دهد، اما اگر بخواهید از سن پایین نقاشی را حرفه ای کار کنید، نقشه و زمان بندی چگونه است؟ مطلبی که در ادامه بیان می‌کنیم، طبق تحقیق موسسه LOPA روی زندگی نقاشان انجام داده است.

نکته مهم: این ترتیبی که بیان شده است قطعا برای همه صادق نیست، ممکن است هنرجویی در ۳۰ سالگی نقاشی را شروع کند و در ۴۰ سالگی صاحب سبک شود(زندگی هنری ونگوگ مثال نقض بزرگی است) یا موارد دیگر، این تحقیق متوسط زندگی نقاشان است:

 • تا ۱۲ سالگی آموزش مستقیم نبینید، خاطرات و موضوعات مورد علاقه تان را نقاشی کنید، داستان مصور خلق کنید و به اصول بی اعتنا باشید، چهارچوب و تئوری در این سن خلاقیت را از بین می برد.
 • تا ۲۰ سالگی مطالعه کنید، خوب ببینید و حتی اگر نقاشی حرفه ای می‌کنید، به دید تفریح و تجربه به آن نگاه کنید.
 • تا ۲۵ سالگی نگران هیچ چیز نباشید، هر تجربه و تست برای شما یک مزیت است. در بازه ۲۰ تا ۳۰ سالگی هر چه تمرین و اشتباهات بیشتری انجام دهید، نقاش حرفه ای تری خواهید شد. پس سعی نکنید اشتباه نکنید و کمال گرا باشید.
 • تا ۳۰ سالگی دنباله رو باشید، در موضوع مورد علاقتون یک صاحب سبک پیدا کنید و آثارش مطالعه کنید یا در یک استودیو مناسب و کوچک کار کنید، تا این سن مهم است که والد هنری شما چه کسی است، همان شخص صاحب سبک تا این سن نقش مهمی ایجاد میکند.
 • تا ۴۰ سالگی باید برای خودتان کار کنید و مسیر خودتون روشن کنید، شاخه اصلی را پیدا کنید.
 • تا ۵۰ سالگی پخته ترین آثارتون را خلق کنید، این دهه اصلا سعی نکنید وارد حوزه جدیدی شوید، روی مهارت هایی که اکنون مسلط هستید تمرکز کنید. ممکن است با تغییر حوزه کاری موفق شوید ولی ریسک موفق نشدن خیلی زیاد است.
 • تا ۶۰ سالگی اگر کارتان رشد کرده آن را به جوان ها بسپارید و خلاقیت شان را تحت نظر داشته باشید. اگر نقاش مستقل هستید سعی کنید با جوان ها تعامل داشته باشید به نمایشگاه های نقاشان جوان بروید.
 • بعد از ۶۰ سالگی تفریحی نقاشی کنید، در این زمان هم مشاهیر آثار ماندگاری خلق کرده اند اما خودتان را از قید و بندها رها کنید.

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

۳- پیش زمینه و سطح هنرجو در آموزش نقاشی حرفه ای:

استعداد نقاشی باور غلطی است که مانع یادگیری بسیاری از هنرجوها شده و می شود.

طبق تجربه ما، هر هنرجو در مهارتی پیش زمینه قوی تری دارد، بعنوان مثال برخی طراحی ذهنی فیگور انسان را خوب انجام می دهند، برخی رنگ ها را سریع تر تشخیص میدهند و…، پیدا کردن این پیش زمینه و تشخیص سطح هنرجو در شروع آموزش نقاشی بسیار اهمیت دارد.

با مشاهده تمرین های هنرجو و انجام تست هایی تشخیص پیش زمینه هنرجو امکان پذیر است.

ما هنرجویی داشتیم که پس از تکمیل اصول طراحی چهره، شروع به فراگیری آموزش نقاشی سیاه قلم چهره و نقاشی مداد رنگی چهره کرد. اما بعد از مدتی مشاهده کردیم ترکیب رنگ ها را در نقاشی مداد رنگی خیلی بهتر انجام میدهد و در مقابل در مشاهده جزئیات در نقاشی سیاه قلم دشوار عمل میکند و او را به سمت تکنیک های رنگی متمایل کردیم و بسیار موفق تر بود.

