مبانی طراحی ۱ - گرم کردن دست

مبانی طراحی 1 – آموزش گرم کردن دست با خطوط هفتگانه

در این مقاله می‌خوانید

مبانی طراحی پایه های شروع حرفه ای یادگیری طراحی و نقاشی است، در آموزش و جلسه قبل یعنی راز گرفتن مداد در دست و حرکت دست مانند استادان طراحی چهره در رابطه با تمرین هایی مربوط به گرم کردن دست صحبت کردیم.

این جلسه تمرین های ساده ای را به شما خواهیم گفت که هم با مداد و کاغذ راحت تر آشنا شوید و هم حرکت دستتان بصورت عادت اصلاح شود، این تمرین ها نه تنها در شروع آموزش طراحی پایه اهمیت دارد بلکه قبل از هر طراحی و نقاشی به طراح کمک میکند خطوط بهتری رسم کند.

نکته مهم در این تمرین های خطوط هفت گانه پیچیدگی تمرین نیست، بلکه مداومت و انجام دادن باعث معجزه این تمرین ها میشود.

این آموزش بخشی از جلسه اول دوره طراحی پایه به سبک انیشتین است.

این فیلم و محتوا در ۲۵ مهر ۹۸ بروزرسانی شده است.

اگر امکان دانلود و تماشای فیلم را ندارید میتوانید مقاله را در ادامه به همراه تصاویر مطالعه بفرمایید.

مبانی طراحی و نیاز گرم کردن دست:

آیا تا به حال یک حرکت ورزشی را بدون گرم کردن انجام داده اید؟ حتما میدانید که هر حرکتی بدون گرم کردن اولیه باعث کاهش بازدهی میشود، حتی در فعالیت هایی که به ظاهر متفاوت هستند مانند، راننده ای که برای بار اول با یک ماشین قصد رانندگی داشته باشد، کمی آرام حرکت میکند تا به ماشین مورد نظر آشنا شود، پس چرا ما برای طراحی و نقاشی این مقدمه و تمرین گرم کردن را انجام نمیدهیم؟

گرم کردن دست علاوه بر فعال کردن بخش هنری نیمکره راست، باعث میشود دست ما با مداد و کاغذ تنظیم شود، میزان فشار مورد نظر برای مداد را تخمین بزنیم و جنس کاغذ را محک بزنیم.

تمرین های گرم کردن دست از کجا آمده اند:

این تمرین ها ایده ما نیستند و مبحثی نیست که به تازگی ایجاد شده باشد، سالیان سال است که طراحان حرفه ای، مانند طراحان صنعتی، طراحان کاراکتر، طراحان خودرو، طراحان کمپانی های بزرگ همچون دیسنی، پیکسار، کمیک مارول، دی سی و… از این تمرین ها پیش از شروع خلق محصولاتی که درآمد میلیاردی ایجاد کرده است، استفاده میکنند.

جناب طهانی این تمرین ها را از یک طراح کاراکتر آلمانی فراگرفته است و مدت ها به این شیوه پیش از طراحی، دست و ذهن خود را آماده میکرد، اما زمانی به ارزش این تمرین های ساده پی برد که در جمعی در حال طراحی زنده بود و دیگر طراحان از جسارت و محکم بودن خطوط وی تعریف کردند؛ در این مقاله آموزشی قصد داریم همان تمرین ها را دقیقا برای شما بازگو کنیم.

برای مبانی طراحی چه وسایلی احتیاج است؟

نگران نباشید، وسایل زیاد و گرانی نیاز نیست تهیه کنید.

همین! حالا شروع میکنیم،اما به چند نکته پیش از شروع لازم است که توجه داشته باشید:

۱- خطوط و تمرین را آهسته انجام دهید.

۲- کاغذ را در مقابل خود نچرخانید، در طی تمرین کاغذ بطور صاف جلوی ما باشد.

۳- فراموش نکنید روی حرکت دست از کتف و آرنج همانطور که در آموزش راز گرفتن مداد صحبت کردیم، تمرکز کنید.

۴- این تمرین باید مداوم انجام شود و سطح کاغذ های مورد تمرین باید کاملا پر شود.

شروع تمرین گرم کردن دست:

اولین تمرین مبانی طراحی را شروع میکنیم:

۱- کاغذ را مقابل خود قرار داده و با خطوط افقی از چپ به راست از بالا تا نیمه کاغذ را پر میکنیم، توجه داشته باشید سرعت حرکت دست کم باشد.

بعد از اینکه به نیمه کاغذ رسیدید، جهت حرکت دست را برعکس میکنیم، یعنی از راست به چپ خطوط را رسم میکنیم.

تمرین خطوط هفتگانه

 •  حال نوبت خطوط عمودی است، باز هم از سمت چپ از بالا به پایین خطوط را رسم میکنیم و به نیمه کاغذ که رسیدیم از پایین به بالا خطوط را تمرین خواهیم کرد.

تمرین خطوط برای گرم کردن دست

 •  بعد از پر شدن کاغذ با این موارد، خطوط مورب را رسم میکنیم،از هر دو سمت و دقیقا مانند قبل جهت حرکت دست را عوض میکنیم.

تمرین خطوط در مبانی طراحی

۲- حال نوبت خطوط منحنی است، این خطوط در مبانی طراحی بسیار اهمیت دارد، چون در بیشتر طراحی ها مخصوصا طراحی چهره زیاد استفاده میشود.

از سمت چپ شروع میکنیم و خیلی آرام خطوط را رسم میکنیم، سعی کنید خطوط زیرین کاملا با هم منطبق و منظم باشد، تا انتهای کاغذ این خطوط را رسم میکنیم.

مبانی طراحی - گرم کردن دست

حال در جهت مخالف یعنی از راست به چپ خطوط را رسم میکنیم با این تفاوت که قله خطوط منحنی عکس خطوط رسم شده قبلی باشد، مانند شکل:

تمرین گرم کردن دست طراح

 •  مجدد خطوط منحنی را بصورت عمود رسم میکنیم و دقیقا مانند حالت افقی تکرار میکنیم.

مبانی طراحی گرم کردن دست

 • اینبار خطوط منحنی را بصورت مورب از گوشه های بالای کاغذ شروع میکنیم و حالت برعکس را نیز رسم میکنیم.

مبانی طراحی گرم کردن دست

۳- در این مرحله سراغ اشکال هندسی ساده میرویم، از دایره که مهمترین این اشکال در مبانی طراحی است شروع میکنیم، بصورت ساعتگرد یعنی در جهت عقربه های ساعت دایره را رسم میکنیم، برای اینکه کاغذ پر شود داخل همان دایره ها را با دایره هایی، خلاف جهت عقربه های ساعت پر میکنیم و این روش را ادامه میدهیم تا کاغذ پر شود.

تمرین گرم کردن دست طراح

۴- بعد از دایره سراغ بیضی میرویم، بیضی تنوع تمرین بیشتری دارد و میتوان علاوه بر جهت عقربه های ساعت و خلاف جهت عقربه های ساعت، روی افقی، عمودی و مورب این شکل هندسی هم تمرین کرد، فقط حواستان باشد سرعت دست کم باشد و دست از آرنج و کتف حرکت کند و…

مبانی طراحی گرم کردن دست

۵- بعد از دایره و بیضی میتوانیم مربع و مستطیل را هم رسم کنیم ولی مهمتر از آنها خطوط حلزونی یا spiral است، خیلی با دقت یکبار از بیرون به داخل خطوط حلزونی را رسم میکنیم و بار دیگر از داخل به بیرون، سپس برعکس این فرم را نیز مانند عکس انجام میدهیم، در اندازه های مختلف تا کاغذ پر شود.

گرم کردن دست نقاش

۶- مانند همین خطوط حلزونی، میتوانیم مربع و مستطیل را نیز به این شیوه رسم کنیم که بسیار مفید است.

