چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

وسایل طراحی چهره برای یک طراح که بخش زیادی از زمان خود را با آن ها سپری میکند بسیار با اهمیت است. اگر وسایل طراحی خوب و مناسب نباشند شاید طراح احساس راحتی و رضایت نداشته باشد و اگر نقاش هزینه زیادی برای وسیله ای پرداخت کند که مناسب نیاز وی نباشد نیز ضرر کرده است.

در این فیلم و مقاله جناب طهانی به مقایسه اولین و پایه ای ترین وسیله طراحی چهره یعنی مداد سیاه طراحی پرداخته اند. شاید برای شما نیز زیاد پیش آمده باشد که برای تهیه مداد طراحی یا درست تر آن مداد گرافیتی به فروشگاه وسایل طراحی و نقاشی مراجعه کرده باشید و بین گزینه های زیاد یا کم مردد باشید، بین پیشنهاد های فروشنده با قیمت بالا یا گزینه های ارزان تر، بعد از مشاهده این فیلم و مطالعه نتیجه گیری و جدول انتهای مقاله دید بهتری برای خرید مداد طراحی پیدا خواهید کرد.

این فیلم و مقاله در تاریخ ۲۰ مهر ۹۸ بروزرسانی شده، فیلم مقاله اولیه از روی سایت حذف شده است ولی می توانید فیلم قدیمی را در کانال آپارات یا یوتیوب طراحی روشن مشاهده بفرمایید.

و در تاریخ ۱۴ بهمن ۹۹ بخش تشخیص مداد طراحی تقلبی از مداد طراحی اصل، اضافه شد.

و در تاریخ ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ فیلم بخش سوم، که به بررسی مداد طراحی uslon به این مطلب اضافه شد و جدول مقایسه مداد ها تغییر کرد.

 

اگر امکان دانلود فیلم و تماشای آن را ندارید، میتوانید مقاله زیر که برگرفته از این فیلم است و در انتهای آن نتیجه تست قرار داده شده را مشاهده بفرمایید.

فهرست مطلب

وسایل طراحی چهره و بازار ایران:

وسایل طراحی و نقاشی در بازار ایران با برند های خاصی وارد میشوند، بعضی برند ها بدلیل قدیمی بودن و پس دادن تست تقریبا همیشه موجود هستند و برخی دیگر بصورت کوتاه مدت توسط وارد کننده ای برای امتحان بازار وارد میشود.

این مورد حتی به نسبت در شهرستان ها نیز محدود تر است، چون بطور قطع فروشنده وسایل طراحی چهره برندی را برای فروش قرار میدهد که مشتری عام داشته باشد و سود مناسبی را به وی بدهد، فرض کنید این فروشنده در یک روستا بخواهد یک مداد خاص را برای فروش قرار دهد، با توجه به قیمت و سطح حرفه ای ممکن است تا سال ها مشتری برای این محصول پیدا نشود.

پس قطعا با این محدودیت باید به نوعی کنار آمد و از برندهای جایگزین یا فروشگاه های اینترنتی نیاز خود را برطرف کنیم.

در مورد خود مداد و توضیحات کلی که مغز آن از چه موادی تشکیل شده و چطور ساخته میشود در کتاب الکترونیکی معرفی وسایل طراحی چهره صحبت کرده ایم، البته هنرجویان دوره طراحی چهره نیاز نیست مجدد این کتاب را دانلود کنند زیرا این کتاب و فیلم مربوط در جلسه دوم طراحی چهره وجود دارد.

در بخش بعد مداد هایی که در این تست و مقایسه شرکت داشته اند معرفی خواهند شد، لازم به ذکر است که مدادهای معرفی شده با توجه به تاریخ بروزرسانی می باشد و ممکن است تغییراتی با توجه به شناور بودن بازار ایران در آینده در زمینه قیمت و موجودی داشته باشند.

مداد های طراحی مورد مقایسه:

(در مورد مزیت و قابلیت های هر کدام از مداد ها در بخش پایانی و نتیجه گیری صحبت خواهیم کرد.)

برند های لاکچری یا وسایل طراحی حرفه ای؟ :

در این دسته دو برند برای مقایسه وجود دارند، برندهایی که از نظر کیفیت و قیمت با باقی مداد های طراحی موجود در تست تفاوت دارند.

