آموزش پرسپکتیو یک نقطه ای

مبانی طراحی ۵ – فیلم کامل آموزش پرسپکتیو یک نقطه ای بصورت عملی

در این مقاله می‌خوانید

پرسپکتیو یک نقطه ای، ساده ترین مبحث آموزش پرسپکتیو و پایه شروع عملی موضوع عمق نمایی است. در این آموزش یعنی مبانی طراحی ۵، جناب طهانی پرسپکتیو یک نقطه ای را بصورت عملی با ترسیم نمونه هایی مورد بحث قرار داده اند.

اگر با موضوع پرسپکتیو آشنایی ندارید، توصیه میکنیم ۱۵ دقیقه زمان بگذارید و قبل از این آموزش مبانی طراحی ۴: پرسپکتیو چیست؟ را مشاهده کنید.

برخلاف آموزش های مبانی گذشته، این آموزش بیش از یک ساعت زمان دارد و میتوانید بصورت دو فیلم مجزا آن را دانلود کرده و تمرین کنید.

این آموزش بخشی از جلسه پنجم دوره طراحی پایه به سبک انیشتین است.

اگر امکان مشاهده فیلم را ندارید، میتوانید مقاله زیر را مطالعه کنید البته این مقاله آموزش عملی برای درک شما در پی ندارد.

خطوط ساده در پرسپکتیو یک نقطه ای:

خطوط عمودی، افقی و مورب در این حالت بسیار ساده رسم میشوند، کافی است دو سمت خط یعنی ابتدا و انتهای آن را به نقطه پرسپکتیو متصل نمایید.

اکنون شما دو خط گریز دارید و متوانید پرسپکتیو خط مورد نظر را بین این دو خط راهنما رسم نمایید.

نکته مهم: برای رسم پرسپکتیو خطوط در این حالت باید زاویه خط حفظ شود یعنی خط و پرسپکتیو خط با هم موازی باشند، به تصویر زیر دقت کنید.

خط در پرسپکتیو یک نقطه ای

فاصله خطوط مساوی در پرسپکتیو :

این مهمترین نکته آموزش است،چون در تمام مباحث پرسپکتیو استفاده میشود. فرض کنید شما تعدادی میله، ساختمان، چوب های ریل قطار، تیر چراغ برق و هر شی یکسان را که قرار است پشت سر هم با فاصله یکسان رسم کنید.

در این حالت چطور این فاصله یکسان را حفظ میکنید؛ نکته کاربردی و ساده ای دارد، اگر شما یک مربع یا مستطیل را با یک خط نصف کنید، وقتی قطر مربع یا مستطیل را رسم کنید، از وسط این خط میگذرد.

طبق همین رابطه هندسی، شما کافی است دو خط را با فاصله مورد نظر رسم کنید، وقتی از ابتدای خط اول خطی را از وسط خط دوم رسم کنید، محل قرار گیری خط سوم مشخص میشود.

برای درک بهتر تصویر زیر را مشاهده کنید:

خطوط مساوی در پرسپکتیو یک نقطه ای

اشکال هندسی ساده در نمای روبرو و جانبی:

برای رسم مربع در نمای روبرو، یک مربع رسم میکنیم و گوشه های آن را به نقطه پرسپکتیو وصل میکنیم، حال هر مربعی بین این چهار خط گریز رسم کنیم، نمایش پرسپکتیو مربع مورد نظر ما است.

(مستطیل نیز در این زمینه با مربع تفاوتی ندارد، مثلث و سایر اشکال چند ضلعی نیز به همین شیوه رسم میشوند و تنها تعداد خطوط گریز آن ها تفاوت دارد)

اما برای رسم مربع در نمای جانبی؛ ابتدا یک خط عمودی یا افقی رسم میکنیم و دقیقا مانند پرسپکتیو خط، خطوط گریز آن را نیز رسم مینماییم. حال با فاصله ای کمتر از خط اولیه روی خطوط گریز خط عمودی یا افقی ترسیم میکنیم.

نکته مهم: همانطور که در مبانی طراحی ۴ در مورد اصطلاح Foreshortening صحبت کردیم، اضلاع دیگر مربع نسبت به ضلع اول باید کوتاه تر باشند.

مربع در پرسپکتیو یک نقطه ای

حال که مربع و مستطیل را رسم کردیم میتوانیم دایره و بیضی را درون آن ها رسم کنیم، در مورد رسم دایره با این روش در مبانی طراحی۳ : رسم اشکال هندسی ساده، آموزش داده ایم.

