مبانی طراحی ۱ - گرم کردن دست

مبانی طراحی ۱ – آموزش گرم کردن دست با خطوط هفتگانه

مبانی طراحی پایه های شروع حرفه ای یادگیری طراحی و نقاشی است، در آموزش و جلسه قبل یعنی راز گرفتن مداد در دست و حرکت دست مانند استادان طراحی چهره در رابطه با تمرین هایی مربوط به گرم کردن دست صحبت کردیم.

این جلسه تمرین های ساده ای را به شما خواهیم گفت که هم با مداد و کاغذ راحت تر آشنا شوید و هم حرکت دستتان بصورت عادت اصلاح شود، این تمرین ها نه تنها در شروع آموزش طراحی پایه اهمیت دارد بلکه قبل از هر طراحی و نقاشی به طراح کمک میکند خطوط بهتری رسم کند.

نکته مهم در این تمرین های خطوط هفت گانه پیچیدگی تمرین نیست، بلکه مداومت و انجام دادن باعث معجزه این تمرین ها میشود.

این آموزش بخشی از جلسه اول دوره طراحی پایه به سبک انیشتین است.

این فیلم و محتوا در ۲۵ مهر ۹۸ بروزرسانی شده است.

اگر امکان دانلود و تماشای فیلم را ندارید میتوانید مقاله را در ادامه به همراه تصاویر مطالعه بفرمایید.

مبانی طراحی و نیاز گرم کردن دست:

آیا تا به حال یک حرکت ورزشی را بدون گرم کردن انجام داده اید؟ حتما میدانید که هر حرکتی بدون گرم کردن اولیه باعث کاهش بازدهی میشود، حتی در فعالیت هایی که به ظاهر متفاوت هستند مانند، راننده ای که برای بار اول با یک ماشین قصد رانندگی داشته باشد، کمی آرام حرکت میکند تا به ماشین مورد نظر آشنا شود، پس چرا ما برای طراحی و نقاشی این مقدمه و تمرین گرم کردن را انجام نمیدهیم؟

گرم کردن دست علاوه بر فعال کردن بخش هنری نیمکره راست، باعث میشود دست ما با مداد و کاغذ تنظیم شود، میزان فشار مورد نظر برای مداد را تخمین بزنیم و جنس کاغذ را محک بزنیم.

تمرین های گرم کردن دست از کجا آمده اند:

این تمرین ها ایده ما نیستند و مبحثی نیست که به تازگی ایجاد شده باشد، سالیان سال است که طراحان حرفه ای، مانند طراحان صنعتی، طراحان کاراکتر، طراحان خودرو، طراحان کمپانی های بزرگ همچون دیسنی، پیکسار، کمیک مارول، دی سی و… از این تمرین ها پیش از شروع خلق محصولاتی که درآمد میلیاردی ایجاد کرده است، استفاده میکنند.

جناب طهانی این تمرین ها را از یک طراح کاراکتر آلمانی فراگرفته است و مدت ها به این شیوه پیش از طراحی، دست و ذهن خود را آماده میکرد، اما زمانی به ارزش این تمرین های ساده پی برد که در جمعی در حال طراحی زنده بود و دیگر طراحان از جسارت و محکم بودن خطوط وی تعریف کردند؛ در این مقاله آموزشی قصد داریم همان تمرین ها را دقیقا برای شما بازگو کنیم.

برای مبانی طراحی چه وسایلی احتیاج است؟

نگران نباشید، وسایل زیاد و گرانی نیاز نیست تهیه کنید.

همین! حالا شروع میکنیم،اما به چند نکته پیش از شروع لازم است که توجه داشته باشید:

۱- خطوط و تمرین را آهسته انجام دهید.

۲- کاغذ را در مقابل خود نچرخانید، در طی تمرین کاغذ بطور صاف جلوی ما باشد.

۳- فراموش نکنید روی حرکت دست از کتف و آرنج همانطور که در آموزش راز گرفتن مداد صحبت کردیم، تمرکز کنید.

۴- این تمرین باید مداوم انجام شود و سطح کاغذ های مورد تمرین باید کاملا پر شود.

شروع تمرین گرم کردن دست:

اولین تمرین مبانی طراحی را شروع میکنیم:

۱- کاغذ را مقابل خود قرار داده و با خطوط افقی از چپ به راست از بالا تا نیمه کاغذ را پر میکنیم، توجه داشته باشید سرعت حرکت دست کم باشد.

بعد از اینکه به نیمه کاغذ رسیدید، جهت حرکت دست را برعکس میکنیم، یعنی از راست به چپ خطوط را رسم میکنیم.

مبانی طراحی 1 - آموزش گرم کردن دست با خطوط هفتگانه

  •  حال نوبت خطوط عمودی است، باز هم از سمت چپ از بالا به پایین خطوط را رسم میکنیم و به نیمه کاغذ که رسیدیم از پایین به بالا خطوط را تمرین خواهیم کرد.

