انواع پاکن کن مخصوص سیاه قلم

پاک کن مخصوص سیاه قلم ، نقاشی چهره، مداد رنگی و…

پاک کن مخصوص سیاه قلم عنوان این مقاله و فیلم است که بخشی از جلسه اول دوره هایپررئال سیاه قلم میباشد. در این فیلم جناب طهانی انواع پاک کن های رایج در نقاشی را معرفی میکنند ولی تمرکز اصلی معرفی و توضیح در رابطه با انواع پاک کن مخصوص سیاه قلم است، که مرتبط با دوره و آموزش سیاه قلم میباشد.

اگر مبتدی هستید و نمیدانید از کجا موضوع مورد علاقه و آموزش خود را شروع کنید توصیه میکنیم مقاله و فیلم آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی و چه مدت و چطور انجام میشود ؟ را مشاهده کنید.

این معرفی از این جهت دارای اهمیت است که شاید برخی ارزش انواع پاک کن مخصوص سیاه قلم را کاملا نمیدانند و فقط از آن بعنوان وسیله ای برای تصحیح اشتباهات استفاده میکنند. بعد از خواندن این مقاله و مشاهده فیلم نظر دوستان عوض خواهد شد.

اگر امکان مشاهده فیلم را ندارید، ما محتوای این فیلم را بصورت مقاله در قسمت پایین برای شما قرار داده ایم تا مطالعه کنید.

این مقاله یا فیلم حدود ۶ دقیقه از وقت شما را میگیرد.

مقدمه و تاریخچه پاک کن در نقاشی:

شاید برایتان جالب باشد که در قدیم از خمیر نان بعنوان پاک کن و ابزار تصحیح استفاده میشد. اما با کشف فکتیس(factis-نام برندی از پاک کن نیز هست)، پلاستیک و وینیل ابزار انسان ها تغییر کرد.

پاک کن های رایج در مدرسه که دارای دو سر قرمز و آبی کاربنی بودند را احتمالا بخاطر دارید، خلاقیتی که در این پاک کن ها بکار رفته بود، نوع مواد مصرفی و میزان اصطکاک آن با کاغذ در هر سمت این پاک کن متغییر بود.

پاک کن مخصوص سیاه قلم ، نقاشی چهره، مداد رنگی و...

در این پاک کن ها از پلاستیک Rubber و Vinyl که با کمی شن مخلوط شده بود، استفاده میشد. این پاک کن ها، قدرت پاک کنندگی شدیدی داشتند، اما ایراد اصلی آن ها در سیاه قلم و نقاشی این بود که به بافت کاغذ آسیب میزدند.

شرکت های تولید کننده وسایل طراحی و نقاشی تمرکز بیشتری بر تولید پاک کن مخصوص سیاه قلم، نقاشی و مداد رنگی، قرار دادند تا دایره مشتری های راضی هنرمند خود را گسترش دهند.

انواع پاک کن مخصوص سیاه قلم و نقاشی:

– پاک کن عمومی برای طراحی و نقاشی:

شرکت های تولید کننده پاک کن با حذف پلاستیک مصنوعی و pvc از پاک کن های هنری، پاک کن هایی با خاصیت زیر تولید کردند:

  • پاک کن نرم تر و مهربان تر با کاغذ (این پاک کن ها بافت کاغذ را کمتر از بین میبرند)
  • دارای قدرت پاک کنندگی بیشتر برای گرافیت، پودر رنگ و… (مواد استفاده شده چسبندگی بیشتری با پودر رنگ و گرافیت ایجاد میکنند و از روش اصطکاک با کاغذ استفاده نمیشود)

پاک کن مخصوص سیاه قلم ، نقاشی چهره، مداد رنگی و...

این پاک کن های پایه ای ترین وسیله نقاشان است، که در دوره ۰ تا ۱۰۰ طراحی چهره ما پاک کن آبی فابر کاستل را توصیه کردیم. البته پاک کن فابر رنگ های دیگری نیز دارد ولی آبی آن در ایران کیفیت بهتری دارد(ممنون از وارد کننده!)

