انواع پاکن کن مخصوص سیاه قلم

پاک کن مخصوص سیاه قلم ، نقاشی چهره، مداد رنگی و…

در این مقاله می‌خوانید

پاک کن مخصوص سیاه قلم عنوان این مقاله و فیلم است که بخشی از جلسه اول دوره هایپررئال سیاه قلم میباشد. در این فیلم جناب طهانی انواع پاک کن های رایج در نقاشی را معرفی میکنند ولی تمرکز اصلی معرفی و توضیح در رابطه با انواع پاک کن مخصوص سیاه قلم است، که مرتبط با دوره و آموزش سیاه قلم میباشد.

اگر مبتدی هستید و نمیدانید از کجا موضوع مورد علاقه و آموزش خود را شروع کنید توصیه میکنیم مقاله و فیلم آموزش نقاشی حرفه ای ؛ از چه سنی و چه مدت و چطور انجام میشود ؟ را مشاهده کنید.

این معرفی از این جهت دارای اهمیت است که شاید برخی ارزش انواع پاک کن مخصوص سیاه قلم را کاملا نمیدانند و فقط از آن بعنوان وسیله ای برای تصحیح اشتباهات استفاده میکنند. بعد از خواندن این مقاله و مشاهده فیلم نظر دوستان عوض خواهد شد.

اگر امکان مشاهده فیلم را ندارید، ما محتوای این فیلم را بصورت مقاله در قسمت پایین برای شما قرار داده ایم تا مطالعه کنید.

این مقاله یا فیلم حدود ۶ دقیقه از وقت شما را میگیرد.

مقدمه و تاریخچه پاک کن در نقاشی:

شاید برایتان جالب باشد که در قدیم از خمیر نان بعنوان پاک کن و ابزار تصحیح استفاده میشد. اما با کشف فکتیس(factis-نام برندی از پاک کن نیز هست)، پلاستیک و وینیل ابزار انسان ها تغییر کرد.

پاک کن های رایج در مدرسه که دارای دو سر قرمز و آبی کاربنی بودند را احتمالا بخاطر دارید، خلاقیتی که در این پاک کن ها بکار رفته بود، نوع مواد مصرفی و میزان اصطکاک آن با کاغذ در هر سمت این پاک کن متغییر بود.

انواع پاکن کن مخصوص سیاه قلم

در این پاک کن ها از پلاستیک Rubber و Vinyl که با کمی شن مخلوط شده بود، استفاده میشد. این پاک کن ها، قدرت پاک کنندگی شدیدی داشتند، اما ایراد اصلی آن ها در سیاه قلم و نقاشی این بود که به بافت کاغذ آسیب میزدند.

شرکت های تولید کننده وسایل طراحی و نقاشی تمرکز بیشتری بر تولید پاک کن مخصوص سیاه قلم، نقاشی و مداد رنگی، قرار دادند تا دایره مشتری های راضی هنرمند خود را گسترش دهند.

انواع پاک کن مخصوص سیاه قلم و نقاشی:

– پاک کن عمومی برای طراحی و نقاشی:

شرکت های تولید کننده پاک کن با حذف پلاستیک مصنوعی و pvc از پاک کن های هنری، پاک کن هایی با خاصیت زیر تولید کردند:

 • پاک کن نرم تر و مهربان تر با کاغذ (این پاک کن ها بافت کاغذ را کمتر از بین میبرند)
 • دارای قدرت پاک کنندگی بیشتر برای گرافیت، پودر رنگ و… (مواد استفاده شده چسبندگی بیشتری با پودر رنگ و گرافیت ایجاد میکنند و از روش اصطکاک با کاغذ استفاده نمیشود)

انواع پاکن کن مخصوص سیاه قلم

این پاک کن های پایه ای ترین وسیله نقاشان است، که در دوره ۰ تا ۱۰۰ طراحی چهره ما پاک کن آبی فابر کاستل را توصیه کردیم. البته پاک کن فابر رنگ های دیگری نیز دارد ولی آبی آن در ایران کیفیت بهتری دارد(ممنون از وارد کننده!)

از برند های دیگر نیز میتوانید استفاده کنید ولی حتما تست کنید که روی متریال شما موثر باشد.

اما در تکنیک سیاه قلم ما از این پاک کن عمومی بعنوان پاک کن مخصوص سیاه قلم استفاده نمیکنیم.

– پاک کن صابونی Gum eraser :

این پاک کن بسیار نرم میباشد و به بافت کاغذ آسیبی نمیرساند و آشغال زیادی از خود روی کاغذ بجا نمیگذارد. اما پاک کنندگی ضعیف تری دارد و وقتی از آن استفاده میکنید حس میکنید در دستتان پودر میشود، همین حالت صابونی و پودر شوندگی آشغال پاک کن را در هنگام تصحیح نشان نمیدهد.

انواع پاکن کن مخصوص سیاه قلم

این پاک کن بدلیل کنترل پایین و دقت کم و همینطور قدرت کم در پاک کنندگی در تکنیک سیاه قلم و نقاشی مداد رنگی استفاده نمیشود.

– پاک کن خمیری Magic eraser :

پاک کن خمیری همانطور که از اسمش مشخص است مانند خمیر بازی قابلیت شکل پذیری دارد.

eraser roshan 5 پاک کن مخصوص سیاه قلم ، نقاشی چهره، مداد رنگی و...

این پاک کن خصوصیات عجیبی دارد، فرم پذیری، آسیب نزدن به بافت کاغذ و عدم تولید آشغال پاک کن. همین خصوصیات باعث محبوبیت این پاک کن و قرار گرفتن آن در لیست پاک کن مخصوص سیاه قلم شده است.

اما این خصوصیات چه تاثیری دارد؟ شما میتوانید با دست این پاک کن را فرم بدهید و هر ضخامتی مدنظرتان بود را روی کاغذ پاک کنید، سیاهی پودر زغال و گرافیت به خود جذب میکند و از خود تولید آشغال نمیکند تا از سطح کاغذ جمع کنید.

توجه داشته باشید که این پاک کن قدرت پاک کنندگی کمی دارد و برای تصحیح اشتباهات بهتر است از آن استفاده نشود.

برندهای تولید کننده پاک کن خمیری که کیفیت خوبی دارند: فابر کاستل –  پریسماکالر – کریتاکالر

از خرید برندهای متفرقه چینی خودداری کنید زیرا کیفیت بسیار پایینی دارند.

– پاک کن مدادی Pencil eraser :

پاک کن مدادی که مغز آن از وینیل تشکیل شده است وسیله ای برای تصحیح نیست.

انواع پاکن کن مخصوص سیاه قلم

بدلیل فرم این پاک کن و سفتی وینیل، مانند یک مداد قابلیت تراش کردن دارد، همین قابلیت باعث میشود این پاک کن در لیست پاک مخصوص سیاه قلم و مداد رنگی قرار بگیرد.

پاک کنندگی این پاک کن بسیار کم است و در اثر فشار زیاد به بافت کاغذ نیز آسیب میزند، اما از آن استفاده های خاصی در تکنیک  هایپررئال سیاه قلم و مداد رنگی میشود که هنرجویان طراحی روشن در فیلم ها مشاهده کرده اند.

برندهای معروف تولید کننده پاک کن مدادی: فابر کاستل – استدلر – فکتیس – درونت – کوهی نور و…، البته در ایران سه برند اول بیشتر مشاهده شده است.

بیشتر این برند ها در انتهای پاک کن مدادی خود یک فرچه نیز برای محو و جمع آوری ضایعات پاک کن از روی سطح کاغذ قرار داده اند. فابر کاستل علاوه بر نوع فرچه دار، نوع دوسری از پاک کن مدادی را تولید میکند که هر سر آن خاصیت متفاوت دارد، در ایران این مدل کمیاب است.

– پاک کن اتودی mechanical eraser :

پاک کن اتودی دقیقا مشابه اتود های طراحی میباشد با این تفاوت که بجای مغز و نوک گرافیت، مغزی پاک کن دارد.

خصوصیات این پاک کن:

 • سایز بندی و ضخامت های مختلف (از سایز ۲.۳ میل تا ۷ میل)
 • فرم مغزی مستطیلی و مقاطع دیگر نیز دارد.
 • قابلیت تعویض مغزی پس از اتمام.
 • دقت بسیار زیاد و پاک کنندگی بسیار خوب.

انواع پاکن کن مخصوص سیاه قلم

تمام این خصوصیات باعث شده تا این پاک کن در لیست پاک کن مخصوص سیاه قلم و نقاشی مداد رنگی قرار بگیرد.

دقت و ظرافت این پاک کن باعث شده تا بتوان جزئیات را بدون پاک شدن فضای اطراف تصحیح کرد.

– پاک کن برقی electric eraser :

پاک کن برقی در ابتدای شروع آموزش طراحی و نقاشی وسیله فانتزی بنظر میرسد. ولی برای نقاشان حرفه ای سیاه قلم و مداد رنگی ، باعث سرعت بخشیدن به نقاشی و دقت بالا در تصحیح میشود.

انواع پاکن کن مخصوص سیاه قلم

ساختمان پاک کن برقی بسیار ساده است، کل دستگاه بنا به برند تولید کننده طوری طراحی شده است که متناسب با ارگونومی دست باشد تا طراح در استفاده از آن راحت باشد، سر مدور و یک موتور الکتریکی و تغذیه با باطری، کل این ساختمان است.

پاک کن سر پاک کن برقی قابلیت تعویض دارد، معمولا از باطری های AAA تغذیه میشوند، البته انواع شارژی با قیمت بالاتر نیز موجود هستند که توصیه نمیکنیم.

مهمترین علت استفاده از این پاک کن این است که بدلیل سر مدور ، نیاز نیست طراح پاک کن را تکان دهد تا اشتباها نقطه دیگری یا فضای اطراف پاک شود.

دو توصیه مهم:

 • اگر در ابتدای راه آموزش هستید خرید و استفاده از این پاک کن را توصیه نمیکنیم.
 • برای بار اول شاید استفاده از آن بدلیل فرم پاک کن برقی و فشار مداوم کلید ان شاید برایتان سخت باشد، اما بعد از چند روز تمرین کاملا مسلط خواهید شد.

موارد و خصوصیات این پاک کن باعث شده در لیست پاک کن مخصوص سیاه قلم و مداد رنگی قرار بگیرد، مخصوصا نقاشان هایپررئال که روی تابلوهای بزرگ نقاشی میکنند.

برندهای معروف تولید کننده پاک کن برقی: درونت – تیهو – تکنیکال -میلان – استدلر – کوهی نور و… در ایران چهار برند ابتدایی موجود هست، خیلی بین این برند ها تفاوتی وجود ندارد از نظر کیفیت. اگر بین خرید پاک کن برقی تیهو و درونت مردد بودید، مطلب و فیلم مقایسه پاک کن برقی درونت و تیهو را تماشا کنید.

سخن آخر :

در فیلم و مقاله بعد در مورد : انواع تراش مخصوص مداد و کنته و نحوه تراشیدن مداد صحبت خواهیم کرد.

امیدواریم از این مقاله و فیلم استفاده مفید را برده باشید. پاک کن امروزه در بین نقاشان فقط وسیله ای برای تصحیح نمیباشد و استفاده های متعددی از آن میشود.

شما از کدام یک از پاک کن ها استفاده کرده اید؟ تجربه و نظر خود را با ما و دوستان خود در بخش نظرات در میان بگذارید.

شاید این نوشته ها را هم بپسندید

  دستتتتون درد نكنه خيلي عالي كار ميكنين
  من فقط از پاك كنن معمولي استفاده كردم وخميري هم اشتباه استفاده ميكردم الان فهميدم

  پاسخ

  دونستن اسم این پاک کن ها و ویژگی هاشون خیلی چیز دور از دسترسی نیست ؛ مشکل روش استفادست اگر چند تا از تکنیک هاتون رو یاد میدادید خیلی بهتر بود .
  در کل خواستم بگم که این آموزش های بی محتوا رو فقط واسه جذب مشتری میزارید .

  پاسخ

  سلام
  خیلی ممنون از نظرتون، حتما شما اطلاعات بیشتری دارید
  بله جذب سفارش بیشتر نیز جز اهداف ما هست، خیلی واضج بیان کرده ایم که آموزش های بیشتر مخصوص هنرجوها هست

  پاسخ

  خيلييييي ممنونم،من حدود٥ماه كلاس ميرم استادم اصلا سايز پاك كن اتوديرو نميگفت،دير تو سايتتون عضو شدم ولي ميخواام تشكر كنم
  نظر بعضي از افرادي كه فقط ادعا ميكنن هم اجازه ندين تو سايت باارن،الان مثلا خيلي حرفه اي هستن،اگر بي محتواس چرا مياي،ضغف فرهنگي..
  بازم مممنونمممم،خدا حفظتون كنه ادامه بدينن

  پاسخ

  سلام
  خواهش میکنیم،امیدواریم موفق باشید
  ایرادی نداره، افرادی به رایگان در سایت عضو هستن حق نظر دادن دارن، از شما ممنونیم ولی نظر هر شخص برای خودش محترم هست
  ممنون از انرژیتون

  پاسخ

  سلام وقتتون بخیر

  خیلی ممنون از توضیحاتتون،مطالبی که شما توضیح میدین رو حتی تو کلاس طراحی که شرکت میکنم توضیح نمیدن!توضیحات کامل و بی عیب و نقصواقعا سپاسگزارم

  پاسخ

  سلام خیلی ممنون، لطف دارید، امیدوارم موفق باشید.

  پاسخ

  سلام جناب طهانی خدا همیشه یاریتون کنه شما واقعا و حقیقت زحمت کشیدید و بسیار با دقت و نظم وخلاقیت کارهاتون رو جلو می برید
  بنده با همین آموزش های رایگان خیلی چیزها یاد گرفتم
  آشنایی با ابزار
  کنترل دست و فشار مداد و کنترل مداد
  بافت مو ،روش اندازه گیری،و….

  همین فیلم های تایم لپس که می گفتید جنبه آموزشی نداره برا ما داشت
  خدا یار و یاورتون باشه

  پاسخ

  سلام
  خیلی ممنون از لطفتون، خداروشکر برای شما موثر بوده، البته فکر میکنیم شما بخشی از جلسه ساختمان سر تهیه کردین که با این سطح یادگیری اون جلسه خیلی کارساز خواهد بود.
  لطف داشتین ممنون، استعداد یادگیری بالایی دارید
  موفق باشید

  پاسخ

  سلام جناب طهانی خدا همیشه یاریتون کنه شما واقعا و حقیقت زحمت کشیدید و بسیار با دقت و نظم وخلاقیت کارهاتون رو جلو می برید
  بنده با همین آموزش های رایگان خیلی چیزها یاد گرفتم
  آشنایی با ابزار
  کنترل دست و فشار مداد و کنترل مداد
  بافت مو ،روش اندازه گیری،و….

  همین فیلم های تایم لپس که می فرمودید جنبه آموزشی نداره برا ما داشت
  خدا یار و یاورتون باشه

  پاسخ

  بله اون جلسه ساختمان سر خیلی موثر بود خیلی ممنونم

  پاسخ

  سلام ممنون میشم برای سیاه قلم واسه ریش سفید با کدوم پاک کن استفاده کنیم؟

  پاسخ

  درود و‌ احترام
  اول از همه یک خسته نباشید مفصل برای داشتن سایت به این پر محوایی که مدیریت و به روز آوریش واقعا کار مشکلیه. باور کنید باورم نمیشد در ایران بتونم چنین سایت آموزشی پیدا کنم. هر موضوعی رو که باز میکنم، کلی محتوای مفید آموزشی داره. من هنرجوی مداد رنگی و‌ سیاه قلم هستم البته جای دیگه ولی هر شب حدود نیم ساعتی رو به دیدن ویدیوهای خوبتون و مقاله های عالی ترتون اختصاس میدم. امیدوارم همیشه بهترین ها در انتظارتون باشه. بی صبرانه منتظر بسته صفر تا ۱۰۰ سیاه قلمم.
  پیروز باشید

  پاسخ

  سلام سلامت باشین
  ممنون از لطف و حمایتتون
  ان شاا..،جلسات نهایی برگزار بشه،بسته را تکثیر میکنیم
  امیدواریم موفق باشید

  پاسخ

  اطلاعات خوبی میدید..تشکر از به اشتراک گذاشتن….لطفا درصورت امکان دوباره جشنواره تخفیف بزارید .
  آموزش ابرنگ رو هم امیدوارم بزودی بزارید.

  پاسخ

  سلام خیلی ممنون از لطفتون
  فعلا تا اواخر شهریور برای نمایشگاه تمدید شده
  اون هم در حال جمع آوری مطلب هستن،حتما تو برنامه داریم

  پاسخ

  سلام استاد طهانی
  ببخشید تو برنامتون برا آینده رنگ روغن هم هست ؟

  پاسخ

  سلام
  بله تو برناممون هست، زمان دقیقش الان نمیتونیم قول بدیم چون سه دوره و آموزش دیگه قبلش هست

  پاسخ

  جناب طهانی ارجمند!
  بی تعارف عرض می کنم،
  چهره و طنین صدای تان، توأمان مایۀ انرژی اند.
  سبزباشید!

  پاسخ

  سلام تشکر از شما برای آموزشهای عالی که گذاشتید. در مورد برند پاکن اتودی اگر ممکنه توضیح بدید ممنون

  پاسخ

  سلام خیلی ممنون از لطفتون در pdf مرجع وسایل توضیح برند پاک کن اتودی را داده ایم

  پاسخ

  ببخشید استاد برای ایجاد لکه های سفید تو طراحی سیاه قلم از چه وسیله‌‌ای استفاده کنیم

  پاسخ

  وسایل مختلفی میشه استفاده کرد، یک از اونها پاک کن است که نحوه استفاده از وسایل در دوره هایپررئال سیاه قلم گفته شده

  پاسخ

  با سلام
  ممنون از اطلاعات خیلی خوب شما
  ببخشید من پس از کلی تلاش برای طراحی چهره با سیاه فلم و طراحی اعضای صورت، شروع به سایه زدنها کردم مثلا سیاه کردن موها، اثر پاک کردن خطوط پازل یا موارد دیگر را در در زوایایی دید مختلف به وضوح میبینم آیا راهی برای ترمیم هست.
  خواهشا کمک کنید چون حاصل چندین ماه تلاشم داره از بین میره
  بازم ممنون

  پاسخ

  سلام، کار خاصی نمیشه کرد اگر اثر پاک کن شدید باشد

  پاسخ

  ممنون استاد
  ولی خیلی بد شد، اگر اثر کم باشه راهی برای ترمیم هست؟، که تست گنم

  پاسخ

  طبق روش های هایلایت ملایم با پاک کن خمیری و سایه پردازی مجدد شاید بشود، در دوره هایپررئال جلسه پانزدهم بخشی را به این روش اصلاح کرده اند

  پاسخ

  سلام.روزتون بخیر.پاک کن برقیه من ب محض خرید از دستم افتاد و خیلی محکم با قسمت نوکش خورد ب زمین.الان یکم بریده بریده پاک میکنه.میخواستم بپرسم امکان درست کردنش هست ایا؟

  پاسخ

  سلام خیلی ممنون، اگر شفت و قسمت قرار گیری پاک کن خیلی کج شده باشد امکانش نیست

  پاسخ

  سلام خسته نباشید بین دو مارک پاکن برقی تیهوو و درونت کدومو پیشنهاد میکنید چون تیهوو دو تا سری داری یکم موندم ک کدوم مناسبتره ممنونم

  پاسخ

  سلامت باشید، بله تیهو به تازگی وارد شده است مناسب است ولی به کیفیت درونت نیست، اما مزیت سر باریک آن جای کیفیت ساخت را میگیرد

  پاسخ

  و درمورد پاکن برقی تکنیکالم لطفا نظرتونو بگید واقعا ممنونم

  پاسخ

  سلام ممنون از اطلاعاتتون شما پیجی هم در اینستاگرام دارین؟

  پاسخ

  سلام.ببخشید من تو کلیپ های زیادی دیدم که موقعی که میخوان روی ی چیزی برق بندازن ینی براقش کنن،از ی وسیله ای استفاده میکنن.هرچی گشتم نفهمیدم اسمش چی هست.مثلا برای انداختن برق روی چشم یا روی اجسام.مثل غلط گیر هست.

  پاسخ

  سلام ممنون از توضیحات عالیتون
  فقط یه سوال :
  چرا مغز پاکن شارژی میلان از دوجنس هستش یکی رنگ آبی و سفت و دیگری سفید و نرم تر
  ممنون میشم توضیح دهید

  پاسخ

  سلام خانم مرجان
  لطف دارید، جنس آبی خیلی پرکاربرد نیست و بیشتر جنبه تبلیغاتی دارد و قدرت اصطکاک بیشتری روی کاغذ ایجاد میکند و ممکن است بافت کاغذ را از بین ببرد

  پاسخ

  سلام.خسته نباشید.پاک کن اتودی ام کیو ۲.۳ خوبه؟چه مارکی پیشنهاد میدید؟
  من که میخوام مو بکشم زیاد اثر مداد کرتاکالر رو از بین نمیبره.

  پاسخ

  سلامت باشید، بله خوب و متوسط است و قیمت ملایم تری نسبت به مونوزیرو دارد. کلا پاک کن اتودی روی مداد و بعد زغال هایلایت شدیدی ایجاد نمی‌کند

  پاسخ

  سلام.مداد کنته سفید چه مارکی پیشنهاد میدید؟

  پاسخ

  سلام هر برند قیمت مناسب، برند کرتاکالر یا جنرال، اگر مشکل هزینه ندارید کنته سفید کنته پاریس گزینه اول است

  پاسخ

  سلام ببخشید میشه بگید که پاک‌کن خمیری فابر رنگ آبی با خاکستری اش چه فرقی دارد
  ممنون میشم اگه راهنمایی ام کنید

  پاسخ

  سلام هیچ تفاوتی ندارند، پاک کن خمیری خاکستری مدل اولیه بوده و برای تنوع موارد رنگی هم اضافه شده

  پاسخ
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید0
There are no products in the cart!
0