مبانی طراحی 1 - آموزش گرم کردن دست با خطوط هفتگانه

  •  بعد از پر شدن کاغذ با این موارد، خطوط مورب را رسم میکنیم،از هر دو سمت و دقیقا مانند قبل جهت حرکت دست را عوض میکنیم.

مبانی طراحی 1 - آموزش گرم کردن دست با خطوط هفتگانه

۲- حال نوبت خطوط منحنی است، این خطوط در مبانی طراحی بسیار اهمیت دارد، چون در بیشتر طراحی ها مخصوصا طراحی چهره زیاد استفاده میشود.

از سمت چپ شروع میکنیم و خیلی آرام خطوط را رسم میکنیم، سعی کنید خطوط زیرین کاملا با هم منطبق و منظم باشد، تا انتهای کاغذ این خطوط را رسم میکنیم.

مبانی طراحی 1 - آموزش گرم کردن دست با خطوط هفتگانه

حال در جهت مخالف یعنی از راست به چپ خطوط را رسم میکنیم با این تفاوت که قله خطوط منحنی عکس خطوط رسم شده قبلی باشد، مانند شکل:

مبانی طراحی 1 - آموزش گرم کردن دست با خطوط هفتگانه

  •  مجدد خطوط منحنی را بصورت عمود رسم میکنیم و دقیقا مانند حالت افقی تکرار میکنیم.

مبانی طراحی 1 - آموزش گرم کردن دست با خطوط هفتگانه

  • اینبار خطوط منحنی را بصورت مورب از گوشه های بالای کاغذ شروع میکنیم و حالت برعکس را نیز رسم میکنیم.

مبانی طراحی 1 - آموزش گرم کردن دست با خطوط هفتگانه

۳- در این مرحله سراغ اشکال هندسی ساده میرویم، از دایره که مهمترین این اشکال در مبانی طراحی است شروع میکنیم، بصورت ساعتگرد یعنی در جهت عقربه های ساعت دایره را رسم میکنیم، برای اینکه کاغذ پر شود داخل همان دایره ها را با دایره هایی، خلاف جهت عقربه های ساعت پر میکنیم و این روش را ادامه میدهیم تا کاغذ پر شود.

مبانی طراحی 1 - آموزش گرم کردن دست با خطوط هفتگانه

۴- بعد از دایره سراغ بیضی میرویم، بیضی تنوع تمرین بیشتری دارد و میتوان علاوه بر جهت عقربه های ساعت و خلاف جهت عقربه های ساعت، روی افقی، عمودی و مورب این شکل هندسی هم تمرین کرد، فقط حواستان باشد سرعت دست کم باشد و دست از آرنج و کتف حرکت کند و…

مبانی طراحی 1 - آموزش گرم کردن دست با خطوط هفتگانه

۵- بعد از دایره و بیضی میتوانیم مربع و مستطیل را هم رسم کنیم ولی مهمتر از آنها خطوط حلزونی یا spiral است، خیلی با دقت یکبار از بیرون به داخل خطوط حلزونی را رسم میکنیم و بار دیگر از داخل به بیرون، سپس برعکس این فرم را نیز مانند عکس انجام میدهیم، در اندازه های مختلف تا کاغذ پر شود.

مبانی طراحی 1 - آموزش گرم کردن دست با خطوط هفتگانه

۶- مانند همین خطوط حلزونی، میتوانیم مربع و مستطیل را نیز به این شیوه رسم کنیم که بسیار مفید است.

مبانی طراحی 1 - آموزش گرم کردن دست با خطوط هفتگانه

۷- آخرین تمرین، یک کاغذ جدا برای این تمرین داشته باشید و روی تمارین قبلی انجام ندهید، زیرا میخواهیم سطح کاغذ را کاملا پر کنیم، مداد را روی سطح کاغذ قرار میدهیم، میتوانید هر جایی نوک مداد را قرار دهید، سپس شروع به رسم تمام خطوط و اشکال بالا و هر فرمی که دلمان میخواهد میکنیم، خیلی آهسته و بدون اینکه مداد را از روی سطح کاغذ بلند کنیم، یعنی در تمام طول این تمرین نوک مداد روی کاغذ حرکت میکند، این تمرین مبانی طراحی فوق العاده است،به تغییر جهت مداد دقت کنید، ببینید چطور میتوانید سطح کاغذ را کاملا پر کنید.

مبانی طراحی 1 - آموزش گرم کردن دست با خطوط هفتگانه

سخن آخر و نتیجه گیری:

خیلی از شاگردان معمولا میپرسند این تمرین مبانی طراحی را چه مدت باید انجام داد؟ همانطور که در بالا گفتیم، این تمرین گرم کردن است، مهم نیست در چه مرحله و سطحی باشیم، گرم کردن همیشه لازم است.

امیدواریم این تمرین گرم کردن را بسیار جدی بگیرید و وقتی بصورت مداوم آن را انجام دادید قول میدهیم که نتیجه آن را مشاهده خواهید کرد، شاید در نگاه اول ساده بنظر بیاید اما همین سادگی ممکن است باعث شود از آن غفلت کنیم.

برای ادامه مبحث مبانی طراحی، طبق ترتیب لیست زیر اقدام کنین: