مبانی طراحی ۲- خط در طراحی

مبانی طراحی۲ – خط در طراحی

در این مقاله می‌خوانید

خط در طراحی، حکم پایه و اسکلت ساختمان میباشد، تمام ساختمان های بزرگ و کوچک به پایه و اسکلت نیازمند هستند.

به دلیل این اهمیت گروه طراحی روشن تصمیم به جمع آوری اطلاعات کاربردی و تمرین هایی برای تقویت خط در طراحی گرفت و حاصل این تصمیم فیلم و مقاله ای است که پیش روی شماست.

در فیلمی که در ادامه میتوانید مشاهده و دانلود کنید، جناب طهانی ابتدا با روش اسکیس قدرت خط در طراحی را نشان میدهند و سپس به بررسی اهمیت خط، اشتباهات در ترسیم خط و تمرینی برای تقویت خط در طراحی میپردازند.

اگر به مباحث طراحی پایه علاقه مند هستید، آموزش اندازه گیری در طراحی را نیز مشاهده بفرمایید.

توصیه میکنیم چند دقیقه وقت گذاشته و این فیلم که بخشی از جلسه اول دوره آموزش طراحی پایه یا همان طراحی به سبک انیشتین است را تماشا کنید، قول میدهیم نکاتی را کشف کنید که برایتان تازگی خواهد داشت.

اگر امکان مشاهده و دانلود فیلم خط در طراحی  را ندارید در ادامه میتوانید مقاله ای که خلاصه فیلم است را مطالعه کنید ولی توصیه میکنیم سعی کنید حتما فیلم را تماشا کنید.

مبانی طراحی ۲- خط در طراحی

اهمیت خط در طراحی:

همانطور که در تصویر بالا مشاهده مکنید با خط خطی سریع و ساده میتوان طراحی و نقاشی دلنشینی خلق کرد، بدون احتیاج به سایه پردازی ، رنگ و…

با خط میتوان عوامل مهمی همچون فرم، جهت، حرکت و بعد را به بیننده نشان داد:

مانند استوانه زیر که در دو زاویه طراحی شده است.

مبانی طراحی ۲- خط در طراحی

یا برجسته و سه بعدی بودن خطوط زیر را که حس محدب بودن سطح را به ما القا میکند، فقط با چند خط صاف و منحنی میتوان حس کرد.

مبانی طراحی ۲- خط در طراحی

یا حرکت و جهت حرکت را هم با چند خط ساده میتوان به نمایش گذاشت.

مبانی طراحی ۲- خط در طراحی

خط در اغلب شاخه های طراحی و نقاشی نقش بسزایی دارد، همچون تصویرسازی، کمیک استریپ، طراحی خودرو، فیگور و…

مبانی طراحی ۲- خط در طراحی

دسته بندی خط در طراحی:

بطور کل خط را بصورت های مختلف دسته بندی میکنند، اما ما اینجا آن را بصورت کاربردی به سه دسته تقسیم بندی کرده ایم؛

۱- خط با ضخامت ثابت

مبانی طراحی ۲- خط در طراحی

این خط ابتدا و انتهایی با ضخامت ثابت دارد و ساده ترین نوع خط است که بیشتر با مارکر و راپید میتوان آن را ایجاد کرد.

۲- خط با ضخامت متغییر و تنالیته ثابت

مبانی طراحی ۲- خط در طراحی

این خط در ابتدا ، انتها و در طول مسیر ضخامت متغییری دارد، این نوع خط را بیشتر با قلم مو آبرنگی، پن براش و واتر براش میتوان ایجاد کرد.

۳- خط با ضخامت و تنالیته متغییر

مبانی طراحی ۲- خط در طراحی

این خط علاوه بر تغییر ضخامت در طول طراحی، تنالیته آن نیز تغییر میکند، مداد گرافیتی طراحی ساده ترین وسیله برای ایجاد این نوع خط در طراحی است.