۱- caran d’ache – کرن داش :

شرکت سوئیسی که بیش از ۱۰۰ سال است که محصولات وسایل طراحی چهره و نقاشی و وسایل تحریر با درجه کیفی خیلی بالا تولید میکند، این برند حتی در بین طراحان و نقاشان خارج از ایران نیز یک برند گران قیمت به حساب می آید که این گرانی قیمت با توجه به ارزش ریال در ایران اوضاع را بدتر خواهد کرد، بطوری که در این چند سال شاید فروشنده های آن در ایران به تعداد انگشتان دست رسیده اند.

به هر حال ما در این فیلم مداد گرافیتی کرن داش grafwood را مورد بررسی قرار دادیم.

در مورد قیمت این محصول با توجه به تغییرات نمیتوان دقیق صحبت کرد ولی گران ترین مداد سیاه طراحی مربوط به این شرکت است که در این تاریخ قیمتی بین ۲۶-۳۰ هزار تومان دارد.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

۲- staedtler – استدلر

در شهر نورنبرگ آلمان دو برند بزرگ وسایل طراحی و نقاشی متولد شدند، یکی از آن ها استدلر بود که در سال ۱۸۳۵ توسط J.S Staedtler ایجاد شد.

این برند همانطور که در جهان یک برند بسیار پر استفاده با کیفیت خیلی خوب و قیمت متوسط(در بازار جهانی) است در ایران نیز برند شناخته شده و قدیمی است، هر کدام از ما حداقل از یکی از وسایل این برند همچون مداد، مداد طراحی، تراش، پاک کن و… استفاده کرده ایم.

استدلر علاوه بر روحیه صنعتی آلمانی، خلاقیت و حمله ای به گوشه های مختلف بازار طراحی و نقاشی دارد، مانند مداد های گرافیتی آبرنگی یا مداد طراحی دیجیتالی noris digital ، اما ما از این شرکت آلمانی چهار نماینده در این تست و مقایسه داریم:

 • staedtler mars lumograph – مداد طراحی استدلر لوموگراف

این مداد کلاسیک ترین مداد طراحی در بین نقاشان و طراحان حرفه ای است و شاید بتوان گفت همگی بدون توجه به وضعیت مالی، این برند را استفاده میکنند، این نکته آخر در مورد کرن داش صدق نمیکند، زیرا اغلب نقاشان حرفه ای که به درآمد زایی بالا رسیده اند از این برند استفاده میکنند.

حدود قیمت این مدل در این تاریخ ۲۰-۲۵ هزار تومان است.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

 • staedtler mars lumograph black – مداد طراحی لوموگراف سیاه

این مداد دقیقا مشابه مدل کلاسیک مداد لوموگراف است با این تفاوت که بدنه آن سیاه است و کلمه black نیز به انتهای عنوان اضافه شده است، در گفتگویی که در فروشگاه مرکزی استدلر در نورنبرگ داشتیم اظهار داشتند که کیفیت مدل سیاه لوموگراف از مدل کلاسیک بیشتر است ولی ما صادقانه تفاوتی مشاهده نکرده ایم و اگر اختلاف قیمتی وجود دارد و مدل سیاه گران تر پیشنهاد میشود توصیه به تهیه مدل کلاسیک میکنیم.

البته قیمت این دو مدل تقریبا یکسان است شاید هزار تا ۲ هزار تومان اختلاف دیده شود.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

 • staedtler lumograph aquarell – مداد طراحی لوموگراف آبرنگی

این گزینه را در این مقایسه شرکت دادیم ولی انتخاب آن بستگی به این دارد که شما افکت آب مرکبی و خاصیت آبرنگی این مداد را میخواهید یا خیر، خیلی از طراحان چهره نیازی به این قابلیت ندارند. این مدل بتازگی در ایران نیز دیده شده است.

تا قبل از استفاده از قلم موی خیس، کاملا مشابه یک مداد گرافیتی عادی عمل میکند ولی با تفاوتی که در نتیجه تست خواهید دید.

با توجه به این که بیشتر فروشندگان قابلیت و فرق این مدل را با لوموگراف کلاسیک نمیدانند، بعنوان مداد لوموگراف ساده عرضه میکنند و اختلاف قیمتی در ایران مشاهده نشده است، در اروپا تقریبا قیمت یکسان و در برخی فروشگاه ها ۵۰ سنت اختلاف وجود دارد.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

 • staedtler tradition – مداد طراحی استدلر سنتی

یکی از مواردی که استدلر در تولید وسایل طراحی چهره توجه دارد گستردگی تقاضا و مشتریان است، برای طراحان پرمصرف و متوسط مدل staedtler tradition و staedtler noris عرضه شده است، البته در این مقایسه استدلر نوریس وجود ندارد اما کیفیت هر دو مدل تقریبا یکسان هستند.