گرم کردن دست در طراحی

۷- آخرین تمرین، یک کاغذ جدا برای این تمرین داشته باشید و روی تمارین قبلی انجام ندهید، زیرا میخواهیم سطح کاغذ را کاملا پر کنیم، مداد را روی سطح کاغذ قرار میدهیم، میتوانید هر جایی نوک مداد را قرار دهید، سپس شروع به رسم تمام خطوط و اشکال بالا و هر فرمی که دلمان میخواهد میکنیم، خیلی آهسته و بدون اینکه مداد را از روی سطح کاغذ بلند کنیم، یعنی در تمام طول این تمرین نوک مداد روی کاغذ حرکت میکند، این تمرین مبانی طراحی فوق العاده است،به تغییر جهت مداد دقت کنید، ببینید چطور میتوانید سطح کاغذ را کاملا پر کنید.

مبانی طراحی - گرم کردن دست

سخن آخر و نتیجه گیری:

خیلی از شاگردان معمولا میپرسند این تمرین مبانی طراحی را چه مدت باید انجام داد؟ همانطور که در بالا گفتیم، این تمرین گرم کردن است، مهم نیست در چه مرحله و سطحی باشیم، گرم کردن همیشه لازم است.

امیدواریم این تمرین گرم کردن را بسیار جدی بگیرید و وقتی بصورت مداوم آن را انجام دادید قول میدهیم که نتیجه آن را مشاهده خواهید کرد، شاید در نگاه اول ساده بنظر بیاید اما همین سادگی ممکن است باعث شود از آن غفلت کنیم.

برای ادامه مبحث مبانی طراحی، طبق ترتیب لیست زیر اقدام کنین:

شاید این نوشته ها را هم بپسندید

  سلام
  تخفیف چند در صد میباشد

  پاسخ

  سلام چرافیلم اموزش طراحی1نیستش رولینکش میزنم نیست؟

  پاسخ

  با سلام فایل آموزشی باز نمی شه متاسفانه لطفا راهنمایی کنید

  پاسخ

  سلام. بابت آموزشهای خوبتون ممنونم. فایل آموزشی این جلسه دانلود نمیشه. اگر ممکنه مشکل رو بررسی کنید.
  متشکرم

  پاسخ

  خیلی ممنون از آموزش خوبتون. از دید جزیی و دقیقی که به همه جوانب دارین. این نشان از تجربه و سخاوت در آموزشتونه. موفق و پیروز باشید

  پاسخ

  با سلام و تشکر . مطالبتان حاکی از استفاده علم و تجربه و تحقیق است که با جزئیات توام بوده و مهمتر از آن با هنر مستند سازی آموزشی، به موقع و گیرا می باشد لطفاً برنامه ریزی و تفکر در مطالب ارائه شده مهمتر از آن انتقال انرژی مثبت را ادامه دهید خیلی از سایت های خارجی را دنبال می کنم ولی جای هنرمندان ما در همه زمینه ها خالی و کم اثر و بی کیفیت است و این باعث شده بعضی از کشورها هنرهای بومی ما را به نام خود معرفی نمایند. باشد که این نگاه یادگرفتن و یاد دادن صحیح برای گسترش هنر، الگوی سایر هنرمندان ما شود. ذکات علم نشره

  پاسخ

  ممنون از زحماتتون، من تازه دارم شروع می کنم

  پاسخ

  میشه لطفا وسایل مورد نیاز این پکیج رو معرفی کنید که بشه همزمان با تهیه فیلم ها کار رو شروع کرد

  پاسخ

  سلام، بله وسایل معرفی خواهد شد، از پشتیبان خود در اپلیکیشن هم می توانید بپرسید زودتر. در رابطه با مشکل dvd نیز با پشتیبان خود هماهنگ کنید راهنمایی میکنند

  پاسخ

  درود
  من میخواستم کار طراحی جواهرات رو دنبال کنم میخواستم بدونم که از چه شیوه و چه سبک طراحی شروع کنم بهتر هست؟
  ممنون

  پاسخ

  سلام و خسته نباشید
  ممنون بابت اموزش های خوبتون واقعا
  عذر میخوام داخل فایل های اموزش طراحی پایه فایل شماره پنج برای مشاهده وجود داره ولی مثل بقیشون گزینه قابل دانلود نیست…خیلی ازتون ممنون میشم که اونو هم بزارین

