بهترین خودکار سفید در نقاشی

بهترین خودکار سفید برای ایجاد نور در نقاشی

در این مقاله می‌خوانید

خودکار سفید یا راپید سفید برای اغلب هنرجویان کلمه آشنایی است و در مورد این ابزار اطلاعاتی دارند، هر چند در بازار ایران با نام‌های خودکار ژله‌ای سفید یا ماژیک سفید هم گفته می‌شود.

در این مطلب برمی‌گردم عقب‌تر و کاربرد خودکار سفید در طراحی و نقاشی را خدمتتون خواهم گفت بعد با هم برند‌های مختلف خودکار سفید یا راپید سفید در ایران و خارج از ایران را بررسی می‌کنیم تا در هنگام خرید بهترین گزینه را بشناسیم.

این مطلب به طور خاص برای هنرجویان مداد رنگی و هایپر رئال سیاه قلم کاربرد ضروری دارد، اما برای سایر هنرجویان گروه طراحی روشن نیز مفید است.

کاربرد خودکار سفید در طراحی و نقاشی

معمولا خودکار سفید در سیاه قلم، مداد رنگی و تکنیک‌های کاغذی برای دو منظور استفاده می‌شود:

۱- ایجاد نور در نقاشی

۲- کشیدن مو و ریش سفید

البته فقط از خودکار سفید برای این دو مورد استفاده نمیشه و راه‌های دیگری دارد که در ادامه مطلب خدمتتون خواهم گفت. مو و ریش سفید که مشخصه، بیشتر مدل‌های جذاب نقاشی مداد رنگی و سیاه قلم دارای مو و ریش سفید هستند و شما می‌خواهید سفارش یا مدل خود را با نهایت ظرافت نقاشی کنید اما ایجاد نور در نقاشی کمی توضیح بدم.

نور در نقاشی

وسط معرفی و بررسی یک وسیله قصد ندارم نور و سایه را آموزش بدهم چون مطلب بسیار وسیعی است که باید در مورد انواع نور و زاویه و… صحبت شود که در جلسه نور و سایه صحبت کرده‌ام، اما بطور ساده می‌دانیم که روی مواد براق و نیمه براق در سمتی که نور تابیده می‌شود نقاط نورانی یا خط نورانی تشکیل می‌شود که به آن‌ها هایلایت یا لبه هایلایت(لبه نور) می‌گوییم.

بررسی نور در نقاشی

جدای از سایه‌پردازی صحیح و ایجاد حجم، قرار دادن نقاط یا لبه هایلایت زیبایی نقاشی ما را دو چندان می‌کند و نظر افراد را جلب خواهد کرد.

تاثیر لبه نور در نقاشی

پس ما به ابزاری مانند خودکار سفید یا روش‌هایی که در ادامه خواهم گفت احتیاج داریم تا این نقاط جادویی را به نقاشی اضافه کنیم.

روش‌‌های ایجاد نور و بافت روشن در نقاشی

طبق توضیح مختصر بخش قبل برای ایجاد نور از روش‌های مختلفی می‌توان استفاده کرد که البته بافت روشنی که هر کدام ایجاد می‌کنند با یکدیگر متفاوت است.

شاید این فکر در ذهنتان باشد که وقتی کاغذ سفید است می‌توانیم با مهارت از سفیدی خود کاغذ استفاده کنیم و احتیاجی به خودکار سفید و این روش‌ها نیست، اما فرض کنید شما در تکنیک آبرنگ کاملا نتوانید آب و رنگ را کنترل کنید یا در تکنیک سیاه قلم پودر زغال روی سطح کاغذ پخش شود و هر تکنیک دیگری و حتی ممکن است اصلا رنگ کاغذ شما سفید نباشد؛

روش‌هایی که در ادامه خواهم گفت به شما در تمام این موارد کمک می‌کند.

۱- استفاده از پاک کن

در نقاشی حرفه‌ای پاک کن دیگر ابزاری برای تصحیح اشتباه نیست، برعکس وسیله‌ای برای نقاشی است.

از پاک کن برای ایجاد هایلایت ملایم و تار موهای سفید می‌توان استفاده کرد، پرکاربردترین پاک کن برای این منظور پاک کن اتودی است که در نوشته انواع پاک کن مخصوص سیاه قلم معرفی کرده‌ام، همچنین از پاک کن برقی در تابلو‌های بزرگ سیاه قلم و مداد رنگی استفاده می‌شود که بهتر است نوشته مقایسه پاک کن برقی درونت و تیهو را مطالعه کنید.