این مدل در بازار ایران به نسبت لوموگراف کمیاب تر است و ممکن است در برخی مناطق مدل staedtler noris وجود داشته باشد، فرق ظاهری نوریس و تردیشن در رنگبندی بدنه مداد است.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

شرکت های تولید کننده آشنا یا متوسط :

دسته بعدی برندهای وسایل طراحی چهره، مربوط به برند هایی است که ریشه و قدمت شناخته شده ای دارند ولی در رده قیمت و کیفیت کمی با دسته بالا تفاوت وجود دارد.

۳- faber-castell – فابر کاستل

قلعه خانوادگی فابر که اینک به موزه ای در کنار کارخانه این شرکت تبدیل شده است، دومین برند وسایل طراحی چهره است که در سال ۱۷۶۱ در نزدیکی نورنبرگ متولد شده است.

البته تنوع خدمات و محصولات شرکت فابر کاستل بسیار وسیع است، در بازدیدی که از این شرکت داشتیم که فیلم آن بزودی در سایت قرار خواهد گرفت، متوجه شدیم برند فابر محصولات رنگی آرایشی نیز تولید میکند.

اما در زمینه مداد طراحی، این برند همیشه در حد متوسط عمل کرده است، شاید بدلیل اینکه با استدلر که در یک محل متولد شده اند رابطه دارد، محصولات سطح بالای این برند مداد رنگی پلی کروم و خودنویس های لاکچری میباشد.

در این مقایسه شرکت فابر کاستل با ۴ نماینده و یک نماینده کپی(fake) شرکت داده شده است.

برند فابرکاستل مانند استدلر در ایران بسیار شناخته شده و ثابت است.

 • faber castell jumbo 9000 – جامبو ۹۰۰۰

مداد طراحی فابر کاستل ۹۰۰۰ را اغلب طراحان میشناسند، مدادی کلاسیک با بدنه سبزرنگ، اما موردی که در فروشگاه مرکزی فابر نظر ما را جلب کرد، مدادی با همان ظاهر در سایز بزرگتر. برای تست این مدل مداد نیز تهیه شد.

در مورد موجود بودن این مدل در ایران اطلاعی نداریم، اما با توجه به نتیجه تست، اگر موجود نباشد نیز چیزی را از دست نداده ایم.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

 • faber castell 9000 – مداد طراحی فابر کاستل ۹۰۰۰

دو مداد از برند فابر کاستل بسیار مورد استفاده قرار میگیرد و با توجه به قیمت کیفیت رضایت بخشی را دارد، یکی از آن ها فابر کاستل ۹۰۰۰ است، در مورد موجود بودن این مدل در ایران تقریبا باید خیالمان راحت باشد، چون این دو مدل مداد طراحی فابر کاستل در بازار ایران تست خود را پس داده اند.

قیمت این مدل به این تاریخ حدود ۱۵-۲۰ هزار تومان است.

در تصویر زیر مقایسه سایز مدل کلاسیک ۹۰۰۰ با مدل جامبو ۹۰۰۰ را مشاهده میکنید.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

 • faber castell goldfaber 1221 – مداد طراحی گلد ۱۲۲۱ فابر کاستل

دومین مدل برند فابر کاستل که در بالا صحبت کردیم که در بین طراحان محبوبیت دارد و در بازار وسایل طراحی چهره ایران میتوان روی آن حساب کرد، همین مدل گلد فابر ۱۲۲۱ است. این مدل کمی از مدل ۹۰۰۰ ارزان تر است اما کیفیت خوبی دارد، حدود قیمت آن به تاریخ مقاله ۸ – ۱۵ هزار تومان است.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

 • faber castell goldfaber 1221 copy – مداد طراحی گلد فابر ۱۲۲۱ کپی (غیر اصل)

این مورد قطعا محصول شرکت فابر کاستل نیست ولی در مقایسه شرکت دادیم تا تفاوت مدل اصل و غیر اصل را با چشم خود مشاهده کنیم. مدل های کپی برای اغلب برند ها، مخصوصا برند هایی که نرخ فروش بالایی دارند تولید میشود، تقاضا بالا است و سود خوبی دارد، به همین دلیل در ایران نیز این مورد را شاهد بوده و خواهیم بود.

اما نحوه تست؛ اگر قیمت فروشنده برای موارد کپی پایین بود که بنظر ما شخص منصفی است و واضح است که قصد فروش مداد غیر اصل را بعنوان اصل ندارد و ما میتوانیم برای صرف اقتصادی از این موارد استفاده کنیم.

ولی اگر قیمت بالا بود و نشانه های زیر در مورد مداد صدق میکرد بایستی شک کنیم.

۱- معمولا برند های مطرح روی طلاکوب و حکاکی روی بدنه مداد حساس هستند، در تصویر زیر اگر دقت کنید مدل اصل نوشته های ظریف تری دارد و طلاکوب دقیق حک شده است ولی در مدل غیر اصل محدوده پهن تر طلاکوب نشان از کیفیت پایین دستگاه های تولید دارد.

البته یک نکته اینجا لازم است اضافه شود، برخی موارد مدادهایی وجود دارند که اصطلاحا ضایعات یا برگشتی کارخانه هستند، طلاکوب روی آن ها انجام نشده است و با قیمت کمتر توسط شرکت عرضه میشود.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

۲- مورد دوم در رایطه با همین مدل گلد فابر ۱۲۲۱ است که در مدل است در پشت مداد کد و بارکد حک شده است که در نمونه غیر اصل هیچ نشانه ای وجود نداشت.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

با همه این موارد ما این مدل غیر اصل را در مقایسه شرکت دادیم تا نتیجه را خود شما مشاهده بفرمایید.

 • faber castell pitt pure graphite – مداد گرافیت شمش فابر کاستل

این مدل البته در دسته مداد های خاص قرار دارد ولی مانند مداد گرافیتی آبرنگی استدلر، زیر شاخه شرکت سازنده نوشتیم. شمش های گرافیت را حتما مشاهده کرده اید، مداد طراحی pitt فابر کاستل در اصل یک شمش است که به شکل مداد تولید شده و دور آن را با پلاستیکی برای تمییزی و راحتی طراح پوشانده اند.

از این مدل بیشتر در طراحی های آزاد و مدل زنده بهتر است استفاده شود، به شرط آن که واقعا قصد خرید و استفاده با توجه به قیمت را داشته باشیم.

قیمت این مدل در بازار ایران، ۲۵- ۳۰ هزار تومان است.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

۴- bruynzeel design – مداد طراحی دیزاین برونزیل

شرکت برونزیل در هلند شروع به فعالیت کرد و برند ساکورا نیز با این برند همکاری دارد. کیفیت متوسط این برند و قیمت مناسب آن که البته تغییر شدید بازار در سال گذشته این مزیت قیمت مناسب را کمرنگ کرده است، این مدل را جز گزینه های خوب طراحان قرار داده است.

وسایل طراحی چهره برند برونزیل همیشه متوسط بوده است و محدوده عام بازار را هدف قرار داده اند. در مقایسه مورد نظر مدل دیزاین برونزیل شرکت داده شده است.

محدوده قیمت این مدل در تاریخ فعلی ۱۵- ۲۰ هزار تومان است.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

۵- cretacolor fine art graphite pencil – مداد طراحی فاین آرت کرتاکالر

این برند اتریشی در عین قیمت مناسب، کیفیت خوبی را به علاقه مندان طراحی و نقاشی ارائه میدهد، بیشتر نقاشان چهره از پودر زغال، گرافیت، محو کن و… این برند استفاده کرده اند و حس رضایتی در مقابل هزینه پرداختی دارند.

در تست مورد نظر مدل فاین آرت برند کرتاکالر مورد استفاده قرار گرفت.

قیمت حدودی این مداد طراحی گرافیتی در بازار ۱۰ – ۱۵ هزار تومان است.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

۶- owner sketch pencil – مداد طراحی اونر

برند کره ای اونر یک نماینده در این لیست دارد، میخواهیم ببینیم این مدل با توجه به شرایط ایران که چند سالی است بازار ثابتی از آن خود کرده، گزینه مناسبی برای طراحان و نقاشان است؟ یا برند اونر در حد وسایل نوشت افزار مدارس محصولات را ارائه میدهد و برای وسایل طراحی چهره نمیتوان روی ان حساب کرد.

محدوده قیمتی مداد طراحی اونر ۵-۱۰ هزار تومان است.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

مداد طراحی ارزان یا از کجا آمده ای؟ آمدنت بهر چه بود؟ :

در این دسته مداد هایی که بدون برند شناخته شده و بطور ناگهانی در فروشگاه ها سبز شده اند قرار دارد، بعضی قیمت ها متوسط و بعضی ارزان، اما کیفیت ها را باید دید.

Apollo -۷ – مداد طراحی آپولو

یک مداد طراحی با قیمت مناسب و کیفیت متوسط، گزینه مناسبی برای طراحی هایی که مصرف مداد زیاد دارد و بعنوان تمرین باید انجام شود. روی بدنه مداد کشور آلمان حک شده است ولی ما در جستجوهای خود مورد مطمئنی پیدا نکردیم.

قیمت این مدل در بازار ایران حدود ۳-۷ هزار تومان است.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

۸- adel – مداد طراحی آدل

این مداد طراحی ترکیه چند وقتی است وارد بازار ایران شده و با توجه به ارزان ترین گزینه این لیست باید ببینیم تا چه حد میتوان از آن انتظار داشت.

قیمت حدودی این مدل ۳-۶ هزار تومان است.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

۹- artist – مداد طراحی آرتیست

این مدل را در بازار اروپا بعنوان یک مدل ارزان قیمت پیدا کردیم و در بازار ایران مشاهده نکردیم، محصول کشور هلند و مقایسه می کنیم که مدل ارزان کشور اروپایی در بین سایر مداد ها چگونه است.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

۱۰- lotory – مداد طراحی لوتاری یا مداد طراحی لاتاری :

این مداد تولید آسیای شرق است و چند سالی میشود که ابتدا به واسطه قیمت پایین در بازار جای خود را پیدا کرد ولی بعد ها با کمیاب شدن و افزایش قیمت از محبوبیتش در بین طراحان ایرانی کاسته شد. اما با توجه به این جناب طهانی این مداد را برای طراحی های آزاد زیاد استفاده میکردند مجدد در این تست نیز این مدل را شرکت دادند. یکی از مزیت های مداد طراحی لاتاری مغزی ضخیم مداد است که در بین مداد های این دسته خاص می باشد.

قیمت حدودی این مداد طراحی در این تاریخ ۵-۱۰ هزار تومان است.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

۱۱- picasso – مداد طراحی پیکاسو

از مداد های ناشناس این مجموعه میتوان به مداد طراحی پیکاسو نیز اشاره کرد، البته اگر شما دوستان اطلاع دقیقی از مداد های مورد نظر دارید حتما در بخش نظرات به ما کمک کنید. طبق تحقیقی که ما انجام دادیم، این برند یا این مداد طراحی مدل کپی شده از برند marco است، ما احتمال میدادیم که مداد طراحی پیکاسو محصول کشور چین و آسیای شرق است ولی بعد از اینکه متوجه شدیم برند  marco خود چینی است، حدس دوم را روی محصولی به سفارش ایران زدیم، به هر حال شاید تمام حدس های ما اشتباه باشد ولی تا این زمان نتیجه تحقیق ما به مداد طراحی raffine marco رسید.

قیمت این مدل در بازار ایران حدودا ۱۲- ۱۵ هزار تومان است.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

۱۲- corem – مداد طراحی کرم

این مداد طراحی را نیز بصورت اتفاقی توسط یکی از همکاران گروه طراحی روشن از فروشگاهی در ایران تهیه شده و برای تست ارسال کردند، در مورد برند و کشور سازنده نیز اطلاعی نداریم.

قیمت این مورد حدود ۴-۵ هزار تومان است.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

۱۳- Uslon – مداد طراحی آسلون یا آسلان

ست مداد طراحی ۱۲ تایی Uslon را اسفند ۹۹ تهیه کردیم و برند چینی است که در بازار جهانی نیز حضور دارد، در سایت آمازون ست ۱۲ و ۲۴ تایی این برند به فروش می‌رسد و شناخته شده است. اولین چیزی که در هنگام جعبه گشایی این ست مداد طراحی مشاهده کردم، شباهت ظاهری آن با مداد طراحی درونت بود، که بنظرم خیلی عجیب بود.

مداد طراحی uslon ویژگی های یک مداد طراحی خوب و متوسط را دارد ولی ضعف محو شوندگی باعث کاهش رتبه آن شد(حتما فیلم آپدیت بخش سوم چه مدادی با چه شماره ای بخریم را مشاهده کنید)

قیمت ست ۱۲ تایی این مداد طراحی در این تاریخ یعنی اردیبهشت ۱۴۰۰ حدود ۷۰-۱۰۰ هزار تومان است.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

خاص های بازار وسایل طراحی یا ترفند های تبلیغاتی :

دسته آخر مربوط به موارد خاص است، مداد های طراحی که تفاوت هایی با دیگر مدادها دارند، سه مورد از این دسته را در بالا و در زیر شاخه شرکت سازنده معرفی کردیم:

 • مداد لوموگراف آبرنگی استدلر
 • مداد طراحی جامبو ۹۰۰۰
 • مداد طراحی شمش گرافیتی فابر کاستل

و آخرین مورد که در اینجا معرفی میکنیم:

۱۳- ebony sanford – مداد طراحی ابونی سنفورد

اول در مورد مداد طراحی ابونی ebony توضیح کوتاهی بدهیم، این مداد ها در ظاهر کاملا مشابه مداد های طراحی گرافیتی هستند و تفاوت اصلی در مغز مداد است، گفته میشود در ترکیبات مغز مداد ابونی ebony بجای درصد بیشتر خاک رس (کائولین) ، زغال و گرافیت با یکدیگر ترکیب شده اند.

با این ویژگی مداد طراحی ebony از درجه تیرگی B2 تا B8 را میتواند ایجاد کند.

در تست مورد نظر نمونه کپی شرکت سنفورد استفاده شده است، مداد طراحی ابونی توسط دو شرکت آمریکایی تولید میشود، sanford و prismacolor که مدل پریسماکالر کیفیت بسیار خوبی دارد و طراحان چهره زنده آمریکایی از این مدل بدلیل قابلیت های خاص و محو شوندگی خوب استفاده میکنند.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

شرایط مقایسه مداد سیاه طراحی:

همانطور که در فیلم تکنیک های طراحی با مداد برای برق زدن کمتر صحبت کردیم، مداد سیاه گرافیتی روی کاغذ کمی درخشش و انعکاس دارد، یکی از راه های کاهش این درخشش استفاده از کاغذ گرم بالا است.

ما در این تست از کاغذ مخصوص طراحی الر استفاده کردیم، در مورد کاغذ الر در مقاله انواع کاغذ مخصوص هایپررئال توضیح داده ایم.

روی کاغذ الر ۲۰ مربع برای ۲۰ مداد مخصوص رسم کردیم.

نحوه تست به این صورت است که جناب طهانی ابتدا با فشار دست متوسط یکنواختی تیرگی مداد را بررسی میکردند، سپس با فشار دست بیشتر نهایت تیرگی مداد را تست کردند.

میزان نرمی نیز در هنگام ایجاد تیرگی متوسط و تیرگی نهایی مشخص میشود.

پس از اتمام این مرحله میزان درخشش گرافیت مداد ها اندازه گیری شد.

پیش شرط بعدی این مقایسه این است که در هنگام تست برخی مداد ها با درجه ‌B کمتر یا بیشتر از B7 برای تست استفاده شدند ولی در هنگام امتیازدهی این اختلاف لحاظ شده است.

و البته در جدول زیر مزیت قیمت هر کدام از مداد ها حساب شده است.

با این پیش شرط ها جدول نتیجه مقایسه مداد های طراحی را مشاهده کنید و توضیحات پیوست را مطالعه بفرمایید.

نتیجه مقایسه مداد های طراحی مختلف:

در جدول زیر مقایسه مداد های که در بالا عنوان شد بر اساس بالاترین امتیاز ۱۰و پایین ترین امتیاز ۱، بین شش فاکتور بررسی شدند:

 • مزیت قیمت
 • یکنواختی تیرگی متوسط
 • یکنواختی تیرگی نهایی
 • مزیت درخشش کم گرافیت
 • نرمی و محو شدن
 • ارزش خرید

مزیت قیمت:

منظور از مزیت قیمت این است که مداد های با قیمت بالا امتیاز کم و مداد های ارزان تر امتیاز نزدیک به ۱۰ را میگیرند، این فاکتور صرف اقتصادی را بررسی می‌کند.

یکنواختی تیرگی متوسط:

همانطور که در شرایط مقایسه بیان شد، ابتدا با فشار دست متوسط محدوده مربع سایه پردازی می‌شود، در این مرحله میزان یکنواختی این تیرگی و کم بودن نقاط سفید سطح کاغذ معیار است.

یکنواختی تیرگی نهایی:

در مرحله بعد که با فشار زیاد دست نهایت تیرگی مداد ها به چالش کشیده می‌شود، باز هم میزان یکنواختی این تیرگی و پر کردن تمام منافذ کاغذ بررسی می‌شود.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

مزیت درخشش کم گرافیت:

بعد از انجام تست در نور پردازی با زاویه مایل میزان درخشش گرافیت هر کدام از مداد ها بررسی می‌شود و مدادی که کمترین درخشش را دارد بالاترین امتیاز را می‌گیرد و مدادی با درخشش زیاد کمترین امتیاز را از آن خود می‌کند.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

عکس از نمای دیگر با اضافه شدن مداد طراحی جدید، برای هر آپدیت این عکس بروز می‌شود.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

نرمی و محو شدن:

در هنگام تست حرکت نرم و روان مداد روی سطح کاغذ در هر دو حالت فشار دست زیاد و فشار دست متوسط بررسی میشود، هر چه مداد راحت تر و نرم تر روی سطح کاغذ سایه ایجاد کند محو شوندگی بالاتری دارد و امتیاز بهتری نیز کسب می‌کند.

ارزش خرید:

جمع تمام موارد و امتیاز های بالا در قسمت ارزش خرید درج می‌شود، این فاکتور تمام جنبه های یک مداد از کیفیت تا قیمت مناسب را لحاظ می‌کند.

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

چه مدادی بخریم؟

با تمام تست های بالا شاید این سوال هنوز باقی بماند که کدام مداد را تهیه کنیم، پاسخ این سوال برای هر طراح متفاوت است:

 • اگر طراحی مبتدی باشد و در مرحله تمرین های زیاد سایه پردازی(جلسه سوم دوره طراحی چهره) قرار دارد، فاکتور مزیت قیمت را باید بیشتر در نظر بگیرد. گزینه هایی مانند: مداد طراحی آدل، مداد لوتاری، مداد آپولو
 • اگر طراح حرفه ای است ولی نمیتواند هزینه زیادی بکند باید در بین دسته مداد های متوسط به ارزش خرید بالا دقت کند، گزینه هایی مانند: کرتاکالر، گلدفابر ۱۲۲۱، فابرکاستل ۹۰۰۰، مداد طراحی برونزیل
 • اما اگر نقاش حرفه ای و برای وی هزینه مهم نبود قطعا بدون در نظر گرفتن مزیت قیمت بین دو برند کرن داش و لوموگراف میتواند انتخاب کند.

و توصیه می‌کنیم با توجه به سطح طراحی خود انتخاب مداد ها را از دسته مداد های پایین به دسته مداد های متوسط و سپس حرفه ای تغییر دهید.

مداد با چه شماره ای بخریم؟ آیا ست های وسایل طراحی چهره مناسب هستند؟

بعد از انتخاب برند مداد ، سوال بعدی در رابطه با درجه سختی یا شماره مداد است، اگر انتخاب شما یک مداد طراحی است و قصد انجام طراحی های آزاد، تمرین های سایه زنی یا موارد این چنینی فقط با یک مداد است، ما توصیه میکنیم از مداد با شماره B4 یا B6 استفاده کنید، البته اگر این دو شماره وجود نداشت دلیل بر این نیست که شماره دیگری را تهیه نکنید، میتوانید از شماره B5 یا B7 که نزدیک این دو شماره است استفاده کنید.

و نکته مهمتر اینکه در هنگام خرید حتما مداد را روی کاغذ تست فروشگاه های لوازم هنری امتحان کنید، به دو دلیل:

 • نرمی و یکدستی مداد بنا به سلیقه و مهارت شما باشد
 • برخی مداد ها در حین جابجایی وقتی بصورت عمود زمین بخورند، مغز مداد از داخل میشکند و در هنگام تست از شل بودن مغز مداد میتوان متوجه شد.

سوال بعدی برخی دوستان و هنرجوهای دوره طراحی چهره مربوط به این است که آیا خرید ست های هنری وسایل طراحی چهره مناسب است؟

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

ما این ست ها را توصیه نمیکنیم، به دو دلیل:

 • هزینه بسیار زیاد
 • شماره هایی که شاید استفاده نشود؛ معمولا این ست ها بر اساس سلیقه شما چیده نشده اند و ممکن است شماره های مدادی در برخی از ست ها باشند که برای شما کاربردی نباشند.

اما اگر این ست ها را تهیه نکنیم چه شماره هایی را با انتخاب خود میتوانیم برای یک نقاشی چهره حرفه ای انتخاب کنیم؟ ما طبق تجربه و استفاده شماره H2 – B2 – B8 را توصیه میکنیم و در تمام کارهای حرفه ای چهره خود از این شماره ها استفاده میکنیم و معمولا نیز از برند لوموگراف استدلر است، در صورت موجود نبودن استدلر برای برند های متوسط نیز همین شماره ها کافی میباشد و شماره های اضافه تر بنا به سلیقه و نظر خود شما است.

در رابطه با ست های هنری در مقاله راهنمای خرید وسایل نقاشی: آیا ست طراحی و نقاشی بخریم یا نخریم؟ مفصل تر در این مورد صحبت کردیم.