استفاده خط در طراحی بیشتر با خطوط نوع دوم و سوم است و از خطوط نوع اول بسیار کم استفاده میشود. هر چند مبتدیان در شروع طراحی بیشتر از خط نوع اول استفاده میکنند.

سه اشتباه خطرناک در ترسیم خط:

اشتباه اول:

مبانی طراحی ۲- خط در طراحی

خطوط طراحی را بصورت خط چین و بریده بریده ترسیم کردن، این کار باعث درجا زدن و عدم پیشرفت در طراحی میشود.

بایستی خطوط بیشتر بصورت یک تکه و با کمترین میزان برداشتن مداد از روی کاغذ ترسیم شوند.

اشتباه دوم:

مبانی طراحی ۲- خط در طراحی

این اشتباه مربوط به دسته بندی خط ها است، اغلب مبتدیان در طراحی از خط نوع اول استفاده میکنند، این اشتباه در زمان ترسیم مو ، مژه، ریش و سبیل و خطوط صورت، درختان و… خود را بیشتر نشان میدهند.

برای ترسیم اغلب طراحی بایستی از خط نوع دوم و سوم استفاده کرد.

اشتباه سوم:

مبانی طراحی ۲- خط در طراحی

دورگیری طرح با ضخامت زیاد، خط در طراحی وزن را نیز نشان میدهد و وقتی تمام خطوط دورگیری را با یک ضخامت ترسیم کنیم، هیچ وزنی در طراحی نداریم.

بعنوان مثال دو کاریکاتور بالا را مشاهده کنید، سمت راست خطوط ظریف و سمت چپ دورگیری با خط ضخیم انجام شده است، کاریکاتور سمت چپ به رئال نزدیک تر و پخته تر است ولی تصویر سمت چپ خام بنظر میرسد.

مبانی طراحی ۲- خط در طراحی

این اشتباه خیلی وسیع است مانند تفاوت دو مکعبی که در بالا مشاهده میکنید.

مبانی طراحی ۲- خط در طراحی

یا تفاوت نوع ترسیم بینی ها در تصویر بالا، این نکته و اشتباه در طراحی خطوط داخل چهره بسیار پیش می آید و بایستی حتما آن را ترک کرد.

تمرین تقویت خط در طراحی :

برای درک این تمرین ها بهتر است فیلم را تماشا کنید.

تمرین اول خط در طراحی:

مبانی طراحی ۲- خط در طراحی

روی یک کاغذ حدود سایز A5 یا A4 باطله، خطوط منحنی را رسم کنید بدون اینکه نوک مداد از روی سطح کاغذ بلند شود، خط ها بصورت یک تکه و کاملا درهم، این تمرین را تا پر شدن سطح کاغذ ادامه دهید.

توصیه میکنیم قبل از هر طراحی این تمرین را انجام دهید تا دستتان گرم شود.

تمرین دوم خط در طراحی:

مبانی طراحی ۲- خط در طراحی

روی یک کاغذ A4 باطله، خطوط منحنی ترسیم کنید بدین حالت که مداد را بصورت افقی به کف دست بگیرید، ابتدا و انتهای خط را نازک ترسیم کنید و در میانه منحنی ها در بالا و پایین ان ها صخامت خط را کم و زیاد کنید، لازم به ذکر است که در طول ترسیم خط مداد را از روی سطح کاغذ بلند نکنید.

تمرین سوم خط در طراحی:

مبانی طراحی ۲- خط در طراحی

دو ستونی مستطیل شکل حدودا ۷ سانتی متری ترسیم کنید، و با کنار مداد(مداد را بصورت افقی به کف دست بگیرید) خطوطی بصورت افقی ترسیم کنید از بالا به پایین، در ستون اول از تیره به روشن(فشار زیاد مداد به کاغذ تا فشار کم مداد) و در ستون دوم از روشن به تیره این کار را تکرار کنید.