استفاده از پاک کن اتودی در تکنیک سیاه قلم

اما نوع بافت روشنی که پاک کن ایجاد می‌کند بسیار ملایم است و نهایتا سفیدی خود کاغذ را نمایان می‌کند که اگر کاغذ سفید نباشد این روش خیلی کاربرد ندارد.

۲- مداد پاستل گچی یا مداد کنته سفید

روش دیگر استفاده از مداد پاستل سفید یا مداد کنته سفید یا زغال سفید (تمام این اسم‌ها گفته می‌شود، ولی هر کدام یک محصول متفاوت است) مداد سفید طراحی برخلاف روش پاک کن بهترین جلوه خود را روی کاغذی نشان می‌دهد که سفید رنگ نباشد.

مداد کنته سفید در نقاشی سیاه قلم

اما نکته مهم استفاده از مداد سفید طراحی مناسب در کنار تکنیک‌تان است، یعنی مداد کنته سفید یا زغال سفید روی سیاه قلم بافت روشن خوب و ملایمی ایجاد می‌کند اما در کنار مداد طراحی گرافیت یا مداد رنگی (مخصوصا مداد رنگی چرب مانند پریسما کالر) قلق خاصی دارد و خوب کنار هم قرار نمی‌گیرند.

در نوشته مداد کنته چیست؟ و… چند برند مداد سفید را معرفی کرده‌ام، اگر نیاز به توضیح بیشتر بود در بخش نظرات بنویسید تا مطلبی مجزا برای مداد سفید طراحی آماده کنم.

۳- گواش سفید یا اکریلیک سفید

استفاده از گواش سفید چند مزیت دارد و یک عیب؛ 

 • گواش یا اکریلیک اگر به درستی استفاده شود پوشش فوق‌العاده‌ای دارند و مات هستند (این نکته خیلی مهمی است، چون در کار‌های برخی افراد دیده‌ام که به اشتباه از لاک غلط‌گیر استفاده می‌کنند)
 • گواش سفید یا اکریلیک سفید را با اغلب تکنیک‌ها می‌توان استفاده کرد، چه مداد رنگی چرب باشد چه خشک یا آبرنگ باشد یا…، با یک قلم مو می‌توان بافت سفید شدیدی ایجاد کرد.
 • گواش سفید یا اکریلیک قابلیت رقیق شدن دارند یعنی می‌توانید میزان پوشش را تا حدی کم کنید.
استفاده از گواش سفید در نقاشی مداد رنگی چهره

اما عیب این روش:

بدلیل میزان متفاوت غلظت گواش سفید یا اکریلیک مهارت استفاده از آن در کنار قلم مو به تجربه نیاز دارد و برای هنرجوی مبتدی سخت و آزار دهنده خواهد بود تا به تسلط برای ایجاد تار مو‌های نازک برسد.

چون بافت سفید خودکار سفید و گواش سفید تا حدی مشابه هستند، در همین مطلب گواش سفید و اکریلیک سفید را نیز بررسی و مقایسه خواهیم کرد.

۴- خراشیدن یا ابزار داتینگ

روش خراشیدن قبل‌تر در نوشته ۱۲ ترفند نقاشی آبرنگ توضیح داده‌ام و بیشتر در تکنیک مداد رنگی و آبرنگ مرسوم است. روش کار ساده است بعد از اتمام نقاشی در قسمت‌های که قصد ایجاد بافت روشن دارید خراش ایجاد می‌کنید، برای این روش می‌توانید از سوزن، کاتر یا تیغ استفاده کنید.

ابزار داتینگ در نقاشی

ابزار داتینگ وسیله با نوک ساچمه‌ای شکل است که در اصل برای مجسمه‌سازی با خمیر و… کاربرد دارد ولی در طراحی ناخن، دسر و نقاشی نیز استفاده می‌شود. اگر به این وسیله علاقه داشتید در بخش نظرات اعلام کنید تا در مطلبی یا همین مطلب توضیح بدهم که نیاز به خرید این وسیله نیست و چطور می‌توان از آن استفاده کرد.

اما این دو روش نیز نیاز به مهارت در کنترل فشار دست دارد که با تمرین روی کاغذ‌های باطله با تکنیک مورد نظر سریعا کسب خواهد شد.

۵- خودکار سفید یا راپید سفید یا ما‌ژیک سفید طراحی

من معمولا به همه موارد راپید سفید می‌گویم ولی ساختار نوک این‌ها با هم متفاوت هستند، راپید سفید چیست؟ مکانیزم سر راپید به شکل سوزنی است، در راپید‌های دائمی مانند سوزن سرنگ و در راپید‌های یکبار مصرف به شکل سوزن با نوک نمدی است.

خودکار سفید یا روان نویس سفید هم مشخص است، نوک آن یک ساچمه گردان دارد که رنگ را روی کاغذ منتقل می‌کند.