از برند های دیگر نیز میتوانید استفاده کنید ولی حتما تست کنید که روی متریال شما موثر باشد.

اما در تکنیک سیاه قلم ما از این پاک کن عمومی بعنوان پاک کن مخصوص سیاه قلم استفاده نمیکنیم.

– پاک کن صابونی Gum eraser :

این پاک کن بسیار نرم میباشد و به بافت کاغذ آسیبی نمیرساند و آشغال زیادی از خود روی کاغذ بجا نمیگذارد. اما پاک کنندگی ضعیف تری دارد و وقتی از آن استفاده میکنید حس میکنید در دستتان پودر میشود، همین حالت صابونی و پودر شوندگی آشغال پاک کن را در هنگام تصحیح نشان نمیدهد.

پاک کن مخصوص سیاه قلم ، نقاشی چهره، مداد رنگی و...

این پاک کن بدلیل کنترل پایین و دقت کم و همینطور قدرت کم در پاک کنندگی در تکنیک سیاه قلم و نقاشی مداد رنگی استفاده نمیشود.

– پاک کن خمیری Magic eraser :

پاک کن خمیری همانطور که از اسمش مشخص است مانند خمیر بازی قابلیت شکل پذیری دارد.

پاک کن مخصوص سیاه قلم ، نقاشی چهره، مداد رنگی و...

این پاک کن خصوصیات عجیبی دارد، فرم پذیری، آسیب نزدن به بافت کاغذ و عدم تولید آشغال پاک کن. همین خصوصیات باعث محبوبیت این پاک کن و قرار گرفتن آن در لیست پاک کن مخصوص سیاه قلم شده است.

اما این خصوصیات چه تاثیری دارد؟ شما میتوانید با دست این پاک کن را فرم بدهید و هر ضخامتی مدنظرتان بود را روی کاغذ پاک کنید، سیاهی پودر زغال و گرافیت به خود جذب میکند و از خود تولید آشغال نمیکند تا از سطح کاغذ جمع کنید.

توجه داشته باشید که این پاک کن قدرت پاک کنندگی کمی دارد و برای تصحیح اشتباهات بهتر است از آن استفاده نشود.

برندهای تولید کننده پاک کن خمیری که کیفیت خوبی دارند: فابر کاستل –  پریسماکالر – کریتاکالر

از خرید برندهای متفرقه چینی خودداری کنید زیرا کیفیت بسیار پایینی دارند.

– پاک کن مدادی Pencil eraser :

پاک کن مدادی که مغز آن از وینیل تشکیل شده است وسیله ای برای تصحیح نیست.

پاک کن مخصوص سیاه قلم ، نقاشی چهره، مداد رنگی و...

بدلیل فرم این پاک کن و سفتی وینیل، مانند یک مداد قابلیت تراش کردن دارد، همین قابلیت باعث میشود این پاک کن در لیست پاک مخصوص سیاه قلم و مداد رنگی قرار بگیرد.

پاک کنندگی این پاک کن بسیار کم است و در اثر فشار زیاد به بافت کاغذ نیز آسیب میزند، اما از آن استفاده های خاصی در تکنیک  هایپررئال سیاه قلم و مداد رنگی میشود که هنرجویان طراحی روشن در فیلم ها مشاهده کرده اند.

برندهای معروف تولید کننده پاک کن مدادی: فابر کاستل – استدلر – فکتیس – درونت – کوهی نور و…، البته در ایران سه برند اول بیشتر مشاهده شده است.

بیشتر این برند ها در انتهای پاک کن مدادی خود یک فرچه نیز برای محو و جمع آوری ضایعات پاک کن از روی سطح کاغذ قرار داده اند. فابر کاستل علاوه بر نوع فرچه دار، نوع دوسری از پاک کن مدادی را تولید میکند که هر سر آن خاصیت متفاوت دارد، در ایران این مدل کمیاب است.