دایره در پرسپکتیو یک نقطه ای

رسم صفحه شطرنجی در پرسپکتیو یک نقطه ای :

شاید ترسیم صفحه شطرنجی یا جدول بندی شده یا ساختمانی با پنجره های یکسان و تعداد زیاد بنظر پیچیده باشد، ولی کلی به موضوع نگاه کنید.

ابتدا یک مستطیل یا مربع بزرگ را بصورت نمای جانبی رسم میکنیم و قطر آن را نیز ترسیم کرده، سپس به تعدادی که مدنظرمان است و با اندازه های یکسان روی ضلع اول تقسیم بندی میکنیم.

حال نقاط تقسیم کرده را به نقطه پرسپکتیو وصل میکنیم، این خطوط گریز با قطر مربع یا مستطیل برخورد میکنند.

سپس خطوطی افقی یا عمودی از محل تلاقی قطر بزرگ و این خطوط گریز رسم میکنیم و صفحه جدول بندی یا شطرنجی ما آماده است.

صفحه شطرنجی در پرسپکتیو یک نقطه ای

رسم مربع، مستطیل و دایره در زوایای مختلف:

فرض کنید صفحات یک کتاب در مقابل شما ورق میخورند، شما حالت های مختلفی از مستطیل و مربع را مشاهده میکنید، از زاویه نزدیک به عمود تا حالت افقی و تخت مربع یا دایره.

برای رسم مربع یا مستطیل بایستی مانند شکل تعدادی مربع یا مستطیل در حالت های مختلف نمای جانبی رسم کنید، از نزدیک نقطه پرسپکتیو شروع کنید و از آن دور شوید.

مربع در زوایای مختلف پرسپکتیو یک نقطه ای

برای دایره نیز با ترسیم مربع ها کار بسیار آسان خواهد بود، بیضی هایی را داخل مربع ها رسم میکنیم:

دایره در زوایای مختلف پرسپکتیو یک نقطه ای

ترسیم اشکال هندسی سه بعدی در پرسپکتیو یک نقطه ای:

شروع ترسیم اشکال سه بعدی با مکعب یا مکعب-مستطیل انجام میشود و سایر اشکال با استفاده از مکعب قابل رسم است.

برای رسم مکعب، ابتدا یک مربع رسم میکنیم در نمای روبرو، سپس با کمی فاصله یک مربع دیگر در پشت این مربع رسم میکنیم بین خطوط گریز،حال این دو مربع را به هم وصل میکنیم و ما یک مکعب ساده داریم.

مکعب در پرسپکتیو یک نقطه ای

برای ترسیم هرم و استوانه نیز از مکعب استفاده میکنیم، مانند شکل زیر، برای هرم، مرکز وجه مربع بالایی را پیدا میکنیم و از وجه پایینی خطوطی به آن وصل میکنیم.

برای استوانه روی دو وجه روبروی هم دایره ترسیم میکنیم و این دو دایره را بهم وصل میکنیم.

استوانه و هرم در پرسپکتیو یک نقطه ای

نکته مهم: برای رسم سطوح شیبدار مانند منازل دارای شیروانی، از نقطه پرسپکتیو ثانویه و کمکی استفاده میکنیم، این مورد را در فیلم بخش دوم حتما تماشا کنید، در مبانی طراحی ۶ : آموزش پرسپکتیو دو نقطه ای نیز این مورد را بیشتر تمرین میکنیم.

استفاده از پرسپکتیو یک نقطه ای در نقاشی و طراحی نمای داخلی:

در اسکیس های ذهنی و طراحی های طبیعت شهری روزمره میتوانید از پرسپکتیو یک نقطه ای بهره ببرید ولی لازم نیست خطوط راهنما را کامل رسم کنید یا از خط کش استفاده کنید، تنها درک موضوع عمق نمایی کافی است.

مانند طراحی زیر، یک تصویر ذهنی که خطوط ریل راه آهن، تیر چوب های تلگراف، ابرها، انسان ها و اسب ها، کاکتوس و عناصر موجود در آن تابع نقطه پرسپکتیو هستند:

نمونه پرسپکتیو یک نقطه ای

در طراحی از نمای داخلی اتاق ها یا برای دوستانی که در زمینه دکوراسیون مشغول هستند نیز این قوانین برای نمایش بعد و عمق بسیار کاربردی است.