و ماژیک سفید یا مارکر سفید هم نوک نمدی دارد که رنگ را روی کاغذ انتقال می‌دهد.

در تصویر زیر تفاوت نوک این سه وسیله را از نزدیک مشاهده می‌کنید.

تفاوت نوک خودکار سفید، راپید و ماژیک سفید

اما اگر فروشنده‌ای مانند من همه را به یک اسم صدا زد، شما به نوک خودکار سفید یا راپید سفید دقت کنید که در ادامه چند برند رایج و خوب را معرفی می‌کنم. البته در ایران بیشتر خودکار سفید، خودکار ژله‌ای سفید، روان نویس سفید گفته می‌شود و موجود است.

خودکار سفید، رنگی مانند گواش با قابلیت پوشش مناسب دارد و برای اغلب تکنیک‌ها مناسب است، اما به دلیل غلظت زیاد رنگ سفید باید خودکار سفید مناسبی انتخاب کرد تا بافت سفید یکنواخت و خوبی به ما بدهد.

انتخاب بهترین خودکار سفید یا راپید سفید یا ماژیک سفید

برای مقایسه من تعدادی خودکار، راپید و ماژیک سفید تهیه کردم، برخی را که همواره استفاده می‌کنم در انتهای مطلب خواهم گفت، اما برای مقایسه سایر برند‌ها را نیز خریداری کردم تا در انتخاب بهترین خودکار سفید کمکتان کنم.

بررسی انواع خودکار، راپید و ماژیک سفید در نقاشی

وسایلی که در این تست با هم مقایسه می‌کنم:

۱- راپید با جوهر سفید Rotring

۱- خودکار سفید یونی بال سیگنو (‌ژاپن)

۲- خودکار سفید یونی بال سیگنو Broad (‌ژاپن)

تفاوت این دو مدل بیشتر در ضخامت نوک خودکار است، Signo کلاسیک نوک ظریف‌تری دارد و Signo broad روان‌تر با نوک پهن‌تر است.

۳- خودکار سفید ساکورا (ژاپن)

۴- روان نویس سفید پنسان (ترکیه)

۵- ماژیک سفید یونی بال Posca مدل PC-1MR

۶- ماژیک سفید یونی بال Posca مدل PC-1M

۷- ماژیک سفید یونی بال Posca مدل PC-3M

۸- ماژیک سفید یونی بال Posca مدل PC-5M

این چهار مارکر یا ماژیک پوسکا بر اساس نوع و ضخامت نوک با هم تفاوت دارند.

۹- گواش سفید Primo

۱۰- گواش سفید Shinhan

۱۱- گواش سفید ایرانی مرادی

۱۲- اکریلیک سفید ایرانی پارلا

دو مورد آخر ارزان‌ترین مورد موجود در بازار ایران بود که می‌خواهم با سایر موارد مقایسه کنم، وگرنه گواش و اکریلیک گران‌تری نیز وجود دارد.

 اقلامی که در این تست به آن‌ها نپرداختم:

 • خودکار سفید پنتل
 • گواش سفید پنتل

این دو مورد در این تاریخ در ایران نایاب شدند، وگرنه کیفیت بسیار خوبی دارند.

 • خودکار سفید پایلوت G2
 • خودکار ژله‌ای سفید زبرا Sarasa

این وسایل را روی؛ کاغذ آبرنگ و مدیوم آبرنگ، کاغذ الر فابریانو، کاغذ گراف، کاغذ کاهی، کاغذ کرافت و مقوا سیاه

و روی گرافیت، زغال، مداد رنگی پلی کروم فابرکاستل، مداد رنگی پریسما کالر، پاستل گچی، خودکار، مارکر و مرکب تست می‌کنم.

در این تست به میزان پوشش، روان بودن و ضخامت خط توجه می‌توانید توجه کنید:

بررسی ضخامت خودکار، راپید و مارکر سفید روی مقوا سیاه

در مرحله اول روی مقوا سیاه با هر کدام از وسایل خط افقی رسم کردم تا ضخامت عادی خطی که ایجاد می‌کنند را مقایسه کنیم.

مقایسه ضخامت نوک انواع خودکار سفید روی مقوا سیاه

این تست فقط میزان روان بودن و ضخامت خط را در حالت عادی نشان می‌دهد و ممکن است روی تکنیک‌های مختلف و کاغذ‌‌های مختلف نتیجه متفاوت باشد.