  پاسخ

  سلامت باشید
  داخل حساب کاربری اون بخش ها فعال می شود پس از ثبت نام دوره

  پاسخ

  سلام استاد داشتن مهارت در طراحی سنتی می‌تونه به طراحی در تبلت گرافیکی کمک بکنه؟

  پاسخ

  عرض سلام و خسته نباشید خدمت اساتید مجموعه طراحی روشن. شما به یک نفر که خیلی به نقاشی علاقه داره ولی خلاف علاقه ی زیادش هیچ تخصص و دانش نداره یعنی فرض کنید سطحش خیلی خیلی پایینه ابتدا کدوم یک از دوره هاتون را پیشنهاد میکنید

  پاسخ

  در مورد ترکیب بندی در طراحی و اهمیت کادر و انواع آن مطلبی دارید؟

  پاسخ

  آموزش ها بسیار عالی دستمریزاد

  پاسخ

  سلام استاد،آموزشتون عالیه ومحشره،من بهتر از این کلمه چیزی به ذهنم نمی‌رسه ،چون هر چقدر بگم کم گفتم و حق استادی شمارو به جا نمیتونم بیارم،انشاالله هرروز خداوند به موفقیتتون اضافه کنه،⁦☺️⁩⁦☺️⁩

  پاسخ

  خیلی عالیه ، من خودم دوره آموزش پایه به سبک انیشتین رو خریدم که این مطلب هم جزوش بود ، می خواستم بگم خیلی بیشتر از هزینه ای که کردم دارم سود میبرم ، واقعا کارتون عالیه . ممنون

  پاسخ

  خداروشکر، امیدوارم همینطور نظر و پیشرفتت مثبت بمونه جناب جعفری

  پاسخ

  ممنونم از اموزش خوبتون پایدارباشید

  پاسخ

  سلام استاد.شما توی فیلم گفتید پنج تا ده دقیقه این تمرین هارو قبل کارهاتون انجام بدید اما من تمرینات گرم کردن دست برام حتی بیشتر از نیم ساعت طول میکشه . بعضی وقتا یک ساعتم طولش میدم چون بدم نمیاد راستش! اما ایا همیشه و حتی درآینده هم این تمرین ها باید آهسته انجام بشه؟یا اینکه بعد از یکسال مثلا میتونیم سریع تر انجامش بدیم؟ ممنونم

  پاسخ

  سلام این خیلی عالیه خانم اسدی، نه در آینده شاید همان پنج دقیقه کافی باشد و با یک طراحی خطی یا حالت یا طراحی اسکیس دستتان گرم شود

  پاسخ

  سلام و خیلی ممنون.
  میتونیم با این تمرین هایی که گفتید کنترل مداد رو توی دستمون هم قوی‌تر کنیم؟
  و گاهی اوقات این تمرینات رو انجام بدیم و فقط تا کنترل دستمون بشتر بشه؟
  ممنون میشم جواب بدید
  با تشکر

  پاسخ

  سلام بله خیلی زیاد
  این تمرین مانند گرم کردن قبل از ورزش است و بهتر است همیشه چند دقیقه‌ای قبل از طراحی آن را انجام دهید

  پاسخ

  وقتی ویدیو های آموزشی شما رو میبینم واقعا لذت میبرم و خوشحالم که با شما و گروه حرفه ای تون آشنا شدم .موفقیتتان روز افزون

  پاسخ

  سلام یک سوال در رابطه با ویدیو. آیا درست کشیدن اشکال هندسی مهمه توی گرم کردن؟ من هر دایره ای که میکشم درست از آب در نمیاد و این بهمم میریزه :))))

  پاسخ

  سلام بله نرم و روان رسم کردن اشکال هندسی اهمیت داره.

  پاسخ

  سلام من مدتی قبل شروع کرده بودم
  الان می خوام با دوره شما شروع کنم ولی نمی دونم چه دوره ثبت نام کنم میشه راهنمایی کنید

  پاسخ

  سلام، اگر برای شروع نیاز به راهنمایی دارید، دوره طراحی پایه انیشتین را توصیه می‌کنم.

  پاسخ
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید0
There are no products in the cart!
0