(فیلم طراحی این دو تصویر با سرعت سه برابر در بخش دوم فیلم آموزش مبانی طراحی ۵ موجود است، میتوانید مشاهده کنید)

نمای داخلی در پرسپکتیو یک نقطه ای

سخن آخر:

سعی کردیم در این فیلم آموزشی پرسپکتیو یک نقطه ای را بسیار ساده و کاربردی توضیح دهیم، البته برای نقاشی و طراحی این میزان کافی است ولی چنانچه موارد دقیق مهندسی و هندسی پرسپکتیو برای شما اهمیت دارد، شاید در آموزشی جداگانه این موارد را شرح دهیم که البته از نظر هنری جذاب نیستند و فقط وجه علمی دارد.

تمرینات و طراحی های بیان شده در فیلم را دنبال کنید و بجای دو طراحی انتهای آموزش از اتاق و محل های مورد نظر خود طرح بزنید، تا برای مبانی طراحی ۶ : آموزش پرسپکتیو دو نقطه ای آماده شوید.

اگر پیشنهاد و نظری در مورد این موضوع دارید در بخش نظرات برای ما و دوستانتان حتما یادداشت کنید.

موفق باشید.

شاید این نوشته ها را هم بپسندید

  خیلی عالی بود تشکراستاد ازوقتی که میزارید

  پاسخ

  خیلی خیلی ممنون من سرکلاس به خوبی متوجه نشدم اما با دیدن کلیپ های استاد به راحتی میتونم پرسپکتیو بکشم

  پاسخ

  سلام ببخشید میشه این نقاشی رو پرینت گرفت
  طوری باشه که انگار خودم کشیدم
  کمک کنید تروخدا

  پاسخ

  خییییلی خوب بود اینقد پایه ای اموزش میدین
  تشکر میکنم برا یک اموزش رایگان اینقد وقت گذاشتین خدا خیرتون بد

  پاسخ

  سلام خدا خيرتون بده
  لطفا وارد مباحث مهندسي نشين براي نقاشي همين حالت كه ميگين كامل و مناسب هست

  پاسخ

  سلام ببخشید برای طراحی ماشین در زاویه سه رخ از چه پرسپکتیوی استفاده میکنن من از پرسپکتیو دو نقطه ای استفاده میکنم ولی بعضی خطوط هستند که به سمت نقطه پرسپکتیو نمیرن مثل ستون های ماشین و… ممنون میشم یه توضیح بدین

  پاسخ

  سلام
  اون مورد در پرسپکتیو دو نقطه ای و سه نقطه ای تمرین خواهیم کرد

  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید به شما استاد گرانقدر و زحمت کش
  آموزشی که دادید واقعا عالی بود و به راحتی قابل فهم و درک برای من تازه کار بود
  جدا از آموزش عالی تون من از شما ۳ تا سوال داشتم که ممنون می شم ازتون جواب بدید
  ۱.چگونه خط هام رو تقویت کنم
  ۲.آیا دوره های غیر حضوری جدید رو مثل کاریکاتور،فیگور و…. رو قرار می دید؟؟؟؟
  ۳. من فقط ۱۴ سال سن دارم پس فکر نمی کنم کسی زیاد بهم سفارش بده و قصد من این بود که با سفارش هایی که می گیرم بتونم بقیهٔ آموزش هاتون رو بگیرم و برای خود roshan design هم بچه به حساب میام ممنون می شم راهنمایی و کمکم کنید

  پاسخ

  سلامت باشین
  ۱- مبانی طراحی را مداوم تمرین کنین مخصوصا بخش کنترل دست
  ۲- بله
  ۳-سن مناسبی دارید، عجله نکنین. سعی کنین عمیق یاد بگیرین تا اینکه سری به هر تکنیک بزنین

  پاسخ

  سلام. ممنون از اموزش های عالی و مفیدتون . خیلی به دردم خورد همیشه تو پرسپکتیو یک نقطه ای و دونقطه ای مشکل داشتم الان با اموزش های شما اشکالاتم برطرف شد منتظر بخش بعدیتون که پرسکتیو دونقطه ای خواهد بود هستم . با تشکر از زحمات بی وقفه ی گروه طراحی روشن.