قبل از اینکه سراغ تست بعد برویم، تصمیم گرفتم ایجاد خطوط منحنی مشابه بافت ریش و مو را مجدد روی مقوا سیاه برای هر خودکار سفید و راپید و مارکر امتحان کنم و نتیجه این شد:

تست خودکار و ماژیک سفید روی مقوا سیاه

در مورد نظر خودم در فیلم صحبت کرده‌ام، اما در اینجا می‌توانید با توجه به تصاویر خودتان مقایسه‌ای داشته باشید.

بررسی خودکار سفید روی آبرنگ و کاغذ آبرنگ

بعد از تست روی مقوا سیاه مقایسه را کمی کاربردی‌تر می‌کنیم، فرض کنید من برای نقاشی آبرنگ خود دنبال یک خودکار، گواش یا…، یک وسیله سفید کننده هستم؛ پس لازم است مقایسه را در این زمینه روی کاغذ آبرنگ و مدیوم آبرنگ انجام دهم.

و نتیجه مقایسه در این حالت به این صورت است:

مقایسه انواع خودکار سفید روی کاغذ آبرنگ

نظر شخصی من در این زمینه این است؛ اگر برای ایجاد نقاط و خطوط دنبال خودکار سفید باشم، خودکار سفید یونی بال سیگنو را انتخاب می‌کنم و اگر ظرافت برایم اهمیت نداشته باشد، اکریلیک یا گواش سفید جز انتخاب‌هایم خواهد بود.

بررسی خودکار سفید، راپید و ماژیک سفید روی کاغذ‌های تمرینی در تکنیک‌های مختلف نقاشی

برای ادامه تست، همانطور که در بخش‌های بالا هم گفتم از کاغذ‌های کاهی، گراف و کرافت استفاده می‌کنیم، چون این کاغذ‌ها معمولا به کاغذ‌های تمرین طراحی معروف هستند و خیلی حرفه‌ای نیستند، هر سه مقایسه را در این قسمت خدمتتان نمایش می‌دهم.

چون فقط برای مقایسه چشمی کاربرد دارد وگرنه روی این کاغذ‌ها ما نهایتا از مداد یا خودکار برای تمرین طراحی استفاده می‌کنیم و مدیوم‌های دیگر مانند مداد‌رنگی، مارکر، جوهر و…روی این کاغذ‌ها کاربردی نیست.

تست انواع خودکار سفید روی کاغذ کاهی
کاغذ کاهی
تست انواع خودکار سفید روی کاغذ گراف
کاغذ گراف
تست انواع خودکار سفید روی کاغذ کرافت
کاغذ کرافت یا کاغذ اسکیس

تفاوتی در خود کاغذ‌ها مشاهده نمی‌شود، فقط کاغذ گراف را برای نمایش بهتر رنگ سفید، به دلیل تن رنگی می‌توان مناسب‌تر دانست. اما روی مدیوم‌های مختلف تفاوت را مشاهده می‌کنید.

نکته مهم؛ ما سطح کاغذ‌ها را در هر تکنیک کاملا اشباع کرده‌ایم، یعنی با مداد گرافیت یا زغال و مداد رنگی بدون محو‌کاری سطح کاغذ را پر کردیم، پس طبیعی است که نوک خودکار سفید‌ یا مارکر‌های سفید گیر کند، مخصوصا خودکار‌های سفید با نوک ظریف. در نقاشی عادی معمولا این میزان از مدیوم نقاشی بدون محو‌کاری استفاده نمی‌شود و می‌توانید بدون نگرانی از خودکار‌های سفید خود استفاده کنید.

بررسی خودکار و راپید سفید روی کاغذ الر فابریانو و تکنیک‌های مختلف نقاشی

آخرین نمونه تست، روی کاغذ حرفه‌ای فابریانو است، که در معرفی انواع کاغذ مخصوص سیاه قلم و… در مورد آن صحبت کردم. این نمونه به نسبت کاغذ‌های تمرینی اهمیت بیشتری دارد، چون بیشتر دوستان خودکار یا راپید سفید را برای سفارش سیاه قلم یا سفارش نقاشی مداد رنگی چهره می‌خواهند، که روی کاغذ‌های حرفه‌ای همچون کاغذ الر فابریانو یا اشتنباخ و… انجام می‌شود.

تست انواع خودکار و روان نویس سفید روی کاغذ الر فابریانو

در تکنیک سیاه قلم یعنی مدیوم زغال به نظر من تفاوتی ایجاد شده است، نتیجه نسبت به کاغذ‌های تمرینی به دلیل منافذ کاغذ بهتر است.

نتیجه‌گیری و مشخص شدن بهترین خودکار سفید یا…

علاوه بر مقایسه‌ای که در بالا مشاهده و نظر شخصی که خواهم گفت، تصمیم گرفتیم یک نظرسنجی بین اعضای گروه طراحی روشن در اینستاگرام برگزار کنیم.

این نظرسنجی به این شکل انجام شد:

هر روز یک نمونه از تصاویر مقایسه خودکار سفید یا ماژیک سفید روی مقوا سیاه را بدون اینکه نام و نوع آن مشخص باشد استوری شد و اعضای گروه نمونه‌ای که مناسب‌تر تشخیص می‌دادند را انتخاب کردند.

نکته مهم این بود که نظر دوستان بدون پیش زمینه و توجه به نام برند خودکار، گواش سفید و… بود.

اتفاقات جالبی نیز در این مقایسه افتاد، حذف برند‌های حرفه‌ای مانند گواش سفید Shinhan در مقابل گواش سفید مرادی!

و نتیجه این نظرسنجی رده بندی زیر است؛ تاکید می‌کنم این نظرسنجی بدون توجه به قیمت و راحتی خرید در بازار ایران و همینطور استفاده در تکنیک‌های مختلف بود.

نظرسنجی انتخاب بهترین خودکار سفید

خیلی دوست داشتم علت انتخاب‌ها را بدانم، که اکثر دوستان یکدست بودن و میزان سفیدی را در انتخاب خودکار سفید برتر عنوان کردند (البته در سه انتخاب اول خودکاری در معنای تخصصی کلمه وجود ندارد)

دلایل انتخاب بهترین خودکار سفید

اما اگر انتخاب و توصیه شخصی من را هم بخواهید، در شرایط مختلف متفاوت است؛

 • اگر هزینه برای شما اهمیتی ندارد و با وجود کمیابی یا نایابی مارکر پوسکا، امکان تهیه آن را در خارج از ایران دارید، ما‌ژیک یونی بال پوسکا مدل Posca 1MR انتخاب من است. اما هزینه ۱۵۰ هزار تومانی و عدم اطمینان به حضور همیشگی آن در ایران روی این توصیه خط تردیدی می‌کشد.
 • من در این چند سال از برند uniball معمولا راضی بودم و بنظرم برندی است که می‌توان با اطمینان سمت آن رفت، با این پیش زمینه گزینه بعدی من در شرایط فعلی بازار خودکار یونی بال Signo است.
 • هر چند خودکار‌ سفید ساکورا و پنسان هم در مقایسه خوب ظاهر شدند، اما به دو دلیل انتخاب من در شرایط فعلی نیستند، برند ساکورا هم جز برند‌های خوب لوازم هنری است ولی خودکار سفید‌های ساکورا در بازار گاهی آنقدر قدیمی هستند که جوهر داخل آن کاملا خشک و بلااستفاده شده است، حتی در لحظه خرید این خودکار برای تست نگران قدیمی بودن این خودکار بودم.

اما برند پنسان، بنظرم در مقابل یونی بال از نظر کیفیت جوهر و نوک خودکار هنوز جای کار دارد.

ولی اگر روی بودجه هنری خود حساس هستید، این دو گزینه با توجه به قیمت ارزش خرید دارند.

 • در مورد جوهر راپید سفید؛ نظر مثبتی به چند دلیل ندارم

۱- قیمت بالا (هزینه جوهر ۱۵۰ هزار تومان و هزینه راپید روترینگ ۳۰۰ هزار تومان)، 

۲- به دلیل غلظت زیاد جوهر در تست هم دیدید که اصلا روان نیست شاید با قلم مو بهتر از خود راپید بتوانیم نتیجه بگیریم.

۳- دلیل بعدی که با توجه به تجربه استفاده می‌توانم بیان کنم ضعف در هنگام استفاده در کنار خودنویس یا جوهر‌های حلال در آب است، که جوهر سفید راپید پوشش مناسبی ندارد چون با جوهر ترکیب می‌شود.

 • شاید فکر کنید از گواش سفید یا اکریلیک سفید گذشتم و اصلا جز انتخاب‌های من نیست، اینطور نیست؛ به نظر من در کنار خودکار یا راپید یا مارکر سفید یک گواش یا اکریلیک سفید با قلم مو ظریف در نقاشی و تصویرسازی لازم است.

من معمولا برای پروژه‌های کمیک و کارتون از گواش سفید و در برخی موارد از اکریلیک سفید استفاده می‌کنم و بخش‌های محدود و خط‌های ظریف را با خودکار سفید یا راپید سفید رنگ گذاری می‌کنم.

در پایان بخشی از این نظرات مربوط به اعضای گروه بود که تشکر می‌کنم در نظرسنجی اینستاگرامی شرکت کردن و بخشی نیز نظر شخصی من، اما شما با توجه به تجربه و نوع تکنیک و زمینه نقاشی خود ممکن است نظر دیگری داشته باشید که می‌توانید در بخش نظرات بنویسید تا نظرات کامل‌تر شوند.

