مقایسه پاک کن برقی درونت و تیهو

پاک کن برقی تیهو یا پاک کن برقی درونت، برای طراحی سیاه قلم کدام را بخریم؟

پاک کن برقی همان طور که در مطلب انواع پاک کن مخصوص سیاه قلم و مدادرنگی بیان کردیم، شاید وسیله تشریفاتی و فانتزی بنظر بیاید اما برای طراحان سیاه قلم و مدادرنگی که از سطح مبتدی فراتر رفته اند وسیله مهمی است.

این نوع پاک کن باعث افزایش سرعت نقاشی سیاه قلم و مدادرنگی می شود. مخصوصا در سفارش طراحی پرتره سیاه قلم سایز بزرگ و همینطور نقاشی مدادرنگی چهره نیاز به پاک کن برقی جدی است.

با توجه به افزایش قیمت ها شاید انتخاب یک وسیله طراحی اشتباه علاوه بر ضرر، حس بسیار بدی به ما بدهد. در این مطلب دو برند رایج بازار را با هم مقایسه می‌کنیم، مزایا و در مقابل معایب هر کدام را خدمتتان می‌گوییم.

اگر امکان مشاهده فیلم را ندارید می‌توانید مقاله زیر را در کمتر از ۵ دقیقه مطالعه بفرمایید

معرفی پاک کن برقی درونت و تیهو

پاک کن الکتریکی درونت جز قدیمی های بازار ایران است و محصول شرکت درونت انگلستان است البته مانند اغلب شرکت های اروپایی و آمریکایی کارخانه تولیدی در چین قرار دارد.

پاک کن درونت بدلیل سایقه و اصالت برند همیشه جز انتخاب های نقاشان بوده است.

در مقابل برند تیهو، محصول چین و تقریبا تازه وارد است، اما بدلیلی که جلوتر بیان می‌کنیم، سهم بازار زیادی را از آن خود کرده است و بین طراحان سیاه قلم و مدادرنگی محبوب شده است.

لازم به ذکر است که هر دو این پاک کن های الکتریکی جز مدل های برتر سال ۲۰۲۰ انتخاب شده اند.

هر دو از دو باتری AAA برای تامین انرژی استفاده می‌کنند و حالا بریم مقایسه این دو برند قدیمی و جدید را با هم داشته باشیم.

مقایسه تیهو و درونت

برای اینکه مقایسه کامل باشد ما در شاخه های:

  • قیمت
  • اجزای پاک کن
  • طراحی و فرم بدنه
  • تست عملی

پاک کن برقی تیهو یا پاک کن برقی درونت، برای طراحی سیاه قلم کدام را بخریم؟

مقایسه قیمت پاک کن الکتریکی تیهو و درونت

اولین فاکتور برای ما قیمت است، باید وسیله طراحی با بودجه ما متناسب باشد.

قیمت پاک کن درونت و تیهو در خارج از ایران طبق بررسی که انجام دادیم بین ۱۰-۱۳ دلار است.

اما در بازار ثابت داخلی قیمت به تاریخ ضبط فیلم! پاک کن درونت حدود ۱۵۰-۱۶۰ هزار تومان و پاک کن تیهو حدود ۱۹۰ هزار تومان بوده است!

تقریبا قیمت هر دو مدل یکسان است، در بازار ایران شاید بدلیل تازه وارد بودن تیهو و قابلیت جدید و استقبال نقاشان قیمت کمی بیشتر است.

در مقابل پاک کن درونت بدلیل ثابت بودن قیمت متعادلی دارد البته در بازه های زمانی این محصول در بازار کمیاب و نایاب بوده است.

از نظر قیمت پاک کن برقی درونت برتری این بخش را به خود اختصاص داد.

بررسی اجزای هر دو پاک کن

پاک کن تیهو در بسته بندی خود دارای ۱۰ پاک کن ظریف(سایز تقریبا ۲.۳ میلیمیتر) و ۱۲ یدک پاک کن سایز نرمال(سایزی که بین تمام پاک کن برقی ها مشترک است) و دو عدد پاک کن گیر پلاستیکی برای پاک کن های ظریف است.

پاک کن برقی تیهو یا پاک کن برقی درونت، برای طراحی سیاه قلم کدام را بخریم؟

روی خود پاک کن تیهو یک پاک کن گیر فلزی برای یدک نرمال است و قسمت انتهایی آن نیز یک درب پیچی برای قرار دادن باتری وجود دارد.

پاک کن درونت تعداد کمی یدک پاک کن نرمال دارد و روی خود پاک کن الکتریکی درونت مشابه تیهو یک پاک کن گیر فلزی وجود دارد که هم سایز هستند اما کمی در طراحی متفاوتند.

محل قرارگیری باتری در پاک کن درونت با یک درب کشویی پوشانده شده است و باتری ها برخلاف تیهو کنار یکدیگر قرار می‌گیرند.

پاک کن برقی تیهو یا پاک کن برقی درونت، برای طراحی سیاه قلم کدام را بخریم؟

با توجه به اینکه پاک کن گیری فلزی در هر دو مدل یکسان است، تصور کردیم با استفاده از پاک کن گیر پلاستیکی تیهو روی پاک کن درونت می‌توانیم از یدک های ظریف استفاده کنیم، اما پس از تست متوجه شدیم پاک کن گیر پلاستیکی کامل در پاک کن برقی درونت ثابت نمی شود و تصورمان اشتباه بود.

با توجه به اجزا و یدک های پاک کن بیشتر در این بخش تیهو برتری دارد.

طراحی و فرم بدنه تیهو و درونت

از نظر طراحی و ارگونومی پاک کن برقی تیهو در دست شبیه یک مارکر است و بنظر راحت و خوش دست می باشد، دسترسی به دکمه فشاری هم راحت است.

پاک کن برقی تیهو یا پاک کن برقی درونت، برای طراحی سیاه قلم کدام را بخریم؟

اما در مقابل پاک کن برقی درونت طراحی کلاسیکی دارد که برندهای تکنیکال و میلان نیز از روی همان الگوبرداری کرده اند، اندازه کوتاه و پهن آن کمی احساس ناراحتی در طراح ایجاد می‌کند، هرچند بعد از مدتی به آن عادت می‌کنید.

پاک کن برقی تیهو یا پاک کن برقی درونت، برای طراحی سیاه قلم کدام را بخریم؟

ولی در این زمینه اگر بخواهیم برنده را مشخص کنیم، با توجه به سلیقه ما، طراحی پاک کن تیهو بهتر است.

بررسی عملکرد هر دو برند

تا اینجا تیهو برتری بیشتری نسبت به پاک کن برقی درونت داشته اما، بخش اصلی کار عملکرد پاک کن است که مدام از آن استفاده می شود.

برای تست عملکرد برای هر دو پاک کن از باتری دوراسل استفاده کردیم که شرایط برابر باشد، سپس روی یک کاغذ و طراحی مدادی تست را انجام دادیم.

پاک کن برقی تیهو یا پاک کن برقی درونت، برای طراحی سیاه قلم کدام را بخریم؟

از نظر قدرت موتور، پاک کن برقی تیهو ضعیف تر از درونت است ولی این ضعف نشانه ناکارآمدی برند تیهو نیست بلکه پاک کن برقی درونت موتور بسیار قوی دارد.

پاک کن برقی تیهو یا پاک کن برقی درونت، برای طراحی سیاه قلم کدام را بخریم؟

این قوی بودن ممکن است عیب نیز به حساب بیاید، یعنی اگر فشار دست ما روی کاغذ زیاد شود سطح کاغذ را از بین می برد ولی پاک کن برقی تیهو فشار دست از حدی بیشتر شود موتور متوقف می‌شود چون ضعیف تر است.

پاک کن برقی تیهو یا پاک کن برقی درونت، برای طراحی سیاه قلم کدام را بخریم؟

و همچنین مزیت ویژه پاک کن برقی تیهو یعنی یدک های پاک کن برقی ظریف را بررسی کردیم، واقعا مزیت عالی است، برای قرار دادن هایلایت موها، ریش و سبیل و بافت روشن روی پوست در تکنیک سیاه قلم و مدادرنگی این قابلیت بسیار کاربردی است.

در اصل این قابلیت پاک کن برقی تیهو را باید با پاک کن اتودی مونوزیرو ۲.۳ میلیمتر مقایسه کرد، که قطعا باز هم تیهو برتری دارد، ولی کنترل مونوزیرو بدلیل دستی بودن کمی بیشتر است.

جمع بندی و ارزش خرید

با توجه به بررسی که انجام دادیم اگر مزیت ویژه پاک کن برقی تیهو را حذف کنیم، هر دو با هم برابر می‌شوند و ارزش خرید یکسانی دارند.

ولی یدک های ظریف و پاک کن گیر پلاستیکی برتری را به سمت تیهو تغییر می‌دهد.

دو مورد اینجا لازم است که اشاره کنیم:

۱- این مزیت نیازمند این است که یدک پاک کن ظریف همیشه در دسترس باشد، یعنی اگر تامین کننده یدک ها را وارد نکند این قابلیت حذف می شود مانند زمان هایی که یدک پاک کن اتودی مونوزیرو در ایران کمیاب می‌شود.

۲- بتازگی پاک کن گیر ظریفی برای درونت نیز به بازار وارد شده است که این قابلیت را به پاک کن برقی درونت می دهد ولی باز هم لازم است پاک کن های ظریف در بازار وجود داشته باشند.

با توجه به این جمع بندی پاک کن برقی تیهو برندی است که می توان روی آن حساب کرد، اما اگر اصالت و سادگی و قدرت موتور برای شما اهمیت دارد، قدیمی بازار پاک کن های برقی یعنی درونت انتخاب شما خواهد بود.

در انتهای فیلم نیز از طریق قرعه کشی دو نفر از فالوور های اینستاگرام طراحی روشن برنده جایزه شدند.

آیا شما تجربه استفاده از پاک کن برقی را داشته اید؟ نظر شما چیست؟