با تمام این توضیحات شاید برخی علاقه خاصی به جعبه فلزی ست های مداد طراحی داشته باشند و اصلا بخواهند ست های وسایل طراحی چهره را برای خود نگه دارند و استفاده نکنند و دغدغه هزینه هم نداشته باشند، در این حالت هر موردی دوست دارید تهیه کنید و این مقاله را تمام کنید.

تشخیص مداد طراحی تقلبی از مداد اصل:

این بخش اضافه کردیم، بدلیل اینکه تعدادی از هنرجوهای طراحی روشن در هنگام خرید وسایل طراحی چهره، مداد طراحی تقلبی را اشتباها خریداری کرده اند.

قبل از اینکه به بررسی یک مداد طراحی اصل و تفاوت آن با مداد تقلبی بپردازیم، یک نکته مهم را لازم است بیان کنیم.

اصالت و سابقه فروشنده بیش از هر چیز اهمیت دارد، اگر فروشگاهی که شما خرید وسایل طراحی خود را از آن انجام می‌دهید معتبر باشد، حتی در صورت اشتباه در فروش وسیله طراحی غیر اصل، آن را تعویض می‌کند؛ موردی که بارها خودمان تجربه کرده ایم.

و سوالی که خیلی از دوستان در مورد خرید وسایل طراحی از دیجیکالا داشته اند، طبق تجربه معمولا کالاهایی که فروشنده خود دیجیکالا است اصل است(طبق تجربه تا به امروز) و سایر موارد که فروشنده دیگری کالا را عرضه میکند باید به امتیاز فروشنده و نظر خریداران توجه کرد، چون گزینه اصالت کالا دیجی‌کالا ممکن است اشتباه درج شده باشد، این تجربه را خود ما دو بار داشته ایم.

و اما تصویر مداد طراحی تقلبی و مداد طراحی اصل:

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)

تصویر مداد طراحی تقلبی لوموگراف توسط یکی از هنرجویان ارسال شده بود که بررسی کنیم مداد اصل است یا خیر، احتمالا با مقایسه چشمی، شما هم حدس زده اید که کدام مداد طراحی اصل و کدام تقلبی است.

کیفیت مغز مداد یا رنگ و ساخت بدنه مواردی است که باید تجربه داشت، اما نوع فونت و نوشتار حک شده روی بدنه با مقایسه چشمی خیلی راحت قابل تشخیص است.

معمولا طلاکوب یا فونت روی بدنه مداد طراحی غیر اصل بی کیفیت است، حروف ظریف نیستند و فونت ها درشت حک شده است که طبیعی است. هزینه ای که صرف تولید مداد طراحی اصل می شود بخشی به همین موارد اختصاص دارد.

در مورد مداد طراحی گلد فابرکاستل اصل و تقلبی نیز در قسمت های بالا تصویر قرار دادیم.

در همین مطلب عکس مداد طراحی تقلبی و اصل سایر برند ها را نیز برای مقایسه شما قرار خواهیم داد.

سخن آخر در رابطه با خرید وسایل طراحی چهره :

اگر مقاله دو سال پیش را مطالعه کرده بودید، مشاهده کردید که ۸ نوع مداد را بررسی کردیم و بنا به تجربه توضیحاتی را ارائه دادیم، در این بروزرسانی سعی داشتیم برند های بیشتری را با فاکتور های بیشتر بررسی کنیم و مطالب را کامل تر کنیم تا راهنمایی باشد برای هنرجویان طراحی و نقاشی چهره.

امیدواریم تجارب ما برای شما مفید بوده باشد، اگر اطلاعات و نکاتی میدانید که میتواند به ما و دوستان دیگر کمک کند حتما در بخش نظرات با نام خود یادداشت کنید تا همه استفاده کنیم.

با تحقیق و بررسی مداد های طراحی دیگر در سال های آینده سعی میکنیم این مقاله را مجدد بروزرسانی کرده تا شما دوستان همیشه از آن بهره ببرید.

خرید وسایل طراحی چهره مناسب به تجربه و تحقیق نیاز دارد و ریسک اشتباه با توجه به افزایش قیمت کنونی این وسایل زیاد است، اما ما سعی میکنیم با این مطالب شما را در آموزش و خرید وسایل کمک کنیم.

شرکت در دوره ۰ تا ۱۰۰ طراحی چهره

معرفی وسایل طراحی چهره: چه مدادی با چه شماره ای بخریم؟ (آپدیت۳)