این مقاله و تحقیق توسط گروه طراحی روشن بدون هیچ حمایت مالی انجام شده است، اگر از نوشته و فیلم استفاده می‌کنید و بازنشر می‌دهید، لطفا نام منبع را حذف نکنید، تا زحمت و هزینه‌ای که پرداخته‌ایم، حفظ شود. ممنونم

شاید این نوشته ها را هم بپسندید

  بسیار جامع و مفید. سپاس فراوان

  پاسخ

  فوق العاده بود ممنون از زحمتی که میکشید استاد

  پاسخ

  مثل بقیه مقاله ها عالی

  پاسخ

  سلام خسته نباشید من به نقاشی از کودکی علاقه‌مند هستم ولی کلاس آموزشی نرفتم اگرپک آموزشی شما رو تهیه کنم آیا تضمینی هست که کامل
  همه مراحل طراحی چهره رو یاد بگیر؟

  واینکه پشتیبانی برای سوالات هست؟

  وسوال اخر این قیمت برای یک جلسه آموزش مجازی هست یا همه جلسات؟

  خیلی کمکم کرد واقعا متشکرم سلامت باشید..

  از مطالعه مقاله واقعااا لذت بردم.کاملا مشخصه که خیلی براش زحمت کشیدید..همیشه برای رفع ریز ترین دغدغه های ما هنرجو ها نهایت وقتتون رو میذارید.تنتون سلامت و خداحفظتون کنه استاد.
  راستی من از الان مشتاق مقاله ابزار داتینگ هستم
  پیشاپیش بابت وقتی که میذارید یک دنیا تشکر

  پاسخ

  ممنونم خانم نویدی، خدا شما و همه دوستان حفظ کنه و موفق باشید
  بله حتما در مورد داتینگ که ابزار ساده‌ای است و نیاز به خریدش نیست صحبت می‌کنم

  پاسخ

  سلام، چقدر مقاله پر محتوا و کاملی بود ، دستتون درد نکنه چقدر مفید بود البته من فقط توی مبحث پایه انیشتن شیشه استفاده کرده بودم که خودکار ساکورا بود و اصلا راضی نبودم و دوست داشتم بدونم خودکارای سفید کدومش بهتره و کاربردش چیه ، خیلی خیلی ممنون

  پاسخ

  سلام خانم افشاری، جلوتر برای طراحی به این وسایل برای ایجاد هایلایت نیاز دارید و با تمرینی که دارید زود به مرحله جلوتر می‌رسید.

  پاسخ

  واقعا تشکر میکنم
  بخاطر اطلاعاتتون
  و اینکه من چند هفته هست ک با طراحی روشن و لینک های گروه هاتون در برنامه های مختلف اشنا شدم و توی این چند هفته بسیار بسیار چیز های مفید و کاملا اموزنده رو در پی داشتم خیلی ممنونم واقعا..

  خواهش میکنم، امیدوارم همینطور موفق پیش برید

  سلام و خدا قوت
  این همه تلاش و صرف وقت و هزینه برای تولید مقالات منو شگفت زده میکنه..برقرار باشید
  قبل از این هرچی سرچ میکردم راپید سفید فقط ژله ای ساکورا رو میدیدم قبلا داشتم و خشک شده بود خیلی هم راضی نبودم، خدا رو شکر که با محصولات بهتر آشنا شدم

  پاسخ

  سلام خانم حیدری، دلیلش همین انرژی شما دوستان است که انگیزه میده
  آره متاسفانه خودکار ساکورا اگر قدیمی باشد تجربه بدی را منتقل می‌کند.

  پاسخ

  سلام
  با سپاس و درود به شما ،مقاله مفیدی بود خیلی وقت بود منتظر همچین چیزی بودم تا خودکار های سفید را با هم مقایسه کنم که زحمتش را کشیدید و سپاسگزارم بابت این کار مفید.همیشه پیروز و سلامتی در رٱس همه چیز.

  پاسخ

  سلام خواهش می‌کنم، خوشحالم که براتون مفید بوده

  پاسخ

  استاد طهانی عزیز در ابتدا باید از شما و گروهتون و دوستان هنرجو که در نظر سنجی شرکت کردند تشکر و قدردانی کنم
  به نظرم تا زمانی که خود هنر جو از این وسایل استفاده نکنه نظر کاملا درستی نتونه ارائه بده ،
  بنده در مطلب دیگری در سایتی مطالعه کردم ک نوشته بود برای کار با راپید البته بعضی راپید ها که حضور ذهن ندارم برندشون رو ، باید مهارت زیادی داشته باشیم تا بتونیم با راپید خیلی ماهرانه خطوط و هایلایت و نور و … رو ایجاد کنیم ، ترسیدم که وسیله ای تهیه کنم و نتونم ازش استفاده کنم . برای همین ازتون سوال پرسیدم و ممنون از زحمات شما و گروهتون که اهمیت میدین به هنر جوهاتون در جهت رشد و افزایش اگاهیشون ❤️

  پاسخ

  در ابتدا لازم میدونم از شما استاد طهانی عزیز و گروه خوبتون تشکر کنم بابت این مقاله خوب و همچنین هنرجوها که نظر دادن در جهت انتخاب بهتر
  به نظر من تا زمانی که هنرجو خودش با این وسایل کار نکنه شاید نتونه یک نظر درستی رو ارائه بده تا زمانی که تجربه کار با انواع وسایل طراحی رو نداشته باشه .
  بنده در سایتی مطالعه کردم برای استفاده از راپید و ابزار مشابه باید مهارت زیادی داشته باشیم و با خودم گفتم که نکنه بخرم و نتونم باهاش کار کنم و این شد که از شما سوال کردم و ممنونم که اینقدر خوب پاسخ دادین و در استوری دقیقا بهم گفتین ( اینم جوابت )
  بازهم قدردانی میکنم که برای رشد سطح اگاهی و کیفیت کار هنرجو ها زحمت میکشید❤️

  پاسخ

  خواهش می‌کنم آقا ناصر، باور کنید یا نه دو سالی بود که از هلند دو ماژیک پوسکا گرفته بودم و قصد داشتم کنار سایر خودکار‌های سفید در بازار مقایسه کنم، سبب خیر شدید و دست از کمال گرایی برداشتم و مقابه و فیلم آماده کردم، البته تدوین فیلم کمی تاخیر افتاد.

  پاسخ

  به نظر من این مطالبی که شما میزارید عالی هستن خیلی استفاده خوبی میشه از مطالبتون کرد و من واقعا هر چی مطلب گذاشتید و هر ویدیویی که درست میکنید از همشون استفاده کردم و از همینجا از شما تشکر ویژه میکنم که اینقدر دقیق و اینقدر درست مینویسید واقعا ممنون و امیدوارم بقیه هم همینجور راحت نگذرن و استفاده بکنن از زحمتاتون

  پاسخ

  ممنونم خانم پریسا از لطفتون و خوشحالم که تا حدی که توانستیم مطالب مفید بوده براتون.

  پاسخ

  سلام استاد بسیار عالی بود.ممنونم که زمان قرار میدید و تمام سوال های هنرجو ها رو با مطالب مفید و کامل و جامع پاسخ گو هستید .واقعا دست گلتون درد نکنه استاد جان .اتفاقا من این مدت به دنبال راپید سفید بودم و نمی‌دونستم باید به کدوم برند اعتماد کنم. .ممنونم زیادددد

  پاسخ

  سلام خواهش می‌کنم نازنین خانم، شما که برای تصویرسازی هم راپید و هم گواش لازمتون است.

  پاسخ

  سلام استادعزیز بی نهایت ازتمام زحمات شما سپاسگذرام که انقدرتلاش میکنید تا بهترین مطلب و آموزش را دراختیار ما قرار دهید قول میدهم که نهایت تلاشم را بکنم تا بتوانم یک روز زحمات بی دریغ شمارو با رسیدن به بهترین درجات هنر نقاشی جبران کنم خدارو شکر میکنم که باشما و خانم ناروئی اشنا شدم که بهترین هستید

  پاسخ

  سلام خانم دادخواه، خواهش می‌کنم، شما همین الانم با تلاشتون در گروه باعث افتخارمون هستید.

  پاسخ

  مثل همیشه عالی و مفید بود . واقعا ممنون بابت وقتی که برای تهیه این مقاله ها و آموزش های فوق العاده میذارین .

  پاسخ

  خواهش می‌کنم خانم قاسمی، خوشحالم که براتون مفید بوده.

  پاسخ

  سلام استاد خسته نباشید معلومه خیلی براین مقاله زحمت کشیدید .این دلسوزی شما جای تحسین داره❤❤ .خودم به شخصه برای رنگآمیزی که این روزها خیلی باب شده از خودکار سفید یونبال استفاده میکنم ولی زیاد ازش راضی نیستم چون مرتب روی کاغذ گیر میکنه و اصلا روی کاغذ نمیشینه این مقاله شما کمک کرد که بتونم انتخاب بهتری داشته باشم ممنون

  پاسخ

  سلامت باشید خانم سلیمی، ممنونم از انرژی و تحسینتون. بله خودکار سفید یونی بال کیفیت خوبی دارد ولی باید مدام نوکش روی کاغذ کنار دست تمییز بشه و کمی میزان فشار قلق داره که روان‌تر بشه ولی می‌توانید گزینه‌های راحت‌تری را انتخاب کنید.

  پاسخ

  سلام .
  چقد خوبه که با این دقت و ظرافت و تحقیق به یه سوال پاسخ دادید .کارتون قابل تحسینه

  پاسخ

  مقاله بسیار عالی و جامعی بود.
  ممنون بابت وقت و انرژی که خالصانه برای آموزش ما صرف کردید.

  پاسخ

  خواهش می‌کنم خانم نوری، امیدوارم شما هم مانند قبل حضور بیشتری در گروه داشته باشید با طراحی‌های خوبتون

  پاسخ

  درود از جوهر سفید هم میشه استفاده کرد؟ جوهر سفید یا گواش سفید در کنار قلم فلزی؟یا یک عدد راپید رترینگ در کنار جوهر سفیدش درسته که گرون هست ولی عمریه با تشکر از شما بابت مقاله

  پاسخ

  سلام بستگی به جوهر سفید دارد که پایه چه فرمولاسیونی باشد.
  گواش نه چون میزان دانسیته آن برای قلم فلزی بالا است ولی جوهر راپید بله ممکن است اما قلم فلزی را سریع باید با الکل یا آب شست.
  بله عمری است ولی خیلی روان نیست برای خطوط سریع و منحنی‌های بلند طبق تجربه من، من با راپید ۰.۶ تست کردم در مقاله.

  پاسخ

  سلام .من یه سوال داشتم .مشغول یه کار ِ سیاه قلم هستم که یه فرد نظامی و اسمِ شخص روی لباسش نوشته شده .میشه از خودکار سفید استفاده کنم ؟اگر میشه راهنماییم کنید .سپاس

  پاسخ

  سلام بله هم پاک کن و هم خودکار سفید برای این منظور در نقاشی سیاه قلم کاربرد دارد که در مقاله توضیح دادیم

  پاسخ

  سلام
  بسیارعالی وکاربردی
  بی نهایت ممنون از سخاوتی که درآموزش دادن دارید وریزترین نکات رو با حوصله وشیوا،بیان میکنید.
  انسانهایی چون شما واقعا نادرند.
  درپناه خدا،سلامت وپایدارباشید.

  پاسخ

  باید دو گفت بار عالی بود
  اول بخاطر اینکه بین کل مطالب در هر زمینه ای حول مباحث تکنیکی و ابزاری هنری خوندم، بهترین بودید
  دوم اینکه سطر به سطر مطالبی که نوشتید برام مفید بود
  واقعا دمتون گرم❤️

  پاسخ

  با سلام ممنون از تمام زحمات شما و دست اندرکاران عزیز
  یکی از دوست هام بهم گفت تو همیشه چیز هایی رو که میتونی طراحی می کنی اما طرح هایی را که سخت تر هستند به سراغ‌شان میروی به نظر من برای آنها تمرین کن تا پیشرفت کنی من هم این کار را کردم و الان واقعا جواب گرفتم

  درباره لوازم طراحی سوال داشتم
  من این لوازم رو دارم :
  مداد طراحی لوموگرف استدلر بلک (2b,4b,6b,8b)
  مداد لوموگرف آبی هم h5 دارم
  مداد گرافیت کوه نور b8
  مداد گرافیت ebony design b8
  مداد گرافیت کرتاکارلر b9
  گوش پاکن
  پاکن خمیری
  اتود
  راپید یونی بال 0.2

  آیا باید چیز دیگه ای هم تهیه کنم ؟ آیا اشتباهی در تهیه لوازم کردم ؟
  و اینکه بنظرتون بین مداد های گرافیت ebony design بهتره یا کرتاکارلر b9 یا کوه نو‌رb8 یا فابر کاستل graphite pure
  ممنون از پاسخگویی شما سپاسگزارم

  پاسخ

  سلام خواهش می‌کنم، نوع وسایل و تکنیک ارتباط زیادی با طراحی ندارد و خیلی از هنرجویان طراحی ما فقط با یک اتود یا راپید یا خودکار بیک طراحی می‌کنند. مهم هدف است، برای هر کاری وسایل تغییر می‌کند.

  پاسخ

  چقدر با دل و جون توضیح دادین، ممنون و متشکرررر

  پاسخ

  محتوای مفید و ارزشمندی بود
  مرسی برای تایمی که برای تست مدل های مختلف و تولید محتوا گذاشتین

  پاسخ
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید1
1