  پاسخ

  سلامی مجدد به شما استاد طهانی گرانقدر
  ممنون به خاطر راهنمایی دقیقتون فقط می خواستم بدونم در آینده که طراحی رو به یاد گرفتیم (به طور کامل یا بخش های مختلف از طریق همین سایت) می تونیم وارد roshan design بشیم
  بازم تشکر و اینکه یک دنیا ممنون

  پاسخ

  بازم ممنون ببخشید اما قصد جسارت نداشتم بازم یک دنیا ممنون به خاطر آموزش های خوبتون و اینکه افراد مبتدی و اونایی که فکر می کنن یا فکر می کردن نمی تونن نقاشی و طراحی بکنن (من قبلا به خاطر اطرافیان یک همچین حسی داشتم) رو راهنمایی می کنین چون حتی اگر کل اینترنت رو بیارید پایین(من اینکار رو کردم) هیچ کس ( با زبان فارسی ) به این خوبی آموزش نمی ده
  بازم هم یک دنیا ممنون

  پاسخ

  ضمن تشکر فراوان
  در ویدیو فرمودید پنجره ای که انتهای اتاق هست اصلا توی پرسپکتیو نیست
  میخواستم بپرسم از کجا می فهمیم که لازم نیست این پنجره تو پرسپکتیو باشه؟
  به خاطر فاصله نزدیکش با نقطه گریز ؟
  یا به خاطر اینکه با خط افق تو یه سطح هستن؟
  یا اصلا دلیل دیگه ای داره؟
  پیشاپیش تشکر از پاسختون

  پاسخ

  در مکعب اگر خاطرتون باشه در پرسپکتیو یک نقطه ای صفحه روبرو و موازی با صفحه دید ما کاملا بصورت مربع باقی میماند و تغییری نمیکرد، پنجره انتهای اتاق نیز همینطور است

  پاسخ

  و یه سوال دیگه هم از حضورتون داشتم
  در فضای داخلی ساختمان نقطه گریز رو بر حسب زاویه دیدمون هر جا از خط افق در نظر بگیریم ایرادی نداره درسته؟

  پاسخ

  عالیه
  ممنون که وقت میزارین و این ویدئوهای عالی رو تهیه می کنین. پیروز باشین

  پاسخ

  با سلام و خسته نباشید
  واقعا بابت آموزشهای عالی تون متشکرم که وقت گذاشتین وخیلی خوب طراحی پایه رو توضیح دادین. چیزایی که بنده ترم یک نقاشی آموزش ندیدم در دانشگاه .فقط وقت تلف کردن بود..دست شمادرد نکنه وآرزوی موفقیت روزافزون براتون دارم.

  پاسخ

  سلام شما نقاشی دیجیتالی هم به صورت مجازی میزارید من میخوام پایه رو قشنگ توسط شما یاد بگیرم ولی رنگ رو توسط نقاشی دیجیتالی یاد بگیرم

  پاسخ

  سلام ممنون از اموزش خوبتون من طراحی پایه رو به صورت دی وی دی میخوام ولی موجود نیس چرا

  پاسخ

  از آموزشهای خوبتون خیلی تشکر می کنم

  پاسخ

  سلام استادطهانی،واقعا فیلمهای آموزش رایگانتون عالی هستندو من هر وقت توی اینترنت درباره طراحی سرچ میکنم هیچ آموزشی مثل شما نیست که اینقدر عالی درس میدید ان شاءالله که من هم بتونم مثل شما یک طراح خیلی خوب بشم ،بازم ممنونم استاد

  پاسخ

  سلام خواهش میکنم‌ و امیدوارم همینطور موفق در یادگیری طراحی پیش برید

  پاسخ

  با سلام…در دو تصویر اشتباهات مشهود و واضح در پرسپکتیو وجود دارد و اصلا دقیق نیست….

  پاسخ

  پرسپکتیو دقیق نیست…در دو تصویر اجسام و اشیا در حال سقوط هستند …در تصویر اتاق خط افق بدرستی تعیین نشده بطوریکه فرد نشسته اگر بایستد سرش از سقف میزنه بیرون…و در مورد تصویر اولتون باز هم خط افق درست تعیین نشده…مقیاس های کاکتوس و تیر و شخصیتها تون باهم تناسب نداره…وموارد دیگر…

  پاسخ

  این موارد ارتباطی با خط افق ندارد، خط افق زاویه دید و ارتفاع ناظر را مشخص میکنه و با توجه به ذهنی بودن تصاویر که در فیلم هم گفته شده تناسبی نیاز ندارد

  پاسخ

  ذهنی بودن نباید قوانین فیزیک رو زیر سوال ببره…خط افق باید با چشم ناظر هم تراز باشه که در تصاویر شما اصلا رعایت نشده…یکی از اصل های مهم پرسپکتیو نشان دادن کوچکی بزرگی اجسام هست که باز هم رعایت نشده… بگذریم در کامنت نمی گنجد موفق باشید…

  پاسخ

  بله اگه منظورتون قوانین هندسه است درسته، کلیت حرفتون قبول دارم.

  پاسخ
دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید0
There are no products in the cart!
0