– پاک کن اتودی mechanical eraser :

پاک کن اتودی دقیقا مشابه اتود های طراحی میباشد با این تفاوت که بجای مغز و نوک گرافیت، مغزی پاک کن دارد.

خصوصیات این پاک کن:

  • سایز بندی و ضخامت های مختلف (از سایز ۲.۳ میل تا ۷ میل)
  • فرم مغزی مستطیلی و مقاطع دیگر نیز دارد.
  • قابلیت تعویض مغزی پس از اتمام.
  • دقت بسیار زیاد و پاک کنندگی بسیار خوب.

پاک کن مخصوص سیاه قلم ، نقاشی چهره، مداد رنگی و...

تمام این خصوصیات باعث شده تا این پاک کن در لیست پاک کن مخصوص سیاه قلم و نقاشی مداد رنگی قرار بگیرد.

دقت و ظرافت این پاک کن باعث شده تا بتوان جزئیات را بدون پاک شدن فضای اطراف تصحیح کرد.

– پاک کن برقی electric eraser :

پاک کن برقی در ابتدای شروع آموزش طراحی و نقاشی وسیله فانتزی بنظر میرسد. ولی برای نقاشان حرفه ای سیاه قلم و مداد رنگی ، باعث سرعت بخشیدن به نقاشی و دقت بالا در تصحیح میشود.

پاک کن مخصوص سیاه قلم ، نقاشی چهره، مداد رنگی و...

ساختمان پاک کن برقی بسیار ساده است، کل دستگاه بنا به برند تولید کننده طوری طراحی شده است که متناسب با ارگونومی دست باشد تا طراح در استفاده از آن راحت باشد، سر مدور و یک موتور الکتریکی و تغذیه با باطری، کل این ساختمان است.

پاک کن سر پاک کن برقی قابلیت تعویض دارد، معمولا از باطری های AAA تغذیه میشوند، البته انواع شارژی با قیمت بالاتر نیز موجود هستند که توصیه نمیکنیم.

مهمترین علت استفاده از این پاک کن این است که بدلیل سر مدور ، نیاز نیست طراح پاک کن را تکان دهد تا اشتباها نقطه دیگری یا فضای اطراف پاک شود.

دو توصیه مهم:

  • اگر در ابتدای راه آموزش هستید خرید و استفاده از این پاک کن را توصیه نمیکنیم.
  • برای بار اول شاید استفاده از آن بدلیل فرم پاک کن برقی و فشار مداوم کلید ان شاید برایتان سخت باشد، اما بعد از چند روز تمرین کاملا مسلط خواهید شد.

موارد و خصوصیات این پاک کن باعث شده در لیست پاک کن مخصوص سیاه قلم و مداد رنگی قرار بگیرد، مخصوصا نقاشان هایپررئال که روی تابلوهای بزرگ نقاشی میکنند.

برندهای معروف تولید کننده پاک کن برقی: درونت – تیهو – تکنیکال -میلان – استدلر – کوهی نور و… در ایران چهار برند ابتدایی موجود هست، خیلی بین این برند ها تفاوتی وجود ندارد از نظر کیفیت. اگر بین خرید پاک کن برقی تیهو و درونت مردد بودید، مطلب و فیلم مقایسه پاک کن برقی درونت و تیهو را تماشا کنید.

سخن آخر :

در فیلم و مقاله بعد در مورد : انواع تراش مخصوص مداد و کنته و نحوه تراشیدن مداد صحبت خواهیم کرد.

امیدواریم از این مقاله و فیلم استفاده مفید را برده باشید. پاک کن امروزه در بین نقاشان فقط وسیله ای برای تصحیح نمیباشد و استفاده های متعددی از آن میشود.

شما از کدام یک از پاک کن ها استفاده کرده اید؟ تجربه و نظر خود را با ما و دوستان خود در بخش نظرات در میان بگذارید.