(این تمرین بایستی مداوم انجام شود، در روز های اول ممکن است خطوط بصورت یکنواخت از تیره به روشن یا بالعکس ایجاد نشوند ولی به مرور کاملا مسلط خواهید شد)

این تمرین ها بظاهر ساده هستند ولی قول میدهیم بعد از دو هفته تمرین مداوم خط شما در طراحی بسیار پخته تر از قبل شده باشد.

سخن آخر خط در طراحی:

همانطور که اشاره کردیم این آموزش بخشی از دوره طراحی پایه یا همان طراحی به سبک انیشتین است که بخش هایی از آن را به مرور در سایت قرار خواهیم داد.

توصیه میکنیم طبق ترتیب پیشنهادی زیر این جلسات مبانی طراحی را پیش بروید:

امیدوارم از این آموزش استفاده لازم را برده باشید، نظر خود و تجربه خود را از خط در طراحی با ما و دوستان طراحی روشن، در بخش نظرات در میان بگذارید.

شاید این نوشته ها را هم بپسندید

  يعني عالي هستين در مورد خط من همچين توضيحي اصلا نديده بودم دستتون درد نكنه اميدورام هميشه موفق باشين تا ما از آموزشانون استفاده كنيم

  پاسخ

  خسته نباشين خدا خيررررتون بوده بجان خودم از وقتئ با سايت و گروهون آشنا شدم انگار پيدا شدم اينقددد ريززز و ساده ميگين آدم كيف ميكنه نيم ساعته نشستم بالاخره تونستم با اين فيلم مژه را درست طراحئ كنم دوره طراحئ چهره هم ديشب گرفتم دمتون گرم ببخشين طولانئ شد مرسئ مرسئ

  پاسخ

  سلامت باشین، خداروشکر مفید بود براتون، موفق باشین

  پاسخ

  عالی هستین خدا قوت همچنان منتظر ایمیلهای مفید تون هستم

  پاسخ

  سلام من بسته طراحی پایه و تهیه کردم فبلم ها و الخصوص پشتیبانی و اشکال گیری عالیه ممنون

  پاسخ

  سلام بله از هنرجوهای خوب دوره ۰ تا ۱۰۰ طراحی چهره هستین، ان شاا.. اپ طراحی روشن اواخر تابستان در اختیارتون قرار میگیره راضی تر باشین

  پاسخ

  سلام و درود خدای متعال بر استاد طهانی عزیز و بزرگوار ، و هنرمند بزرگ و نابغه ی مستعد کشورمان ایران
  واقعا انسان می ماند چه بگوید در مقابل اینهمه هوش و خلاقیت و استعداد والای جوان / و استاد مهربانی که اوقات طلایی خویش را در خدمت ایران و ایرانی گذاشته و اینگونه مشتاقانه هنرجویان را با سعه ی صدری منحصر بفرد راهنمایی می کنند و بالواقع این آرمانی ست بسیار بسیار ستودنی ست
  بنده از همین جا دستانشان را می بوسم و مباهات میکنم

  زنده می شود نگاه من
  با نگاه او
  و با سریر آسمانِ آبیِ قشنگ لحظه ها
  که ماورای چشم های ماست
  و هر چه خیزش است
  به لطف اوست

  بداهه ای ست تقدیم استاد طهانی عزیز

  پاسخ

  سلام جناب جعفری خواهشا اینقد ما را شرمنده نکنید،بارها خدمتتون عرض کرده ایم احترام زیادی برای شما قائل هستیم،لطف بیش از لیاقتمان به ما دارید
  خدا شما و خط زیبایتان و ادبتان را حفظ کند و ما هم عمری باشد در کنارتان باشیم.
  خدمت دوستان دیگر عرض کنم، استاد جعفری از خطاطان بزرگ، شاعر و کاتب قرآن هستند که با بزرگی خود از هنرجویان مستعد دوره طراحی چهره ما هستند، جملات ایشان را نشانه مقام خودشون بدونین نه تعریف از ما

  پاسخ

  سلام.
  آموزش های شما خیلی مؤثر است اما متأسفانه من خیلی از آموزش های شما را نمی توانم دسترسی داشتم باشم چون در افغانستان هستم ونمی توانم خریداری کنم ومن تنها می توانم از آموزش های که رایگان در سایت قرار دارد استفاده کنم باز هم یک جهان سپاس از شما وسایت روشن دیزاین.

  پاسخ

  سلام متاسفانه یک سری مشکلات هست، تنها راه برای دوستان خارج ایران پرداخت پی پال است که قرار دادیم

  پاسخ

  من تا فبل از آشنایی با سایتتون عقیده داشتم که یک خط صاف هم نمیتونم بکشم اما الان حداقل جرعت اینو پیدا کردم که با کمک تمرینات شما شانسمو امتحان کنم

  پاسخ

  سلام خسته نباشین ، چندروزه بسته صفرتاصد صد طراحی رو گرفتم،وقتی فیلماشو گذاشتم، انگار جون گرفتم، انگار آون هدف زندگیم که سالها حسرتش رو میخوردم بالاخره دارم بهش میرسم، خیلیی اشتیاق دارم، بااینکه هزینه برام سنگین بود ولی تهیه ش کردم وخیلی خوشحالم، چون توشهرمون ما کلاس طراحی ونقاشی نبود واینکه کارمند بیمارستانم وخیلی درگیر،واینکه همیشه باید نقاشی های بقیه فقط حسرت میخوردم، ولی حالا که بسته رو شروع کردم، تنها هدفم به یه روز نقاش فوق حرفه ای شدنه، امیدوارم همیشه باشین وراهنماییم کنین وهی آموزش بزارین ومنو تنها نذارین تا به آرزوهام برسم… ???????????

  پاسخ

  واقعا عالی هست..خداقوت ..خیلی خیلی زحمت می کشید..من الان کلی شهریه دادم تا برم کلاس ..و اصلا قابل مقایسه نیست.شما واقعا به کارتون مسلط هستید که به این خوبی اموزش میدید.لطفا جایی هم برای اموزش طراحی گلهای اسلیمی..ابر..و گل و مرغ این چیزها هم کلاس بذارید .ممنون سپاسگزارم

  پاسخ

  سلام.اول از همه خیلی ممنون برای سایت خوبتون و اموزش های خوبتون.من سنم کمه و خیلی به طراحی علاقه دارم نتونستم برم کلاس و ادامه بدم تا وقتی داشتم سعی می کردم از اینترنت طراحی یاد بگیرم با سایت شما اشنا شدم فیلم های راهنمای سایت رو تماشا کردم و دارم سعی می کنم با استفاده از اموزش های رایگانتون قدم به قدم برم جلو.من فیلم راهنمای گرفتن مداد همچون اساتید رو تماشا کردم و تمرین خطوط هفتگانه(باز هم میگم از اموزش های کاملتون ممنون من دو تا کلاس طراحی مختلف رفتم ولی هیچ کدوم این خطوط هفتگانه رو بهم توضیح ندادن فقط یه تمرین گذری بود) رو هم دیدم و هر کدوم رو دو صفحه تمرین کردم و الان اومدم که مبانی طراحی 2 رو ببینم ولی گیج شدم و نمی دونم یعنی این ها رو هم باید مثل خطوط هفتگانه تمرین کنم به مدت 2 هفته؟ ممنون میشم راهنماییم کنین.(ببخشید طولانی شد.)

  پاسخ

  سلام، خیلی ممنون، حداقل تمرین یک هفته روزی یا یک روز در میان یک و نیم ساعت است
  موفق باشید

  پاسخ

  آموزشها عالیه.انسان باوجدانی مثل شماها کیمیاست.ممنون.مثل ماهایی که شش ماهه می خواستن نقاش بشوند ولی اساتید…..اونها روبا آموزشهای ضعیفشون سرخورده ونا امید کردن وهم هزینه وهم وقتمون هدر دادن وروحیمونم گرفتن.باعث روحیه وامیدواریه.خوشحالم خیلییییی.صدسال زنده باشین وبه بچه هاونوه نتیجه هام آموزش بدین تااونها هم یادبگیرندخوب بودن وباوجدان بودن صفت عالیه وفراموش نشدنی هست.هستن‌درجهان هستی وجدانهای بیداری که کمک می کنن.کمک کردن فقط نذری دادن وپول قرض دادن نیست.درهر ضمینه باید بهم کمک کنن.

  پاسخ

  خیلی ممنون از لطف و انرژیتون و فرمایشتون صحیح است

  پاسخ

  سلام . تو واتساپ فقط جواب کسایی رو میدین که دی وی دی هاتونو خریدن ؟!!؟؟!!

  پاسخ

  سلام پشتیبانی فقط برای هنرجویان دوره یا بسته ها هست، تعداد هنرجوها زیاد است فرصت برای دیگران نیست

  پاسخ

  برای تمرین هم باید از مداد مخصوص طراحی استفاده کرد یا از مدادهای معمولی هم میشه استفاده کرد برای شروع چه مدادی را پیشنهاد می دین

  پاسخ

  برای بخش مبانی مداد معمولی هم میشود استفاده کرد

  پاسخ

  سلام خسته نباشید
  ممنون بابت فیلم های بسیار عالی شما

  پاسخ

  سلام،
  بابت آموزشتون ممنونم، شما دیگه معلم ما شدین.
  بازهم ممنونم،
  جسارتا میتونین وسایل مورد نیاز نقاشی رنگ های روغنی رو هم بگین؟ یعنی همون نقاشیهایی که رو پارچه مخصوص انجام میدن.
  ممنون استاد.

  پاسخ

  سلام،خیلی ممنون،هر زمان دوره رنگ روغن در سایت شروع شود مطالب مربوط به آن را خواهیم گذاشت در سایت

  پاسخ

  ممنونم. به طور تصادفی با درسهای شما آشنا شدم. سعی می کنم اولین قدم ها را همانطور که آموز‌ش دادین بردارم. از روش تدریستون لذت می برم.

  پاسخ

  خدا خیرتون بده مثل شما خیلی کم پیدا میشه کسی رایگان این موارد رو با دلسوزی اموزش بده

  پاسخ

  سلام ممنون از توضیحاتتون⁦♥️⁩
  هزینه‌ی آموزش مجازیتون چقده؟

  پاسخ

  واقعا ممنون به خاطر آموزشهاتون.
  من تازه شروع کردم و هر روز دارم تمرین میکنم

  پاسخ

  بودن هنرجوهایی همچون شما هم برای ما انرژی بخشه

  پاسخ

  سلام:استاد این مدادگیرها ازکجا میشه تهیه کرد؟مدادوقتی کوچک میشه (مدادگیر)

  پاسخ

  سلام استاد هر چه بیشتر از این اموزش ها بدید جای تشکر و قدردانی است .
  استاد سوالی که داشتم در طراحی های که انجام میدم در طراحیها خط ها بصورت ریش ریش خودش نشان می ده مشکل از کجایی کار هستش ممنون

  پاسخ

  سلام این مشکل بدلیل کنترل خط است، باید تمرین کنید خط‌های یک تکه رسم کنید

  پاسخ

  سلام عالی هستید، خدا قوت
  ببخشید آموزش طراحی طبیعت بیجان هم دارید ؟

  پاسخ

  سلام، خیلی ممنون، دوره طراحی پایه، مهارت کلی طراحی را آموزش میدیم.

  پاسخ
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید0
There are no products in the cart!
0