نکته بسیار مهم این است که بهتر است پیش زمینه با علاقه در یک راستا باشند، بعنوان مثال ممکن است شخصی طراحی ذهنی را خوب انجام دهد ولی علاقه اش به نقاشی بصورت چشمی باشد و این دو زمینه در یک راستا نیستند، من نیز طراحی مینیاتور یا همان نگارگری ایرانی را تا حدی خوب انجام میدادم ولی با علاقه تخصصی ام که کاریکاتور و کارتون با تکنیک نقاشی دیجیتال بود اختلاف داشت و تصمیم گرفتم روی علاقه ام انرژی و وقت بیشتری اختصاص بدهم.

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

۴- هدف یا خواسته در آموزش نقاشی و طراحی

در مورد هدف و انگیزه قبلا در مقاله ( ۵ قانون طلایی ایجاد انگیزه یادگیری طراحی و نقاشی ) صحبت کردیم، علاقه و نتیجه آن یعنی هدف، انرژی ما برای پیمودن مسیر آموزش نقاشی حرفه ای هستند، ناامیدی ها، خستگی ها و نظرات اطرافیان همه با علاقه به نقاشی کردن و تجسم رسیدن به هدف نهایی قابل تحمل میشود، به همین علت علاقه پایدار و هدف شفاف و قابل تجسم بسیار اهمیت دارد.

چند وقت پیش یکی از هنرجوهای نوجوان ۱۸ ساله ایمیل زده بود و در مورد هدف خود و مراحل رسیدن به آن از ما نظر خواسته بود، اینکه از سن نوجوانی آینده خود را مجسم میکنند یکی از فاکتورهای موفقیت است و بنظرم آن نوجوان نقاش موفقی خواهد شد که به هدف خود فکر میکند و برای آن تلاش میکند.

در بخش پایانی مراحل و پیش نیاز های رسیدن به هر کدام از شاخه های طراحی و نقاشی را بیان میکنیم، ممکن است یکی از این موضوعات هدف نهایی شما باشد.

چند ساعت تمرین برای آموزش نقاشی حرفه ای لازم است؟

این سوال رایجی بین هنرجوهای مبتدی است، چون اغلب عجله زیادی دارند و میخواهند تخمین بزنند که بعد چه مدت به مهارت مورد نظرشان میرسند.

اما در بین نقاشان حرفه ای و متوسط این سوال بستگی به شخص دارد، چون آن ها بعد مدتی قابلیت یادگیری، میزان ساعتی که میتوانند به تمرین اختصاص دهند و سرعت و پیشرفت خود را مشاهده کرده اند و هدف گیری دقیق تری دارند.

اما بطور حداقلی روزانه ۹۰ دقیقه یا یک روز در میان ۱۲۰ دقیقه تمرین مداوم برای آموزش نقاشی حرفه ای لازم  است و نتیجه اولیه بطور میانگین بعد ۳ – ۴ ماه دیده میشود ولی اگر زمان تمرین از حداقل گفته شده کمتر باشد، نتیجه اولیه نیز دیرتر مشاهده میشود.

و با همین زمان بندی هنرجو بعد یک سال به یک طراح متوسط که قابلیت سفارش گرفتن در شاخه مورد فعالیت خود را دارد تبدیل میشود.

بطور میانگین برای آموزش نقاشی حرفه ای به ۱۰۰۰ ساعت تمرین حداقل نیاز است، حال بستگی دارد ما روزی چند ساعت یا هفته ای چند ساعت به تمرین مداوم اختصاص دهیم.

اگر ما روزی ۱ ساعت تمرین کنیم بجز آخر هفته، هفته ای ۶ ساعت تمرین کرده ایم و اگر در سال یک ماه را نیز حذف کنیم برای موارد خاص، بعد ۱۱ ماه ۲۶۴ ساعت تمرین کرده ایم و حدودا نزدیک به ۴ سال به نقاش حرفه ای تبدیل میشویم.

اما اگر روزی ۲ ساعت تمرین کنیم، این میزان نصف میشود و حدودا بعد ۲ سال به مهارت حرفه ای میرسیم.

توصیه ما این است که زمانی که اختصاص میدهیم برای تمرین نقاشی و طراحی مداوم باشد و به مرور زمان تمرین را افزایش دهیم، یعنی اگر در ابتدا یک ساعت روزی تمرین میکنیم بعد دو ماه به ۹۰ دقیقه و ۱۲۰ دقیقه افزایش دهیم.

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

در سال ۲۰۰۸ فکر میکنم فرضیه ای مطرح شد که برای رسیدن به قله استادی هر مهارتی که رقیبی نداشته باشیم به ۱۰۰۰۰ ساعت تمرین نیاز است، که بسیاری از هنرمندان با نمایش میزان پیشرفتشان در مدت کم این فرضیه را رد کردند، یکی از این اشخاص کیم جونگ جی (kim jung gi) هنرمند کره ای است که در زمان کوتاه تری به مهارتی در زمینه طراحی ذهنی بدون استفاده از مداد رسید که مثالی برای تمام هنرمندان شده است.

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

پس مهمترین توصیه حفظ تمرین مداوم طراحی و نقاشی است، تا بصورت تدریجی رابطه بین چشم و دست هنرجو تقویت شود، تمرین مداوم باعث میشود تا حافظه عظلانی(muscle memory) تقویت شود، بطور ساده توضیح دهیم؛ انجام برخی کارها که قبلا با زمان و فکر کردن همراه بود بصورت ناخودآگاه انجام داده شود.

نحوه بررسی پیشرفت هنرجو در آموزش طراحی و نقاشی چگونه است؟

معمولا هنرجوهای مبتدی در ابتدای شروع آموزش طراحی، هر روز تمرین های خود را مقایسه میکنند و گاهی که تمرین خوب انجام داده اند خوشحال و پر انرژی می شوند و گاهی که پیشرفت نمی بینند ناامید و بی انگیزه می شوند، این فاصله زمانی برای بررسی میزان پیشرفت اشتباه است.

مقایسه روزانه بدلیل اینکه ممکن است شرایط روحی ما در هر روز متفاوت باشد نموداری با شیب نا مشخص به ما بدهد، این تفاوت شرایط روحی بعد مقایسه تمرین ها تقویت میشود، یعنی در زمانی که حال خوبی نداریم و تمرین خوبی انجام نداده ایم با مشاهده تمرین و مقایسه با روزهای قبل حس خوبی به تمرین روز بعد نداریم.

ولی اگر ما مجموع پیشرفت ها را بعد یک ماه بررسی کنیم شیب نمودار پیشرفت مشخص میشود، علاوه بر اینکه بیشتر تمرین های اولیه برای کنترل بهتر دست هنرجو و آمادگی چشم و تغییر نوع دیدن همچون نقاشان است و نتیجه روی کاغذ اهمیتی ندارد، تمرین هایی مانند تمرین طراحی از مدل بدون مشاهده کاغذ یا طراحی خطی که در دوره طراحی به سبک انیشتین انجام میشود، از این نوع تمرین ها است، در این تمرین ها نتیجه روی کاغذ بسیار خنده دار است ولی تمرین های بسیار قدرتمند برای هماهنگی چشم و دست، افزایش سرعت طراحی، قوی شدن دید طراح و… میباشد.

پس فاصله زمانی یک ماه برای بررسی میزان پیشرفت هنرجو مناسب است.

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

مراحل آموزش نقاشی حرفه ای از پایه:

در این بخش مراحل آموزش طراحی و نقاشی را مانند ساختن یک ساختمان از پایه عنوان میکنیم، هر چه پایه یک ساختمان قوی تر باشد، ساختمان بلند تر و مستحکم تر خواهد بود.(مواردی که در ادامه بیان میکنیم هر یک مطالب عمیق و آموزش جداگانه هستند که ما برای شروع این مراحل را فقط، عنوان میکنیم)

آموزش طراحی پایه ۴ بخش اصلی دارد:

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

۱- طراحی شکل و فرم:

طراحی اشکال ساده و پیچیده اولین بخش از طراحی پایه است، اشکال ساده شامل اشکال ساده هندسی دو بعدی و سه بعدی میشود که در آموزش مبانی طراحی ۳ اشکال ساده را آموزش دادیم، اشکال هندسی ساده از این نظر دارای اهمیت است که ما بیشتر سوژه های اطرافمان را بایستی ابتدا به این اشکال، ساده سازی کنیم.

اما برخی اشکال هستند که فرم هندسی مشخصی ندارند و در هنگام طراحی ساده سازی آن ها دشوار است، مانند کاغذ مچاله، گل، پارچه و…، برای طراحی این اشکال پیچیده بایستی دید طراح تقویت شود و تمرین های مرتبط برای تقویت دید را در دوره طراحی به سبک انیشتین که طراحی پایه است آموزش داده ایم.

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

۲- شناخت و تشخیص انواع لبه:

انواع لبه در طراحی پایه ۴ نوع است که در اینجا برای ساده بودن مطلب به دو نوع آن اشاره میکنیم، لبه نرم و لبه سخت.

لبه نرم؛ قسمتی روی جسم است که سایه به تدریج تغییر میکند یعنی از روشن به تیره یا بالعکس کاملا یکنواخت و تدریجی تغییر کرده است.

لبه سخت؛ مرزی بین دو جسم یا روی جسم یا جسم و پس زمینه که سایه و تن یکباره تغییر کرده است، مانند مرز تخم مرغ و پس زمینه یا مرز دو تخم مرغ، یا لبه پارچه هایی که روی هم قرار گرفته است.

آشنایی با انواع لبه برای هنرجوی مبتدی و استفاده از آن برای سایه پردازی در نقاشی بسیار مهم است.

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

۳- تشخیص روشنایی و تیرگی:

اگر در مبحث نقاشی با رنگ بخواهیم توضیح دهیم، روشنایی و تیرگی زیر مجموعه خصوصیات رنگ است ولی ما در این مطلب طراحی پایه را بدون رنگ در نظر گرفته ایم.

معمولا در طراحی نور را با سفید و تیرگی و سایه را با سیاه نشان میدهند، اما سایه های دیگر ما بین این روشنایی و تیرگی را با تن های مختلف باید مشخص کرد، که نمایش دهنده تغییر تدریجی روشنایی به تیرگی است.

ما بطور پیش فرض این نوار سایه در ۱۲ خانه طراحی میکنیم و هنرجو باید این ۱۲ تن را تشخیص دهد و روی کاغذ ایجاد کند.

مهارت تشخیص خاکستری های مختلف در سوژه ها و مدل های طراحی برای یک طراح بسیار اهمیت دارد.

در هر طراحی کنتراست مناسبی بین روشنایی و تیرگی وجود دارد و اگر فقط از تن های میانی این ۱۲ خانه استفاده شود یک طراحی خام و تخت ایجاد میشود.

معمولا هنرجویان مبتدی از تعداد کمی تن برای طراحی های خود استفاده میکنند که با تمرین مشاهده و سایه پردازی باید این تردید و ترس از بین برود و هنرجو با جسارت از تمام تن هایی که مشاهده میکند در طراحی خود استفاده کند.

(در مورد انواع نور، زاویه نور و فاصله نور تا سوژه و همینطور انواع سایه مطالب بسیار عمیق تر و پیچیده تر است و برای طراحی پایه مناسب نیست)

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

۴- پرسپکیتو و عمق نمایی در آموزش طراحی پایه:

محیط پیرامون ما بصورت سه بعدی است، هر جسمی که مشاهده میکنیم در فاصله مشخصی با جسم دیگر قرار دارد، اما کاغذ یک صفحه تخت است و برای نشان دادن نقاشی روی کاغذ مشابه تصویری که چشم ما مشاهده میکند، مفهوم پرسپکتیو یا عمق نمایی مطرح میشود.

برای آشنایی بیشتر در بخش مقالات سایت آموزش پرسکتیو را به‌صورت کامل می‌توانید مشاهده کنید.

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

این ۴ مفهوم پایه طراحی ما را برای آموزش نقاشی حرفه ای شکل میدهند، اما دو مفهوم کاربردی و جنبی دیگر نیز وجود دارد، که بستگی به شاخه و موضوعی دارد که هنرجو اتتخاب میکند.

مفاهیم کاربردی در نقاشی:

 • کمپوزیسیون (ترکیب بندی)
 • تئوری رنگ

به این دلیل این دو مفهوم را بصورت جنبی معرفی کردیم که میزان تسلط و اشراف هنرجو برای این دو مفهوم با توجه به هدف یادگیری موضوع نقاشی متفاوت است، بعنوان مثال: هنرجویی که در حال یادگیری آموزش نقاشی چهره سیاه قلم است، به تئوری رنگ و کمپوزیسون ارتباط مستقیمی ندارد ولی هنرجویی که قصد یادگیری آموزش نقاشی حرفه ای طبیعت با آبرنگ را دارد به هر دو این مفاهیم نیاز خواهد داشت.

اما تعریف هر کدام از این مفاهیم (البته خیلی سخت است که این دو مفهوم عمیق را در چند سطر تعریف کنیم):

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

کمپوزیسیون :

ترکیب بندی در نقاشی به معنی قرار دادن سوژه در قسمتی از کادر نقاشی و تنظیم باقی عناصر و سوژه ها در کنار آن بطوری که بین همه عناصر وحدت و تعادل باشد و وزن کل نقاشی قرینه باشد و سوژه اصلی نیز نظر بیننده را جلب کند.

اگر ترکیب بندی درست نباشد، عناصر جدا از هم دیده میشوند و سوژه اصلی مشخص نیست و ممکن است از نظر وزن بخشی از کادر نامتناسب دیده شود.

کمپوزیسیون را کودکان بصورت ذاتی خوب درک میکنند و اغلب در نقاشی های خود ترکیب بندی مناسبی دارند ولی به مرور دید ما جزئی نگر میشود و اگر تمرین مناسبی انجام ندهیم، ترکیب بندی های خوبی در نقاشی هایمان ایجاد نخواهیم کرد.

ترکیب بندی بر اساس رنگ و میزان روشنایی و تیرگی نیز تنظیم میشود و فقط بر اساس شکل سوژه های نقاشی نیست.

تئوری رنگ:

مجموعه مفاهیمی است که بر اساس ذات رنگ و تاثیر رنگ بر بیننده، در ترکیب با هم یا در کنار هم تدوین شده است تا به ما در استفاده از تکنیک های رنگی کمک کند، این اصطلاحات و مفاهیم شامل؛ ترکیب بندی رنگ، دایره رنگی، عمق نمایی رنگ، کنتراست های رنگ، خصوصیات رنگ و… میباشد.

همانطور که در قسمت روشنایی و تیرگی از ۴ مفهوم طراحی پایه بیان کردیم، روشنایی و تیرگی در مبحث رنگ جز خصوصیات رنگ برشمرده میشود.

خصوصیات رنگ شامل:

 • روشنایی و تیرگی
 • فام یا ته رنگ
 • خلوص رنگ

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

روشنایی و تیرگی رنگ:

روشنایی و تیرگی در رنگ ها با مفهوم اصلی تفاوتی ندارد ولی ما باید بصورت چشمی رنگ ها را از این نظر با هم مقایسه کنیم، بعنوان مثال بین رنگ ها رنگ زرد روشن ترین رنگ است.

فام رنگ:

ریشه اصلی رنگ یا ته رنگی که دارد را فام رنگ میگویند البته فام اصلی رنگ هایی هستند که از ترکیب رنگ های دیگر ساخته نشده اند مانند سه رنگ زرد و قرمز و آبی و رنگ های دیگر در دسته بعدی فام قرار میگیرند.

خلوص رنگ:

درجه واقعی یک رنگ بالاترین خلوص رنگ را دارد و اگر با رنگ سفید یا سیاه ترکیب شود از خلوص آن کاسته میشود.

 

این مطالب بطور خلاصه بخشی از تئوری رنگ جلسات سوم و چهارم دوره نقاشی مداد رنگی ۱ است که در فیلم و مطلب استفاده شد.

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

بعد از طراحی پایه وارد موضوعات آموزش طراحی حرفه ای میشویم.

موضوعات و شاخه های آموزش طراحی حرفه ای:

۱- آموزش طراحی حرفه ای چهره

۲- آموزش طراحی فیگور و آناتومی

۳- آموزش طراحی داستان محور

۵- آموزش نقاشی حرفه ای طبیعت

۶- آموزش گرافیک

هنرجو بعد از طراحی پایه باید یک یا چند موضوع از آموزش طراحی حرفه ای را بر اساس علاقه اش انتخاب کند.

بعد از مرحله انتخاب موضوع طراحی وگذراندن این دوره وارد مرحله آموزش نقاشی حرفه ای میشود.

تفاوت تخصصی طراحی و نقاشی در چیست؟

قبل از ادامه بررسی مراحل یادگیری نقاشی حرفه ای این موضوع را توضیح دهیم؛ در آکادمی های کلاسیک بین آموزش طراحی و نقاشی تفاوت قائل میشوند، در این آکادمی ها ابتدا آموزش طراحی مطرح میشود و سپس آموزش نقاشی شروع میشود، البته هر آکادمی تفاوت بین این دو را از دید خود مطرح میکند. برخی تکنیک وسایل خشک مانند؛ مداد، خودکار، زغال را طراحی مینامند و استفاده از متریال های رنگ و قلم مو را شاخه نقاشی عنوان میکنند.

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

ولی ما در اینجا هر جا آموزش طراحی عنوان کردیم منظورمان اصول کلی، پایه و دانش موضوع مورد بحث است و هر جا آموزش نقاشی عنوان کردیم استفاده از تکنیک، جزئیات و استفاده از متریال های مختلف است.

انواع تکنیک های رایج و مهم در نقاشی:

تکنیک های نقاشی بسیار وسیع هستند، تکنیک های بومی، تکنیک های خلاقانه و خود ساخته و یا تکنیک های که از ترکیب چند تکنیک ایجاد شده است و دو دسته اصلی مدیا خشک و خیس تقسیم بندی می‌شود؛

ما اینجا پرکاربردترین تکنیک ها را بیان میکنیم که در برنامه آموزشی گروه طراحی روشن نیز قرار دارد.

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

مدیا خشک:

 • نقاشی سیاه قلم
 • نقاشی مداد رنگی
 • نقاشی پاستل

مدیا خیس:

موارد دیگیر جز مدیا‌های جدید و میکس مدیا به حساب می‌آیند:

 • نقاشی دیجیتال (digital painting)

تکنیک های دیگری مانند؛ نقاشی مومی، نوماتو، کلاژ، ایربراش و… جز تکنیک های خاص تر هستند.

موضوعات آموزش نقاشی حرفه ای:

بعد از اینکه هنرجو یک یا چند موضوع را انتخاب کرد به همراه انتخاب تکنیک وارد مرحله تخصصی تر آموزش میشود، چون شاخه و زیر مجموعه هر کدام از موضوعات زیاد است ما جداگانه و موارد مهم تر را فهرست میکنیم.

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

۱- آموزش طراحی حرفه ای چهره

 • آموزش نقاشی حرفه ای چهره
 •      آموزش نقاشی حرفه ای سیاه قلم چهره
 •      آموزش نقاشی حرفه ای مداد رنگی چهره
 •      آموزش نقاشی حرفه ای آبرنگ
 •      آموزش حرفه ای چهره با پاستل
 •      آموزش نقاشی حرفه ای رنگ روغن چهره
 •      آموزش نقاشی دیجیتال چهره
 • آموزش کاریکاتور

* برای تمام موضوعات تخصصی که در ادامه بیان میکنیم، تمام تکنیک ها مانند نقاشی چهره قابل استفاده است و ما برای طولانی و خسته کننده نشدن مطلب از نوشتن جزئی تکنیک ها مانند بالا صرف نظر میکنیم.

آموزش کاریکاتور نیز با تمام تکنیک ها قابل اجرا است، البته تکنیک های رایج و مورد استفاده بیشتر؛ آب مرکب، مارکر، مداد رنگی و نقاشی دیجیتال است.

۲- آموزش طراحی فیگور:

 • آموزش طراحی فیگور و آناتومی انسان
 • آموزش طراحی فیگور و آناتومی حیوانات
 •           طراحی کاراکتر
 •           مجسمه سازی (دیجیتال یا واقعی)
 • آموزش طراحی پارچه و لباس
 •           طراحی فشن

۳- آموزش طراحی داستان محور

 • طراحی استوری برد
 • کمیک استریپ
 • تصویر سازی کتاب

۴- آموزش نقاشی حرفه ای طبیعت

 • آموزش نقاشی در طبیعت
 • آموزش نقاشی پس زمینه
 •           پس زمینه کمیک استریپ
 •            پس زمینه استوری برد
 •           پس زمینه انیمیشن و جلوه های ویژه

۵- آموزش گرافیک

این شاخه کمتر به مهارت طراحی دستی نیاز دارد و بیشتر نیازمند خلاقیت و ایده است و کمبود مهارت دستی با تسلط به نرم افزار های گرافیکی مانند؛ فتوشاپ، کرل، پینتر، ایلوستریتور و… جبران میشود و لازم تر است.

 • طراحی لوگو و برندینگ
 • طراحی بسته بندی
 • طراحی تبلیغاتی
 • طراحی تابلو و بیلبورد
 • طراحی نشریه تبلیغاتی
 • طراح رابط کاربری (ظاهر سایت، اپلیکیشن، نرم افزار و…)
 • طراحی مالتی مدیا

موضوعات و شاخه هایی که در بالا بیان کردیم بنا به شاخه هنرجو ممکن است از چند شاخه استفاده شود، به عنوان مثال؛ برای شخصی که میخواهد طراحی کاراکتر را فرا بگیرد، بعد از طراحی پایه، باید دوره طراحی فیگور انسان و حیوانات و کمی طراحی چهره را آموزش ببیند و اگر بخواهد با تکنیک مانند نقاشی دیجیتال کاراکتر خود را انجام دهد، نیاز به تئوری رنگ نیز دارد.

یا برای شخصی که در زمینه میکاپ قصد فعالیت دارد، بعد از مبانی طراحی و طراحی پایه، تئوری رنگ و تناسبات چهره دارای کاربرد است.

اما میزان فراگیری هر کدام از موضوعات بنا به نیاز هنرجو متفاوت است.

آموزش طراحی ذهنی و مفهومی:

این موضوع را جز شاخه های آموزش طراحی حرفه ای قرار ندادیم به این علت که، از نظر ما این موضوع نیازمند داشتن دانش در اغلب شاخه های طراحی است، یعنی طراحی که به طور ذهنی فعالیت میکند بایستی با مشاهده، موضوعات را به حافظه تصویر خود بسپارد و سپس در ذهن پردازش کند و به طراحی چهره، فیگور و آناتومی، طبیعت و… تا حدی اشراف داشته باشد تا طرح خود را در ذهن خلق کند و روی کاغذ آن را منتشر کند.

تمرین هایی برای تقویت طراحی ذهنی وجود دارد، شاخه کاریکاتور و کارتون نیز به این مهارت کمک میکند.

آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی، چه مدت و چطور انجام می‌شود ؟

انواع سبک رایج در آموزش نقاشی حرفه ای:

سبک ها حاصل جنبش های هنری در دوران مختلف تاریخ هستند که بین هنرمندان اون دوره رواج داشته است و سبک و استایل آن هنرمندان شده است، در زیر ما لیستی از سبک های رایج را قرار میدهیم و جداگانه هر کدام را در مقاله ای توضیح خواهیم داد:

 • سبک رئالیسم
 • سبک سورئالیسم
 • سبک اکسپرسیونیسم
 • سبک امپرسیونیسم
 • سبک آرت بروت یا هنر خام
 • سبک پوینتیلیسم
 • سبک مدرنیسم
 • سبک آبستره
 • سبک کوبیسم
 • سبک آوانگارد
 • سبک پست مدرنیسم
 • سبک هارد اج
 • سبک کانستراکتیویسم
 • سبک گرافیتی
 • سبک مینیاتور

سبکی که ما در سایت طراحی روشن روی آن تمرکز داریم رئالیسم و هایپررئال میباشد.

سخن آخر و نتیجه گیری:

این مطلب و مقاله مانند فهرست یک کتاب بزرگ برای آموزش نقاشی حرفه ای است، مانند فهرست یک کتاب مرجع که هنرجو بر حسب نیاز و علاقه اش موضوع مورد نظر را انتخاب میکند و اصلا نیاز نیست کل کتاب را فرا بگیرد، ولی باید طبق فصل های گفته شده پیش برود تا بهترین نتیجه را بگیرد.

نکته بسیار مهم:

شاید بهتر بود اسمی از سبک های نقاشی در این مطلب قرار نمیدادیم، چون سبک ها زمانی معنی پیدا میکند که هنرجو تمام مراحل طراحی پایه، طراحی حرفه ای، نقاشی حرفه ای را بگذراند و کامل مسلط شود سپس سراغ سبک یا استایل شخصی خود برود و چهارچوب ها را بشکند.

پس تا زمانی که به سطح مورد نظر هنرجو نرسیده است، او را با سبک گمراه نکنید، سبک پایه برای شروع رئالیسم است.

و نکته دیگر اینکه چرا سایت طراحی روشن روی طراحی چهره مانور بیشتری داده است؟ طبق توصیه جناب طهانی وقتی ذهنیت سخت بودن طراحی چهره از بین برود هنرجو هر سوژه دیگری را نیز میتواند با اعتماد بنفس طراحی کند، به همین دلیل در دوره طراحی چهره تمام مفاهیم طراحی مرتبط با چهره گفته میشود.

ممنون از اینکه این مطلب را مطالعه کردید، اگر شاخه و موضوع مورد نظرتان در فهرست بالا موجود نبود و مسیر آموزش نقاشی حرفه ای خود را نمیدانید، در قسمت نظرات موضوع مورد نظر را مطرح نمایید تا به کمک سایر دوستان در حد دانش خود راهنمایی کنیم.